قاصدک

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

ناسا برخورد دو ستاره نوترونی را رصد کرد + عکس

مجموعه : هوا و فضا
ناسا برخورد دو ستاره نوترونی را رصد کرد + عکس

دانشمندان ناسا این فرضیه را مطرح کرده اند که ادغام ستاره های نوترونی در یکدیگر، انفجارهای اشعه گاما را پدید می آورد.

 

ناسا در ویدئویی جدید برخورد دو ستاره نوترونی را به تصویر کشیده است، آنچه که به آن “خشونت بارترین رویدادهای کیهانی” می گویند.
 

 

وقتی ستاره ای در اندازه ای ۳۰ برابر بزرگتر از خورشید ما در یک انفجار ابرنواختری می میرد، یک ستاره نوترونی از آن برجا می ماند. بر اساس پژوهش های ناسا، جرم حجمی برجا مانده از یک ستاره نوترونی یک و نیم برابر جرم حجمی خورشید است که در یک کره ۲۰ کیلومتری فشرده می شود.

 

به گزارش تالاب وزن یک سانتیمتر مکعب از هسته اصلی ستاره های نوترونی بیشتر از کوه اورست است. در ویدئوی انیمیشن ساخته ناسا، هنگامی که شبیه سازی شروع می شود، این ستاره ها تنها ۱۸ کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند. وقتی ستاره ها به یکدیگر برخورد می کنند “کشیدگی های شدیدی” آنها را از شکل می اندازد. این برخوردها ممکن است پوسته ستاره ها را بشکافد و محتوی آن ها را به بیرون پرتاب کند. ستاره کوچکتر در نهایت خرد می شود و محتویاتش به شکل یک بازوی حلقوی از مواد داغ و سوزان درمی آید.

 

در همین حال، ستاره بزرگتر آن مواد را در خود جمع می کند تا جایی که دیگر نمی تواند در برابر نیروی گرانش مقاومت کند و در یک سیاهچاله سقوط می کند. سیاه چاله در نهایت بیشتر این مواد بجا مانده از ستاره را بسوی خود می کشد.

 

دانشمندان ناسا این فرضیه را مطرح کرده اند که ادغام ستاره های نوترونی در یکدیگر، انفجارهای اشعه گاما را پدید می آورد. این انفجارها کمتر از دو ثانیه طول می کشد، ولی می تواند “هم اندازه انرژی ای که تمام ستارگان کهکشان ما در طول یکسال تولید می کنند” انرژی تولید کند.

 

 

رفع سفيدي مو

7 راز بزرگ و جالب در فضا (+عکس) رازهای بزرگ در مورد فضا در عالم بزرگ فضا چه میگذرد ؟ به گزارش تالاب همه می‌دانیم که انبوهی از رازها و معماها در فضا وجود دارد. انسان فقط یکبار به ماه ...

تور مسافرتی

زیورآلات

لوازم آرایشی

جدیدترین مطالب سایت

Xبستن تبليغ
ورزشي
ورزشي
ماجرای فیلم برداری از تجاوز وحشیانه به دختر 15 ساله !
ماجرای فیلم برداری از تجاوز وحشیانه به دختر 15 ساله !
مشاهده بیشتر