سریال فرار از زندان با معرفی بازیگرها + داستان سریال

سریال فرار از زندان با معرفی بازیگرها + داستان سریال

سریال فرار از زندان، سریالی در ژانر اکشن بـه کارگردانی پل شیورینگ اسـت. این سریال داستان جذابی دارد و در ان بازیگران زیادی بـه ایفای نقش پرداخته اند کـه در ادامه قصد داریم بـه معرفی آن ها بپردازیم.

 

فرار از زندان

خلاصه ی کوتاه داستان فرار از زندان

سریال «Prison Break»کـه در ایران با نام «فرار از زندان» بـه شهرت رسید یک سریال تلوزیونی آمریکایی ساخته شده توسط پل شیورینگ اسـت کـه بین سال‌های 2005 تا 2009 شبکه رسانه‌اي فاکس پخش می شد. داستان این مجموعه تلوزیونی درباره دو برادر اسـت کـه یکی از انها بـه نام لینکلن باروز با توطئه اي و بـه اتهام قتل برادر معاون رئیس جمهور ترنس استیدمن بـه زندان میوفتد و منتظر اجرای حکم اعدام خود اسـت، و برادر دیگر مایکل اسکافیلد کـه یک مهندس سازه باهوش اسـت و از طراحان زندان بوده خودرا بـه عمد بـه زندان می اندازد تا برادر خودرا نجات دهد. تمام فصل هاي‌ این سریال، با تم فرار و حول و حوش گریختن این دو برادر شکل گرفته و وجود خرده داستان هاي‌ مختلف هیجان و تعلیق این مجموعه را بـه سریالی جذاب تبدیل کرده اسـت.

 


مطلب مرتبط: سریال سرقت پول یا فرار از زندان؟ کدام یک بهتر است؟


 

بازیگران سریال فرار از زندان

بازیگران سریال فرار از زندان

سریال فرار از زندان «Prison Break» محصول سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ در دو فصل بـه سفارش شبکه Fox آمریکا بـه کارگردانی «پائول شیورینگ» با حضور جمعی از بازیگران نا شناخته در زمان خود بود.

 

ماجرای ساخت سریال فرار از زندان به چه صورت بوده است؟

ماجرای ساخت «فرار از زندان» بـه این شکل بود کـه درسال 2003 تهیه کننده اي بـه نام دان پاورز سوژه ایده ي اصلی این سریال را بـه پل شیورینگ پیشنهاد کرد. شیورینگ کـه ان سال ها فیلمنامه نویس چندان مطرحی نبود شروع بـه نگارش یک طرح کلی از داستان کرد. او سپس این طرح را بـه کمپانی فاکس ارائه کرد اما از ان استقبال خوبی صورت نگرفت. ان سال ها هنوز سریال هاي‌ دنباله دار چند فصلی چندان مد نشده بود. کمپانی هم از این می‌ترسید کـه این سریال بیشتر از حد طولانی شود. شیورینگ این طرح را بـه تلوزیون ها و کمپانی هاي‌ دیگر هم پیشنهاد کرد اما هیچکدام نپذریفتند.

 

مدت زیادی طول نکشید کـه شانس در خانه شیورینگ را بزند! موفقیت دو سریال «لاست» و «24» مدیران فاکس را مجاب کرد کـه «فرار از زندان» را بـه شکل یک سریال چند فصلی تولید کند. بـه این صورت از سال 2004 کار تولید فیلم آغاز شد و از همان قسمت اول مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت و بـه دنبال این موفقیت در حالی کـه قرار بود در 13 قسمت تولید شود اما 9 قسمت دیگر بـه ان افزوده شد. بدین ترتیب فصل هاي‌ بعدی هم تا سال 2009 ساخته و پخش شد ودر نوع خودش یکی از محبوب ترین سریال هاي‌ تمام دوران شد. اما بین فصل چهارم و فصل پنجم وقفه اي 8 ساله بوجود آمد.

 

با توجه بـه مرگ شخصیت اصلی داستن در انتهای فصل چهار هیچ کس حتی عوامل آمن فکر نمی‌کرد فصل پنجمی در کار باشد و حتی ونتورت میلر، بازیگر شخصیت مایکل اسکوفیلد درسال 2010 در گفت‌وگو اي چنین اعلام کرد: “بـه نظر من هرآنچه را کـه می بایست گفته باشیم را گفتیم. چیزی کـه کمتر در تلوزیون اتفاق میوفتد، رسیدن بـه یک انتها و ما بـه این انتها رسیدیم” اما در نهایت عوامل سازنده سریال و مدیران شبکه تصمیم گرفتند بار دیگر تجربه موفق سال‌های پیش را تکرار کنند و «فرار از زندان» را بار دیگر بـه روی آنتن ببرند.

 

داستان این سریال در مورد دو برادر اسـت کـه یکی از ان‌ ها بـه خاطر جرم مرتکب نشده بـه مرگ محکوم شده‌ و دیگری برای نجات برادر خود نقشه‌اي ماهرانه می‌ کشد تا وی را از زندان آزاد کند.

 

خلاصه اي از فصل اول: فصل اول مربوط بـه نجات لینکلن باروز از زندان اسـت. وی بـه اتهام قتل برادر معاون رئیس‌جمهور ترنس استیدمن بـه مرگ محکوم شده بود، در حالی کـه او واقعاً اینکار را انجام نداده‌ اسـت.

 

خلاصه اي از فصل دوم: فصل دوم، هشت ساعت پس از فرار آغاز می شود. هشت فراری تقریبا از هم جدا شده‌اند و هر کدام بـه دنبال اهداف خود میروند. براد بلیک کـه افسر نگهبان زندان بود، از کارش اخراج میشود و بعد از این بـه دنبال فراری‌ها می رود تا با دستگیری ان‌ها پولی بـه جیب بزند.

 

خلاصه اي از فصل سوم: در فصل سوم، مایکل باید نقشه‌اي برای فرار از زندان سونا طراحی کند. سازمان ال‌جی «پسر لینکلن» و سارا را گروگان میگیرد و وی را وادار می کند تا جیمز ویسلر را کـه یکی از اعضای سازمان اسـت، از ان زندان فراری دهد.

 

خلاصه اي از فصل چهارم: در فصل چهارم مشخص می‌ شود کـه زندانیان سونا شورش کرده‌اند و سوکره بـه همراه تی‌ بگ و بلیک از ان‌جا گریخته‌اند. هم‌چنین مشخص می شود کـه سارا زنده اسـت. دراین فصل دان سلف کـه یکی از مأموران امنیت ملی اسـت، از مایکل و دوستانش می خواهد کـه دستگاهی بـه نام سیلا را پیدا، سازمان را نابود و آزادی خودشان را تضمین کنند.

 

خلاصه اي از فصل پنجم: در فصل پنجم مشخص می‌ شود کـه مایکل زنده اسـت ودر زندانی بـه نام اوگاجیا در یمن زندانی شده و نام او بـه «کنیل اوتیس»؛ تروریست وابسته بـه گروه تروریستی داعش تغییر داده شده‌اسـت. لینکلن پس از اطلاع از ماجرا، بـه همراه سی-نوت -کـه مسلمان شده بـه یمن کـه درگیر جنگ داخلی با گروه تروریستی داعش شده سفر می‌ کند تا مایکل را نجات دهد.

 

سریال هیجانی

لیست بازیگرهای سریال فرار از زندان

بازیگر نقش

ونتورث میلر مایکل اسکافیلد

دومینیک پرسل لینکلن باروز

سارا وین کالیز سارا تانکردی

رابین تونی ورونیکا داناوان

مارشال آلمن ال جی باروز

آمائوری نولاسکو فرناندو سوکره

رابرت نپر تئودور بگول

پیتر استرمر جان آبروزی

راکموند دانبار بنجامین مایلس فرانکلین

وید ویلیامز براد بلیک

پائول آدلستین پل کلرمن

ویلیام فیچنر الکساندر ماهون

کریس ونس جیمز ویسلر

رابرت ویسدم لچرو

جودی لین اویکیف گرچن مورگان

مایکل راپاپورت دانالد سلف

 

ونتورث میلر «مایکل»

ونتورث میلر «مایکل»

ونتورث میلر «Wentworth Miller» متولد ۲ ژوئن ۱۹۷۲ در آمریکا، از دانشگاه پرینستون در رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد، او سال ۱۹۹۹ با سریال زمان زندگی تو «Time of Your Life» جلوی دوربین رفت

 

او با سریال «ER» سال ۲۰۰۰ شناخته شد و با نقش مایکل اسکافیلد سریال فرار از زندان بـه اوج شهرت رسید و حالا علاوه بر بازیگری در زمینه فیلمنامه نویسی فعالیت میکند و اصالتاً آفریقایی-آمریکایی، جامائیکایی، آلمانی و انگلیسی دارد

 

دومینیک پرسل لینکلن باروز

دومینیک پرسل لینکلن باروز

دومینیک پرسل متولد 17 فوریه 1970؛ یک بازیگر بریتانیایی و استرالیایی اسـت.او پسر فیل میرتودت و مری تی “مورین” «نام خانوادگی هاست» پرسل اسـت. مادرش ایرلندی و پدرش نروژی و انگلیسی تبار می‌باشد.وی با ربکا ویلیامسون ازدواج کرده اسـت و دارای چهار فرزند هستند.

 

سارا وین کالیز سارا تانکردی

سارا وین کالیز سارا تانکردی

سارا وین کالیز «Sarah Wayne Callies» متولد ۱ ژوئن ۱۹۷۷ در آمریکا، فارغ التحصیل رشته تئاتر بوده و با تئاتر شروع کرد و سال ۲۰۰۳ با سریال تارزان «Tarzan» جلوی دوربین رفتو با سریال مرده متحرک «The Walking Dead» درسال ۲۰۱۰ شناخته شد ودر ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۲؛ با جاش وینترهالت ازدواج کرد و یک دختر و یک پسر دارند.

 


مطلب مرتبط: با بهترین سریال های خارجی دهه اخیر آشنا شوید


 

رابین تونی ورونیکا داناوان

رابین تونی ورونیکا داناوان

رابین تونی «Robin Tunney» متولد ۱۹ ژوئن ۱۹۷۲ در آمریکا، از کالج سنت ایگناتیوس در شیکاگو فارغ التحصیل شده اسـت و سال ۱۹۹۲ با فیلم مرد انسینو «Encino Man» جلوی دوربین رفت.با سریال قانون نظم «Law & Order» درسال ۱۹۹۴ شناخته شد و دو بار ازدواج ناموفقی داشته و با نیکی مارمت سال ۲۰۱۲ ازدواج کرد و دو تا پسر دارد.

 

مارشال آلمن ال جی باروز

مارشال آلمن ال جی باروز

مارشال ألمان «Marshall Allman» متولد ۵ آوریل ۱۹۸۴ در آمریکا، فارغ التحصیلی از دبیرستان آستین بوده و با فوتبال شروع کردسال ۲۰۰۴ با فیلم زمین کم عمق «Shallow Ground» جلوی دوربین رفت و با سریال خون واقعی «True Blood» سال ۲۰۱۰ شناخته شد.در ۱۷ ژوئن ۲۰۰۶ با بازیگر آمریکایی جیمی ان آلمن ازدواج کرد و آن ها دارای دو پسر دوقلو دارند کـه درسال ۲۰۱۳ و یک دختر درسال ۲۰۱۴ بـه دنیا آمدند.

 

آمائوری نولاسکو فرناندو سوکره

آمائوری نولاسکو فرناندو سوکره

آمائوری نولاسکو در نقش فرناندو سوکره هم سلولی و بهترین دوست مایکل اسـت. او در فصل اول موفق بـه فرار از فاکس ریور میشود. در فصل سوم برای فرار مایکل از سونا کمک‌هاي‌ زیادی میکند و سر انجام بـه علت همکاری با فراری‌ها دستگیر ودر سونا زندانی می شود. بعد ها در فصل چهارم او بـه دوستش مایکل در پیدا کردن سیلا کمک میکند و سپس در حضور ۳ قسمتی اش در فصل پنجم بـه مایکل در سفر بـه آمریکا کمک می کند. «حضور در فصل ۱؛ ۲؛ ۳؛ ۴ و ۵»

 

رابرت نپر تئودور بگول

رابرت نپر تئودور بگول

رابرت نپر «Robert Knepper» متولد ۸ ژوئیه ۱۹۵۹ در آمریکا، فارغ التحصیل از دانشگاه نورث وسترن بوده کـه با تئاتر شروع کرد و با فیلم زندگی همین اسـت «That’s Life!» سال ۱۹۸۶ جلوی دوربین رفت.او با سریال قانون و نظم «Law & Order» سال ۱۹۹۵ شناخته شد و یک پسر از همسر اولش دارد ودر سال ۲۰۱۳ با همسر دوم خود، نادین کاری، ازدواج کرد.

 

پیتر استرمر جان آبروزی

پیتر استرمر جان آبروزی

پیتر استورمار «Peter Stormare» متولد ۲۷ اوت ۱۹۵۳ در سوئد، با تبلیغات فعالیتش را شروع کرد و سال ۱۹۷۸ با فیلم امتیاز «The Score» وارد عرصه بازیگری شدسال ۲۰۰۰ با فیلم رقصنده در تاریکی «Dancer in the Dark» شناخته شد.

 

راکموند دانبار بنجامین مایلس فرانکلین

راکموند دانبار بنجامین مایلس فرانکلین

بنجامین مایلس فرانکلین مشهور بـه سی‌نوت با بازی راکموند دانیار آخرین کاراکتری اسـت کـه از فصل هاي‌ پیشین بـه فصل پنجم اضافه شده. سی‌نوت در فصل اول با زیرکی متوجه نقشه فرار مایکل شد و توانست خودرا نجات دهد. اما در فصل بعد بخاطر دستگیری همسر و بیماری فرزندش خودرا تسلیم میکند. سی‌نوت در فصل سوم حضور نداشت ودر فصل چهارم بـه عنوان یک محافظ شاهد بـه کمک مایکل و دوستانش می‌آید.

 

وید ویلیامز براد بلیک

وید ویلیامز براد بلیک

وید ویلیامز «Wade Williams» متولد ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱ در آمریکا، در دانشگاه تولسا تئاتر خوانده و با تئاتر شروع کرد.سال ۱۹۹۷ با سریال نمایه ساز «Profiler» جلوی دوربین رفت و با فیلم شوالیه تاریکی بر می خیزد «The Dark Knight Rises» سال ۲۰۱۲ شناخته شد و با اما ویلیامز ازدواج کرده و یک دختر دارد.

 

پائول آدلستین پل کلرمن

پائول آدلستین پل کلرمن

پائول آدلستین «Paul Adelstein» متولد ۲۹ آوریل ۱۹۶۹ در آمریکا، از کالج بودوین در رشته زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد و با تئاتر شروع کرد.سال ۱۹۹۰ با فیلم گریفترها «The Grifters» جلوی دوربین رفت و با فیلم ظلم غیرقابل تحمل «Intolerable Cruelty» سال ۲۰۰۳ شناخته شد و سال ۲۰۰۶ با لیزا ویل ازدواج کرد و یک دختر دارد.

 

ویلیام فیکنر الکساندر ماهون

ویلیام فیکنر الکساندر ماهون

ویلیام فیکنر «William Fichtner» متولد ۲۷ نوامبر ۱۹۵۶ در آمریکا، در آکادمی هنرهای دراماتیک آمریکا در نیویورک تحصیل کرد و با تئاتر شروع کرد.سال ۱۹۸۷ با سریال همانگونه کـه جهان می چرخد «As the World Turns» جلوی دوربین رفت و با سریال تهاجم «Invasion» درسال ۲۰۰۵ شناخته شد و با اسامی بازیگران سریال فرار از زندان بـه شهرت رسید.یک بار ازدواج ناموفقی داشته و برای بار دوم با کیمبرلی کالیل درسال ۱۹۹۸ ازدواج کرد و دو فرزند دارد.

 

کریس ونس جیمز ویسلر

کریس ونس جیمز ویسلر

کریس ونس «Chris Vance» متولد ۳۰ دسامبر ۱۹۷۱ در انگلیس، فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران از دانشگاه نیوکاسل اسـت کـه با سریال کاوانا QC «Kavanagh QC» جلوی دوربین رفت.با سریال ذهنی «Mental» سال ۲۰۰۹ شناخته شد و از سال ۲۰۱۷ با رامونا ونس ازدواج کرد و یک پسر دارد.

 

رابرت ویزدم لچرو

رابرت ویزدم لچرو

رابرت ویزدم «Robert Wisdom» متولد ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۳ در امریکا، فارغ التحصیل از دانشگاه کلمبیا اسـت کـه سال ۱۹۹۰ با سریال لایحه «The Bill» جلوی دوربین رفت و با سریال سیم «The Wire» سال ۲۰۰۳ شناخته شد.

 

جودی لین اویکیف گرچن مورگان

جودی لین اویکیف گرچن مورگان

گرچن شخصیتی اسـت کـه نقش ان را جودی لین اویکیف بازی کرده‌اسـت. او در فصل سوم، سارا تانکردی و ال جی باروز را گروگان می گیرد و دستور فراری دادن ویسلر را بـه مایکل میدهد. در فصل چهارم مایکل از او میـــخواهد جای سارا را بـه او بگوید اما موفق نمی شود وقتی مشخص می شود کـه ویسلر بـه سازمان خیانت کرده وی را زندانی میکنند ولی او فرار کرده و قصد دارد از سازمان انتقام بگیرد او سیلا را بدست می‌آورد ولی بـه خاطر یک اشتباه ان را از دست میدهد او در هنگام مبارزه با افرادی کـه سیلا را در اختیار دارند زخمی می شود و بـه زندان میامی می رود. «حضوردر۳۷ قسمت، فصل۳و۴»

 

مایکل راپاپورت دانالد سلف

مایکل راپاپورت دانالد سلف

مایکل راپاپورت «Michael Rapaport» متولد ۲۰ مارس ۱۹۷۰ در آمریکا، از دبیرستان مارتین لوتر کینگ در منهتن فارغ التحصیل شد و سال ۱۹۹۰ با سریال ساحل چین «China Beach» جلوی دوربین رفت او با فیلم آموزش عالی «Higher Learning» سال ۱۹۹۵ شناخته شد. و یک بار ازدواج ناموفقی داشته و برای بار دوم درسال ۲۰۱۶؛ با دوست دختر قدیمی خود، بازیگر Kebe Dunn ازدواج کرد و دو پسر دارد .در زمینه کارگردانی و اجرای کمدی هم فعالیت میکند.

 


مطلب مرتبط: بهترین سریال های خارجی علمی و تخیلی 2024


 

گویندگان سریال فرار از زندان

گویندگان سریال فرار از زندان

سریال فرار از زندان بـه سرپرستی محمود قنبری دوبلهٔ فارسی شده اسـت.

 

گویندگان این سریال عبارتند از: دومينيک پرسل «محمود قنبری»؛ ونت مورث ميلر « منوچهر والی زاده»؛ رابين تونی « مينو غزنوی»؛ سارا وين كالينز«مهرخ افضلی»؛ ويد ويليامز « علی رضا ديباج»؛ رابرت نی پر«تورج مهرزاديان» ؛ لين گريسن « حسين سرآبادانی»؛ ميوز واتسن « اسفنديار مهرتاش »؛ سيلاس وير ميچل « بهروز علی محمدی »؛ پاتريشيا وتينگ « شراره حضرت »؛ آموری نولاسكو « رضا آفتابی»؛ جو نونز«امير عطرچی».

 

محبوبیت فرار از زندان در ایران

محبوبیت فرار از زندان در ایران

شهرت و محبوبیت سریال «فرار از زندان» محدود بـه مرزهای امریکا نماند و کم کم سراسر دنیا را به‌ صورت لوح هاي‌ فشرده و پخش هاي‌ تلوزیونی فتح کرد. در ایران هم Dvdهای این سریال سر از بازار غیر مجاز و قاچاق درآورد. با مشاهده محبوبیت «فرار از زندان» بلاخره این سریال درسال 88 در ایران دوبله ودر شبکه نمایش خانگی توزیع شد.

 

حتی صحبت هایي هم از پخش این سریال در تلوزیون بـه گوش میرسید کـه توسط مدیران وقت شدیدا تکذیب شد. اما بلاخره در زمستان سال گذشته درحالی کـه 8 سال کـه از دوبله این سریال میگذرد مسئولین صدا و سیما با پخش این سریال از شبکه نمایش موافقت کردند.

 

اما نکته جالب برای مخاطبان ایرانی سریال «فرار از زندان» وجود یک آهنگساز ایرانی در تیم سازنده ي ان اسـت. رامین جوادی متولد 1974 در دویسبورگ کشور آلمان از پدری ایرانی و مادری آلمانی اسـت. او بـه غیر از«فرار از زندان» آهنگسازی سریال هاي‌ مطرحی هم چون «بازی تاج و تخت» ؛ «پادشاهان فرار» و بازی هاي‌ رایانه مشهوری مثل «مدال افتخار» را بر عهده داشته.

 

و در پایان

هشت سال پیش، پس از مرگ تلخ مایکل و پایان غیر منظره و غم‌انگیز فصل چهارم سریال «فرار از زندان» دیگر کسی فکر نمی‌کرد این سریال تلوزیونی ادامه داشته باشد. اما پس از سال ها انتظار فصل پنجم سریال پر طرفدار «فرار از زندان» کـه فیلم برداری و مراحل تولید ان از بهار 2016 آغاز شده بود با نام «فرار از زندان: رستاخیز» این سریال یکی از بی نظیرترین سریال هاي‌ جهان اسـت کـه  طرفدارهای بسیار فراووان خودرا دارد.

جدیدترین مطالب سایت