قاصدک

لاغری و کاهش وزن

تبلیغات

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

گردشگری در ایران

گالری عکس

زیگیل

درمان‌ رفع تیرگی دست و پا با درمان خانگی

مجموعه : سلامت پوست
درمان‌ رفع تیرگی دست و پا با درمان خانگی

10 راه درمان‌ رفع تیرگی پوست با درمان خانگی

دست و پای تیره، جلوه‌ي خوشایندی ندارد و می تواند گاهی باعث احساس ناراحتی شما بشود. درمان تیرگی پوست ملانین باعث تیرگی پوست میشود مخصوصا در دست‌ها و پاها که محافظت نمی شوند‎

 

دست‌ها و پاهای‌ ما اکثر اوقات در معرض عواملی هست که میتوانند باعث شوند پوست این قسمت‌ها نسبت به سایر نواحی بدن، تیره‌تر بشوند. مدام در معرض پرتو زیان آور آفتاب بودن موجب می شود پوست، ملانین بیشتری جهت حفاظت از خودش ساخت کند. ملانین باعث تیرگی پوست می شود مخصوصا در دست‌ها و پاهایی که با لباس یا ضدآفتاب محافظت نمیشوند.

 

به گزارش تالاب:اضافه بر نور آفتاب، تیرگی پوست میتواند ناشی از خاک، آلودگی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشد. اکثر افراد به زیبایی دست‌ها و پاهای خود اهمیتی نمی دهند و اکثر دقت‌شان به صورت هست. اما باید به تمام قسمت‌هاي بدن به یک اندازه دقت داشت تا از آسیب و تیرگی جلوگیری شود.

 

دست و پای تیره، جلوه‌ي خوشایندی ندارد و میتواند گاهی باعث احساس ناراحتی شما بشود. خوشبختانه راهکارهای طبیعی زیادی برای روشن کردن پوست دست‌ها و پاها وجود دارد.

 

۱. لیموترش 

لیموترش یک راهکار ارزان و ساده برای روشن کردن پوست هست. خاصیت اسیدی لیموترش مثل یک عامل سفید کننده‌ي طبیعی عمل می کند. لیموترش سرشار از ویتامین C بوده و کمک می کند تا سلول‌هاي مرده‌ي پوست زدوده شده و رنگ پوست روشن و شفاف شود و برای رشد سلول‌هاي اخیر پوست نیز خوب هست.

 

یک عدد لیموترش را از وسط به دو نیم کرده و کمی شکر روی آن بپاشید. با آن پوست را ماساژ دهید تا سلول‌هاي مرده و آلودگی‌ها برطرف شوند. سپس ۱۰ دقیقه صبر کرده و بعد آبکشی کنید. هفته‌اي یک‌بار اینکار را انجام دهید. همینطور می توانید مقداری آب لیموی تازه را با همان مقدار عسل ترکیب کرده و آن را به دست‌ها و پاهای خود بمالید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید. اینکار را روزی دو بار میتوانید انجام دهید. یادتان باشد بعد از بهرهگیری از لیموترش، مرطوب کننده بزنید تا پوست‌تان خشک نشود، دست کم یک تا دو ساعت در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

 

۲. ماست 

اسید لاکتیک موجود در ماست، یک عامل سفید کننده‌ي موثر هست که به روشن شدن پوست تیره کمک میکند. اسید لاکتیک می تواند پوست را لایه برداری کرده و رطوبت رسانی کند. ضمنا، پروتئین و ویتامین‌هاي موجود در ماست، پوست‌تان را نرم و درخشان نگه می‌دارد. کمی ماست ساده را روی نواحی تیره‌ي پوست چند دقیقه ماساژ دهید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. اینکار را ۱ تا ۲ بار در روز انجام دهید.

 

همینطور میتوانید کمی ماست را با مقدار مساوی عصاره‌ي رُز ترکیب کرده و سپس یک قاشق چایخوری گلیسرین گیاهی به آن اضافه کنید. دست‌ها و پاهای را با این ترکیب خوب ماساژ بدهید تا جذب بشود، اجازه دهید در طول شب بماند و صبح، با آب سرد آبکشی کنید. هر شب گذشته از خواب اینکار را انجام دهید.

 

۳. خیار 

خیار میتواند دست و پای تیره‌ي شما را در عرض یک مدت روشن کند. ویتامین A موجود در خیار با بازرسی ساخت ملانین پوست، رنگ آن را روشن خواهد کرد.

 

این میوه‌ي آبدار پوست‌تان را مرطوب نگه می‌دارد. برش‌هاي یک خیار تازه را ۵ دقیقه به نواحی تیره‌ي پوست بمالید، ۱۵ دقیقه صبر کنید تا پوست، آب خیار را جذب کند و سپس با آب بشویید. اینکار را روزی ۲ تا ۳ بار میتوانید انجام دهید. همینطور میتوانید مقداری آب خیار با مقدار مساوی آبلیمو ترکیب کرده و با آن، دست‌ها و پاهای خود را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ دهید و سپس با آب سرد، آبکشی کنید.

 

یک راه دیگر هم این هست که یک عدد خیار کوچک را پوره کرده و با ۲ قاشق غذاخوری ژل آلو‌ئه‌ورا ترکیب کنید، آن را به دست‌ها و پاهای خود بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. سپس با یک دستمال کاغذی، آن را از روی پوست‌تان پاک کرده و بعد آبکشی کنید.

 

۴. آلوئه‌ورا 

آلوئه‌ورا هم میتواند زنگ اصلی پوست را برگرداند. آلوئه‌ورا قابلیت درمان هایپر پیگمانته‌ها «تجمع رنگدانه‌هاي پوست» را دارد و برای همین می تواند پوست را روشن کند. همینطور یک مرطوب کننده‌ي قوی برای پوست بوده و درخشش طبیعی به آن میدهد. ژل آلو‌ئه‌ورا را از برگ آن استخراج کرده و ۵ دقیقه آن را به دست‌ و پای خود بمالید.

 

۳۰ دقیقه صبر کرده و سپس با آب بشویید. اینکار را روزی دو بار انجام دهید. همینطور می توانید ۲ قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا را با چند قطره روغن بادام ترکیب کرده و آن را به نواحی تیره‌ي پوست بمالید و ماساژ دهید تا جذب پوست شود، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کرده و سپس آبکشی کنید. یادتان باشد بعد از بهرهگیری از آلو‌ئه‌ورا در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

 

۵. پوست پرتقال 

پوست پرتقال که اکثر ما آن را دور می‌اندازیم می تواند تیرگی پوست را برطرف کند. این میوه سرشار از ویتامین C بوده و بعنوان عاملی روشن کننده به درمان هایپر پیگمانته‌ها کمک میکند. ضمنا، اسید سیتریک موجود در پوست پرتقال، عاملی لایه‌بردار نیز هست. ۲ قاشق غذاخوری پوست پرتقال پودر شده را با کمی مسات یا شیر ترکیب کنید تا خمیر مثل شود.

 

این خمیر را روی پوست تیره گذاشته و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند و سپس به آرامی خمیر را با انگشتان خود با حرکات دورانی روی پوست بمالید تا لایه‌برداری کند. اینکار را میتوانید یک تا دو بار در هفته انجام دهید. همینطور می توانید ۲ قاشق غذاخوری پودر پوست پرتقال را با کمی عصاره‌ي رُز مخلوط کرده و خمیر درست کنید، یک قاشق چایخوری زردچوبه  و مقداری عسل هم به آن اضافه کرده و خمیر حاصل را به دست‌ها و پاهای خود بمالید، اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس به آرامی ماساژ دهید تا لایه‌برداری کند و سپس با آب سرد بشویید. اینکار را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید.

 

درمان‌ رفع تیرگی دست و پا با درمان خانگی

اسید لاکتیک موجود در ماست، یک عامل سفید کننده‌ی موثر پوست تیره می باشد

 

۶. گوجه فرنگی 

گوجه فرنگی ترکیباتی دارد که خاصیت سفید کنندگی داشته و پوست را روشن می کنند. لیکوپن و آنتی‌اکسیدان موجود در گوجه فرنگی از پوست در برابر اشعه‌هاي زیان آور آفتاب محافظت کرده و از حساسیت پوست در برابر آن می‌کاهد. همینطور گوجه فرنگی می تواند سلول‌هاي مرده‌ي پوست را بزداید و پوست را نرم و درخشان کند. یک تکه‌ي کوچک از گوجه فرنگی را مستقیما روی پوست بمالید، صبر کنید تا آب آن خشک شود و سپس آبکشی کنید.

 

اینکار را هر روز گذشته از دوش گرفتن انجام دهید. همینطور میتوانید آب یک گوجه فرنگی را با خامه به نسبت یک به دو ترکیب کرده و با یک توپ پنبه‌اي به دست‌ها و پاهای خود بمالید، یک ساعت صبر کرده و سپس دوش بگیرید. یک راه دیگر هم این هست که مقادیر مساوی آب گوجه فرنگی و آبلیمو را مخلوط کرده و سپس به پوست بمالید، بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید. اینکار را یک تا دو بار در روز انجام دهید.

 

۷. زردچوبه 

زردچوبه، یک راهکار بسیار فوق العاده برای رفع تیرگی پوست هست. زردچوبه حاوی کورکومین هست که یک آنتی اکسیدان قوی بوده و به کاهش ساخت ملانین پوست کمک میکند. دو قاشق زردچوبه را با مقدار کافی شیر سرد ترکیب کنید تا خمیر درست شود، آن را به پوست بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید. اینکار را روزی دو تا سه بار انجام دهید. همینطور میتوانید ۲ قاشق غذاخوری زردچوبه را با ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کرده و خمیر درست کنید، یک لایه‌ي نازک از آن را روی پوست قرار داده و بعد از ۱۰ دقیقه بشویید.

 

اینکار را میتوانید ۳ بار در هفته انجام دهید. یک راه دیگر هم این هست که یک قاشق چایخوری زردچوبه را با ۴ قاشق چایخوری آرد نخود و ۲ قاشق چایخوری آبلیمو ترکیب کرده و خمیر درست کنید. اگر لازم بود میتوانید کمی هم عصاره‌ي رُز به آن اضافه کنید. ماسک حاصل را به روی نواحی تیره‌ي پوست گذاشته و اجازه دهید ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بماند تا خشک شود. سپس ماساژ دهید تا لایه‌برداری کرده و سپس با آب ولرم بشویید. از این ماسک، یکبار در هفته بهرهگیری کنید. یادتان باشد بعد از بهرهگیری از هر شیوه‌اي که زردچوبه در آن هست، در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید. 

 

۸. گیاه صندل 

صندل هم یک راه موثر دیگر برای روشن کردن پوست هست که میتواند هایپرپیگمانته را نیز درمان کند. ضمنا گیاه صندل برای برطرف کردن لکه‌هاي ناشی از خورشید، لکه‌هاي قهوه‌اي و لکه‌هاي نامسطح روی دست و پا خوب هست. آب ِ نصف یک لیموترش را با یک قاشق غذاخوری پودر صندل ترکیب کرده و کمی عصاره‌ي رُز به آن اضافه کنید تا خمیر مثل شود، آن را روی نواحی تیره‌ي پوست مالیده و بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقتی که کاملا خشک شد، با آب سرد بشویید.

 

اینکار را هر روز انجام دهید. همینطور میتوانید یک قاشق غذاخوری از پودر صندل را با یک قاشق غذاخوری پودر بادام ترکیب کرده و به خمیر حاصل، کمی عصاره‌ي رُز، شیر و یا آب اضافه کنید. خمیر را به پوست بمالید و اجازه دهید خشک شود. سپس با آب ولرم آبکشی کنید. از این ماسک، ۲ تا ۳ بار در هفته بهرهگیری کنید.

 

۹. خربزه درختی یا پاپایا 

پاوایا یکی دیگر از درمان‌هاي موثر دیگر برای روشن شدن پوست هست. پاپایا حاوی آنزیمی به نام پاپین هست که به بازسازی پوست کمک می کند. ضمنا پاپایا ویتامین A، C، و E دارد که برای سلامت و درخشش پوست سودمند هست. نصف یک عدد پاپایا را خرد کرده و در مخلوط‌ کن بریزید. یک قاشق چایخوری آبلیمو و یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کرده و تمام مواد را ترکیب کنید تا خمیری نرم درست شود، آن را به دست‌ها و پاهای خود بمالید و اجازه دهید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید. اینکار را ۲ تا بار در هفته انجام دهید.

 

۱۰. برنج 

برنج دارای نوعی اسید هست که مثل یک ضدآفتاب طبیعی عمل کرده و به روشن شدن پوست کمک میکند. می توانید از آرد برنج یا آب برنج بهرهگیری کنید. یک فنجان برنج خام را آسیاب کنید تا پودری شود، کمی شیر به آن اضافه کنید تا خمیری شود، اگر مایل باشید میتوانید کمی زردچوبه به آن اضافه کنید. خمیر بدست آمده را روی پوست بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند.

 

سپس ماساژ دهید تا لایه‌برداری کرده و بعد با آب گرم بشویید. اینکار را ۲ تا ۳ بار در هفته انجام دهید. همینطور میتوانید گذشته از آبکشی برنج، یک تا دو فنجان از آب آن را بردارید و بعد از خنک شدن، دست‌ها و پاهای خود را ۱۰ دقیقه در آن قرار دهید و سپس آبکشی کنید. می توانید اینکار را هر روز انجام دهید.

 

دانلود تبليغ

برچسب‌ها:

سلامت پوست

بیشتر بخوانید
پوستی زیبا و محافظت طولانی مدت 1. رژیم غذایی تان را پر از ویتامین و مواد معدنی کنید: در روز 5 واحد میوه و سبزی بخورید. به سالادهای مخلوط، سوپ ها، سالادهای میوه و… فکر کنید.   2. ...

آموزش شيريني و کيک

جدیدترین مطالب سایت

زندگی زن و شوهر ۱۳ ساله کرمانی + تصاویر
زندگی زن و شوهر ۱۳ ساله کرمانی + تصاویر
مشاهده بیشتر