قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

طریقه اصولی ضدعفونی کردن منزل در خانه تکانی شب عید طریقه اصولی ضدعفونی کردن منزل در خانه تکانی شب عید جراحی زیبایی واژن با هزینه بالا توسط مدل زن معروف + تصاویر جراحی زیبایی واژن با هزینه بالا توسط مدل زن معروف + تصاویر کلیپ رقص دیدنی دو نفره باباکرم فوق العاده شاد کلیپ رقص دیدنی دو نفره باباکرم فوق العاده شاد به قضاوت دیگران اعتنا نکن اگر میخواهی دریا باشی (کلیپ) به قضاوت دیگران اعتنا نکن اگر میخواهی دریا باشی (کلیپ) عکس های هواپیمای مسافربری جدید و پیشرفته و لوکس | دانستنی های هواپیما عکس های هواپیمای مسافربری جدید و پیشرفته و لوکس | دانستنی های هواپیما نحوه شهادت حضرت فاطمه زهرا س دختر حضرت محمد (ص) نحوه شهادت حضرت فاطمه زهرا س دختر حضرت محمد (ص) عکس پروفایل متولدین اسفند ماه با 40 عکس نوشته و طرح جذاب عکس پروفایل متولدین اسفند ماه با 40 عکس نوشته و طرح جذاب تعبیر خواب کامل از کلمه آتش در خواب | تعبير خواب آتش تعبیر خواب کامل از کلمه آتش در خواب | تعبير خواب آتش فال روزانه پنجشنبه 03 اسفند ماه 1396 فال روزانه پنجشنبه 03 اسفند ماه 1396 کلیپ دیدنی از داخل هواپیمای تهران یاسوج لحظاتی قبل از سقوط کلیپ دیدنی از داخل هواپیمای تهران یاسوج لحظاتی قبل از سقوط زنان و دختران لخت معترض در خیابان های شهر قاهره مصر زنان و دختران لخت معترض در خیابان های شهر قاهره مصر متن عاشقانه بهاره رهنما برای همسرش در روز عشق متن عاشقانه بهاره رهنما برای همسرش در روز عشق طرز تهیه خوراک کله سرگنجشکی خوشمزه (+ کلیپ آشپزی) طرز تهیه خوراک کله سرگنجشکی خوشمزه (+ کلیپ آشپزی) 50 مدل تزیین سفره هفت سین 1397 | فلسفه سفره هفت سین 50 مدل تزیین سفره هفت سین 1397 | فلسفه سفره هفت سین نگهداری از تار موی حضرت محمد (ص) در مسجد طرابلس لبنان نگهداری از تار موی حضرت محمد (ص) در مسجد طرابلس لبنان در هواپیمای تهران – یاسوج قبل سقوط چه گذشت؟ + عکس لاشه هواپیما در هواپیمای تهران – یاسوج قبل سقوط چه گذشت؟ + عکس لاشه هواپیما
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

کارینا پرواز

در مدار شمالگان چگونه زندگی می کنند ؟

مجموعه : مطالب جالب و خواندنی
تاریخ انتشار : 14 مارس 2015
در مدار شمالگان چگونه زندگی می کنند ؟

 

بسیاری از ما عادت داریم با صبح شدن و طلوع خورشید ، صبحانه خود را بخوریم و به سر کار برویم و با شب شدن بخوابیم.

 

اما زندگی در شرایطی که در تمام شبانه‌روز نور آفتاب می‌تابد، چگونه می‌تواند باشد؟ اگر هوا کاملا تاریک باشد چه؟ کاربران پایگاه اینترنتی کوُرا که در مجاورت مدار شمالگان زندگی کرده‌اند، از تجربیات خود می‌گویند.

 

طلوع و غروب خورشید بسیاری از عادت‌های روزانه ما را کنترل می‌کند. زمانی که بیدار می‌شویم صبحانه می‌خوریم و با تاریکی هوا به استقبال خواب شبانه می‌رویم. حالا فرض کنید که خورشید اصلا طلوع نکند! یا اصلا غروب نکند. زندگی چه حسی خواهد داشت؟

 

در مدار شمالگان چگونه زندگی می کنند ؟

سپیده شمالی در آسمان شهر کانگرلوسواک

 

زندگی در برخی نقاط جغرافیایی کمی متفاوت است. در مدار شمالگان، طلوع و غروب روزانه خورشید به اتفاقی سالانه تبدیل می‌شود. زمستان ماه‌ها تاریکی را به سوغات می‌آورد و تابستان با تابش ممتد آفتاب برای چندین ماه ادامه دارد.

 

برای اینکه تجربه این نوع زندگی مشخص شود از کاربران وب‌سایت کورا که در نزدیکی مدار شمالگان زندگی می‌کنند خواسته شد تا از تجربه خود در تاریکی یا روشنایی مطلق اطلاعات بدهند. پاسخ‌هایی که آن‌ها دادند جالب است.

 

زندگی در روشنایی

 

سای دیپاک بیماراجو از دهلی هند با تابش مداوم خورشید مشکلی نداشت. او برای یک دوره انترنیِ دو ماهه در تروندهایم ِ نروژ بود. دیپاک می‌گوید: «اکثر کسانی را که در آنجا دیدم با روزهای طولانی مشکل داشتند. چرا که ساعت زیستی بدن آن‌ها را به هم ریخته بود. اما خب من از یک کالج مهندسی در هند آمده‌ام! عادت کرده‌ام که روزها بخوابم و از شب تا صبح بیدار بمانم. بنابراین هیچ مشکلی نداشتم که زیر نور آفتاب بخوابم. چون به آن عادت داشتم.»

 

برنامه روزانه او به این شکل بود که تا ظهر بخوابد. از ساعت 2 تا 10 کار کند. شام بخورد. سپس کمی دوچرخه‌سواری کند و ساعت 1 بامداد برگردد و یک دسر خوشمزه میل کند. او می‌گوید: «فکرش را هم نمی‌کنی. ساعت یک بامداد هنوز هوا روشن باشد!»

 

تابستان نروژ نسبت به تابستان دهلی برای او کمی سردتر است. اما خود را با این شرایط وفق داده است. بیماراجو می‌گوید: «نور آفتاب به شما خیلی انرژی می‌دهد. مثل این است که در بهشت هستید و نور آفتاب اصلا از بین نمی‌رود.»

 

کاربران دیگر کورا نیز از زمان طولانی حضور خورشید لذت بردند. گاریما پاندِی در شهر کوچک کیرونا در سوئد زندگی کرده است. او عکس‌هایی را از آفتاب ساعت یک بامداد منتشر کرده و توضیح می‌دهد: «حتی چشم‌بند هم جلوی نور آفتاب را نمی‌گرفت. ما نصفه‌شب برای گردش بیرون می‌رفتیم. گذر زمان کاملا از دست ما خارج شده بود. چرخه‌های زیستی ما کاملا به هم ریخته بود، زیرا بدن ما به خواب شبانه عادت دارد.»

 

ویلفرد هیلدونِن در فینمارک نروژ به دنیا آمده است. او می‌گوید: «مردم در تابستان اجتماعی‌تر می‌شوند. من دیده‌ام که بچه‌ها ساعت دو یا سه بامداد برای بازی بیرون می‌آیند. خانواده‌ها هم نصف شب با کالسکه بچه به بیرون می‌آیند. البته آفتاب همچنان می‌تابد.»

 

در مدار شمالگان چگونه زندگی می کنند ؟

غروب خورشید در سوئد

 

زندگی در تاریکی

 

آفتاب در ثانیه به ثانیه تابستان جریان دارد. شب و تاریکی نیز در زمستان پایانی ندارد. همین دو مسئله کافی است تا روان ساکنان این مناطق را مختل کند.

 

بیورن اسمِستاد پنج سال در شمال مدار شمالگان زندگی کرده است. او می‌گوید: «واکنش مردم متفاوت است. بعضی‌ها افسرده می‌شوند، بعضی‌ها بیشتر می‌خوابند و برخی دیگر هم ظاهرا با آن مشکلی ندارند.»

 

فرود ساند در شهر بلِیک نروژ در بالای مدارد شمالگان زندگی می‌کند. او می‌گوید: «فقط تاریکی نیست که مشکل ایجاد می‌کند. شرایط جوی بد، بارش سنگین برف، هوای بسیار سرد، کمبود ویتامین دی، هر یک نقشی منفی در این مسئله دارد. اما مردم خودشان را با این شرایط تطبیق می‌دهند. برخی دیگر هم اذیت می‌شوند. افرادی هم که با این شرایط واقعا مشکل دارند تصمیم می‌گیرند به سمت جنوب بروند.»

 

در مدار شمالگان چگونه زندگی می کنند ؟

در انتظار اتمام زمستان – در یک سونا

 

پاندی می‌گوید: «سوئدی‌ها می‌دانند چگونه با این شرایط بد کنار بیایند. دو چیز هست که سوئدی‌ها خیلی دوست دارند: فیکا (قهوه همراه با اسنک) و سونا. من هم خیلی علاقه دارم. یکی از کارهایی که در زمستان انجام می‌شود این است که در زمستان تا جایی که می‌توانیم در سونا بمانیم و سپس به سمت بیرون بدویم و در برف شیرجه بزنیم. وفتی آن شب می‌خوابید، معنای واقعی خواب را می‌چشید. هیچ سوئدی نیست که این را تجربه نکرده باشد.»

 

او همچنان از شفق قطبی به عنوان یک منبع شادی در تاریکی زمستان یاد می‌کند. او می‌گوید: «واقعا زیباست. نمایشی رنگارنگ و لذت‌بخش در آسمان: سبز، بنفش، قرمز… هر رنگی که شما بگویید.»

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

telegram

پرواز

وقت آزاد


بازی پادشاه

جدیدترین مطالب سایت

Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي