قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

عکس پروفایل متولدین اسفند ماه با 40 عکس نوشته و طرح جذاب عکس پروفایل متولدین اسفند ماه با 40 عکس نوشته و طرح جذاب تعبیر خواب کامل از کلمه آتش در خواب | تعبير خواب آتش تعبیر خواب کامل از کلمه آتش در خواب | تعبير خواب آتش فال روزانه پنجشنبه 03 اسفند ماه 1396 فال روزانه پنجشنبه 03 اسفند ماه 1396 کلیپ دیدنی از داخل هواپیمای تهران یاسوج لحظاتی قبل از سقوط کلیپ دیدنی از داخل هواپیمای تهران یاسوج لحظاتی قبل از سقوط زنان و دختران لخت معترض در خیابان های شهر قاهره مصر زنان و دختران لخت معترض در خیابان های شهر قاهره مصر متن عاشقانه بهاره رهنما برای همسرش در روز عشق متن عاشقانه بهاره رهنما برای همسرش در روز عشق طرز تهیه خوراک کله سرگنجشکی خوشمزه (+ کلیپ آشپزی) طرز تهیه خوراک کله سرگنجشکی خوشمزه (+ کلیپ آشپزی) 50 مدل تزیین سفره هفت سین 1397 | فلسفه سفره هفت سین 50 مدل تزیین سفره هفت سین 1397 | فلسفه سفره هفت سین نگهداری از تار موی حضرت محمد (ص) در مسجد طرابلس لبنان نگهداری از تار موی حضرت محمد (ص) در مسجد طرابلس لبنان در هواپیمای تهران – یاسوج قبل سقوط چه گذشت؟ + عکس لاشه هواپیما در هواپیمای تهران – یاسوج قبل سقوط چه گذشت؟ + عکس لاشه هواپیما زنان کشتی گیر | عکس های تمرین تیم ملی کشتی زنان ایران زنان کشتی گیر | عکس های تمرین تیم ملی کشتی زنان ایران باکره بودن مردان | چگونه می توان فهمید مردی رابطه جنسی نداشته؟ باکره بودن مردان | چگونه می توان فهمید مردی رابطه جنسی نداشته؟ مدل شورت زنانه + 70 مدل شورت زنانه و دخترانه توری تحریک کننده مدل شورت زنانه + 70 مدل شورت زنانه و دخترانه توری تحریک کننده تجاوز جنسی وحشیانه پسر نوجوان به مادرش (+عکس) تجاوز جنسی وحشیانه پسر نوجوان به مادرش (+عکس) 6 نکته کوتاه اما مهم در تمیز کردن خانه در خانه تکانی 6 نکته کوتاه اما مهم در تمیز کردن خانه در خانه تکانی عکس های برهنه لو رفته یک سیاستمدار معروف آمریکایی عکس های برهنه لو رفته یک سیاستمدار معروف آمریکایی
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

کارینا پرواز

آشنایی با لافند بازی از نمایش‌ های سنتی گیلان

مجموعه : بازی های محلی
تاریخ انتشار : 15 مارس 2015
آشنایی با لافند بازی از نمایش‌ های سنتی گیلان

آشنایی با لافند بازی از نمایش‌ های سنتی گیلان

 

بازیهای محلی ایرانی را بشناسید…

 

مجله تالاب : «لافندبازی» یکی از نمایش‌ها و بازی‌های جذاب عامیانه است که در میان مردم گیلان محبوبیت ویژه‌ای دارد. پیشینهٔ تاریخی آن به گذشته‌های دور برمی‌گردد. ویژگی‌های جغرافیایی و نوع زندگی اجتماعی در پیدایش این بازی بی‌تاثیر نبوده است. لافند‌بازی با نام‌های طناب بازی، ریسمان‌بازی، رسن‌بازی، و غیره نیز خوانده می‌شود.

 

پهلوان با ذکر دعا و حمد وثنا به درگاه خداوند و ذکر مناقب مولای متقیان بالای دار می‌رود و با چوبی که به منظور حفظ تعادل خویش در دست می‌گیرد از روی طناب رد می‌شود و با اجرای حرکات مختلف نمایشی مردم و تماشاجگران را سرگرو می‌کند . در همین موقع  شیطانک با حرکات خنده آور خود مردم را سرگرم می‌کند و نوازندگان سرنا و نقاره به نواختن آهنگ‌های محلی شاد و هیجان انگیز می‌پردازند.

 

لافند بازی در روستاهای جلگه ای گیلان طرفداران فراوانی دارد و این مراسم در عید نوروز و اعیاد مختلف و عروسی در روستاهای استان گیلان به اجرا در می‌آید.

 

گروه لافندبازی از افراد زیر تشکیل می‌شود.

ـ پهلوان لافندباز که عملیات را روی طناب انجام می‌دهد. هر چه تسلط پهلوان بر طناب بیشتر و عملیات او متنوع‌تر باشد، محبوبیت او بیشتر است.

 

ـ یالانچی yalanci دستیار پهلوان است. به او شیطانک یا شیطان نیز می‌گویند.

 

ـ سرناچی sornaci یا نوازندهٔ سرنا

 

ـ نقره چی nagarci یا دهن زن و نقاره زن

 

جز اینها افراد دیگری نیز به عنوان همکاران گروه، کارهای خدماتی را انجام می‌دهند.

 

لافندبازی در فصل تابستان (اوایل تیر تا اواخر مرداد) ـ در پاییز (مهر و ابان) در ایام نوروز و سیزده بدر، در جشن‌ها و اعیاد و در برخی عروسی‌ها برگزار می‌شود. در سال‌های اخیر در مراسم و جشن‌های دولتی نیز از این نمایش استفاده می‌شود.

 

لافندبازی اغلب در فضای آزاد و در میدان هر محل انجام می‌گیرد و این نمایش در شرایط جوی بد و هوای بارانی، در ایام کار و فعالیت کشاورزی، در ایام‌سوگواری مذهبی و ماه‌های محرم و صفر و رمضان انجام نمی‌شود. لافند باز اغلب مزد خود را از “طریق” دوران دریافت می‌کند؛ مگر آنکه قبلا با صاحب مجلس برای دریافت مزد، قراردادی بسته باشد. شیوهٔ خبرکردن مردم در گذشته با نواختن نقاره بود و در سال‌های اخیر به وسیله بلندگو و یا چاپ پوسترهای آگهی و تبلیغاتی انجام می‌شود. 

 آشنایی با لافند بازی از نمایش‌ های سنتی گیلان

 

وسایل کار و ابزارها

 

ـ لافند (طناب): معمولا از جنس کنف است. شادروان پهلوان پرویز خودش (1322 ـ 1380) در سال‌های اخیر از ترکیب کنف و ابریشم در بافت طناب استفاده می‌کرد. این طناب بیست متر طول دارد و از دوازده رشته و چهارلایه سه رشته‌ای تابیده شده است و وزن آن حدود 30 کیلو است.

 

ـ چهار تیر چوبی یا لولهٔ آهنی (5/2اینچ) ـ که هر کدام در حدود 5 متر طول دارد و از چوب‌های جنگلی یا لوله آهن است.

 

ـ لنگرlangar: چوبی است که از دو نیمه 3 متری درست شده و طول آن حدود 5 تا 5/5 متر است و با یک بست فلزی به یکدیگر وصل شده است؛ لنگر که لافند باز تعادل خود را بر روی طناب به وسیله آن حفظ می‌کند، اغلب از چوب درختان جنگلی است. پوشاک: پوشاک لافندبازی نوعی لباس پهلوانی است که بی‌شباهت به لباس زورخانه‌ای نیست. این لباس سبک و چسبان است که بنا به سلیقهٔ بندبازان، تزئینی روی آن انجام شده است. پهلوانان برای جلوگیری از چشم زخم، دعاهایی بر بازوی خود می‌بستند. لباس یالانچی‌ها شبیه لباس حاجی فیروز است : پیراهن قرمز، شلوار زرد یا سیاه با کمربند و کلاه بوقی و شیطانی که زنگوله‌ای روی آن آویزان است. یالانچی صورتش را با ذغال یا مواد رنگی سیاه می‌کند.

 

ـ ابزار مورد استفاده در عملیات ـ با توجه به نوع بازی پهلوان ـ عبارتند از: دوچرخه، صندلی، سینی، لحاف و تشک، شیشهٔ چراغ، بطری نوشابه، دیگ بزرگ و …

پهلوان پرویز خودش در نمایش خود ابتکارات و ابداعاتی انجام می‌داد که کار او را متمایز می‌نمود. برخی از عملیات از گذشته به او رسیده و بخش بیشتر عملیات نمایشی را خود او به طور تجربی فرا گرفته بود.

 

لافندبازی از یک سو نمایش جذاب و گیرایی است، اما از سوی دیگر خطرناک و مرگ‌آور است؛ اگر پهلوان تعادل خود را از دست بدهد، خطر مرگ او را تهدید می‌کند. از جمله عملیاتی که پهلوان‌ها بر روی طناب انجام می‌دهند به ترتیب عبارتند از:

 

ـ کشتی گیله‌مردی با یالانچی: یالانچی وارد میدان شده، عربده جویی می‌کند؛ پهلوان پس از او وارد میدان می‌شود و می‌خواهد بالای طناب برود؛ یالانچی جلوی او را می‌گیرد و با حرکات خنده‌آور مانع این کار می‌شود. پهلوان با او کشتی می‌گیرد، یالانچی را زمین می‌زند و بالای طناب می‌رود.

 

ـ شعر خوانی: پهلوان بالای طناب می‌رود و شعری می‌خواند که در میان لافندبازان به نام فهلویات مشهور است و یالانچی تقلید پهلوان را در‌می‌آورد. شعری به این مضمون: الله به الله زدم/ خیمه به دشت کربلا زدم/ آب آمد خیمهٔ ما را ببرد/ دست بر دامان علی ولی الله زدم/ الله تویی/ بر دلم آگاه تویی/ درمانده منم/ دلیل هر راه تویی/ من غلام قنبرم/ قنبر غلام علی/ قربان آن زبانی که بلند بگوید یا علی. 

 

آشنایی با لافند بازی از نمایش‌ های سنتی گیلان

 

  ـ شروع بازی با نرمش پا و دو کام و دو شاخه زدن دو ضرب و سه ضرب است. که سابقهٔ آن در ایران به پهلوان “خودش” برمی‌گردد و بهترین نوع بازی به عقیده پهلوانان همان دو کام و دو شاخه زدن است.

 

ـ پایین آمدن پهلوان از طناب و یالانچی را بر دوش گرفتن و بالای طناب بردن.

 

ـ مجمعه و صندلی را بالای طناب بردن. صندلی را داخل مجمعه گذاشتن و روی صندلی نشستن و از روی طناب گذشتن.

 

ـ غذا خورد بالای طناب. سینی غذا در دست ، لنگر به دوش، وسط طناب ایستادن و با یالانچی سوال و جواب کردن. سوال یالانچی:پهلوان تو چرا تنها غذا می‌خوری مرا دعوت نمی‌کنی؟ پهلوان جواب می‌دهد: من کار کردم غذا می‌خورم تو هم کار کن غذا بخور، و…

 

دیگ و تشت بالای طناب بردن و دیگ را د اخل تشت گذاشتن و دو پا در دیگ از روی طناب گذشتن.

 

ـ بستن شیشهٔ چراغ گردسوز و یا بطری نوشابه به پا و با نوک پا از روی طناب گذشتن.

 

ـ بردن سینی چای بر روی طناب و نوشیدن آن.

 

ـ کشتی در بالای طناب یا یالانچی.

 

ـ پرواز مرگبار، یعنی بستن دو پا به طناب و پرتاب شدن به پایین.

 

ـ عبور از روی طناب با چشمان بسته و بردن رختخواب بالای طناب و خوابیدن روی آن.

 

ـ عبور با دو چرخه از روی طناب.

 

ـ دو پا در دیگ عبور کردن از روی طناب و دو کام زدن با دیگ.

 

ـ سه طفل را روی طناب بردن؛ یک طفل به کول و دو طفل وصل به دو تاب و طناب دو متری که به مچ پای پهلوان بسته شده است.پهلوان با پاهای خود آنها را به حرکت در می‌آورد و از روی طناب عبور می‌کند. 

 

 آشنایی با لافند بازی از نمایش‌ های سنتی گیلان

 

 

  منبع:rasekhoon.net

 

 

telegram

پرواز

وقت آزاد


بازی پادشاه

جدیدترین مطالب سایت

Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي