مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

تصاویری از دستگیری 320 نفر از اراذل و اوباش در تهران تصاویری از دستگیری 320 نفر از اراذل و اوباش در تهران واکنش هنرمندان به قدردانی از حاج قاسم سلیمانی و نابودی داعش واکنش هنرمندان به قدردانی از حاج قاسم سلیمانی و نابودی داعش شایعه هایی در مورد زلزله روزهای آینده در تهران شایعه هایی در مورد زلزله روزهای آینده در تهران شایعه های بعد از زلزله بدتر از خود زلزله است ! شایعه های بعد از زلزله بدتر از خود زلزله است ! همه چیز در مورد شهر کوچک سرپل ذهاب همه چیز در مورد شهر کوچک سرپل ذهاب نامه شکست داعش توسط سردار سلیمانی به رهبر انقلاب نامه شکست داعش توسط سردار سلیمانی به رهبر انقلاب همه چیز در مورد قدیمی ترین بنای تاریخی سرپل ذهاب همه چیز در مورد قدیمی ترین بنای تاریخی سرپل ذهاب شهرهایی که با زلزله کرمانشاه لرزیدند ! شهرهایی که با زلزله کرمانشاه لرزیدند ! حضور صمیمانه رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله دیده کرمانشاه حضور صمیمانه رهبر انقلاب در جمع مردم زلزله دیده کرمانشاه کتک خوردن عروس از داماد در ترکیه (کلیپ) کتک خوردن عروس از داماد در ترکیه (کلیپ) کلیپ خوشگل ترین مرد ایران (فیلم) کلیپ خوشگل ترین مرد ایران (فیلم) مبلغ جمع آوری شده توسط علی دایی برای کرمانشاه (فیلم) مبلغ جمع آوری شده توسط علی دایی برای کرمانشاه (فیلم) فيلم لو رفته از مسكن مهر (طنز) فيلم لو رفته از مسكن مهر (طنز) سوتی جالب پیرمرد جلوی دوربین تلویزیون (کلیپ) سوتی جالب پیرمرد جلوی دوربین تلویزیون (کلیپ) هنرمندان و بازیگران ایرانی در کنار فرزندانشان (10) هنرمندان و بازیگران ایرانی در کنار فرزندانشان (10) عکس های جالب بازیگران در شبکه های اجتماعی (111) عکس های جالب بازیگران در شبکه های اجتماعی (111) زیباترین دختر شایسته سال 2017 هم انتخاب شد (+جزئیات و تصاویر) زیباترین دختر شایسته سال 2017 هم انتخاب شد (+جزئیات و تصاویر) سری جدید عکس های خنده دار و بامزه ایران و جهان (71) سری جدید عکس های خنده دار و بامزه ایران و جهان (71) تجاوز مکرر جنسی به دختران پرورشگاه (+18) تجاوز مکرر جنسی به دختران پرورشگاه (+18) سرنوشت نامعلوم پسر 14 ساله گمشده بعد از هفت سال سرنوشت نامعلوم پسر 14 ساله گمشده بعد از هفت سال
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

جذابیت

اعمال ویژه شب اربعین + اعمال ویژه روز اربعین

مجموعه : مذهبی و دینی
تاریخ انتشار : 9 نوامبر 2017
اعمال ویژه شب اربعین + اعمال ویژه روز اربعین

کربلا محشر کبراست بیا تا برویم

تا ببینیم چه غوغاست بیا تا برویم

 دیده ي سیر و سلوک از همه ی آفاق بگیر

« کربلا منتظر ماست بیا تا برویم »

 

 

اعمال شب اربعین و اعمال روز اربعین معنویت بسیار زیادی دارد و اعمال روز و شب اربعین حسینی بهتر هست انجام شود. دراین مطلب سماتک اعمال شب اربعین و اعمال روز اربعین توضیح داده شده هست. هم زمان با اربعین و پیاده روی محبان عصمت و طهارت «ع»، شما می توانید اعمال و آداب روز اربعین را در این جا بخوانید.

 

نشانه مومن پنج چیز هست و یکی از آن ها زیارت اربعین و قبر سیدالشهدا «ع» هست. از این روی در آستانه اربعین حسینی، همه ی ساله عاشقان زیادی اعم از عرب، عجم، مسیحی، یهود و … پای در مسیر عشق می گذارند و راهی کربلای معلی می‌شوند.

 

پیاده روی اربعین ضمن آداب و نکاتی که به همراه دارد، روز اربعین نیز، دارای اعمال و آدابی هست که از زیارت قبور شهدای کربلا، زیارت اربعین شروع و دیگر اعمال این روز هست.

 

یکی از این آداب سفر به حرم سیدالشهدا «ع» و 72 شهید کربلاست که روایات بیشماری نیز درمورد زیارت قبور شهدا بیان شده هست.

 

از امام حسن عسکری علیه السلام روایت شده که فرمود: نشانه هاى مؤمن پنج چیز هست:
بجاى آوردن پنجاه و یک رکعت نماز «17 رکعت نماز واجب و 34 رکعت نافله»، زیارت اربعین «امام حسین»، انگشتر به دست راست نهادن، پیشانى رابه هنگام سجده بر خاک گذاردن و بسم اللّه الرّحمن الرّحیم را در نماز بلند گفتن.

 

زیارت امام حسین«ع» و زیارت اربعین از اعمال حسنه اربعین حسینی عنوان شده‌اند.

 

زیارت مخصوصه در روز اربعین

یکی از مهم‌ترین علل جایگاه مخصوصاً اربعین در بین شیعیان، همین روایت امام حسن عسکری علیه السلام بر فضیلت این روز هست که زیارت مختص امام حسین علیه السلام در روز اربعین را یکی از نشانه هاي شیعه بودن مطرح کردند.

 

تهذیب: از حضرت ابى محمد حسن بن على عسكرى علیه السّلام، روایت هست كه فرمود:

 

نشانه‏ هاى مؤمن پنج چیز هست: پنجاه و یك ركعت نماز، زیارت اربعین، انگشترى در دست راست كردن، پیشانى به خاك مالیدن، و با صداى بلند بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ* گفتن.

 

مأثور از امام و روایت شده چنین‏ كاین پنج خصلت هست علامت بمؤمنین‏

اول نماز پنچاه و یك ركعت و دوم‏ انـگـشـتــر عقـیـق نـمـودن یـد یـمـیـن‏

سـوم بلند گفتن بسم‏ اللَّه‏ صلاة چهـارم بـخـاك بهـر خـــدا سـودن جـبین‏

پنجم كه حق نصیب كند جمله مرد و زن‏ بـوسـیـدن مزار حسـیـــن روز اربـــعـیــن‏

 

بخاطر همین تعداد زیادی از شیعیان از اقصا نقاط دنیا سعی دارند در اربعین خود رابه قبر امامشان در کربلا برسانند و آنهایی هم که شرایط سفر ندارند آرزوی چنین زیارتی در دل دارند.

 

ائمه علیهم السلام برای ادامه این مسیر و از یاد نرفتن قیام خونین کربلا این روز را بزرگ شمرده و از نخستین زائر حسینی یعنی جابر بن عبدالله انصاری – که در نخستین اربعین خود رابه قبر شهدای کربلا رساند – تجلیل کردند.

 

و بتدریج روایات بیشماری در اساس ثواب زیارت امام حسین علیه السلام در روزهای ناب ودر تمام طول سال نقل شد.

 

زیارت وداع اربعین

سید بن طاووس رحمه اللّه گفته هست که من براى زیارت اربعین وداعى یافته‌ام که مختص هست به این زیارت. باید که بایستى پیش روى ضریح و بگویى:

 

السَّلَامُ عَلَيْکَ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ، السَّلَامُ عَلَيْکَ يَا ابْنَ عَلِيٍّ الْمُرْتَضَى وَصِيِّ رَسُولِ اللَّهِ.
درود بر تو اى پسر رسول خدا! درود بر تو اى پسر على مرتضى جانشین رسول خدا!

 

السَّلَامُ عَلَيْکَ يَا ابْنَ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ سَيِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ، السَّلَامُ عَلَيْکَ يَا وَارِثَ الْحَسَنِ الزَّکِيِّ.
درود بر تو اى پسر فاطمۀ زهرا سرور زنان دنیا! درود بر تو اى وارث امام حسن پاک!

 

السَّلَامُ عَلَيْکَ يَا حُجَّةَ اللَّهِ فِي أَرْضِهِ وَ شَاهِدَهُ عَلَى خَلْقِهِ.
درود بر تو اى حجت خدا در زمین و گواه او بر آفریده‌ها!

 

السَّلَامُ عَلَيْکَ يَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ الشَّهِیدَ، السَّلَامُ عَلَيْکَ يَا مَوْلَايَ وَ ابْنَ مَوْلَايَ
درود بر تو اى ابا عبد اللّه شهید! درود بر تو اى مولاى من و پسر مولاى من!

 

أَشْهَدُ أَنَّکَ أَقَمْتَ الصَّلَاةَ وَ آتَيْتَ الزَّکَاةَ، وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَيْتَ عَنِ الْمُنْکَرِ
گواهى مى‌دهم که تو نماز رابه پا داشتى و زکات دادى و امر به مشهور و نهى از منکر کردى

 

وَ جَاهَدْتَ فِي سَبِیلِ اللَّهِ حَتَّى أَتَاکَ الْيَقِینُ، وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ عَلَى بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّکَ أَتَيْتُکَ
ودر راه خدا جهاد نمودى تا اینکه امر یقین تو را فرارسید و نیز گواهى مى‌دهم که تو علت روشن از سوى پروردگارت داشتى؛ و اگر از دور زیارت کند باید بگوید:

 

توجّهت إلیک يَا مَوْلَايَ زَائِراً وَافِداً رَاغِباً مُقِرّاً لَکَ بِالذُّنُوبِ.
اى مولاى من! اکنون من همچون زایر، واردشونده، گراینده، اقرارکنندۀ به گناه و گریزان از خطا.

 

هَارِباً إِلَيْکَ مِنَ الْخَطَايَا لِتَشْفَعَ لِي عِنْدَ رَبِّکَ.
به درگاه تو آمده‌ام تا در نزد پروردگارت از من شفاعت کنى.

 

يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْکَ حَيّاً وَ مَيِّتاً، فَإِنَّ لَکَ عِنْدَ اللَّهِ مَقَاماً مَعْلُوماً وَ شَفَاعَةً مَقْبُولَةً.
اى پسر رسول خدا! درود خدا بر تو در حال حیات و مرگ تو، زیرا تو در نزد خدا از مقام معلوم و شفاعت مورد پذیرش برخوردارى.

 

لَعَنَ اللَّهُ مَنْ ظَلَمَکَ، وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ هتک حَرَمَکَ وَ غَصَبَ حَقَّکَ.
خداوند کسانى راکه به تو ستم نموده‌اند لعنت کند و نیز کسانى راکه تو را محروم نموده، حقت را غصب نموداند لعنت کند

 

وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ قَتَلَکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ خَذَلَکَ، وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ دَعَوْتَهُ فَلَمْ يُجِبْکَ وَ لَمْ يُعِنْکَ
و قاتلان تو را لعنت کند و آنان راکه دست از یارى تو کشیدند لعنت کند و آنان راکه خواندى و به تو پاسخ مثبت ندادند و تو را یارى نکردند لعنت کند

 

وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ مَنَعَکَ مِنْ حَرَمِ اللَّهِ وَ حَرَمِ رَسُولِهِ وَ حَرَمِ أَبِیکَ وَ أَخِیکَ
و نیز کسانى راکه از رفتن تو به سوى حرم خدا و حرم رسول خدا و حرم پدر و برادرت جلوگیرى کردند لعنت کند

 

وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ مَنَعَکَ مِنْ شُرْبِ مَاءِ الْفُرَاتِ لَعْناً کَثِیراً يَتْبَعُ بَعْضُهَا بَعْضاً؛
و کسانى راکه تو را از نوشیدن آب فرات منع کردند بسیار و پى‌درپى لعنت کند.

 

اللَّهُمَّ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَ الشَّهَادَةِ.
خدایا! اى پدیدآورندۀ آسمان‌ها و زمین! داناى مخفی و محرز!

 

أَنْتَ تَحْکُمُ بَيْنَ عِبَادِکَ فِیمَا کَانُوا فِیهِ يَخْتَلِفُونَ، وَ سَيَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ.
تو بین بندگانت در انچه اختلاف دارند حکم مى‌کنى و زود هست آنانى که ظلم کردند بدانند کدامین جایگاه بازگشتشان هست.

 

اللَّهُمَّ لَا تَجْعَلْهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنْ زِيَارَتِهِ، وَ ارْزُقْنِیهِ أَبَداً مَا بَقِیتُ وَ حَيِیتُ يَا رَبِّ.
خدایا این زیارت را آخرین عهدم از زیارت قرار مده و همه ی وقت برایم تا وقتى که باقى و زنده هستم روزى‌ام گردان، اى پروردگار!

 

وَ إِنْ مِتُّ فَاحْشُرْنِي فِي زُمْرَتِهِ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ؛
و اگر مردم مرا در گروه ایشان محشور فرما، اى مهربان‌ترین مهربانان!

 

و اگر زیارت آخر روز عاشورا را دراین روز نیز بخواند مناسب هست و بدان که مشهور آن هست که واسطه تأکید زیارت آن حضرت دراین روز آن هست که حضرت امام زین العابدین علیه السّلام با سایر اهل بیت «ع» دراین روزبعد از مراجعت از شام به کربلاى معلى وارد شدند و سرهاى مقدّس شهدا رابه بدن‌هاى ایشان ملحق کردند و این بسیار بعید هست.

 

از جهات بسیار که یاد آن‌ها سبب تطویل هست؛ و بعضى گفته‌اند دراین روز اهل بیت «ع» وارد مدینۀ طیبه شدند و این نیز بسیار بعید هست، و بعضى گفته‌اند که شاید حضرت امام زین العابدین «ع» به اعجاز و طىّ الارض، مخفى به کربلا رفته باشد از شام و سر‌ها رابه بدن‌ها ملحق کرده باشد

 

و این مقدور هست، امّا روایتى دراین باب بنظر نرسیده هست، بلکه بعضى از روایات منافاتى فى الجمله به این دارد و وجهى که از احادیث ظاهر مى‌شود آن هست که اوّل کسى که از صحابه حضرت رسالت «ص»

 

به زیارت آن حضرت مشرّف شد، جابر بن عبد اللّه انصارى بودو او دراین روز به کربلا رسید و آن حضرت رابا شهدا زیارت کرد و، چون جابر از اکابر صحابه بودو اساس این امر عظیم را گذاشت، مى‌تواند بود که واسطه مزید فضل زیارت آن حضرت دراین روز شده باشد

 

و شاید وجوه دیگر داشته باشد که بر ما مخفى باشد و چون فرمود: ه‌اند که دراین روز زیارت کنیم، باید کرد و تفحّص سببش ضرور نیست.

 

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

جدیدترین مطالب سایت

درمان ریزش مو