روژینو

روژینو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

گالری عکس


زندگینامه صوفی غلام نبی عشقری

زندگینامه صوفی غلام نبی عشقری

غلام نبی  عشقری در ســال 1271 خـــورشیدی، در شهر کـابل چشم بجهان گشود، پدرش شیر محمد معروف به { داده شیر } تاجیر پیشه بود. وی هنوز نخسنین سالهای کودکی را سپری نکرد که پدرش را از دست داد و بعد از مدت کمی برادرش دار فانی را وداع کرد و بعد از مدت اندک چنگالش از دامن مادر هم رها شد و به یاری دوستان نزدیک در جاده زندگی قدم می نهاد.

 

باری غلام نبی که با عیاران پرداخته و با آزاد منشی آمیخته بود ، عاشق و دلباخته تصوف میگردد و همه نقد زندگیش را بر سراین نسیه می نهد و بر همه داشته هایش پشت پا می زند.

 

مدتی را در سرگردانی می گذراند و شب ها را در نور کمرنگ و بی رمق چراغ های تیلی به صبح می آورد و برای آموختن خط ، نوشتن و خواندن پنج سال تمام جهد می کند و در سال 1293 خورشیدی  غلام نبی نخستین شعرش را بــــه تخلص عشقری سرود و این شعر که سخت روان و موزون بود ، ارادهء او را در این راه خطیر استوار تر ســــاخت و بسیاری از اشعـــــارش در جــراید و روزنامه های آنزمـــان به چــاپ رسید و 70 سال تمام به شاعری پرداخت.

 

در سال 1335 شغل صحافی را برگزید و با کتاب سروکار پیدا نمود وبعداً بزم های شاعرانه برپا می نمودند که هر روز دوستداران تازه ای برجمع علاقمندان خویش می افزود و بــالاخره در 9 سرطان 1358 خورشیدی  صوفی غلام نبی عشقری به عمر هشتاد و هفت سالـــگی دار فانی را وداع کــــرد و در شهدای صالحین بخــاک سپرده شد.

 

 

 

مجردها کليک کنيد

روژینو
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي