خرید و فروش در اینترنت

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

مجموعه : سینما
10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

از دامبو تا پوکاهونتاس، این فیلم‌هاي‌ دیزنی عکسهای و مضامین نژادپرستانه دارند. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از کارتون هایي کـه در آن ها نژادپرستی بوده اسـت منتشر کرده ایم.

 

کارتون هایی که در آنها نژادپرستی بوده

اعتراضات «زندگی سیاه‌پوستان مهم اسـت» کـه پس از قتل جورج فلوید بـه وجود آمده اسـت، الهام‌بخش تغییرات گسترده‌اي بوده اسـت. اما علاوه بر اصلاحات پلیسی و حذف مجسمه‌هاي‌ کنفدراسیون، این جنبش همچنین تعداد زیادی از ما را وادار کرده اسـت تا بـه روش‌هایي کـه در طول زندگی‌مان نژادپرستی را نادیده گرفته‌ایم، نگاهی دقیق بیندازیم.

 

برندهایی مانند Aunt Jemima و Uncle Ben’s با نام ها و طلسم هاي‌ نژادپرستانه تاریخی خود حساب می‌کنند، اما مشکل بـه سختی بـه همین جا ختم میشود. برای مثال، تعداد زیادی از فیلم‌هاي‌ دیزنی را درنظر بگیرید کـه ما می‌شناسیم و دوست داریم و بـه‌خاطر عکسهای و مضامین نژادپرستانه نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 

در حالی کـه این چیز جدیدی نیست، زمان ان گذشته اسـت کـه با جدیت بیشتری بـه نژادپرستی ناراحت کننده در عده اي از این آثار کلاسیک خانوادگی نگاه کنیم. 

 

بیشتر بخوانید: 20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

 

1. پیتر پن

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

دیزنی نژادپرستی در پیتر پن را انکار نمی‌کند. در واقع، زمانی کـه Disney+ راه‌اندازی شد، پیتر پن یکی از معدود فیلم‌هایي بود کـه حاوی هشدار حساسیت بود: “این برنامه بـه‌عنوان ایجاد اولیه ارائه شده اسـت. ممکن اسـت حاوی عکسهای فرهنگی قدیمی باشد.”

 

تصویر توهین آمیز یک قبیله بومی آمریکایی نیز منحصر بـه فیلم دیزنی نیست، این تصویر از نمایشنامه و رمان اصلی جی ام باری می‌آید. «فیلم دیزنی 1953 کلیشه‌هاي‌ نژادی را دوچندان کرد؛ یکی از موزیک‌هاي‌ فیلم «چه چیزی مرد قرمز را قرمز کرد» اسـت.» 

 

2. دامبو

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

مانند پیتر پن، «دامبو» یکی از فیلم‌هاي‌ کلاسیک دیزنی اسـت کـه اخطار محتوایی در +Disney دریافت می کند. بحث‌برانگیزترین لحظه فیلم زمانی فرا می رسد کـه فیل قهرمان با گروهی از کلاغ‌ها ملاقات می کند. «پرندگان سیاه‌پوست با استفاده از کلیشه‌هاي‌ آمریکایی آفریقایی‌تبار در ان زمان، با الگوهای گفتاری شبیه بـه صدا و موزیک‌هاي‌ جازی-گوسپلی کـه هماهنگ خوانده میشوند، بـه تصویر کشیده میشوند.

 

صداپیشگی پرنده اصلی، جیم کرو، توسط بازیگر سفیدپوست کلیف ادواردز انجام شده اسـت کـه در صدایی معادل بلک فیس شرکت می کند.

 

3. علاءالدین

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

هیچ هشدار حساسیتی بـه علاءالدین در Disney+ وجود ندارد، اما این بدان معنا نیست کـه فیلم در گذشته بـه دلیل نژادپرستی مورد انتقاد قرار نگرفته اسـت. مدت کوتاهی پس از انتشار درسال 1992؛ علاءالدین بـه دلیل نمایش منفی و ویرانگر فرهنگ عرب مورد انتقاد قرار گرفت. دیزنی در واقع دو خط در فیلم را برای انتشار ویدیوی خانگی خود بـه دنبال فشار کمیته ضد تبعیض آمریکایی-عربی تغییر داد.

 

4. آهنگ جنوب

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

یکی از فیلم‌هایي کـه در سرویس استریم دیزنی یا در هیچ جای دیگری پیدا نمیکنید، موزیک جنوب اسـت کـه بـه اسانی بدنام‌ترین فیلمی اسـت کـه استودیو ساخته اسـت. نژادپرستی فیلم بـه خوبی مستند شده اسـت، بـه همین دلیل اسـت کـه دیزنی بیشتر سعی می کند وانمود کند کـه فیلم وجود ندارد، جدای از محبوبیت ماندگار مشهور ترین آهنگش، “زیپ-آ-دی-دو-دا”.

 

با این حال، با توجه بـه اعتراضات اخیر Black Lives Matter و حسابرسی فرهنگی متعاقب ان در مورد نژادپرستی، عده اي از طرفداران دیزنی پیشنهاد کرده‌اند کـه سواری Splash Mountain کـه شخصیت‌هایي از Song of the South را بـه نمایش می گذارد، اصلاح شود. 

 

بیشتر بخوانید: چگونه “احساس منفی” و تنش ناشی از آن را رها کنیم

 

5. کتاب جنگل

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

فیلم دیگری با هشدار محتوایی در دیزنی + کتاب جنگل اسـت، فیلمی کـه تاریخ نژادپرستانه ان بـه رمانی برمی‌گردد کـه بر اساس ان توسط رودیارد کیپلینگ ساخته شده اسـت. مشکل اصلی در این جا تصویر کدگذاری شده نژادی از شاه لویی اسـت کـه بـه طور قابل توجهی با هر یک از حیوانات انسانی دیگر بـه نمایش درآمده متفاوت اسـت.

 

همان طور کـه آتلانتیک اشاره می کند، «بـه نظر می‌رسید استودیوی والت دیزنی در اواسط دهه 1960 از این ایده غافل بود کـه هر شخصی از شخصیت شاه لویی، یک اورانگوتان پرحرف کـه برای موگلی در مورد «خواستن» میخواند، توهین می‌کرد. مثل تو باشم.”

 

6. اریستوکات ها

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

The Aristocats بـه دلیل گنجاندن یک گربه سیامی کـه با لهجه کلیشه‌اي توهین‌آمیز آسیای شرقی صحبت میکند، یک هشدار حساسیت از Disney+ دریافت میکند. گربه کـه بـه عنوان یک کاریکاتور نژادپرستانه ترسیم شده اسـت، درباره غذا هاي چینی آواز میخواند.

 

7. بانو و ولگرد

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

بسیار شبیه بـه «آریستوکات‌ها»؛ «لیدی و ولگرد» گربه‌هاي‌ سیامی رابا عکسهای نژادپرستانه و لهجه‌هاي‌ کلیشه‌اي نشان می دهد. اما دراین مورد، گربه ها یک موزیک کامل دریافت می‌کنند: “موزیک گربه سیامی”.

 

در حالی کـه این عدد همان طور کـه در دیزنی + نمایش داده میشود، همراه با هشدار حساسیت در فیلم گنجانده شده اسـت، اقتباس لایو اکشن پلتفرم استریم از لیدی و ولگرد موزیک نژادپرستانه را بـه طور کامل قطع کرد.

 

8. پوکاهونتاس

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

همه ی بر این باور نیستند کـه پوکاهونتاس نژادپرست اسـت، و بـه تصویر کشیدن فرهنگ بومیان ایالات امریکا مطمئناً بیش از هر چیزی در پیتر پن محترمانه اسـت. اما فیلم داستان بسیار پیچیده‌تر زندگی واقعی پوکاهونتاس و جان اسمیت را پاک‌سازی و رمانتیک می کند.

 

ودر حالی کـه موزیک “وحشی ها” بـه وضوح برای براندازی کلیشه هاي‌ منفی بومیان کشور آمریکا طراحی شده اسـت، پر از زبان و عکسهای خشونت آمیز و توهین آمیز اسـت کـه اهداف مترقی ان را تضعیف می کند.

 

9. فانتزی

10 فیلم کلاسیک دیزنی که نژاد پرستی خوانده شده اند + عکس

دریک نقطه، فانتزیا یکی از واضح‌ترین و تاسف‌انگیزترین نمونه‌هاي‌ عکسهای نژادپرستانه را دریک فیلم دیزنی ارائه داد: آفتابگردان، یک سنتورت با پوست تیره کـه از سایر سنتورهای با پوست روشن مراقبت می کند. با این حال، علی‌رغم هشدار محتوایی در Disney+؛ شخصیت مورد بحث «همراه با سایر عکسهای نژادپرستانه مشابه» دهه‌ها پیش خارج از Fantasia ویرایش شد. 

 

10. پری دریایی کوچک

در دیزنی پلاس هیچ هشداری بـه «پری دریایی کوچک» پیوست نمی کنید، اما این فیلم در گذشته جنجال‌هایي را بـه همراه داشته اسـت. در حالی کـه عده اي از لهجه جامائیکایی کلیشه اي سباستین توهین کرده اند، نقطه اختلاف بزرگ تر تصویری از دوک روح اسـت، ماهی سیاهی کـه بـه گونه اي شبیه عکسهای نژادپرستانه تاریخی در «زیر دریا» بـه تصویر کشیده شده اسـت.

 

بیشتر بخوانید: طرح لایحه جدید برای عزل ترامپ از قدرت

 

در پایان

کمپانی دیزنی مدت زیادی اسـت کـه وجود داشته اسـت ودر این جا عده اي از فیلم هاي‌ قدیمی ان ها کـه بـه دلیل عدم حساسیت نژادی مورد انتقاد قرار گرفته اند، آورده شده اسـت.

 

عدم حساسیت نژادی را می‌توان بـه روش هاي‌ مختلفی انجام داد. در تعداد زیادی از این فیلم‌ها، گفتار اغلب بیش از حد اغراق‌آمیز اسـت، اما شخصیت‌ها نیز بـه ویژگی‌ها و شخصیت‌هاي‌ کلیشه‌اي پایبند هستند.