قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

تصاویری از کلیسای پنطی کاستی

تصاویری از کلیسای پنطی کاستی

کلیسای پنطی کاستی در ایران

 

پنطی کاستی واژه‌اي با ریشهٔ یونانی باستان «پـِنتِکُسته» به معنی پنجاهمین [روز]، و یکی از عیدهای اصلی در بین مسیحیان هست.کلیسای پنطی کاستی در سال ۱۹۵۵ میلادی در شهر کرمانشاه بنا شد

 

کلیسای پنطی کاستی کلیسایی متعلق به آشوریان هست که در کرمانشاه، خیابان شریعتی، کوچه آرین واقع شده‌هست. این اثر مربوط به دوره پهلوی دوم بوده و در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۵۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده هست.

 

تاریخچه کلیسای پنطی کاستی

به گزارش تاکلیسای پنطی کاستی در سال ۱۹۵۵ میلادی به تقاضای کشیش توما ناصری در شهر کرمانشاه بنا شد. در ۱۳ بهمن ۱۳۸۸ «۲ فوریه ۲۰۱۰ میلادی» کشیش ویلسون عیسوی، کشیش این کلیسا دستگیر شد و ۵۴ روز را در زندان دستگرد اصفهان در بازداشت به سر برد. کلیسای پنطی کاستی از آن زمان تعطیل هست.

 

وجه تسمیه کلیسای پنطی کاستی

پنطی کاستی واژه‌اي با ریشهٔ یونانی باستان «پـِنتِکُسته» به معنی پنجاهمین [روز]، و یکی از عیدهای اصلی در بین مسیحیان هست. به باور مسیحیان پنجاه روز پس از برخاستن مسیح از مرگ «عید پاک»، روح‌القدس بنا بر وعده‌اي که مسیح داده‌بود بر حواریون نزول کرده‌هست. این روز عید پنطیکاست یا پنجاهه نامیده می شود. چون تاریخ اتمام تولید این کلیسا مصادف با عید پنطی کاستی بوده‌هست، نام پنطی کاستی توسط کشیش توما ناصری برای آن گزینش شده‌هست.

 

تصاویری از کلیسای پنطی کاستی

کلیسای پنطی کاستی کلیسایی متعلق به آشوریان است

 

ویژگی‌های معماری کلیسای پنطی کاستی

کلیسای پنطی کاستی در زمینی به مساحت ۷۲۰ متر مربع و زیربنای ۱۷۰ مترمربع در سال ۱۹۵۵ میلادی «۱۳۳۴ خورشیدی» ساخته‌شد. ساختمان کلیسا از آجر قرمز و ملات ماسه و سیمان ساخته شده‌هست. ورودی کلیسا در ضلع شمالی قرار دارد که به شکل طاقی رومی استوار بر روی دو ستون سنگی طراحی شده‌هست. کتیبه‌اي سنگی به زبان آشوری بر روی ورودی ساختمان نصب شده‌هست. ضلع شرقی و غربی بنا هر یک دارای یک در و چهار پنجره با قوس‌هاي هلالی هست.

 

اقامتگاه خادم کلیسا در انتهای زمین و در پشت نمازخانه در دو طبقه به زیر بنای ۱۲۰ مترمربع در هر طبقه ساخته شده‌هست. پلان نمازخانه به شکل مستطیل هست، اما در ضلع جنوبی به فضایی مدور به شکل نیم‌دایره منتهی می شود که محل استقرار کشیش و خادمان و خواندن دعا هست.

تصاویری از کلیسای پنطی کاستی

کلیسای پنطی کاستی در زمینی به مساحت ۷۲۰ متر مربع و زیربنای ۱۷۰ مترمربع ساخته‌شد.

 

مکانهای زیارتی

بیشتر بخوانید
تصاویری از معبد زیبای لوط در بالی اندونزی معبد لوط در بالی – اندونزی Tanah Lot تشکیل شده از یک سنگ خاموش در جزیره بالی در اندونزی . این محل به نام معبد لوط معروف است که توریست ...

آموزش شیرینی و کیک

جدیدترین مطالب سایت

قصاص قاتل شیشه‌ای
قصاص قاتل شیشه‌ای
مشاهده بیشتر