قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

تبلیغات

گالری عکس

نیم نگاهی به عظمت حضرت زهرا (س)

مجموعه : مذهبی و دینی
نیم نگاهی به عظمت حضرت زهرا (س)

معجزات خواندنی حضرت زهرا 

حضرت زهرا درود الله علیها تنها بانوی با احترام در تمام جهان و کهکشان میباشند که افزون بر علاقه مندی ما به این بزرگوار و امام معصوم هست . 

 

به گزارش تالاب سپاس خدايى را كه تو را همانند مريم سرور زنان بنى‏ اسرائيل قرار داده، زيرا او نيز هرگاه مورد عنايت الهى قرار مى ‏گرفت و خداوند برايش مائده مى‏ فرستاد، كه جواب سؤال مى ‏گفت: اين طعام از جانب خدا هست، او به هركسى بخواهد روزى بى‏ حساب مى ‏دهد.پیامبر اکرم «ص»

 

حضرت فاطمه عليه السلام در پيشگاه خدا آنچنان معزز بود كه بارها مورد عنايت ناب آسمانى قرار گرفته و موائد مختلف از سوى پروردگار عالم نازل مى‏شد كه اينك به برخى از آن ها اشاره مى ‏كنيم:

پيامبر عالى قدر اسلام به شدت گرسنه بودو ضعف و ناتوانى وى را از پاى درآورده بود، او براى پاره نانى به اتاقهاى هريك از زنانش مراجعه كرد، ولى آنان نيز طعامى نداشتند. سرانجام به خانه ‏ى دخترش فاطمه عليه السلام سركشيد، تا در آن خانه‏ ى اميد به مقصود رسد، ولى فاطمه عليه السلام و بچه‏ هايش گرسنه بودند و تكه‏ نانى در آنجا نيز به دست نيامد.

 

هنوز چند دقيقه بيش نبود كه رسول گرامى اسلام خانه دخترش را ترك كرده بود كه جمع و جور طعامى از سوى يكى از همسايه‏ ها به آن بانو رسيد. فاطمه عليه السلام با خود گفت: سوگند به خدا، خود و فرزندانم گرسنه مى‏ مانم، ولى اين تكه نان و گوشت رابه پدرم مى ‏خورانم، و لذا يكى از حسنين رابه دنبال پدر فرستاد و وی را دوباره به خانه ‏اش دعوت كرد.

 

فاطمه اهدايى همسايه را كه دو تكه نان و جمع و جور گوشتى بود، در يك ظرف سرپوشيده قرار داده بود، چون پدرش دوباره به خانه او برگشت، سراغ طعام رفت و آن را در برابر ديدگان رسول خدا گذاشت، ولى ظرف پر از گوشت و نان بود، و فاطمه عليه السلام خود نيز از اين مائده‏ ى آسمانى تعجب مى‏ كرد و خيره خيره به آن تماشا مى‏ نمود. رسول خدا خطاب به دخترش گفت: اى دختر گرامى! اين طعام چگونه و از كجا رسيد؟ فاطمه عليه السلام جواب داد:

 

 هو من عنداللَّه ان اللَّه يرزق من يشا بغير حساب. فقال: الحمدللَّه الذى جعلك شبيهه بسيدة نسا بنى‏اسرائيل فانها كانت اذا رزقها اللَّه شيئا فسئلت عنه قالت: «هو من عنداللَّه ان اللَّه يرزق من يشاء بغير حساب.» «1»
آن از بركات و الطاف الهى هست، خداوند به هركسى بخواهد بدون محدوديت عطا مى ‏كند.

 

رسول خدا چون سخن دخترش را شنيد فرمود: سپاس خدايى را كه تو را همانند مريم سرور زنان بنى‏ اسرائيل قرار داده، زيرا او نيز هرگاه مورد عنايت الهى قرار مى ‏گرفت و خداوند برايش مائده مى‏ فرستاد، كه جواب سؤال مى ‏گفت: اين طعام از جانب خدا هست، او به هركسى بخواهد روزى بى‏ حساب مى ‏دهد.

 

آنگاه رسول خدا على عليه ‏السلام را نيز به حضورش فراخواند و همگى ازآن غذا خوردند و سير شدند و زنان و اهل ‏بيت پيامبر نيز دعوت شدند و خوردند، ولى غذا و مائده آسمانى به همان صورت باقى بود. حتى فاطمه عليه السلام براى همسايگان نيز از طعام آسمانى كه از الطاف خفيه الهى سرچشمه گرفته بود ارسال داشت…. «2»

 

موائد آسمانى براى فاطمه عليه السلام در يكى دوبار محدود نمى‏ گردد، او بارها از خداوند خويش تقاضای طعام كرد و پروردگار عالم نيز بى ‏درنگ طعام بهشتى براى آن حضرت ارسال داشت ازآن جمله: روزى اميرالمؤمنين على عليه‏السلام به شدت گرسنه بودو از فاطمه عليه السلام طعام خواست، ولى در خانه چيزى نبود. فاطمه عليه السلام گفت: يا على! در خانه طعامى نيست، من و بچه‏ هايت دو روز هست كه گرسنه ‏ايم و جمع و جور طعامى هم كه بود، آن رابه تو خورانديم و خود در گرسنگى صبر كرديم.

 

على عليه‏ السلام از شنيدن اين سخن فوق‏ العاده ناراحت گشته و اشك در چشمانش حلقه زد و براى تهيه طعام زن و فرزندانش به بازار رفت و يك دينار قرض گرفت تا مشكل گرسنگى خانواده اش را برطرف سازد، ولى نشد. چرا؟! چون يكى از دوستانش گرفتار بودو گرسنگى و گريه زن و بچه‏ ها وی را در بيرون از خانه آواره كرده بود، او دنبال نان و پول بود، ولى چاره‏ اش بدون چاره….

 

على از درد او آگاه شد و مثل هميشه ايثار كرد و ديگران را بر خود و خانواده ‏اش مقدم داشت و بدين وسيله يكى از دوستانش را كه مقداد نام داشت شاد و خوش‏دل تولید.

 

على عليه ‏السلام دست خالى شد و نتوانست به خانه رود، رو به سوى مسجد كرد و مشغول عبادت شد ازآن سو پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله مأمور گشت شب را در خانه ‏ى على بسر برد و لذا بعد از نماز مغرب و عشا دست على را گرفت و فرمود: على جان! امشب مرا به مهمانى خود مى‏ پذيرى؟ مولاى متقيان سكوت كرد، چرا كه زمينه پذيرايى نداشت و فاطمه عليه السلام و حسنين گرسنه مانده بودند و پول تهيه نان و گوشت فراهم نبود، ولى پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله دوباره اظهار داشت: چرا جواب نمى‏ دهى؟ يا بگو: بلى، تا با تو آيم و يا بگو: نه، تا راه ديگر پيش گيرم. على عليه‏السلام عرض كرد: يا رسول‏اللَّه! بفرماييد.

 

رسول خدا دست على را گرفت، دست در دست او به خانه‏ ى فاطمه عليه السلام آمد و با هم به خانه وارد شده و با زهرا ديدار كردند، فاطمه عليه السلام در حال نماز و نيايش بودو خدا را مى‏ خواند، او صداى پدر را شنيد و به سوى او آمد و خوش ‏آمد گفت و سفره را باز كرده و غذاى مطبوع آورد، تا گرسنگان را سير كند و چاره نيافته‏ ها را چاره‏ ساز باشد.

على عليه‏السلام به فاطمه عليه السلام خيره خيره نگاه مى‏ كرد و با زبان بى ‏زبانى سؤال مى‏ نمود: يا فاطمه! اين طعام از كجا؟

 پيش از آنكه فاطمه عليهاالسلام جواب گويد رسول خدا دست بر دوش على گذاشت و جواب داد: يا على! هذا جزا دينارك من عنداللَّه.

اين غذا پاداش آن دينارى هست كه به مقداد دادى.

 

خداوند بشما جريان زكريا و مريم را تكرار كرد. «3» و از طعام‏هاى بهشتى مرحمت نمود… «4»

 

نیم نگاهی به عظمت حضرت زهرا (س)

 

 اقرار به رسالت پدر در شكم مادر
وقتى كه كفار از پيامبر اسلام «ص» انشقاق قمر را خواستند، زمانى بود كه خديجه «س» به فاطمه «س» حامله بودو خديجه از اين سؤال كفار ناراحت شده و گفت: زهى تأسف براى كسانى كه محمد را تكذيب مى‏ كنند! در حالى كه او فرستاده‏ ى پروردگار من هست.
پس فاطمه «س» از شكم مادرش صدا كرد: اى مادر! نترس و محزون نباش، زيرا خدا با پدر من مى‏ باشد.پس وقتى كه مدت حمل خديجه «س» به پایان رسید و هنگام وضع حمل رسيد، خديجه فاطمه «س» رابه دنيا آورد و او به نور جمال خود تمام جهان را روشن و منور تولید.«5»

 

چرخيدن آسياى دستى به خودى خود در خانه حضرت زهرا «س»
جناب ابوذر مى‏ گويد: رسول خدا «ص» مرا به دنبال على «ع» فرستاد. به خانه‏ اش رفتم و وی را خواندم، ولى پاسخ مرا نداد. و آسياب دستى را ديدم كه بدون اينكه كسى باشد به خودى خود، مى‏ گردد. دوباره وی را خواندم، بيرون آمد و با هم نزد رسول خدا «ص» رفتيم و پيامبر متوجه على «ع» شد و چيزى به او گفت كه من نفهميدم.
گفتم: شگفتا! از دستاسى كه بدون گرداننده مى ‏گردد.
آنگاه پيامبر «ص» فرمود: خداوند قلب دخترم فاطمه و اعضا و جوارحش را پر از ايمان و يقين كرده و چون خداوند ضعف وی را دانست، پس در روزگار سختى به او كمك كرد و كفايتش نمود. مگر نمى‏ دانى كه خداوند، فرشتگانى را قرار داده تا خاندان محمد را يارى دهند؟! «6»

 

حرام بودن آتش بر فاطمه زهرا «س»
روزى عايشه بر فاطمه «س» وارد شد، در حالى كه آن حضرت براى حسن و حسين «ع» با آرد و شير و روغن در ديگى غذاى حريره درست مى ‏كرد. ديگ بر روى اجاق و آتش مى ‏جوشيد و بالا مى ‏آمد و فاطمه «س» آن را با دست خود هم مى ‏زد.عايشه با استرس و نگرانى از نزد او بيرون آمده، نزد پدرش ابوبكر رفت و گفت: اى پدر! من از فاطمه چيز شگفت‏ آورى ديدم، و آن اينكه دست به درون ديگى كه بر روى آتش مى‏ جوشيد برده، آن رابه هم مى‏ زد.
گفت: دختركم! اين را مخفی كن كه كار مهمى هست.

 

اين خبر كه به گوش پيامبر اكرم «ص» رسيد، بر بالاى منبر رفت و حمد و آنگاه الهى رابه جاى آورد، آنگاه فرمود:
همانا مردم ديدن ديگ و آتش را بزرگ شمرده و تعجب مى‏ كنند. سوگند به آن كسى كه مرا به پيامبرى برگزيد، و به رسالت گزینه فرمود، همانا خداى عزوجل آتش را بر گوشت و خون و موى و رگ و پيوند فاطمه حرام كرده هست، فرزندان و شيعيان وی را از آتش دور نمود، برخى از فرزندان فاطمه داراى رتبه و مقامى میباشند كه آتش و خورشيد و ماه از آن ها فرمانبردارى كرده در پيش رويش جنيان شمشير زده، پيامبران به پيمان و عهد خود درمورد‏ى او وفا مى‏ كنند، زمين گنجينه‏ هاى خودش را تسليم او نموده، آسمان بركاتش را بر او نازل مى‏ كند.

 

واى، واى، واى به حال كسى كه در فضيلت و برترى فاطمه شك و ترديد بخود راه دهد، و لعنت و نفرين خدا بر كسى كه شوهر او، على بن ابیطالب را دشمن داشته به امامت فرزندان او راضى نباشد. همانا فاطمه، خود داراى جايگاهى هست و شيعيانش نيز بهترين جايگاه‏ها را خواهند داشت. همانا فاطمه پيش از من دعا مى ‏كند و شفاعت مى‏ نمايد و شفاعتش على ‏رغم ميل كسانى كه با او مخالفت مى‏ كنند، پذيرفته مى‏ شود.«7»

 

تعدادي ديگر از كرامات و معجزات حضرت زهرا «س»
1 ـ نورانى شدن چادر مبارك حضرت زهرا درود ‏اللَّه‏ عليه
2 ـ آمدن لباس‏ها و زيورهاى بهشتى براى حضرت زهرا درود اللَّه‏ عليه
 3 ـ لباس بهشتى حضرت زهرا درود‏ اللَّه‏ عليه در مجلس عروسى
 4 ـ نزديك شدن مردم به هلاكت به موجب‏ ى نفرين حضرت زهرا درود ‏اللَّه‏ عليه
 5 ـ مستجاب شدن نفرين حضرت زهرا درود‏ اللَّه‏ عليه در مورد عمر
 6 ـ دیدار حوريان بهشتى با حضرت زهرا درود ‏اللَّه‏ عليه
 7 ـ نازل شدن جبرئيل بر حضرت زهرا درود‏ اللَّه‏ عليه پس از رحلت پيامبر «ص»
8 ـ در بغل كشيدن حسنين عليه السلام از طریق حضرت زهرا بعد از شهادت
9 ـ خاكسپارى حضرت زهرا و صحبتهاى زمين با اميرالمؤمنين عليه ‏السلام

 

آموزش شيريني و کيک

جدیدترین مطالب سایت

 گلستان سعدی

فیلم تجاوز جنسی به دختر بچه 7 ساله در افغانستان +18
فیلم تجاوز جنسی به دختر بچه 7 ساله در افغانستان +18
مشاهده بیشتر