قاصدک

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

کاهش مصرف سوخت خودرو با روش های اصولی

کاهش مصرف سوخت خودرو با روش های اصولی

توصیه هایی برای کاهش استفاده از بنزین 

با بالارفتن قیمت بنزین و استفاده بیش از حد ماشین ها در ایران موجب شده تا راه هاي‌ استفاده و کاهش از بنزین جذابت بیشتری پیدا کند.

 

با این روشها تا 30 درصد کاهش مصرف سوخت را تجربه کنید.

 

30 ایده ی مناسب برای کاهش استفاده از سوخت خودرو

 

1- به گزارش تالاب هرچه می‌ تواند وسایل کمتری در ماشین خود بگذارید. هرچه ماشین سبک تر باشد کمتر بنزین مصرف میکند.

 

2- با سرعت نرانید. اگر با سرعت 90 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید می‌ تواند 21 درصد اکثر از زمانی پیش بروید که با سرعت 110 کیلومتر در ساعت میرانید.

 

3- طوری برنامه ریزی کنید که وادار نشوید برای به موقع رسیدن سریع رانندگی کنید.

 

4- وقتی ماشین را روشن می‌کنید لازم نیست بیش از 30 ثانیه درجا کار کند. ماشین هاي‌ اخیر طوری طراحی شده اند که حتی در هوای سرد می‌توانند بلافاصله راه بیفتند.

 

5- اگر باید بیش از 30 ثانیه بایستید نگذارید ماشین درجا کار کند. برای کاهش مصرف سوخت بهتر هست موتور را خاموش کنید و بعدا دوباره ان را روشن کنید.

 

6-فشار پایتان را روی پدال گاز تغییر ندهید. سعی کنید تاجایی که ممکن هست با گاز یکسان برانید.

 

7- باد چرخ ها را همیشه تنظیم کنید؛ به خصوص وقتی هوا سرد میشود یا در جاده با سرعت بالا می‌رانید حتما برای تنظیم باد مراجعه کنید.

 

8- تا جاییکه میشود تهویه هوا را روشن نکنید بجای ان شیشه ها را پایین بکشید.

 

9- «تیک آف» نکنید. وقتی ماشین را روشن میکنید خیلی آرام پدال گاز را فشار بدهید

 

10- از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. هرجا که امکان دارد مثلا در بعضی چراغ قرمزها از خیلی گذشته پایتان را از روی گاز بردارید و ماشین را خلاص کنید تا ماشین خود بخود و آرام آرام بایستد.

 

11- وسایل اضافی را که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می شوند بردارید. مثلا باربند یا باربند اسکی را در زمانی که به آنها احتیاج ندارید باز کنید.

 

12- حواس تان را جمع کنید که حتما پیش از حرکت ترمزدستی را بخوابانید.

 

13-هیچوقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. اینکار هم موجب هدر رفتن بنزین می‌شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها.

 

14- پیش از راه افتادن ودر مسیرهای درون شهری به رادیو پیام گوش بدهید و وارد راه هایي که بسته یا پرترافیک هست نشوید.

 

15- در باک بنزین خودرا وارسی کنید که خوب بسته بشود.

 

16- هرچه زودتر به دنده هاي‌ سبک بروید. اگر ماشین دنده اتوماتیک دارید یک ثانیه زودتر پایتان را از روی پدال گاز بردارید.

 

17- وقتی می بینید دارید از ماشینی سبقت میگیرید اینکار را هرچه سریعتر انجام بدهید. .معطل نکنید.

 

18- تنظیمات ماشین را ماه به ماه وارسی کنید تا زیادی سوخت مصرف نکند.

 

19- هرچندوقت یک‌بار ترمزهای ماشین را وارسی کنید و اگر لازم بود آن ها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملاً تنظیم نباشد مقاومت چندان و سوخت بیشتری مصرف میشود.

 

20- موقع خرید اتومبیل تاجایی که نیازتان اجازه می‌دهد سعی کنید خودروی کوچک تری انتخاب کنید. هرچه ماشین کوچکتر و بالطبع سبک تر باشد بنزین کمتری مصرف میکند.

 

21- در انتخاب اتومبیل ماشین هایي که مجهز به لوازم پرمصرف هستند را کنار بگذارید؛ تهویه مطبوع، لوازم برقی مثل شیشه برقی یا قفل مرکزی و دنده اتوماتیک از این دسته خودروها هستند.

 

22- اگر در شهری با آب و هوای گرم زندگی میکنید خودرویی با رنگ روشن خریداری کنید و تودوزی ان را هم روشن انتخاب کنید تا نور و گرما را بازبتاباند. شیشه هاي‌ مات هم از گرم شدن داخل ماشین جلوگیري میکند.

 

23- از لاستیک هاي‌ رادیال استفاده کنید تا اصطکاک کمتری بین تایر و جاده ایجاد بشود.

 

24- موقع رانندگی بگذارید چشمتان بیش از پایتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و سایر موانع باشید تا لازم نباشد یک باره ترمز بگیرید.

 

25- فرمان ماشین را ثابت نگه دارید البته تا جاییکه ممکن است. هرقدر خط عوض کنید ودر عرض خیابان حرکت کنید خودروی شما مسافت بیشتری می پیماید و بنزین بیشتری هم می سوزاند.

 

26- باک ماشین را زیادی پرنکنید چون ممکن است سرریز بشود یا در سربالایی هاي‌ تند چکه کند.

 

27- زمستان ها تایر خودروی خودرا با تایرهای یخ شکن جای گزین کنید یا این‌که با کمترین برفی که آمد زنجیر چرخ ببندید. درغیراین صورت موتور ماشین اکثر کار می کند و بنزین بیشتری می سوزاند.

 

28- وقتی از دور می بینید که جاده سربالایی می‌شود قبل از آنکه به ان برسید سرعت بگیرید و وقتی روی شیب هستید سرعت تان را همان اندازه حفظ کنید. اگر در سربالایی گاز بدهید بنزین خیلی چندان مصرف میشود.

 

29- فیلتر هوا را زودبه زود وارسی کنید و اگر کثیف بود ان را تعویض کنید.اگر فیلتر هوا کثیف باشد جریان هوا به موتور مختل می‌شود و بنزین بیشتری می سوزاند.

 

31- ممکن است لاستیک هاي‌ پهن و اسپورت بنظر خوشگل باشند اما مقاومت حرکت و مصرف سوخت رابالا می‌برند.

 

32- روغن ماشین رابه موقع عوض کنید. اگر روغن ماشین تمیز باشد اصطکاک کمتری در موتور ایجاد میشود و با مقدار ثابت سوخت میتواند یک تا دو درصد اکثر برانید.

 

33- بجای برنامه هاي‌ تفریحی بیرون از منزل و گشت وگذار در خیابانها دوستانتان رابه منزل خود دعوت کنید.

 

34- اگر نوع شغل تان طوری است که می‌توانید ان را در منزل انجام بدهید از رئیس تان اجازه بگیرید و یک یا دو روز درهفته رابه محل کار نروید و کارها را در خانه دنبال نمایید. اگرهم خودتان رئیس جماعتی از کارمندان هستید ببینید کدام یک از کارمندان می تواند کارش را در خانه انجام بدهد و به او این اجازه را بدهید.

 

35- وقتی نزدیک مقصد موردنظرتان می‌شوید در اولین جای پارکی که دیدید پارک کنید و به امید پیدا کردن جای پارک درست روبه روی مقصدتان در خیابان بالا و پایین نروید. از کمی پیاده روی ضرر نمی‌کنید.

 

منبع :hamshahrionline.ir

برچسب‌ها:

رفع سفيدي مو

مشخصات خودروها

بیشتر بخوانید
نقد و بررسی مدل های خودرو 206 فرانسوی بررسی انواع خودرو پژو 206 206 یکی از خودروهای کشور فرانسه است که بسیار در ایران زیاد بوده و رونق خاص خودش را در دوران مختلف داشته است در اینجا میخواهیم ...

تور مسافرتی

زیورآلات

لوازم آرایشی

جدیدترین مطالب سایت

Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ماجرای آدم ربایی و تجاوز جنسی در تهران !+ فیلم
ماجرای آدم ربایی و تجاوز جنسی در تهران !+ فیلم
مشاهده بیشتر