قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

تبلیغات

گالری عکس

مرزه وان نام جشن خاص مردم کردستان

مرزه وان نام جشن خاص مردم کردستان

جشن مرزه وان چیست ؟

در عید نوروز مردم کردستان که از آداب و رسوم های خاصی بر خوردارند مراسم مرزه وان را اجرا میکنند در ادامه میتوانید با مرزه وان نام جشن خاص مردم کردستان سایت تالاب را دنبال کنید.

 

شروع مراسم با دف نوازی زنان آبادی و گردهمایی آنها انجام می گرفت. کسانی که توانایی شرکت در مراسم و رفتن به کوهستان را داشند هر کدام با در دست گرفتن ظرفی در روستا جمع می شدند. بعد از جمع شدن، تمام زنان آبادی در صف طولانی با دف نوازی و در دست گرفتن ظرف روستا را ترک میکردند و رهسپار کوهستان می شدند.

مرزه وان نام جشن خاص مردم کردستان

افسانه های کردستان 

 

زنان و دختران روستا با خواندن اوراد و ادعیه در طول مسیر از کنار چشمه ها و در مسیر کوهستان رد می شدند و به راه خود ادامه می دادند.

 

زنان روستا با طی مسافت طولانی به چشمه آب شفابخش می رسندو ظرفهایشان را پرآب می کند و راه برگشت و رسیدن به روستا را انجام می دهند و طی می کنند.

 

در نزدیکی های روستا مردان جوان به احترام زنان ایستاده و زنان راه روستا را در پیش می گیرند.

 

بعد از رسیدن به روستا، زنان ظرف های پر آب خود را در دیگی بزرگ خالی می کند و فرد مبتلا به بیماری را با آب چشمه شفا بخش استحمام می دهند.

 

بعد از استحمام و شب هنگام دسته زنان در پشت بام خانه ها و با روشن کردن آتش و دف نوازی و خواندن ادعیه و اوارد برای شفای بیمار طلب شفاعت می کند

 

و به گزارش تالاب اینگونه مراسم خاتمه می پذیرد. در مراسم مرزه وان تمام اهالی روستا برای نجات یک جوان تلاش می کردند که این مراسم نشاندهنده اندیشه والا و تفکرات انسانی و نوع دوستی مردمان منطقه کردستان است.

مرزه وان نام جشن خاص مردم کردستان

آشنایی با آداب جشن مرزه وان کردستان

 

برچسب‌ها:

اخبار فرهنگی و هنری

بیشتر بخوانید
جشنواره به مناسبت زنده نگهداشتن لباسهای لری جشنواره باستانی گلونی در لرستان   گلونی نام روسری سنتی لرها میباشد و این جشنواره به مناسبت زنده نگه داشتین لباس های لری برگزار میشود.جشن های سنتی در ایران جزء فرهنگ مردم ...

آموزش شيريني و کيک

جدیدترین مطالب سایت

 گلستان سعدی

فیلم تجاوز جنسی به دختر بچه 7 ساله در افغانستان +18
فیلم تجاوز جنسی به دختر بچه 7 ساله در افغانستان +18
مشاهده بیشتر