مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

معرفی بازی محلی جرنگ جرنگ

مجموعه : بازی های محلی
تاریخ انتشار : 11 ژانویه 2015
معرفی بازی محلی جرنگ جرنگ

معرفی بازی محلی جرنگ جرنگ

 

یک بازی بسیار هیجان انگیز قدیمی …

 

جرنگ جرنگ (jerang jerang) یک نوع بازی محلی ایرانی است که در روستای رزجرد قزوین انجام می‌شود.

تعداد نفرات: حداقل چهار نفر

داور: دارد

برد و باختی: است

نحوه بازی:
دو نفر به عنوان داور در مکان مشخصی می‌نشستند و رنگی را بین خود انتخاب می‌کردند بطوری که بازیکنان از آن اطلاع نداشتند. سپس بازیکنان کنار یکدیگر و روبروی داوران در صفی ایستاده و برای تشخیص آن رنگ با یکدیگر رقابت می‌کردند. در این بازی به یک کمربند نیز نیاز بود که هنگام رقابت بر سر تشخیص رنگ مورد نظر، یک طرف آن در دست داور و سر دیگر در دست بازیکنی که نوبتش رسیده بود، قرار داشت.

سوال و جواب بین داوران و بازیکنان به این صورت انجام می‌شد:

 

بازیکن: جرنگ جرنگ داور: اسب چه رنگ بازیکن: سفید (مثلاً) اگر جواب غلط بود داور: بده به سفید (بازیکن سر کمربندی را که در دست داشت به بازیکن بعدی می‌داد) اگر جواب درست بود داور: بتراش در این هنگام بازیکنی که رنگ را بدرستی تشخیص داده بود حق داشت با کمربند بازیکنان دیگر را بزند و بازیکنان دیگر نیز در صورت داشتن توانایی می‌بایست کمربند را از او می‌گرفتند. داور نیز با گفتن کلمه «جو» و «گندم» به صورت مکرر حق زدن را از او می‌گرفت و دوباره به او می‌داد.

 

یعنی بازیکن با شنیدن کلمه «جو» حق نداشت بازیکنان دیگر را بزند و باید در یک جا ایستاده و با چرخاندن کمربند در بالای سر خود نمی‌گذاشت بازیکنان به او نزدیک شده و کمر بند را از او بگیرند. چنانچه دوباره از داور کلمه «گندم» را می‌شنید می‌توانست بازیکنان را بزند. چنانچه بازیکنان کمر بند را از او می‌گرفتند و یا به تشخیص داور بازی متوقف می‌شد، این مرحله از بازی به پایان رسیده و دوباره داوران با انتخاب رنگی دیگر مرحله بعد را آغاز می‌کردند

 

منبع:wikipedia.org

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

 

telegram

درمان ریزش مو

جدیدترین مطالب سایت

Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي