قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

تبلیغات

گالری عکس

درباره بهبودی و ترمیم زخم

درباره بهبودی و ترمیم زخم

چگونه زخم را تریم کنیم ؟

اگر هر جایی از بدنتان چه زخم و چه کبود شده هست اصلا نگران نباشید و در ادامه ما را دنبال نمایید .

 

به گزارش تالاب وقتی قسمتی از بدن دچار بریدگی می‌شود، رگ هاي خونی موجود در آن محل فوراً تنگ میشوند. اینکار از خونریزی چندان و ورود میکروب ها به داخل بدن پیشگیری می‌کند.

 

پس از آن، انعقاد خون در محل بریدگی سدی به وجود می آورد و باکتری هایي راکه فرصت ورود به محل بریدگی را یافته اند، نابود می‌کند. گلبول هاي سفید از یکسو با نابود کردن میکروب ها و از سوی دیگر با ترشح پادتن، بدن را در برابر عوامل خارجی مریضی زا حفظ میکنند.

 

برای آنکه محل بریدگی ترمیم شود، ابتدا سلول هاي خاصی به نام فیبروبلاست «Fibroblast» به محل بریدگی می‌روند و شروع به ساختن بافت هاي اخیر می‌کنند. سپس در لایه سطحی پوست سلول هاي اطراف زخم تکثیر می یابند و حفره ایجاد شده را پُر می‌کنند. به این ترتیب زخم بهبود می یابد.

 

لایه رویی پوست به نام اپیدرم «Epidermis» عمدتاً متشکل از سلول هاي سخت شده به نام کراتینوسیت هست و باعث حفاظت میشود. از آنجایی که لایه بیرونی دائماً در حال ریزش و جایگزین شدن هست، ترمیم نسبتاً آسانی دارد.

 

اما گاهی اوقات یک زخم به درم «Dermis» غشای میانی پوست نفوذ میکند، که دارای رگ هاي خونی و غدد گوناگون و پایانه هاي عصبی هست که مسئول تعداد زیادی از عملکردهای پوست میباشند. وقتی این اتفاق میوفتد، فرآیند ترمیم در چهار مرحله پشت سر هم به جریان میوفتد.

 

مرحله اول هموستاز «Hemostasis»، پاسخ پوست به دو تهدید فوری هست. نخستین تهدید این که شما دارید خون از دست میدهید و دوم مانع فیزیکی اپیدرم به خطر افتاده هست. همزمان با تنگ شدن رگ هاي خونی برای به حداقل رساندن خونریزی طی فرآیندی که به نام انقباض عروق «Vasoconstriction» ساخته میشود، هر دو تهدید با تشکیل لخته خون، دفع می‌شوند.

 

پروتئین خاصی به نام فیبرین، پیوندهای عرضی را در بالای پوست تشکیل میدهند که مانع از خروج خون و ورود باکتریها یا عوامل مریضی زا به جریان خون میشوند. پس از حدود سه ساعت از این رویداد، پوست شروع به قرمز شدن میکند، که نشاندهنده مرحله بعد، یعنی التهاب «Inflammation» هست.

 

با نظارت خونریزی و ایجاد مانع ایمنی، بدن سلول هاي ویژه اي را برای مبارزه با هر گونه عامل مریضی زای احتمالی وارد شده بسیج می‌کند. یکی از مهمترین این سلول ها، گلبول هاي سفید خون با نام ماکروفاژها «Macrophage» میباشند که باکتریها و بافت آسیب دیده را طی فرآیندی به نام فاگوسیتوز «Phagocytosis» می بلعند، اضافه بر آن فاکتورهای رشد را برای تحریک التیام زخم ساخت میکنند.

 

از آنجایی که این سربازان کوچک باید از طریق خون به محل زخم برسند، رگ هاي خونی که قبلاً منقبض شده بودند، اکنون طی فرآیندی که اتساع عروق «Vasodilation» نامیده میشوند باز می‌شوند.

 

حدود ۲ تا ۳ روز پس از زخم، مرحله تکثیر یا ورود سلول هاي فیبروبلاست به زخم طی فرآیندی به نام رسوب کلاژن شروع میشود. آن ها یک پروتئین رشته اي به نام کلاژن را در محل زخم ساخت میکنند، که بافت پیوندی پوست را به جای فیبرین موجود قبلی تشکیل می‌دهد. با تقسیم سلول هاي اپیدرمی برای بازسازی لایه بیرونی پوست، درم با بستن زخم، منقبض میشود.

 

در نهایت، در مرحله چهارم بازسازی «Remodeling» زخمی که با رسوب کلاژن ساخته شده شروع به بازآرایی و تبدیل به انواع خاص می‌کند. در طول این فرآیند که ممکن هست بیش از یکسال به طول انجامد، استحکام کششی پوست اخیر بهبود می یابد و رگ هاي خونی و اتصالات دیگر تقویت می‌شوند.

 

با گذشت زمان، بافت اخیر میتواند ۵۰ تا ۸۰ درصد کارآیی اصلی خود را بدست آورد، و این امر به شدت زخم نخست و عملکرد خود پوست بستگی دارد. اما از آنجا که پوست بطور کامل بازسازی نمیشود، جای زخم همچنان به صورت یک موضوع بالینی مهم برای پزشکان در سراسر دنیا باقی هست.

 

با وجود این که پژوهشگران گام هاي قابل توجهی در درک فرآیند التیام زخم برداشته اند، اسرار اساسی زیادی همچنان حل نشده باقی مانده اند. برای مثال آیا سلول هاي فیبروبلاست از رگ هاي خونی می‌آیند یا از بافت پوست مجاور زخم؟

 

و چرا بعضی پستانداران دیگر مثل آهو زخم هاي خود را بسیار موثرتر و کامل تر از انسان التیام میدهند؟ با یافتن پاسخ این پرسش و پرسش هاي دیگر ممکن هست روزی آن قدر مفید قادر به التیام زخم هاي خود باشیم که جای زخم به خاطره تبدیل شود.

 

برچسب‌ها:

بیماری و درمان

بیشتر بخوانید
معرفی 6 میوه مفید برای جلوگیری و درمان سرطان  بیماری سرطان یک بیماری سخت است که مبارزه با آن روحیه بالا و رعایت نکات خاصی را می طلبد و شکست دادن آن غیرممکن نیست. محققان انگلیسی به تازگی 6 ترکیب ...

آموزش شيريني و کيک

جدیدترین مطالب سایت

 گلستان سعدی

بینی این زن با دارویی گیاهی سوراخ شد (+عکس)
بینی این زن با دارویی گیاهی سوراخ شد (+عکس)
مشاهده بیشتر