مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

فروش خودرو

پوست و مو بهروز

از کدام بانک‌ ها و با چه شرایطی وام خودرو بگیریم؟

از کدام بانک‌ ها و با چه شرایطی وام خودرو بگیریم؟

از کدام بانک‌ ها و با چه شرایطی وام خودرو بگیریم؟

 

برای گرفت وام اتومبیل چگونه اقدام کنیم که بهتر به نتیجه برسیم.

 

در نیمه اردیبهشت ماه امسال شورای پول و اعتباری بعد از حدود 4 سالی که مبلغ تسهیلات اتومبیل در بانکها اثبات مانده بود با دقت به رشد تورم و افزایش قیمت ماشین، بنابر توصیه بانک مرکزی نسبت به افزایش آن تا سقف 15 میلیون تومان اقدام کرد.

 

در حالی‌که پیش تر کلیه بانک‌ها تمایلی برای ارائه تسهیلات خرد از جمله خودرو نداشته و در صورت پرداخت، سود بالایی در حدود 26 تا 28 درصد را برای بازپرداخت به مشتری اعلام میکردند در مصوبه اخیر و طبق انچه که به بانکها ابلاغ شده باید سود دریافتی طبق سود عقود مبادله اي یعنی 21 درصد باشد.

 

اگر چه هنوز مدت چندانی از ابلاغ شیوه نامه تسهیلات ماشین به بانکها نگذشته و بررسی عملکرد آن ها تا تعیین سازوکار پرداخت زود به نظر می‌رسد، اما شواهد نشان میدهد که بانکها فعلا خود را کاملا با شرایط تعیین شده منطبق نکرده اند.

 

در سویی دیگر با دقت به بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی متقاضی باید از قدرت گزینش بانک دریافت کننده وام برخوردار بوده و کلیه بانکهای دولتی، غیر دولتی، قرض الحسنه مهر ایران و رسالت، موسسات اعتباری توسعه، عسکریه، کوثر و شرکت دولتی پست بانک به تقاضای دریافت تسهیلات اتومبیل پاسخ دهند.

 

دریافت کننده تسهیلات اتومبیل باید بین یک دوره سه تا پنج ساله و با اقساط مساوی وام دریافتی که حداکثر 60 درصد هزینه خرید ماشین آن هم خودروی داخلی هست را به بانک پرداخت کننده برگرداند.

 

گیرندگان تسهیلات باید دقت داشته باشند که باید پیش فاکتور خرید ماشین با دقت به لیست انواع خودروهای ساخت داخل اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت را به بانک خاطی ارائه کنند تا پس از آن چکی به میزان مبلغ پیش فاکتور در وجه شرکت تولیدکننده صادر شود.

 

گرچه مبلغ واریزی شامل مبلغ پیش‌پرداخت که از سوی متقاضی بابت بهای اتومبیل نزد بانک تودیع می شود بعلاوه مبلغ تسهیلات به میزان 60 درصد قیمت تمام شده ماشین ‌و حداکثر تا مبلغ 15 میلیون تومان خواهد بود.

 

متقاضی میتواند با مراجعه به یکی از نمایندگی‌هاي مجاز خودروسازان ساخت داخل نسبت به گرفتن پیش‌فاکتور و ارائه آن به بانک عامل اقدام کند.

 

اما برای پرداخت وام اتومبیل وثیقه به تشخیص بانک عامل تعیین شده و باید نسبت به توان مالی متقاضی تسهیلات در بازپرداخت اقساط اطمینان داشته باشند.

 

آنطور که پیش تر میرمحمد صادقی -مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی- اعلام کرده هست برای دریافت وام اتومبیل و سایر وامهای خرد به هیچ عنوان نیازی به سپرده گذاری متقاضی در بانک عامل نیست و نباید بانکها در این مورد پافشاری داشته باشند که در این صورت عملی خلاف دستورالعمل بانک مرکزی خواهد بود.

 

باید دقت داشت که بعد از طی کلیه مراحل قانونی تعیین شده، کل مبلغ بهای اتومبیل تنها به حساب خودروساز واریز ‌میشود و سپس رسید پرداخت به متقاضی ارائه تا به نمایندگی‌هاي مجاز تحویل داده و بعد از انجام اقدامات لازم خودروی خریداری شده را تحویل بگیرد.

 

منبع: ایسنا

مطالب جذاب

مجردها کليک کنيد

درمان ریزش مو