خرید و فروش در اینترنت

بیوگرافی مهین شهابی

بیوگرافی مهین شهابی

بیوگرافی مهین شهابی

مهین شهابی در سن ۷۴ سالگی در روز ۱۹ فروردین ۱۳۸۹ به دلیل تومور مغزی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد و در ساعت ۶ صبح روز اول شهریور ماه ۱۳۸۹ درگذشت.

 

مهین شهابی هنرمند فقید سینما و تلویزیون و تئاتر ایران روز ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۱۵ در شهر تهران دیده به جهان گشود .

 

نام اصلی مهین شهابی ( مهین نیک طبع ) بود و وی پس از ازدواج با هوشنگ شهابی ( مترجم – نویسنده – آهنگساز و شاعر ) نام خانوادگی خود را از نیک طبع به شهابی تغییر داد .

 

زنده یاد مهین شهابی دارای مدرک تحصیلی دیپلم بود و در سال ۱۳۳۹ دوره جامع بازیگری را در هنرکده آناهیتا زیر نظر اساتید بزرگی همچون مرحوم مصطفی اسکویی و مرحومه مهین اسکویی دید .

 

مهین شهابی از سال ۱۳۳۷ فعالیت هنری خود را در رادیو تهران آغاز کرد و در نمایشنامه های بیشمار رادیویی به ایفای نقش پرداخت .

 

زنده یاد مهین شهابی بین سالهای ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ کارمند رسمی وزارت فرهنگ و هنر بود .

 

مهین شهابی حضور حرفه ای اش را در عرصه بازیگری با بازی در نمایش طبقه ششم به کارگردانی مصطفی اسکویی آغاز کرد و سپس به دلیل استعداد وافرش در هنر بازیگری توسط تعداد کثیری از کارگردانان تئاتر دعوت به کار شد و در نمایشهای زیادی به ایفای نقش پرداخت .

 

از جمله نمایشهایی که زنده یاد مهین شهابی در آنها به ایفای نقش پرداخته میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

 

روباه ها به کارگردانی مهین اسکویی – مردی که مرده بود و خودش نمیدانست به کارگردانی عزت الله انتظامی – حسن کچل به کارگردانی داوود رشیدی – لانه شغال به کارگردانی علی نصیریان – رزق به کارگردانی جعفر والی – آی با کلاه آی بی کلاه به کارگردانی عزت الله انتظامی – صغری دلاک به کارگردانی رضا ژیان و …

 

زنده یاد مهین شهابی پس از سالها تجربه اندوزی در عرصه تئاتر بالاخره در سال ۱۳۵۴ با مجموعه تلویزیونی مرد اول به کارگردانی پرویز کاردان دوربین را تجربه کرد و بسیاری از مردم ایران با دیدن این مجموعه هنرمندی جوان و جدید را به رسمیت شناختند .

 

مهین شهابی در طول مدت عمر پر بار خویش در بیش از صدها نمایش – سریال و فیلم سینمایی به ایفای نقش نمود و فعالیتهای هنری خود را بعد از پیروزی انقلاب نیز استمرار بخشید .

 

یکی از مجموعه های تلویزیونی پر بیننده پس از انقلاب در بین سالهای ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹ سریال معروف و مطرح آیینه بود که زنده یاد شهابی در آن سریال در یکی از رلهای اصلی ظاهر گشت .

 

تعدادی از فیلمهای سینمایی این هنرمند ارزنده در پیش و پس از انقلاب بدین شرح میباشند :

 

گاو به کارگردانی داریوش مهرجویی – بی تا به کارگردانی هژیر داریوش – سازش به کارگردانی محمد متوسلانی – بگذار زندگی کنم به کارگردانی شاپور قریب – آقای بخشدار به کارگردانی خسرو معصومی و…

بیوگرافی مهین شهابی

بیوگرافی مهین شهابی

 

زنده یاد مهین شهابی چندین بار جوایزی را از فستیوالهای مختلف هنری به دست آورده بود که برخی از آنها عبارتند از :

 

تقدیر شده در جشنواره سپاس

 

برنده جام زرین بهترین بازیگر سریال و تئاتر و تلویزیون در سال ۱۳۵۴

 

کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن در دهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر برای بازی در فیلم دو نیمه سیب به کارگردانی کیانوش عیاری

 

………………….

 

زنده یاد شهابی در این اواخر به دلیل بیماری و کهولت سن کمتر پیشنهاد بازی در فیلمها و سریالهای تلویزیونی را میپذیرفت اما بازی بینظیر او در همین ۳- ۴ سال پیش هم بسیار خاطره انگیز و به یاد ماندنی است . یکی از آثاری که جزو آخرین کارهای زنده یاد شهابی در عرصه تلویزیون میتوان از آن نام برد سریال پای پیاده بود که این هنرمند ارزنده در آن سریال در نقش پیرزنی کینه جو بد جنس به خوبی ایفای نقش نمود .

 

مهین شهابی شب گذشته به دلیل ابتلا به تومور مغزی و پس از مدتها تحمل رنج و بیماری در یکی از بیمارستانهای تهران دار فانی را وداع گفت .

 

پیکر این هنرمند فقید سینمای ایران روز چهارشنبه مورخه ۳ / ۶ / ۱۳۸۹ ساعت ۹ صبح از تالار وحدت تهران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا ( س ) تشییع خواهد شد .