قاصدک

بهترین لاغری

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

مجموعه : تغذیه سالم
از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

خواص هندوانه برای سلامت

یکی از میوه هاي‌ خوشمزه و پر خاصیت در فصل تابستان هندوانه می‌باشد. هندوانه میوه اي نسبتا ارزان قیمت در ایران که به دلیل کم آبی ممکن است آینده جزو میوه هاي‌ گرانقیمت شود. در عده اي از کشورها این میوه کمیاب به‌صورت قاچ شده و تکه هاي‌ کوچکتر به فروش میرسد .

 

برخلاف تصور عده اي از مردم هندوانه فقط آب نیست !! بلکه خواص فراوانی نیز برای سلامتی دارد. شما با دانستن حقایق جالبی که در ادامه‌ي این نوشتار در مورد هندوانه میخوانید، شگفت‌زده خواهید شد. به گزارش تالاب هندوانه میوه اي خوشمزه و طراوت بخش است که می تواند فواید سلامت مختلفی را نیز برای انسان به همراه داشته باشد. هر فنجان هندوانه تنها 46 کالری دارد، اما سرشار از ویتامین هاي‌ C و A و بسیاری ترکیبات گیاهی مفید دیگر است.

 

ما تمامی خواص هندوانه رابه شما توضیح خواهیم داد :

 

1- هندوانه به هیدارته نگه داشتن بدن کمک می کند

نوشیدن آب روشی مهم و ساده برای هیدارته نگه داشتن بدن است. با این وجود، مصرف میوه هایي با محتوای آب زیاد نیز می تواند کمک کند. تقریباً 92 درصد هندوانه از آب تشکیل شده است. محتوای آب زیاد یکی از دلایلی است که مصرف میوه ها و سبزیجات به احساس سیری در انسان کمک می کند.

 

ترکیب آب و فیبر به معنای ان است که شما حجم خوبی از غذا را بدون دریافت کالری زیاد مصرف می کنید.

 

2- هندوانه حاوی مواد مغذی و ترکیبات گیاهی مفید است

هندوانه از محتوای کالری کمی برخوردار است و همان گونه که پیش‌تر اشاره شد هر فنجان از ان «154 گرم» تنها 46 کالری دارد. این حتی از میزان کالری میوه هاي‌ کم قند مانند توت ها نیز کمتر است.

 

اما یک فنجان هندوانه می تواند حاوی مواد مغذی فراوانی باشد که ویتامین ها و موادمعدنی زیر از ان جمله اند:

ویتامین C 21 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

ویتامین A 18 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

پتاسیم 5 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

منیزیم 4 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

ویتامین هاي‌ B1؛ B5 و B6: 3 درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه

همچنین، هندوانه منبع خوبی برای کاروتنوئیدها، از جمله بتا-کاروتن و لیکوپن است. افزون بر این، هندوانه حاوی سیترولین است که یک اسید آمینه مهم درنظر گرفته می شود.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

خواص بی نظیر هندوانه

 

3- خواص هندوانه برای بهبود سلامت پوست و مو

هندوانه منبع خوبی از ویتامین C است که ماده‌ي مغذی لازم برای سنتز کلاژن است. کلاژن پوست شما را نرم و منعطف نگه می‌دارد و مو هاي شما را تقویت می کند.

 

به گزارش گروه سلامت تالاب بر اساس یک مطالعه‌ي آلمانی، لیکوپن و بتاکاروتن میتوانند از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنند. همچنین مشهور است که بتاکاروتن از اختلالت خاص پوستی مانند پسوریازیس و ویتیلیگو پیشگیری می کند.

 

ویتامین A موجود در هندوانه یکیدیگر از مواد مغذی مهم است که به سلامت پوست کمک میکند – این ویتامین سلول‌ها را ترمیم و سلول‌هاي‌ جدید پوستی ایجاد می کند. بدون مواد مغذی، پوست شما کدر و پوسته پوسته میشود.

 

مهمترین آنتی اکسیدان هاي‌ موجود در هندوانه شامل موارد زیر می شوند:

ویتامین C

ویتامین C آنتی اکسیدانی است که به پیشگیری از آسیب سلولی ناشی از فعالیت رادیکال هاي‌ آزاد کمک می کند.

 

کاروتنوئیدها

کاروتنوئیدها کلاسی از ترکیبات گیاهی هستند که شامل آلفا-کاروتن و بتا-کاروتن می شوند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند.

 

لیکوپن

لیکوپن نوعی کاروتنوئید است که به ویتامین A تبدیل نمی‌شود. این آنتی اکسیدان قوی عامل رنگ قرمز مواد غذایی گیاهی مانند گوجه فرنگی و هندوانه است و فواید سلامت مختلفی را ارائه می کند.

 

کوکوربیتاسین E

کوکوربیتاسین E یک ترکیب گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

 

4- هندوانه حاوی ترکیباتی است که ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کنند

پژوهشگران لیکوپن و دیگر ترکیبات گیاهی موجود در هندوانه را برای بررسی اثرات ضد سرطانی انها مورد مطالعه قرار داده اند.

 

اگر چه مصرف لیکوپن با کاهش خطر برخی انواع سرطان مرتبط بوده است، اما نتایج مطالعات یکدست نیستند. قوی ترین پیوند تا کنون بین لیکوپن و سرطان هاي‌ دستگاه گوارش بوده است.

 

به گزارش تالاب بنظر می رسد لیکوپن خطر سرطان رابه واسطه کاهش فاکتور رشد شبه انسولین «IGF»؛ پروتئینی که در تقسیم سلولی نقش دارد، کاهش می دهد. سطوح بالای فاکتور رشد شبه انسولین با سرطان پیوند خورده است.

 

افزون بر این، کوکوربیتاسین E نیز به واسطه توانایی خود در مهار رشد تومور مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

5- هندوانه ممکن است سلامت قلب را التیام ببخشد

بیماری قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در جهان است. عوامل سبک زندگی، از جمله رژیم غذایی، ممکن است خطر حمله قلبی و سکته مغزی رابا کاهش سطوح فشار خون و کلسترول کاهش دهند.

 

چندین ماده مغذی در هندوانه وجود دارند که برای سلامت قلب مفید هستند. مطالعات نشان داده اند که لیکوپن ممکن است کلسترول و فشار خون را کاهش دهد. این ماده می تواند به پیشگیری از آسیب اکسیداتیو به کلسترول نیز کمک کند.

 

نتایج مطالعه اي که در فنلاند انجام شد، نشان داد که لیکوپن ممکن است سفتی و ضخامت دیواره شریان ها را کاهش دهد. همچنین، هندوانه حاوی سیتورلین است که این اسید آمینه ممکن است سطوح اکسید نیتریک را در بدن افزایش دهد. اکسید نیتریک به گشاد شدن رگ هاي‌ خونی کمک می کند که کاهش فشار خون را در پی دارد.

 

ویتامین ها و موادمعدنی دیگر در هندوانه نیز برای قلب خوب هستند که از ان جمله می توان به ویتامین هاي‌ A، B6؛ و C، منیزیم و پتاسیم اشاره کرد.

 

6- هندوانه ممکن است التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهد

التهاب عاملی کلیدی در تعداد زیادی از بیماری هاي‌ مزمن محسوب می شود.

هندوانه ممکن است به کاهش التهاب و آسیب استرس اکسیداتیو کمک کند زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هاي‌ ضد التهابی مانند لیکوپن و ویتامین C است.

بعنوان یک آنتی اکسیدان، لیکوپن ممکن است برای سلامت مغز نیز مفید باشد. بعنوان مثال، این ماده ممکن است در به تاخیر انداختن ظهور و پیشرفت بیماری آلزایمر موثر عمل کند.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

هندوانه میوه خنک و خوشمزه

 

7- هندوانه ممکن است از انحطاط ماکولا پیشگیری کند

لیکوپن دربخش هایي از چشم انسان وجوددارد که به محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب کمک می کند.

همچنین، این آنتی اکسیدان ممکن است از انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن پیشگیری کند. این یک مشکل چشم شایع است که می تواند موجب نابینایی در سالمندان شود.

نقش لیکوپن بعنوان یک آنتی اکسیدان و ترکیب ضد التهابی ممکن است به پیشگیری از وقوع و ناگوار‌تر شدن شرایط انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن کمک کند.

 

8- هندوانه ممکن است دردهای عضلانی را تسکین دهد

سیترولین، اسید آمینه اي موجود در هندوانه، ممکن است دردهای عضلانی را کاهش دهد. این ماده به شکل مکمل نیز در معرض است.

جالب توجه است که بنظر می رسد آب هندوانه جذب سیترولین را التیام می بخشد.

پژوهشگران دریک مطالعه کوچک به ورزشکاران آب هندوانه ساده، آب هندوانه مخلوط با سیتورلین و یک نوشیدنی سیتورلین دادند. افرادی که دو نوشیدنی هندوانه را مصرف کرده بودند، درد عضلانی کمتر و ریکاوری ضربان قلب سریع‌تری را در مقایسه با گروه مصرف کننده نوشیدنی سیترولین تجربه کردند.

 

9- هندوانه برای پوست و مو مفید است

دو ویتامین موجود در هندوانه شامل C و A برای حفظ سلامت پوست و مو از اهمیت ویژه اي برخوردار هستند.

ویتامین C به بدن در ساخت کلاژن، پروتئینی که پوست را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد، کمک می کند.

ویتامین A نیز برای سلامت پوست اهمیت دارد زیرا به تولید و ترمیم سلول هاي‌ پوست کمک می کند. بدون ویتامین A کافی، پوست انسان می تواند خشک و پوسته پوسته بنظر برسد.

لیکوپن و بتا-کاروتن نیز ممکن است به محافظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی کمک کنند.

 

10- خواص هندوانه برای درمان دیابت

رابطه‌ي بین هندوانه و دیابت چیست؟ اگر چه هندوانه دارای شاخص گلیسمی بالا است، اما بار گلیسمی پایین‌تری دارد «مقداری که یک غذای خاص سطح قندخون فرد را افزایش میدهد» و از این رو برای افراد دیابتی مفید است.

 

در مطالعه‌اي که در نیجریه صورت پذیرفت، مشخص شد که هندوانه دارای خواص ضد دیابت است. مطالعه‌ي دیگری نشان میدهد که آب هندوانه همراه با گوشت ان توده‌ي بافت چربی قهوه‌اي را افزایش میدهد و توده‌ي چربی اضافی سفید را کاهش می دهد ودر نهایت به درمان دیابت کمک میکند.

 

با این حال، توصیه‌هاي‌ دکتر خودرا دراین زمینه بپرسید – چرا که عده اي از مطالعات در مقیاس کوچک‌تر، خلاف این را انشان داده‌اند.

 

11- خواص هندوانه برای تقویت سیستم ایمنی بدن

هندوانه، غنی از ویتامین C است و بنابر این سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند. این میوه حاوی ویتامین B۶ است که به سیستم ایمنی بدن کمک میکند تا آنتی‌بادی «پادتن» تولید کند.

 

این ویتامین همچنین در تشکیل گلبول‌هاي‌ قرمز نقش دارد. این میوه‌ي آبدار دارای ویتامین A است که سیستم ایمنی را تنظیم میکند و از ان در برابر عفونت محافظت میکند.

 

12- خواص هندوانه برای جلوگیری از آسیب سلولی

هندوانه که غنی از لیکوپن است، از سلول‌ها در برابر آسیب‌هاي‌ مرتبط با بیماری قلبی محافظت میکند. لیکوپن با رادیکال‌هاي‌ آزاد مبارزه می کند و به این ترتیب مانع از بروز آسیب سلولی میشود.

 

13- خواص هندوانه برای برای جلوگیری از گرمازدگی

هندوانه با توجه به آب زیادی که دارد، به پیش گیری از گرمازدگی کمک می کند.

این میوه اهمیت بسیار زیادی نیز در طب چینی دارد – هندوانه یکی از چند میوه‌اي است که گرما را از بین میبرد و باعث رفع تحریک‌پذیری و تشنگی می شود. این میوه همچنین خستگی ناشی از گرما را از بین می برد، که برای این منظور از لایه‌ي خارجی ان استفاده میشود.

 

14- خواص هندوانه برای کمک به سلامت لثه‌ها

ویتامین C موجود در هندوانه مویرگ‌ها و لثه‌ها را سالم نگه می‌دارد. کمبود ویتامین C می تواند سبب خون ریزی و التهاب لثه‌ها شود و هندوانه می تواند از بروز این اختلالات پیش گیری کند.

ویتامین C موجود در هندوانه همچنین میتواند باکتری‌ها داخل دهان را از بین ببرد ودر صورتی که این باکتری‌ها از بین نروند، سبب برو بیماری لثه و سایر عفونت‌هاي‌ لثه میشوند.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

15- افزایش سطح انرژی بدن

هندوانه منبع خوبی از ویتامین B است، ویتامینی که مسئول تولید انرژی در بدن شماست. این میوه دارای کالری کم و انرژی زیادی است و می تواند بشما کمک کند که بخش زیادی از روز را فعال باشید.

 

16- حفظ سلامت قلب

بر اساس پژوهش‌هاي‌ صورت گرفته، خوردن یک تکه هندوانه بطور روزانه می تواند تجمع کلسترول بد را متوقف کند ودر نتیجه از بیماری قلبی پیشگیری کند. مصرف منظم هندوانه همچنین با کاهش ذخایر چربی داخل رگ‌هاي‌ خونی مرتبط است.

این خواص مفید برای قلب که هندوانه دارد، میتواند به سیترولین، ترکیب شیمیایی موجود دراین میوه مرتبط باشد. مطابق با مطالعه‌اي که در دانشگاه کنتاکی صورت گرفته‌است، سیترولین می تواند اثرات مفیدی روی آترواسکلروزیس «تصلب شرایین» داشته باشد. همچنین اثبات شده‌است که سیترولین سفتی شریان‌ها را در زنان یائسه کاهش میدهد.

 

 17- کمک به درمان التهاب

یکیدیگر از ترکیبات اصلی موجود در هندوانه، لیکوپن است که مزایای زیادی برای بدن دارد. یک مطالعه که در امریکا انجام شد، نشان داد که لیکوپن دارای خواص ضد التهابی است.

از میان کاروتنوئیدهای مختلف، لیکوپن بهترین محسوب می شود. در واقع، اثرات مفید لیکوپن بر روی التهاب حتی بهتر از بتاکاروتن « یک کاروتنوئید مهم» درنظر گرفته می شود.

 

18- ویاگرای طبیعی

اگر در اتاق خواب‌تان کمی مشکل دارید، این میوه حتی می تواند بعنوان یک داروی طبیعی تقویت‌کننده‌ي غرایز جنسی، و وقتی که گردش خون دچار مشکل باشد، بعنوان یک ویاگرای طبیعی عمل کند.

 

مطالعه‌اي در حوزه‌ي التیام گردش خون، نشان داده‌است که هندوانه اثراتی مانند ویاگرا دارد در جاییکه افزایش گردش یک ضرورت است.

 

 اسید آمینه‌ي سیترولین موجود در هندوانه، رگ‌هاي‌ خونی را شل میکند و انها را فراخ میکند و به این ترتیب میتواند در درمان اختلال نعوظ موثر باشد. سیترولین به آرژنین تبدیل میشود، که یک پیام‌آور برای اکسید نیتریک است که به فراخ شدن رگ‌هاي‌ خونی کمک میکند. بر اساس یک مطالعه‌ي ایتالیایی، مکمل سیترولین خوراکی مشکل نعوظ را در مردان مبتلا به اختلال نعوظ خفیف التیام میدهد.

 

19- هندوانه می تواند گوارش را التیام ببخشد

هندوانه حاوی آب فراوان و مقداری فیبر است که هردو برای گوارش سالم اهمیت دارند.

آب و فیبر می تواند به اجابت مزاج آسان و روان کمک کنند.

مصرف میوه ها و سبزیجات سرشار از آب و فیبر، از جمله هندوانه، می تواند برای التیام شرایط اجابت مزاج مفید باشد.

 

20- جلوگیری از بروز دژنراسیون ماکولا

چنان‌چه مشاهده کردیم، هندوانه منبع مهمی از لیکوپن است و بهمین دلیل خطر بیماری دژنراسیون ماکولا «تباهی لکه‌ي زرد» را کاهش می دهد.

 

با توجه به گزارش کلینیک Mayo، لیکوپن بعنوان یک درمان بالفعل برای اختلالات چشم مانند دژنراسیون ماکولا توصیه شده‌است «گرچه مطالعات بیش‌تری دراین زمینه مورد نیاز است».

 

آنتی‌اکسیدان‌ها برای سلامتی چشم ضروری هستند زیرا از چشم در برابر رادیکال‌هاي‌ آزاد محافظت میکنند. اثر رادیکال‌هاي‌ آزاد می تواند وحشتناک باشد – آن ها ممکن است منجر به زوال عدسی چشم شوند و حتی میتوانند باعث نابینا شدن فرد شوند. لیکوپن، که آنتی‌اکسیدانی قوی است، مانع از بروز این اتفاقات میشود.

 

21- خواص هندوانه برای جلوگیری از آسم

باهم درود بر لیکوپن! این ترکیب بعنوان یکی از آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ کلیدی، به واکنش بدن در برابر سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند. و جالب‌تر اینکه این آنتی‌اکسیدان‌ها باعث کاهش آسم در کودکان می شوند.

 

هندوانه همچنین به افراد مبتلا به آسم اجازه می دهد تا به درستی نفس بکشند، بدون اینکه وادار باشند هر نفس رابا هراس و ترس و لرز بکشند. مطالعات انجام شده بر روی ۱۷ فرد بزرگسال مبتلا به آسم نشان داد که لیکوپن ممکن است اثر درمانی روی این بیماری داشته باشد.

 

مطابق با یک گزارش، مصرف کافی لیکوپن و ویتامین A می تواند برای بیماران مبتلا به آسم مفید باشد.

 

22- حاوی لیکوپن

هندوانه حاوی لیکوپن است، آنتی اکسیدانی که احتمالا می تواند با سرطان مبارزه کند. یک مطالعه از دانشگاه فناوری کوئینزلند در استرالیا نشان داد که لیکوپن هم میتواند از سرطان پروستات پیشگیري کند و هم می تواند این بیماری را درمان کند.

 

23- حاوی پتاسیم

یک فنجان هندوانه حاوی حدود ۴ درصد از پتاسیمی است که بطور منظم نیاز دارید.

 

24- حاوی فیبر در هندوانه 

درحدود ۱۷۵ تا ۲۰۰ کالری هندوانه‌ي تازه ۳ تا ۴ گرم فیبر غذایی به بدنتان میرساند. این فیبر ترکیبی خوب از فیبر محلول و نامحلول است.

 

25- کربوهیدرات هندوانه 

تنها یک وعده‌ي هندوانه حدود ۱۱.۶ گرم کربوهیدرات دارد که ترکیبی از فیبر غذایی، نشاسته و قندها است.

 

26- هندوانه  ال-سیترولین

هندوانه شامل میزان فراوانی از اسید آمینه‌اي به نام ال-سیترولین است.

 

27- خواص هندوانه برای سلامت کلیه

اگر چه هندوانه میتواند منبع خوبی از پتاسیم باشد، اما در مقایسه با سایر غذاها، درصد این ماده‌ي معدنی در ان پایینتر است. بهمین دلیل است که می تواند برای افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه مفید باشد.

با این حال، در عده اي از افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه، ممکن است کلیه قادر به حذف پتاسیم اضافی از خون نباشد. این می تواند سطح پتاسیم را در خون بالا ببرد و منجر به بروز عوارضی شود.

 

28- خواص هندوانه برای کاهش فشار خون بالا

هایپرتنشن، یا فشار خون بالا، رایج ‌ترین ناراحتی است که در میان مردم دیده می شود ودر صورت درمان نشدن عموما به حملات قلبی، سکته، و سایر بیماری‌هاي‌ مهلک منجر می شود.

 

هندوانه سرشار از سیترولین است، آمینو اسیدی که در بدن به آرژنین تبدیل میشود.

 

به نوبه‌ي خود، سیترولین و آرژنین به تولید اکسید نتیریک کمک میکنند که یک اتساع کننده است، یعنی به شل شدن و بازتر شدن رگ‌هاي‌ بدنتان کمک می کند.

 

29- هندوانه ادرارآور

هندوانه یک ادرارآور طبیعی است و برای هیدراتاسیون «آبرسانی بدن» خوب است.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

30- هندوانه حاوی آنتی اکسیدان

استرس اکسیداتیو در انسان‌ها پدیده‌اي اجتناب ناپذیر است که طبق معمول به خاطر عدم تعادل آنتی اکسیدان‌ها رخ می دهد. به همان اندازه که ممکن است مایل باشید نادیده‌اش بگیرید، استرس اکسیداتیو اجتناب ناپذیر است؛ اما برای کاهش اثراتی که این فرایند بر بدن و زندگیمان دارد راه‌هایي هست.

 

از آنجایی که این نوع استرس با DNA ؛ پروتئین، و آسیب غشایی در ارتباط است، بسیار مهم است که خوراکی‌هاي‌ درست مصرف کنید و بدنتان را سالم نگه دارید تا از تمام آسیب‌هایي که این ناراحتی می تواند ایجاد کند در امان باشید.

 

یک راه ان است که مطمئن شوید آنتی اکسیدان کافی مصرف میکنید.

 

مطالعات نشان داده اند که مصرف میوه‌هاي‌ خاص و آب میوه، مانند آب هندوانه و خود هندوانه، می توانند عملا میزان آسیب آنتی اکسیدان را کاهش دهند چون آنتی اکسیدان‌هاي‌ ان میوه‌ها قدرت از بین بردن گونه‌هاي‌ اکسیداتیو واکنشی و خنثی کردن ضرر ان‌ها را دارد.

 

اثر نابود سازی رادیکال ها در واقع تا ۹۰ دقیقه بعد از مصرف میوه یا آب میوه باقی‌ میماند، که نشان میدهد کار آنتی اکسیدان‌ها مدت‌ زیادی بعد از ان که ان‌ها را مصرف کنید ادامه پیدا خواهد کرد.

 

31- خواص هندوانه برای رفع خستگی

یکیدیگر از دلایل اینکه باید هندوانه را در برنامه‌ي غذایی خود داشته باشید پتاسیم است. پتاسیم یک الکترولیت است که کمک‌تان میکند پس از یک روز شلوغ، احساس خستگی نداشته باشید.

 

32- هندوانه = غنی از ویتامین و مواد معدنی

بدن برای عملکرد درست به تمام انواع ویتامین‌ها و موادمعدنی نیاز دارد.

 

33- هندوانه = کم کالری

یک فنجان هندوانه حاوی حدود ۸۰ کالری است.

 

34- کم چربی و هندوانه 

با توجه به وبگاه داده‌هاي‌ تغذیه «Nutrition Data»؛ این میوه‌ي سبز بزرگ تقریباً اصلا چربی ندارد.

 

35- کلسترول پایین در هندوانه 

برای کسانی که نسبت به مصرف کلسترول خود آگاه هستند باید بگوییم که، یک وعده هندوانه، کلسترول قابل اندازه‌گیری ندارد.

 

36- خواص هندوانه برای سلامت استخوان

ویتامین C دراین‌جا نقش مهمی را ایفا می کند زیرا این ماده‌ي مغذی برای استخوانها خوب است و به التیام زخم کمک می کند. مطالعه‌اي که در سوئیس انجام شده‌است، نشان میدهد که مکمل لیکوپن می تواند مانع از پوکی استخوان و شکستگی استخوان شود.

ویتامین A موجود در هندوانه به رشد استخوان ‌ها کمک می کند.

 

37- کمک به فرآیند کاهش وزن با هندوانه 

یکی از بهترین مزایای هندوانه برای سلامتی این است که به کاهش وزن نیز کمک میکند. بله، هندوانه با توجه به آب زیادی که دارد، میتواند با مقدار کالری کم‌تری بشما احساس سیری بدهد. همچنین ثابت شده‌است که آب سوخت و ساز بدن را تسریع می کند و سموم و چربی‌ها را از بین می برد، و همین در نهایت می تواند باعث کاهش وزن شود.

 

یک قاشق هندوانه فقط ۸۶ کالری و کم­تر از ۱ گرم چربی دارد و هیچ کلسترولی ندارد. این میوه ۲۲ گرم کربوهیدرات و ۵٪ فیبر مورد نیاز روزانه‌ي شما را تامین میکند و غذایی عالی برای سوزاندن چربی و کاهش وزن است.

 

38- خواص هندوانه برای کمک به کاهش درد عضلانی

اگر عضلات‌تان پس از تمرین دچار درد شدید شد، هندوانه می تواند این درد را درمان کند. این میوه سرشار از الکترولیت‌ها و سیترولین «نوعی اسید آمینه» است، که پس از تمرین سنگین باعث تسکین درد عضلات میشوند. و مطابق با یک مطالعه‌ي ایرانی، سیترولین موجود در هندوانه میتواند به کاهش خستگی عضلانی کمک کند.

 

سیترولین همچنین به صورت خارجی به آب هندوانه اضافه شده‌است تا اثرات ان مورد بررسی قرار بگیرد، و ثابت شده‌است که تنها سیرولین طبیعی موجود در هندوانه است که تاثیر گذار است و تاثیر مثبتی روی آسیب عضلانی دارد.

 

ثابت شده‌است که سیترولین فرآیند حذف اسید لاکتیک را تسریع میکند، ودر نتیجه درد عضلانی را کاهش میدهد. نوشیدن آب نیز میتواند به عضلات شما کمک کند که اکسیژن بیش‌تری دریافت ‌کنند – این امر به انها کمک می کند که سریع‌تر التیام بیابند.

 

39- کمک به فرآیند هضم با هندوانه 

هندوانه، حاوی مقدار زیادی آب است، و از این رو میتواند به فرآیند هضم کمک کند. این میوه همچنین حاوی فیبر است، بنابر این هضم را التیام می دهد و از یبوست پیشگیری می کند.

 

40- هندوانه مناسب برای زنان باردار

هندوانه سوزش سر دل راکه یک اختلال شایع در دوران بارداری است، تسکین می دهد. همچنین به کاهش حالت تهوع صبح‌گاهی کمک می کند. موادمعدنی موجود دراین میوه می تواند به پیشگیری از گرفتگی عضلانی سه ماهه‌ي سوم بارداری کمک کند.

 

41- خواص هندوانه برای مقابله با سرطان

مطالعات کنونی به رابطه‌ي مستقیم بین مولفه‌هاي‌ خوراکی فعال و پیشگیری از یا درمان سرطان پی برده‌اند.

 

یکی از ترکیب‌هایي که به کامل‌ترین شکل مورد مطالعه قرار گرفته است لیکوپن است، یک جزء رژیمی که بنظر می رسد با مراحل متعدد توسعه و رشد سرطان مقابله می کند.

 

با پتانسیل آنتی اکسیدانی باورنکردنی که هندوانه دارد و همچنین تاثیر لیکوپن، تمام این عوامل این میوه‌ي حیرت انگیز رابه خوراکی بهتری برای مبارزه با سرطان تبدیل می کنند که دست بر قضا گنجاندن ان در رژیم غذایی روزانه بسیار ساده است.

 

42- خواص هندوانه برای درمان دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن

متاسفانه، پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که هردو التهاب‌هاي‌ شدید و کم شدت علل و / یا نشانه‌هاي‌ رایج تعداد زیادی از بیماری‌ها مانند چاقی، دیابت، و حتب اختلالات عضلانی مانند دیستروفی ماهیچه‌اي دوشن «DMD» هستند. در چنین اختلالی، دژنراسیون ماهیچه‌اي شدیدی وجوددارد که علاوه بر بسیاری چیزهای دیگر، به التهاب شدید منجر می شود.

 

برای کمک به درمان این اختلال، محققان از ترکیب ال‌-لارژینین برای متوقف کردن سیر صعودی علائم التهابی استفاده کرده‌اند. از آنجایی که هندوانه آرژینین فراوانی دارد، این میوه را می توان برای کمک به درمان اخلالات عضلانی مانند DMD استفاده کرد.

 

43- خاصیت قلیایی هندوانه

بسیار از رژیم‌هاي‌ غذایی زودگذر و مد روز اعتبار و کارآمدی خودرا از دست می دهند چون وعده‌ي کاهش وزن بی‌نظیر را در اندک زمانی میدهند. تعداد زیادی از این رژیم‌ها در واقع برای بدن خوب نیستند و هدف‌شان فقط کاهش وزن است و الزاماً نه از طریقی درست و بی خطر سعی به حفظ کاهش وزن دارند.

 

تحقیقات زیادی درباره‌ي افزودن خوراکی‌هاي‌ قلیایی به رژیم غذایی انجام شده است. ممکن است با انجام اینکار خطر مرگ و میر ناشی از بیماری‌هاي‌ مزمن و امراض را کاهش دهید.

 

بنابر این ثابت شده است خوراکی‌هاي‌ غنی از مواد قلیایی، مانند هندوانه، تعداد زیادی از علائم طبیعی راکه با بیشتر شدن سن بروز پیدا میکنند کاهش میدهند و باعث داشتن طول عمر و زندگی سالم‌تر می شوند.

 

44- خواص هندوانه برای التیام زخم‌ها

ویتامین C، یا اسید اسکوربیک، در تمام مراحل درمان زخم‌ها دخالت دارد.

میزان مصرف توصیه شده‌ي ویتامین C حدود ۶۰ میلی گرم است، اما تعداد زیادی از محققان شروع کرده‌اند به یافتن مکمل‌هاي‌ این ماده‌ي مغذی که فراتر از میزان توصیه‌ شده‌ي روزانه ممکن است نقش مفیدی در تسریع فرایند التیام زخم‌ها داشته باشند.

از آنجا که هندوانه غنی از ویتامین C است، برای تسریع فرایند التیام زخم‌ها گزینه‌ي بسیار مناسبی است به خصوص وقتی که به ویتامین C بیشتری نیاز داشته باشید.

 

45- هندوانه اسکوربوت «کمبود ویتامین C» را درمان می‌کند

اسکوربوت ابتدا در طول قرون‌ پانزدهم و شانزدهم ملوانان را مبتلا میکرد.

از زمانی که برای بقاء و مبارزه با عفونت‌ها استفاده از اسید اسکوربیک امری الزام آور شد، لازم است که برای حفظ سلامتی میزان توصیه‌ شده‌ي روزانه را مصرف کنیم.

اگر ویتامین‌هاي‌ لازم را نداشته باشیم، بدنمان نمیتواند میزان آهنی که باید جذب شود را تامین کند، که همین بیمار را دچار لتارژی، خستگی مفرط، و احتمالا کم خونی می کند.

اما این بیماری تقریباً بطور کامل قابل پیشگیری است، و تحت نظر گرفتن ساده‌ي مصرف ویتامین ‌C و سپری نکردن روزها و هفته ها بدون این ویتامین حیاتی می تواند به پیشگیری از ان کمک کند.

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

عوارض جانبی هندوانه

برخی عوارض جانبی مصرف بیش از حد هندوانه عبارتند از:

 

۱. اختلالات شکمی و روده ای با مصرف هندوانه 

همان‌ طور که مشاهده کردیم، بیشتر مزایای هندوانه را می توان به لیکوپن نسبت داد. اگر این میوه را بیش از حد مصرف کنید، همان ترکیب میتواند سبب بروز برخی عوارض جانبی شود. مصرف بیش از حد لیکوپن باعث تهوع، استفراغ، سو هاضمه و اسهال می شود.

 

۲. هایپرکالمی با هندوانه 

مصرف بیش از حد هندوانه میتواند منجر به هایپرکالمی شود، نوعی اختلال که در ان سطح پتاسیم بالاتر از حد نرمال است. این امر می تواند به مشکلات قلبی عروقی مانند نامنظم شدن ضربان قلب و ضعیف شدن نبض منجر شود.

 

۳. واکنش‌های آلرژیک به هندوانه 

برخی افراد ممکن است با مصرف هندوانه واکنش‌هاي‌ آلرژیک نشان بدهند. این واکنش‌ها میتواند شامل راش خفیف تا شدید و تورم صورت باشد.

مصرف هندوانه ضروری است، مخصوصا در طول تابستان. تردیدی در مورد این موضوع نیست! آب فراوان موجود در ان سبب می شود که یک سلاح قوی در برابر گرمازدگی و سایر مسائل مرتبط با ان باشد.

حالا شما می دانید که هندوانه خوب است و چراباید ان را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. همین امروز، خوردن هندوانه را شروع کنید و با گرما بهتر از همیشه مبارزه کنید!

از خواص مهم هندوانه برای سلامتی تا عوارض جانبی هندوانه

انتخاب و نگهداری هندوانه

 

1- انتخاب هندوانه 

– شما باید به دنبال یک هندوانه‌ي سفت و متقارن باشید که بریدگی، لکه یا فرورفتگی نداشته باشد. هرگونه برجستگی یا فرورفتگی نامنظم به این معنی است که میوه مقدار کمی نور آفتاب یا آب دریافت نکرده‌است.

 

– میوه را بلند کنید. این میوه باید نسبت به اندازه‌اش سنگین باشد، این یعنی که پر آب است و بنابر این رسیده‌ است. شما میتوانید هندوانه رابا هندوانه‌ي دیگری با همان سایز مقایسه کنید و هندوانه‌اي را خریداری کنید که وزن بیش‌تری دارد.

 

– شما باید به دنبال نقطه‌ي اتصال هندوانه با زمین باشید. این نقطه همان جایی است که هندوانه در زمین قرار داشته ودر نور خورشید رشدکرده‌است. از این رو، هر چه این نقطه‌ تیره‌تر باشد، بهتر است. این نقطه را میتوانید در پایین هندوانه پیدا کنید. اگر نقطه‌ي اتصال ان با زمین سفید است یا اصلا وجود ندارد، به این معنی است که هندوانه خیلی زود برداشت شده «و احتمالا نرسیده است».

 

– هندوانه‌ي کاملا رسیده به رنگ سبز تیره است و ظاهر کدر و ماتی دارد. اگر هندوانه براق باشد، از خریدن ان صرف‌ نظر کنید.

 

2- روش نگهداری هندوانه

– یک هندوانه‌ي برش نخورده را می توانید تا یک هفته در یخچال نگه‌داری کنید. خاطرجمعی حاصل کنید که برای جلوگیري از لکه‌دار شدن میوه، ان رابه دقت نگه‌داری کنید. همچنین، خاطرجمعی حاصل کنید که ان را زیر ۴ درجه سانتیگراد را نگه داری نکنید زیرا ممکن است میوه آسیب ببیند.

 

– شما می توانید هندوانه را مانند همیشه برش بزنید. اگر بلافاصله هندوانه را مصرف نمیکنید، می توانید برش‌ها را دریک ظرف دردار قرار دهید و ان رابه مدت ۳ تا ۴ روز نگه دارید.

 

منبع: سایت بازده و عصر ایران

برچسب‌ها:

تغذیه سالم

بیشتر بخوانید
خوراکی های خنک برای تابستان ین میوه ها و سبزیجات به شما کمک می کنند در گرمای هوا خنک بمانید   هرچه روزهای تابستان طولانی تر و گرمتر می شوند، خنک ماندن در این هوا سخت تر ...

تور مسافرتی

جدیدترین مطالب سایت

Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
حکم شلاق دو جوان به خاطر تجاوز به رفقیشان
حکم شلاق دو جوان به خاطر تجاوز به رفقیشان
مشاهده بیشتر