گرفتن اسکار 2018 لایق چه هنرمندانی است ؟

مجموعه : سینما
گرفتن اسکار 2018 لایق چه هنرمندانی است ؟

اسکار 2018

 

اسکار یکی از بزرگ ترین جوایز کلوپ سینمای جهان است بنظر شما آیا گرفتن اسکار 2018 لایق چه هنرمندانی است ؟ 

 

به گزارش تالاب نودمین مراسم اهدای جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی «اسکار» سال جاري در حالی در روز چهارم مارس برگزار می‌شود که قطعا تحت تاثیر حواشی گسترده رسوایی هاي جنسی شخصیت هاي مهم این صنعت قرار میگیرد با این حال این رويدادها مانعی برای گمانه زنی دوستداران سینما درباره فیلمهای تحسین شده سال جاري نیست.

 

کمتر از نود سال از نخستین مراسم اسکار می گذرد؛ مراسمی که در نخستین دوره خود درسال ۱۹۲۹ با میزبانی داگلاس فیربنکس و تنها در ۱۵ دقیقه بدون هیچگونه پخش رسانه اي برگزار شد و حال با گذشت ۸۹ دوره دراین مقاله به بررسی مهم ترین شانس هاي نامزدهای جوایز نودمین اسکار در گرایش هاي مهم پرداخته می‌شود.

گرفتن اسکار 2018 لایق چه هنرمندانی است ؟

دربخش برترین فیلم برداری یکی از مهم‌ترین رشته‌هاي فنی جوایز اسکار، بیشترین شانس برای نامزدی و حتی بردن این جایزه به راجر دیکینز فیلمبردار افسانه اي انگلیسی برای فیلم «بلید رانر ۲۰۴۹» تعلق دارد. 

 

دراین فیلم به عقیده تعداد زیادی از صاحب نظران سینما، دیکینز سرانجام پس از چهاردهمین نامزدی اسکارش این جایزه را بدست خواهد آورد. او بیشتر برای فیلم برداری فیلمهای مهمی چون «رستگاری در شاوشنک»، «فارگو» و «جایی برای پیرمردها نیست» شهرت دارد.

 

به گزارش تالاب از دیگر شانس هاي نامزدی جایزه اسکار دراین رشته میتوان به هویته ون هویتما در فیلم «دانکرک»، دن لاوسن در «شکل آب»، برونو دلبونل در «تاریک ترین ساعت» و سیومبو موکدیپروم تایلندی برای فیلم تحسین شده «مرا با نامت صدا کن» اشاره کرد.

 

در دیگر رشته مهم فنی مراسم اسکار، میتوان از همین امروز لي اسمیت تدوینگر اسم آشنای استرالیایی را برای تدوین درخشانش در فیلم «دانکرک» برنده اسکار دانست زیرا کار او دراین فیلم برای بسیاری یادآور درخشان ترین فیلمهای جنگی تاریخ سینماست. 

 

منتقدان برجسته اي چون پیتر تریورس از مجله رولینگ استون و آن تامسون از ایندی وایر برای لي اسمیت در مسیر کسب جایزه اسکار حریف چندان مهمی را پیشبینی نکرده اند. 

 

با این حال از میان رقبای او در اینبخش می‌توان به سیدنی ولینسکی در «شکل آب»، جو واکر در «بلید رانر ۲۰۴۹»، والریو بونلی در «تاریک ترین ساعت» و گرگوری پلوتکین در «برو بیرون» اشاره کرد.

 

دربخش برترین موسیقی متن بر خلاف دو رشته قبلی، هیچ آهنگسازی شانس بیشتری نسبت به دیگران برای دریافت جایزه اسکار ندارد و شاید تا آخرین لحظات اعلام اسم برنده نیز کمتر تحلیلگر سینمایی بتواند برنده سال جاري را تشخیص دهد.

 

 از میان فیلمهای سال جاري آهنگسازان برجسته اي چون هانس زیمر برای «دانکرک»، الکساندر دسپلت برای «شکل آب»، داریو ماریانلی ایتالیایی برای «تاریک ترین ساعت»، جان ویلیامز در آخرین قسمت از مجموعه جنگ ستارگان با اسم «آخرین جِدای»، توماس نیومن برای «ویکتوریا و عبدل» شانس هاي بیشتری نسبت به دیگران دارند اگرچه هانس زیمر در فیلم «بلید رانر ۲۰۴۹» ساخته دنی ویلنو و جان ویلیامز در فیلم «کاغذها» ساخته اسپیلبرگ نیز موسیقی ساخته اند و این دو فیلم سبب شده که شانس این دو آهنگساز بزرگ نسبت به دیگر آهنگسازان ذکرشده برای نامزدی جایزه اسکار دراین رشته بیشتر باشد.

 

دربخش برترین فیلم انیمیشن از همین امروز میتوان سه کار راکه از دیگر رقبای خود پیشی گرفته اند بعنوان نامزدهای نهایی شناخت. بیشترین تحسین مربوط به انیمیشن «کوکو» ساخته کمپانی سرشناس پیکسار و پخش کنندگی دیزنی است و دو انیمیشن دیگر نیز به اسم هاي «وینسنت دوست داشتنی» محصول لهستان و انگلستان که زندگی نقاش برجسته تاریخ وینسنت ونگوگ رابه تصویر کشیده است درکنار پویانمایی «فیلم لگو بتمن» که روایت انیمیشنی از حکايت سرشناس بتمن و جوکر است بیشترین تحسین ها را میان اهالی سینما برانگیخته اند.

 

تالاب : از میان اقبال هاي برترین بازیگر نقش مکمل مرد سال جاري، افرادی چون مایکل استالبارگ «مرا با نامت صدا کن»، زهر راکول «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»، ریچارد جنکینز «شکل آب» و آرمی هامر «مرا با نامت صدا کن» اقبال زیادی برای نامزدی جایزه اسکار دارند ولی قطعا مهم ترین شانس نامزدی و حتی برنده شدن این جایزه به بازیگر کمتر تحسین شده دهه هشتاد هالیوود، ویلم دفو در فیلم «طرح فلوریدا» تعلق دارد. 

 

دفو که در دهه هشتاد با نقش آفرینی هاي درخشانش در فیلم هایي چون جوخه، میسی سی پی می سوزد و آخرین وسوسه مسیح نوید استعداد بزرگی برای هالیوود را می داد بعد ها با حضور در مجموعه هاي «مرد عنکبوتی» در اوایل قرن بیست و یکم، افول محسوسی در پرونده کاریش ایجاد شد تا این که دراین سال‌ها با فیلم هایي چون «هتل بزرگ بوداپست» و همین فیلم «طرح فلوریدا» دوباره به عرصه سینما برگشتی موفقیت آمیز داشته است.

 

دراین رشته بسیاری بازی خیره کننده داستین هافمن در هشتاد سالگی را در فیلم «حکايت‌هاي مایروویتز» تحسین کرده اند، با این وجود بعد از رسوایی هاي گسترده هالیوود که دامن داستین هافمن نیز ازآن مصون نماند شانس این بازیگر بزرگ سینما را برای هشتمین نامزدی اسکارش کمرنگ شده است.

گرفتن اسکار 2018 لایق چه هنرمندانی است ؟

دربخش برترین بازیگر نقش مکمل زن دو بازیگر کمتر شناخته شده هالیوود به اسم هاي لوری متکاف «لیدی برد» و آلیسون جانی «من، تونیا» بیشترین شانس کسب این جایزه را دارند. 

 

با این وجود رقبای مشهوری چون اکتاویو اسپنسر «شکل آب»، ملیسا لئو «شاگردی» و هالی هانتر «مریض بزرگ» را نیز مقابل خود دارند؛ سه بازیگری که پیش تر این تندیس با ارزش رابه منزل برده اند.

 

یکی از همواره جذاب ترین گرایش هاي جوایز اسکار، بخش جایزه برترین بازیگر نقش اول مرد است که سال جاري با حضور بازیگران کارکشته اي چون گری اولدمن «تاریک ترین ساعت»، دانیل دی لوییس «موضوع فانتوم»، تام هنکس «کاغذها» و دنزل واشینگتن «رومن جی اسرائیل» قطعا مهیج تر هم خواهد شد و البته بازی درخشان جیک جیلنهال در فیلم «بیگانه» و ظهور پدیده جوانی به اسم تیموتی شلمی با فیلم «مرا با نامت صدا کن» اینبخش جوایز آکادمی را دیدنی تر از سال‌هاي گذشته کرده است. به اعتقاد تعداد زیادی از منتقدان شانس اولدمن برای بازی در نقش وینستون چرچیل در فیلم «تاریک ترین ساعت» به مراتب بیشتر از دیگر رقبای خود است.

 

دربخش برترین بازیگر زن، فرانسیس مک دورمند بازیگر بزرگ آمریکایی و همسر جوئل کوئن، سال جاري با نقش آفرینی خیره کننده اش در فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» نظر اکثر منتقدان بزرگ جهان رابه خود جلب کرده است و بسیاری بازی وی را درکنار سالی هاوکینز در فیلم «شکل آب» بعنوان مهم ترین نقش آفرینی هاي زن سال جاري در سینمای جهان یاد میکنند.

 

 سیرشا رونان و مارگوت روبی دو ستاره جوان این روزهای سینمای ایالات امریکا نیز سال جاري بازی هاي چشمگیری از خود به نمایش گذاشته اند و اقبال بسیار بالایی برای نامزدی اسکار دارند، با این حال جسیکا چستین، جودی دنچ، کیت وینسلت و مریل استریپ «بازیگر ثابت جوایز اسکار» نیز در بین دیگر اقبال هاي نامزدی این جایزه پراعتبار قراردارند.

 

دربخش برترین فیلمنامه اقتباسی، جیمز ایوری فیلمساز کهنه کار آمریکایی در آستانه نود سالگی با فیلمنامه جوان پسندانه خود به اسم «مرا با نامت صدا کن» نوشته آندره آسیمن اقبال زیادی برای نامزدی این جایزه دارد. این فیلم هم چون خیلی از کارهای شاخص یک دهه اخیر سینمای جهان به موضوع دگرباشی جنسی می‌پردازد.

 

 از دیگر فیلم‌ها میتوان به «بازی مولی» نوشته آرون سورکین مهم ترین فیلمنامه نویس یک دهه اخیر هالیوود، «اهتراز آخرین پرچم» نوشته ریچارد لینکلیتر، «مادباند» نوشته دی ریس و ویرجیل ویلیامز و «هنرمند فاجعه» نوشته مایکل اچ وبر و اسکات نیوستادتر اشاره کرد.

 

دربخش برترین فیلمنامه اصلی «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» نوشته مارتین مک دونا کارگردان سرشناس انگلیسی که بسیاری وی را با فیلم «در بروژ» می شناسند، «برو بیرون» «جوردن پیل»، «لیدی برد» «گرتا گرویگ» و «شکل آب» «گیلرمو دل تورو و ونسا تیلور» شانس بیشتری نسبت به سایر رقبا برای نامزدی جایزه اسکار دراین رشته را دارند.

گرفتن اسکار 2018 لایق چه هنرمندانی است ؟

پیشبینی این که یک زن سال جاري نامزد جایزه اسکار برترین کارگردانی شود گویا کار چندان دشواری نیست. گرتا گرویگ بازیگر جوان فیلم «معشوقه آمریکایی» برای نخستین بار روی صندلی کارگردانی نشسته و تجربه درخشانی رابا تولید فیلم «لیدی برد» پشت سر گذاشته است و نوید یک کارگردان بزرگ در آینده را می‌دهد. گرویگ دراین فیلم حکايت دختری در زمان مدرسه را روایت می‌کند و به گونه اي نسخه دخترانه فیلمهای «بچگی» لینکلیتر و «۴۰۰ ضربه» تروفو رابه نمایش میگذارد.

 

دی ریس دیگر کارگردان زن است که شانس نامزدی جایزه اسکار کارگردانی را دارد. او سال جاري با فیلم بسیار کم هزینه «مادباند» نظر تعداد زیادی از منتقدان رابه خود جلب کرده است، اما اینروزها بیشترین شانس نامزدی این جایزه متعلق به کریستوفر نولان کارگردان محبوب انگلیسی است.

 

 او با فیلم «دانکرک» اکثر تماشاگران و صاحب نظران سینما را تحت تاثیر قرار داده است؛ فیلمی که به عقیده تاد مک کارتی منتقد برجسته هالیوودریپورتر یک شاهکار امپرسیونیستی است؛ فیلم جنگی کم‌نظیری که ممکن است به ظاهر با خرج فراوان ساخته شده باشد اما بیش از هر چیز، نمایانگر لحظه‌هاي انزوای مطلق و غالباً در خلوت انسان است.

 

گیلرمو دل تورو و استیون اسپیلبرگ دو کارگردان اسم آشنای دیگر سینمای جهان هستند که احتمال نامزدی جایزه اسکارشان بالاست. دل تورو بعد از کسب شیر طلای جشنواره ونیز بسیاری را قانع کرده که می‌تواند یکی از اقبال هاي اصلی جایزه اسکار سال جاري باشد و موفقیت «هزارتوی پن» را دوباره تکرار کند و اسپیلبرگ نیز چون اکثر سال‌هایي که فیلم ساخته شانس جدی جایزه اسکار قلمداد میشود.

 

به گزارش تالاب البته از شانس لوکا گوادانینو با فیلم تحسین شده «مرا با نامت صدا کن»، مارتین مک دونا با فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و جو رایت با فیلم «تاریک ترین ساعت» نیز نمیتوان به سهولت گذشت.

 

اگر طبق روند سال گذشته ۹ فیلم نامزد جایزه اسکار برترین فیلم شوند بیشرین شانس نامزدی متعلق به فیلم «دانکرک» ساخته نولان است. 

 

از دیگر شانس هاي نامزدی این جایزه میتوان به «شکل آب» «گیلرمو دل تورو»، «کاغذها» «استیون اسپیلبرگ»، «تاریک ترین ساعت» «جو رایت»، «مرا با نامت صدا کن»، «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»، «برو بیرون»، «لیدی برد» و «طرح فلوریدا» اشاره کرد. با این حال باید منتظر ماند و دید در روز ۲۳ ژانویه ۲۰۱۸ اعضای آکادمی چه افرادی را برای این رقابت بزرگ نامزد خواهند کرد.