مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

تصاویری از دستگیری 320 نفر از اراذل و اوباش در تهران تصاویری از دستگیری 320 نفر از اراذل و اوباش در تهران واکنش هنرمندان به قدردانی از حاج قاسم سلیمانی و نابودی داعش واکنش هنرمندان به قدردانی از حاج قاسم سلیمانی و نابودی داعش شایعه هایی در مورد زلزله روزهای آینده در تهران شایعه هایی در مورد زلزله روزهای آینده در تهران شایعه های بعد از زلزله بدتر از خود زلزله است ! شایعه های بعد از زلزله بدتر از خود زلزله است ! همه چیز در مورد شهر کوچک سرپل ذهاب همه چیز در مورد شهر کوچک سرپل ذهاب نامه شکست داعش توسط سردار سلیمانی به رهبر انقلاب نامه شکست داعش توسط سردار سلیمانی به رهبر انقلاب همه چیز در مورد قدیمی ترین بنای تاریخی سرپل ذهاب همه چیز در مورد قدیمی ترین بنای تاریخی سرپل ذهاب شهرهایی که با زلزله کرمانشاه لرزیدند ! شهرهایی که با زلزله کرمانشاه لرزیدند ! حضور صمیمانه رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله دیده کرمانشاه حضور صمیمانه رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله دیده کرمانشاه کتک خوردن عروس از داماد در ترکیه (کلیپ) کتک خوردن عروس از داماد در ترکیه (کلیپ) کلیپ خوشگل ترین مرد ایران (فیلم) کلیپ خوشگل ترین مرد ایران (فیلم) مبلغ جمع آوری شده توسط علی دایی برای کرمانشاه (فیلم) مبلغ جمع آوری شده توسط علی دایی برای کرمانشاه (فیلم) فيلم لو رفته از مسكن مهر (طنز) فيلم لو رفته از مسكن مهر (طنز) سوتی جالب پیرمرد جلوی دوربین تلویزیون (کلیپ) سوتی جالب پیرمرد جلوی دوربین تلویزیون (کلیپ) هنرمندان و بازیگران ایرانی در کنار فرزندانشان (10) هنرمندان و بازیگران ایرانی در کنار فرزندانشان (10) عکس های جالب بازیگران در شبکه های اجتماعی (111) عکس های جالب بازیگران در شبکه های اجتماعی (111) زیباترین دختر شایسته سال 2017 هم انتخاب شد (+جزئیات و تصاویر) زیباترین دختر شایسته سال 2017 هم انتخاب شد (+جزئیات و تصاویر) سری جدید عکس های خنده دار و بامزه ایران و جهان (71) سری جدید عکس های خنده دار و بامزه ایران و جهان (71) تجاوز مکرر جنسی به دختران پرورشگاه (+18) تجاوز مکرر جنسی به دختران پرورشگاه (+18) سرنوشت نامعلوم پسر 14 ساله گمشده بعد از هفت سال سرنوشت نامعلوم پسر 14 ساله گمشده بعد از هفت سال
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

جذابیت

درمان ترک های پوستی

مجموعه : سلامت پوست
تاریخ انتشار : 9 جولای 2015
درمان ترک های پوستی

علت واقعی استریا چیست؟

استریا خطوط طولی روی پوست و دلیل آن هم آسیب دیدن بافت کلاژن لایه دوم پوست یا درم است.

 

در چه شرایطی بافت کلاژن آسیب می بیند؟

وقتی پوست تحت کشش قرار می گیرد الیاف کلاژن پوست در ناحیه درم آسیب می بیند و به صورت خطوط قابل مشاهده در سطح پوست ظاهر می شوند.

 

پس اینکه گفته می شود استریا در افرادی بروز می کند که دچار افزایش وزن و بعد کاهش وزن می شوند، صحیح است؟

تا حدی. علت بروز استریا دقیقا شناسایی نشده است ولی گفته می شود این مشکل تحت تاثیر هورمون ها و بیشتر در سنین بلوغ که اندازه نواحی مختلف بدن بزرگ می شود، بروز می کند.

البته استریا در افراد مبتلا به بیماری کوشینگ یا کسانی که داروهای استروییدی موضعی یا خوراکی به مدت طولانی مصرف می کنند، دیده می شود.

 

پس استریا مخصوص خانم های باردار نیست؟

نه، استریا در هر دو جنس مذکر و مونث دیده می شود ولی احتمال بروز آن در دوران بلوغ و بارداری بیشتر است. البته مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی بیماری ها نیز می تواند عامل بروز آن باشد.

 

کدام نواحی بدن بیشتر در معرض استریا هستند؟

سینه ها، شکم، پشت زانو، ران، کمر، باسن و بازوها و به طور کلی نواحی ای که تحت تاثیر کشش و افزایش حجم قرار دارند.

 

آیا برای استریا درمانی هم وجود دارد؟

در حال حاضر استریا درمان قطعی ندارد. البته مصرف کرم های موضعی تقویت کننده بافت کلاژن، کرم های رتینوییدی و کرم های حاوی ترکیب های اسید میوه و کرم های حاوی ویتامین C می توانند تا حدی موثر باشند.

مصرف کرم های رتینوییدی در دوران بارداری ممنوع است و به خانم های باردار توصیه می شود از کرم های حاوی اسیدهیالورونیک (ماده ای که از تولد تا پیری توسط لایه درونی پوست ساخته می شود و به قوام پوست کمک می کند.

در کرم های آرایشی هم از این ماده استفاده می شود) استفاده کنند. برخی از انواع لیزر هم می توانند موثر باشد و قطر استریا را کمتر کنند اما انجام آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود.

 

با توجه به هزینه های بالا، آیا واقعا لیزر در این مورد جوابگو است یا هزینه بیهوده صرف کردن است؟

ما توصیه می کنیم در درجه اول بیمار از کرم های موضعی استفاده کند. ولی باید به او گفت که استریا درمان قطعی ندارد و نه کرم های موضعی و نه لیزر به بهبود صددرصد آن کمک نمی کنند.

اینکه فرد کدام راه درمانی را انتخاب کند به خود او، میزان ناراحتی اش از بیماری، وضع مالی و حالت های روحی اش بستگی دارد.

 

آیا استریا در زمان خاصی به درمان بهتر جواب می دهد؟

بله، استریا در ابتدا قرمز است و به مرور صورتی و سفید می شود. بیشترین جواب استریا به درمان زمانی است که قرمزرنگ است و وقتی سفید شد، درمان سخت تر می شود.

 

آیا راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد؟

نه، واقعا راه پیشگیری ندارد چون معمولا در دوران بلوغ یا بارداری به دنبال افزایش حجم نواحی مختلف بدن رخ می دهد. البته ثابت نگه داشتن وزن در شرایطی غیر از این ۲ دوران می تواند تا حد زیادی از پیشرفت آن جلوگیری کند.

 

این باور که گفته می شود خاراندن پوست در دوران بارداری به بروز استریا کمک می کند، واقعیت دارد؟

چنین موضوعی به صورت علمی به اثبات نرسیده است اما در هر صورت توصیه می کنیم خانم های باردار پوست?شان را نرم و مرطوب نگه دارند تا خیلی تحت کشیدگی قرار نگیرد.

گرچه استریا تحت تاثیر کشیدگی هایی بروز می کند که عامل هورمونی دارند ولی نرم نگه داشتن پوست می تواند تا حدی کمک کننده باشد.

 

استریا زمینه خانوادگی و ارثی هم دارد؟

نه، استریا زمینه ارثی ندارد، ولی در نژاد ما ایرانی ها زیاد دیده می شود و دلیل آن هم مشخص نیست.

 

 

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

جدیدترین مطالب سایت

درمان ریزش مو