قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

تبلیغات

گالری عکس

کاهش مصرف سوخت خودرو با روش های اصولی

کاهش مصرف سوخت خودرو با روش های اصولی

توصیه هایی برای کاهش استفاده از بنزین 

با بالارفتن قیمت بنزین و استفاده بیش از حد ماشین ها در ایران موجب شده تا راه هاي‌ استفاده و کاهش از بنزین جذابت بیشتری پیدا کند.

 

با این روشها تا 30 درصد کاهش مصرف سوخت را تجربه کنید.

 

30 ایده ی مناسب برای کاهش استفاده از سوخت خودرو

 

1- به گزارش تالاب هرچه می‌ تواند وسایل کمتری در ماشین خود بگذارید. هرچه ماشین سبک تر باشد کمتر بنزین مصرف میکند.

 

2- با سرعت نرانید. اگر با سرعت 90 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید می‌ تواند 21 درصد اکثر از زمانی پیش بروید که با سرعت 110 کیلومتر در ساعت میرانید.

 

3- طوری برنامه ریزی کنید که وادار نشوید برای به موقع رسیدن سریع رانندگی کنید.

 

4- وقتی ماشین را روشن می‌کنید لازم نیست بیش از 30 ثانیه درجا کار کند. ماشین هاي‌ اخیر طوری طراحی شده اند که حتی در هوای سرد می‌توانند بلافاصله راه بیفتند.

 

5- اگر باید بیش از 30 ثانیه بایستید نگذارید ماشین درجا کار کند. برای کاهش مصرف سوخت بهتر هست موتور را خاموش کنید و بعدا دوباره ان را روشن کنید.

 

6-فشار پایتان را روی پدال گاز تغییر ندهید. سعی کنید تاجایی که ممکن هست با گاز یکسان برانید.

 

7- باد چرخ ها را همیشه تنظیم کنید؛ به خصوص وقتی هوا سرد میشود یا در جاده با سرعت بالا می‌رانید حتما برای تنظیم باد مراجعه کنید.

 

8- تا جاییکه میشود تهویه هوا را روشن نکنید بجای ان شیشه ها را پایین بکشید.

 

9- «تیک آف» نکنید. وقتی ماشین را روشن میکنید خیلی آرام پدال گاز را فشار بدهید

 

10- از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. هرجا که امکان دارد مثلا در بعضی چراغ قرمزها از خیلی گذشته پایتان را از روی گاز بردارید و ماشین را خلاص کنید تا ماشین خود بخود و آرام آرام بایستد.

 

11- وسایل اضافی را که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می شوند بردارید. مثلا باربند یا باربند اسکی را در زمانی که به آنها احتیاج ندارید باز کنید.

 

12- حواس تان را جمع کنید که حتما پیش از حرکت ترمزدستی را بخوابانید.

 

13-هیچوقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. اینکار هم موجب هدر رفتن بنزین می‌شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها.

 

14- پیش از راه افتادن ودر مسیرهای درون شهری به رادیو پیام گوش بدهید و وارد راه هایي که بسته یا پرترافیک هست نشوید.

 

15- در باک بنزین خودرا وارسی کنید که خوب بسته بشود.

 

16- هرچه زودتر به دنده هاي‌ سبک بروید. اگر ماشین دنده اتوماتیک دارید یک ثانیه زودتر پایتان را از روی پدال گاز بردارید.

 

17- وقتی می بینید دارید از ماشینی سبقت میگیرید اینکار را هرچه سریعتر انجام بدهید. .معطل نکنید.

 

18- تنظیمات ماشین را ماه به ماه وارسی کنید تا زیادی سوخت مصرف نکند.

 

19- هرچندوقت یک‌بار ترمزهای ماشین را وارسی کنید و اگر لازم بود آن ها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملاً تنظیم نباشد مقاومت چندان و سوخت بیشتری مصرف میشود.

 

20- موقع خرید اتومبیل تاجایی که نیازتان اجازه می‌دهد سعی کنید خودروی کوچک تری انتخاب کنید. هرچه ماشین کوچکتر و بالطبع سبک تر باشد بنزین کمتری مصرف میکند.

 

21- در انتخاب اتومبیل ماشین هایي که مجهز به لوازم پرمصرف هستند را کنار بگذارید؛ تهویه مطبوع، لوازم برقی مثل شیشه برقی یا قفل مرکزی و دنده اتوماتیک از این دسته خودروها هستند.

 

22- اگر در شهری با آب و هوای گرم زندگی میکنید خودرویی با رنگ روشن خریداری کنید و تودوزی ان را هم روشن انتخاب کنید تا نور و گرما را بازبتاباند. شیشه هاي‌ مات هم از گرم شدن داخل ماشین جلوگیري میکند.

 

23- از لاستیک هاي‌ رادیال استفاده کنید تا اصطکاک کمتری بین تایر و جاده ایجاد بشود.

 

24- موقع رانندگی بگذارید چشمتان بیش از پایتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و سایر موانع باشید تا لازم نباشد یک باره ترمز بگیرید.

 

25- فرمان ماشین را ثابت نگه دارید البته تا جاییکه ممکن است. هرقدر خط عوض کنید ودر عرض خیابان حرکت کنید خودروی شما مسافت بیشتری می پیماید و بنزین بیشتری هم می سوزاند.

 

26- باک ماشین را زیادی پرنکنید چون ممکن است سرریز بشود یا در سربالایی هاي‌ تند چکه کند.

 

27- زمستان ها تایر خودروی خودرا با تایرهای یخ شکن جای گزین کنید یا این‌که با کمترین برفی که آمد زنجیر چرخ ببندید. درغیراین صورت موتور ماشین اکثر کار می کند و بنزین بیشتری می سوزاند.

 

28- وقتی از دور می بینید که جاده سربالایی می‌شود قبل از آنکه به ان برسید سرعت بگیرید و وقتی روی شیب هستید سرعت تان را همان اندازه حفظ کنید. اگر در سربالایی گاز بدهید بنزین خیلی چندان مصرف میشود.

 

29- فیلتر هوا را زودبه زود وارسی کنید و اگر کثیف بود ان را تعویض کنید.اگر فیلتر هوا کثیف باشد جریان هوا به موتور مختل می‌شود و بنزین بیشتری می سوزاند.

 

31- ممکن است لاستیک هاي‌ پهن و اسپورت بنظر خوشگل باشند اما مقاومت حرکت و مصرف سوخت رابالا می‌برند.

 

32- روغن ماشین رابه موقع عوض کنید. اگر روغن ماشین تمیز باشد اصطکاک کمتری در موتور ایجاد میشود و با مقدار ثابت سوخت میتواند یک تا دو درصد اکثر برانید.

 

33- بجای برنامه هاي‌ تفریحی بیرون از منزل و گشت وگذار در خیابانها دوستانتان رابه منزل خود دعوت کنید.

 

34- اگر نوع شغل تان طوری است که می‌توانید ان را در منزل انجام بدهید از رئیس تان اجازه بگیرید و یک یا دو روز درهفته رابه محل کار نروید و کارها را در خانه دنبال نمایید. اگرهم خودتان رئیس جماعتی از کارمندان هستید ببینید کدام یک از کارمندان می تواند کارش را در خانه انجام بدهد و به او این اجازه را بدهید.

 

35- وقتی نزدیک مقصد موردنظرتان می‌شوید در اولین جای پارکی که دیدید پارک کنید و به امید پیدا کردن جای پارک درست روبه روی مقصدتان در خیابان بالا و پایین نروید. از کمی پیاده روی ضرر نمی‌کنید.

 

منبع :hamshahrionline.ir

برچسب‌ها:

مشخصات خودروها

بیشتر بخوانید
مشخصات و معرفی اتومبیل مرسدس بنز کوپه کلاس E مشخصات و معرفی اتومبیل مرسدس بنز کوپه کلاس E  بنز نام شرکتی فوق العاده آلمانی که تا حالا هیچ برندی به وی نرسیده است در ادامه با مشخصات و معرفی اتومبیل مرسدس ...

مجتمع فني تهران

جدیدترین مطالب سایت

 گلستان سعدی

تصادف شدید مهدی قائدی بازیکن استقلالی با و بستری شدن در آی سی یو
تصادف شدید مهدی قائدی بازیکن استقلالی با و بستری شدن در آی سی یو
مشاهده بیشتر