تور مسافرتي

روژینو

روژینو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

گالری عکس


آیا ایدز داریم یا نه؟

مجموعه : ایدز
آیا ایدز داریم یا نه؟

چگونه بدانیم ایدز داریم یا نه؟

ایدز مریضی هست که توسط ویروسی به نام اچ.آی.وی منتقل میشود. این ویروس به‌تدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می کند، طوری‌که فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهایت به مرگ او منجر می شود. از زمانی که فرد به ویروس ایدز مبتلا میشود تا آغاز مریضی ایدز ممکن هست بیش از 10 سال طول بکشد. در این مدت فرد در ظاهر سالم هست و میتواند به کار و فعالیت خود ادامه بدهد اما احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد.

 

اچ.آی.وی چگونه وارد بدن می شود؟

تماس جنسی با فرد مبتلا بدون بهرهگیری از کاندوم، بهرهگیری مشترک از وسائل تزریق و یا سایر ابزار تیز و برنده مانند تیغ و سوزن خال‌کوبی، انتقال خون و فرآورده‌هاي خونی آلوده، از مادر مبتلا به نوزاد در طی حاملگی، زایمان و شیردهی از راه‌هاي انتقال این ویروس هست.

 

اچ.آی.وی از چه راه‌هایي منتقل نمیشود؟

نیاز نیست که افراد مبتلا از سایرین جدا گردند بلکه آنان نیاز به حمایت و همدلی جامعه دارند و این ویروس از راه‌هاي دست دادن، بغل کردن و در آغوش گرفتن، روبوسی، عطسه و سرفه، بهرهگیری از توالت و حمام مشترک، استخر عمومی و نیش حشرات منتقل نمی شود.

 

چگونه بدانیم که مبتلا شده‌ایم یا نه؟

ابتلا به ویروس مولد ایدز فقط از طریق آزمایش خون مشخص می شود و از زمانی که ویروس وارد بدن فرد شده تا زمانی که در آزمایش خون دیدن شود، ممکن هست بین دو هفته تا چند ماه طول بکشد بنابراین بهتر هست پیش از انجام آزمایش با یک مشاور صحبت شود.

 

آیا ایدز درمان دارد؟

هم‌اکنون درمان قطعی که ویروس را از میان ببرد وجود ندارد اما خوشبختانه طول عمر بیمار را بسیار افزایش داده و کیفیت زندگی را بهتر کنند به شرطی که افراد آلوده به ویروس زودتر شناسایی شوند.

 

چگونه خود را در برابر ابتلا به مریضی محافظت کنیم؟

خویشتن‌داری در زمان تجرد، وفاداری به همسر، پرهیز از مصرف مواد مخدر یا محرک، خودداری از مصرف تزریقی مواد مخدر، عدم بهرهگیری از سرنگ و سوزن مشترک برای تزریق، عدم بهرهگیری از وسایل تیز و برنده مانند تیغ اصلاح، سوزن خال‌کوبی و… به صورت مشترک و بهرهگیری از کاندوم در روابط جنسی می تواند افراد را از ابتلا به این ویروس محفوظ کند.

 

تهیه و تنظیم :بخش سلامت تالاب

مجردها کليک کنيد

روژینو
Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي