در سریال سرزمین مادری رهی اردکانی کیست ؟

در سریال سرزمین مادری رهی اردکانی کیست ؟

رهی اردکانی شخصیت اصلی سریال تلویزیونی «سرزمین مادری» اسـت کـه از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران را در بستر زندگی یک پسربچه بـه تصویر میکشد. نقش رهی اردکانی در فصل اول سریال توسط علی شادمان بازی شده اسـت.رهی درخانواده‌اي متدین و روستایی در بختیاری بـه دنیا می آید.

 

در بدو تولد پدرش در بمباران نیروهای متفقین کشته میشود و او توسط مادرش بـه تهران می رود. در تهران، رهی دریک خانواده توده‌اي بزرگ میشود، اما بر اثر بـه وقوع پیوستن ماجراهایی او بـه یک خانواده درباری سپرده می شود.

 

رهی در طول زندگی خود با چالش‌هاي‌ زیادی روبه‌رو میشود، اما همواره بـه دنبال یافتن هویت و معنای زندگی خود اسـت. او در نهایت بـه یک انقلابی تبدیل می شود ودر راه آزادی ایران از ظلم و استبداد می‌جنگد.طول زندگی رهی پر از چالش‌هاي‌ بسیاری اسـت، اما او همواره در تلاش اسـت تا هویت و معنای واقعی زندگی خودرا پیدا کند. او در نهایت بـه یک انقلابی تبدیل می شود ودر مسیر آزادی ایران از ستم و استبداد می‌جنگد.

 


مطلب مرتبط: موضوع سریال سرزمین مادری چیست؟ + بیوگرافی بازیگران سریال سرزمین مادری


 

در سریال سرزمین مادری رهی اردکانی کیست

ویژگی‌های شخصیتی رهی اردکانی

رهی شخصیتی با شجاعت و جسارت اسـت. او در مقابل ظلم و بی‌عدالتی بایستادگی میکند و هیچ ترس یا خطری وی را نمی‌ترساند.همچنین رهی دارای تفکر انتقادی و کنجکاو اسـت. او همواره بـه دنبال روایات و حقایق پنهان می گردد و بـه دنبال حقیقت می باشد.رهی اعتقادات و ایمان قوی دارد و بـه ارزش‌هاي‌ انسانی و عدالت پایبند اسـت. واقعیت این اسـت کـه رهی اردکانی نمادی اسـت کـه در طول دوران مبارزه برای آزادی و استقلال، نماینده مردم ایران بوده اسـت.

 

داستان سریال جذاب سرزمین مادری

سریال «سرزمین مادری / سرزمین کهن» بـه کارگردانی کمال تبریزی و نویسندگی علیرضا طالب‌زاده، تاریخ سیاسی-اجتماعی ایران از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی درسال ۱۳۵۷ را در زندگی یک پسربچه بـه نام رهی بـه تصویر میکشد. این سریال بـه صورت دو فصل ساخته شده اسـت ودر فصل اول، کودکی رهی بـه تصویر کشیده می شود.

 

سریال «سرزمین مادری» درباره کودکی بـه نام رهی اسـت کـه شخصیت اصلی داستان را تشکیل میدهد. پس از این کـه دهکده‌اي کـه در ان زندگی میکند، توسط نیرو‌هاي‌ متفقین بمباران میشود، رهی زیر آوار‌ها پیدا شده و بـه تهران فرستاده می شود.

 

داستان سریال جذاب سرزمین مادری

در ابتدا، رهی دریک خانواده توده‌اي تحت مراقبت زن و شوهری بـه نام‌هاي‌ جواد و راضیه قرار می گیرد، سپس وارد خانواده‌اي درباری «عمه اقدس خواهر ناتنی جواد» می شود ودر نهایت وارد خانواده مذهبی‌اي میشود. در طول داستان سریال، شاهد همراهی رهی با رویدادها، اتفاقات سیاسی، اجتماعی و تاریخی از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ خواهیم بود.

 

دراین سریال شهاب حسینی، جواد عزتی، بابک حمیدیان، الهام حمیدی، امیر آقایی، محمدرضا متواضع، محسن تنابنده، پژمان بازغی، شبنم قلی‌خانی، ثریا قاسمی، مرحوم پرویز پورحسینی، حسین محجوب و فرهاد قائمیان نقش‌آفرینی کردند.

 

سریال «سرزمین مادری» ژانر تاریخی دارد. در ابتدا قرار بود این سریال از تلویزیون پخش شود، اما پس از مدتی اعلام شد کـه سریال بـه صورت دو قسمت در هفته پخش خواهد شد. این روند از تاریخ ۵ مهر ماه آغاز شد، اما بـه دلیل استقبال بسیار خوب مخاطبان از سریال، تصمیم گرفته شد کـه از تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۴۰۲ سریال “سرزمین کهن” را در روز‌هاي‌ پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه سوم سیما پخش کنند. تعداد کل قسمت‌هاي‌ این سریال در سه فصل، ۶۶ قسمت اسـت.

 

تولید ساخت سریال سرزمین مادری یا همان کهن

تولید ساخت سریال سرزمین مادری یا همان کهن

فیلم‌برداری فصل یکم این مجموعه تلویزیونی از آذرماه سال ۱۳۸۷ در شهرک سینمایی غزالی آغاز شد ودر بهار سال ۱۳۸۹ نیز مراحل فصل نخست این اثر بـه پایان رسید. این فصل از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ را شامل می شود و حوادث این دوران از قبیل موقعیت ایران در جنگ جهانی دوم، ملی شدن صنعت نفت و سایر حوادث را تا کودتای ۲۸ مردادماه سال ۱۳۳۲ نشان میدهد.

 

علی شادمان در مدت زمان بازی دراین فصل، با تزریق آمپول ضدرشد، قد خودرا ثابت و چهره کودکی خودرا بدون تغییر نگه داشت.فیلم‌برداری فصل دوم هم از دی‌ماه سال ۱۳۸۹ آغاز ودر شهریور ماه سال ۱۳۹۲ تمام شد. این فصل نیز از سال ۱۳۳۸ تا سال ۱۳۴۲ را شامل میشود کـه حوادث این دوران را تا قیام ۱۵ خردادماه سال ۱۳۴۲ نشان میدهد.

 

ساخت فصل سوم و آخر مجموعه نیز بـه خاطر پخش ۴ قسمت ابتدایی و حواشی ایجاد شده ان با تأخیر ۱ ساله مواجه شد، اما سرانجام فیلم‌برداری فصل سوم در اواخر تابستان سال ۱۳۹۴ آغاز شد ودر تیرماه سال ۱۳۹۶ پایان یافت. این فصل هم از سال ۱۳۵۴ تا ۲۹ بهمن‌ماه سال ۱۳۵۷ را نشان میدهد.

 

اعتراضات به سریال سرزمین مادری برای چه بود؟

اعتراضات به سریال سرزمین مادری برای چه بود؟

در بخشی از دیالوگ این سریال چهره فرقه دموکرات آذربایجان «امیر آقایی» خطاب بـه خانواده بختیاری می گوید: “بـه چه چیز خودتان افتخار میکنید؟ بـه کدام اصل و نسب؟ بـه سر پا گرفتن سگ‌هاي‌ انگلیسی و کاسه‌لیسی کنسول انگلیس؟ می خواهید فردا سر کلاس برای بچه‌ها قصه این کـه بختیاری‌ها چطور بختیاری «اشاره بـه واژه بختیاری» شدند را بگویم؟” همچنین تصویر سردار اسعد بختیاری نیز برای تأکید بختیاری بودن، نمایش داده شد.

 

با توجه بـه کنایه‌هایي کـه از قبل در جامعه دربارهٔ حضور انگلیسی‌ها در مناطق بختیاری‌نشین و رابطه دوستانه خوانین با آنان بوده‌اسـت بسیاری منظور این دیالوگ آن گونه را برداشت کردند.از اعتراضاتی کـه در پی پخش سه قسمت نخست سریال سرزمین کهن انجام شد، می توان بـه موارد زیر اشاره کرد:

 

اعتراضات بختیاری‌ها برای سریال سرزمین کهن

اعتراضات بختیاری‌ها در شهر های اهواز،الیگودرز، فریدن،اصفهان، ایذه، مسجدسلیمان، فارسان، لردگان، لالی و …

اعتراض جمع کثیری از نمایندگان بختیاری مجلس شورای اسلامی

اعتراض برخی از ائمه جمعه از جمله امینی امام جمعه مسجدسلیمان و حیدری امام جمعه اهواز

اعتراض محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بـه رئیس صدا و سیما

اسماعیل جلیلی نماینده مسجدسلیمان در مجلس، در پی پخش «سرزمین کهن»؛ اقدام صدا و سیما در تحریف تاریخ بختیاری را غیرحرفه‌اي، اختلاف افکنانه و دشمن شاد کن دانست و خواستار توقف این سریال تا زمان اصلاح ان شد.

 

محمد تقی توکلی نماینده الیگودرز نیز در صحن علنی مجلس، بـه تقبیح این سریال پرداخت.محسن رضایی در گفتگوی زنده شبکه دو در واکنش بـه پخش سریال بـه تمجید از سردار اسعد بختیاری و شیر علی‌مردان بختیاری «علیمردان خان «معاصر»» پرداخت.

 

اگرچه اعتراضات مردمی در رسانه‌هاي‌ داخلی، با سانسور گسترده، مواجه شد.در پی انعکاس اعتراضات طوایف لر بختیاری بـه پخش سریال سرزمین کهن، سایت آژانس خبری بختیاری «ایبنانیوز» کـه نقش اساسی در اطلاع‌ رسانی در جنبه‌هاي‌ گوناگون خبری بـه مردم بختیاری داشت نیز فیلتر شد.

 

عذرخواهی صدا و سیما

عذرخواهی صدا و سیما

سرانجام با ادامه اعتراضات در شهر های الیگودرز، دورود، ایذه،اهواز، لردگان، اصفهاندر تاریخ ۲۶ بهمن ۹۲ عزت اله ضرغامی در نامه‌اي رسمی بـه معاون سیما تذکر و از لرهای بختیاری دلجویی نمود و از رنجش ایجاد شده بـه خدا پناه برد.

 

در متن تذکر ضرغامی آمده‌اسـت: «توجه بـه این نگرانی امری ضروری اسـت. باید اطلاع‌ رسانی تصویری «تیزر» در مورد شخصیت قهرمان سریال کـه یک بختیاری اصیل اسـت در دستور کار شبکه قرار گیرد.» این در حالیست کـه پیش از این ضرغامی و عوامل فیلم از جمله کمال تبریزی کارگردان مدعی شده بودند، استفاده از نام خانوادگی بختیاری را تنها یک اتفاق تصادفیست کـه ربطی بـه قوم بختیاری ندارد.

 

چهره توده‌ای سریال به بختیاری‌ها توهین می‌کرد

اما هرگز توضیح نداد چرا هنگامی کـه چهره توده‌اي سریال بـه بختیاری‌ها توهین می کرد قاب عکس سردار اسعد بختیاری نشان داده می ‌شد. محمودرضا تخشید مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه، محمد مسعود تهیه‌کننده سریال، کمال تبریزی کارگردان سریال و عباس سلیمی نمین مشاور تاریخی پروژه در نامه‌اي رسمی خطاب بـه دارابی معاون سیما از مردم بختیاری عذرخواهی کردند.

 

همچنین عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ضمن تأیید اعتراضات مردمی در شهر های مختلف ایران[۷۶] تأکید کرد سریال مورد بررسی و بازبینی قرار می گیرد ودر صورت نیاز بـه توقفِ یک یا دوهفته‌اي، اینکار باید انجام شود.صدا و سیما پخش این سریال را متوقف و ادامه پخش ان را منوط بـه انجام تحقیقات و تحقق دستورهاِ پیشینِ عزت‌الله ضرغامی اعلام کرد. محمدحسین صفارهرندی وزیر ارشادِ احمدی‌نژاد مدعی شد دراین سریال توهین بـه قومیتهای ایرانی وجود ندارد.

 

در جلسه‌اي با حضور نمایندگان مجلس از جمله مجید جلیل سرقلعه،محمد تقی توکلی ،عباس پاپی‌زاده و اسماعیل جلیلی عزت‌الله ضرغامی ضمن عذر خواهی[۸۴] بر توقف پخش سریال تأکید کرد. امیر آقایی بازیگر در نامه‌اي ضمن عدم عذر خواهی، بـه بختیاری‌ها برای این کـه برایش شاخه گلی نفرستادند انتقاد کرد.

 

رمضانعلی موسوی قائم مقام صدا و سیما برخلاف ادعای سازندگان اهانت بـه قوم بختیاری را رسماً پذیرفت و ضمن عذرخواهی بر غافل ماندن این سازمان از تاریخ بختیاری تأکید کرد.[۸۸][۸۹][۹۰] عزت اله ضرغامی بدون همراه و تشریفات سرزده بـه مسجد سلیمان رفته ودر مسجد جامع این شهر از بختیاری‌ها عذر خواهی کرد.  استاندار چهارمحال و بختیاری خواستار محاکمه مشاوران این سریال شد.سرانجام در نیمه اسفند ۱۳۹۲؛ محمودرضا تخشید مدیر گروه سریال شبکه سه برکنار شد.

 

اعتراض کمال تبریزی

اعتراض کمال تبریزی

کمال تبریزی، کارگردان سریال، در زمان پخش این مجموعه در صفحه مجازی خود بـه طرح برخی مشکلات سریال «از جمله سانسورها، موسیقی متن و صداگذاری و میکس» پرداخت و بـه عدم رفع این نواقص اعتراض کرد.

 

در رسانه‌های اجتماعی

در بهمن‌ماه ۱۴۰۲؛ صحنه‌هایي کـه نشان ‌دهنده حمله نظامیان بـه حوزه علمیه درسال‌هاي‌ پیش از انقلاب ۵۷ بودند، در شبکه‌هاي‌ اجتماعی بـه‌صورت گسترده مورد واکنش قرار گرفتند.

 


مطلب مرتبط: تمامی سریال های ماه محرم + روز و ساعت پخش


 

عوامل کل سریال سرزمین مادری

عوامل کل سریال سرزمین مادری

بازیگر و نقش توضیحات

علی شادمان رهی اردکانی «بهادری» کودکی و نوجوانی

پریا مردانیان شاپرک بهادری دختر عموی رهی «کودکی»

بیتا فرهی اقدس‌الملوک بهادری مادربزرگ پدری رهی

فرهاد قائمیان سرهنگ عبدالرضا بهادری عموی رهی، پدر شاپرک

هنگامه قاضیانی جمیله مادر شاپرک، زن عبدالرضا بهادری

پژمان بازغی محمودرضا بهادری عموی رهی

میترا حجار سوسن «رقیه» زن محمودرضا بهادری، مادر نرگس

امیر آقایی جواد اردکانی پدرخوانده رهی، شوهر راضیه

الهام حمیدی راضیه مادرخوانده رهی، زن جواد اردکانی

پرویز پورحسینی پزشک حکیم السلطنه همسایه رهی

جعفر دهقان رضاشاه «قسمت اول»

 

سریال تاریخی سرزمین مادری

ناصر قصاب قصاب خانواده بهادری

ثریا قاسمی بی‌بی صفیه دایه جواد اردکانی

امیرحسین آرمان حمیدرضا بهادری «ملارضا» پدر واقعی رهی

مریم شیرازی زهره مادر واقعی رهی، دختر اوس حسین

ترلان پروانه زیور دختر اوس حسین «کودکی»

مهسا هاشمی نجمه دختر اوس حسین «کودکی»

محسن تنابنده مرتضی شوهر طاهره

آشا محرابی طاهره زن مرتضی، دختر اوس حسین

حسن پورشیرازی مصطفی برادر سوسن

علی عبدی‌نژاد کریم پسر ناصرقصاب

حسین سلیمانی موسی روزنامه فروش، دوست رهی

 

 

سرزمین مادری یا سرزمین کهن

علیرضا خمسه موسیو نقاش

نیکی نصیریان نرگس بهادری دختر محمودرضا بهادری «کودکی»

سالار سعیدی‌آشتیانی بهمن بهادری پسر عبدالرضا بهادری «کودکی»

پوریا پوربهرامی امیر بهادری پسر عبدالرضا بهادری «نوجوانی»

احمد حامد کامرانی هم حزبی ناپدری رهی

محمدرضا مالکی موسوی همکار جواد اردکانی

سهیل تاکی یوسف وثوق کارمند روزنامه

مهدی صباغی مش باقر سرایدار خانه خانواده بهادری

ساقی زینتی کوکب زن مش باقر، سرایدار خانه خانواده بهادری

درشن اناندسینک سلمان خان کارگر خانه بهادری‌ها

ریچی شاهپوری لنا زن سلمان، کارگر خانه بهادری‌ها

بیژن افشار طاهری کارمند روزنامه

 

 

ژانر تاریخی

عیسی یوسفی‌پور قنبری

روحانی مسجد «فصل دوم» ماُمور اداره کلانتری

رضا بنفشه‌خواه اوستا صفدر دوست اوس حسین

عزت‌الله رمضانی‌فر اوستا غلام دوست اوس حسین

حسین محب‌اهری اوستا قادر دوست اوس حسین

رضا مولایی علیرضا دوست یوسف

نادر فلاح هاشم همسایه و صاحبخانه یوسف وثوق

محمد محسنی نواب صفوی نواب صفوی

اکبر رحمتی عم اوغلی مغازه دار

سیامک احصایی وکیل پرونده رهی

محمود بنفشه‌خواه پیرمرد خطاط

شهاب حسینی رهی اردکانی «بهادری» جوانی

نیکی کریمی شاپرک بهادری دختر عموی رهی «جوانی»

شبنم قلی‌خانی وحیده بزازی زن رهی، دختر حاج محسن

محمدرضا متواضع سیدحشمت عبایی دوست رهی «جوانی»

 

 

علی شادمان بازیگر اصلی سریال سرزمین مادری

جواد عزتی قاسم پسر عموی سیدحشمت، دوست رهی

حسن پورشیرازی حاج مصطفی برادر سوسن

حسین محجوب اوس حسین پدربزرگ مادری رهی

فرشته صدرعرفایی ننه منیر مادربزرگ مادری رهی

پریوش نظریه جمیله پیری

محسن تنابنده مرتضی «میانسالی» شوهر طاهره

آشا محرابی طاهره زن مرتضی، دختر اوس حسین

لیلا زارع زیور دختر اوس حسین «جوانی»

سعید نیک‌پور سرهنگ ابراهیم ازنا فرمانده لجستیک

شهرام قائدی بهمن بهادری پسر عبدالرضا بهادری «جوانی»

 

 

شهاب حسنی در نقش رهی یا همان علی شادمان

مهرداد ضیایی اکبر پسر اوس حسین

سهند جاهدی علی پسر اوس حسین

صالح میرزاآقایی سروان افشین ایادی شوهر شاپرک «جوانی»

بهرام ابراهیمی حاج محسن بزازی پدر وحیده، صاحب کار رهی

جعفر دهقان ناصر قصاب دوست حاج مصطفی

خاطره حاتمی نرگس بهادری دختر محمودرضا بهادری «جوانی»

شیوا بلوچی نجمه دختر اوس حسین «جوانی»

پدرام شریفی شیخ علی‌اصغر روحانی

مهدی فقیه حاج آقا قم آبادی روحانی

کامران دهقان احمدعلی بزازی برادر وحیده

بهادر ابراهیمی احمدرضا بزازی برادر وحیده

متین حیدری‌نیا احمدجواد بزازی برادر وحیده «کودکی»

 


مطلب مرتبط: تمامی سریال های ماه رمضان 1398 + ساعت پخش سریال های ماه رمضان


 

 

کودکی علی شادمان بازیگر حرفه ای

رامین سیاردشتی باقر شوهر زیور

رسول نقوی جواد دوست رهی

روح‌الله حقگوی‌لسان عباس دوست رهی

محسن نبوی

بهرام کمیجانی کربلایی

مریم مقبلی مادر وحیده

عیسی یوسفی‌پور روحانی

باران زمانی خواهر افشین ایادی، زن محمودرضا بهادری

آرش مجیدی رهی اردکانی «بهادری» میانسالی

سعید راد سرهنگ عبدالرضا بهادری پیری

کوروش سلیمانی سیدحشمت دوست رهی «میانسالی»

مهران رجبی مرتضی شوهر طاهره «پیری»

حسین مهری کمال پسر طاهره «نوه اوس حسین»

مهرداد ضیایی اکبر پسر اوس حسین «میانسالی»

سالار سعیدی‌آشتیانی ضیا ایادی پسر افشین ایادی و شاپرک

 

 

عوامل کل سریال سرزمین مادری

رضا کیانیان

بابک حمیدیان خبرنگار

مجید سعیدی جمشید هزار

گلچهره سجادیه

عطیه غبیشاوی

لیلا برخورداری

سیدمهرداد ضیایی

حسین سحرخیز

فرزین محدث

سیاوش چراغی‌پور

فرشید زارعی‌فرد

حسین عابدینی

یدالله شادمانی

فرهاد شریفی

مسعود سخایی

 

سریال حرفه ای سرزمین مادری

و در پایان

طول زندگی رهی پر از چالش‌هاي‌ بسیاری اسـت، اما او همواره در تلاش اسـت تا هویت و معنای واقعی زندگی خودرا پیدا کند. او در نهایت بـه یک انقلابی تبدیل میشود ودر مسیر آزادی ایران از ستم و استبداد می‌جنگد. این سریال یکی از بی نظیر ترین سریال هاي‌ تاریخی اسـت کـه متاستفانه در زمان خودش بـه دلایلی متوقف شد . ولی بعد از سال ها دوباره این سریال عالی در قاب تلویزیون در حال پخش اسـت. این سریال بی نظیر را حتماً تماشاکنید و لذت ببرید باتشکر از شـما عزیزان تیم تالاب.

جدیدترین مطالب سایت