20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب 20 اثر محبوب دیزنی وجوددارد کـه از روزهای اولیه والت دیزنی تا کلاسیک هاي‌ اخیر مانند Frozen و Moana را شامل می شود، کـه هنوز رازهایی برای اکثر طرفداران کشف نشده اسـت. با حفاری دراین واقعیت‌هاي‌ درونی، احساس میکنید بچه‌اي هستید کـه برای نخستین بار جادوی دیزنی را کشف میکند.

 

20 راز عجیب دیزنی درباره شخصیت های کارتونی

هر شخصی یک شخصیت دیزنی مورد علاقه دارد، حداقل اگر در مقطعی از زندگی خود بچه بوده اند. حتی خود والت دیزنی هم یک مورد علاقه داشت. «شایعه میگوید: مسخره.» با بیش از 700 فیلم در کانن دیزنی، بـه معنای واقعی کلمه چیزی برای همه ی وجوددارد، از شاهزاده خانمها گرفته تا دزدان دریایی، گول هاي‌ مسخره دوست داشتنی تا هیولاهای اشتباه فهمیده شده.

 

اما در حالی کـه طبیعی اسـت کـه این شخصیت ها را بـه عنوان یک خانواده درنظر بگیرید – و فرض کنید همه ی چیزهایی را کـه باید در مورد انها بدانید – ممکن اسـت چیزی بیش از انچه کـه بـه نظر میرسد وجود داشته باشد. عده اي از شخصیت‌هاي‌ دیزنی، بـه‌ویژه نمادین‌ترین آن ها، داستان‌هاي‌ پشت صحنه اي دارند کـه شبیه هر چیزی اسـت کـه می توانید تصور کنید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین کارتون های سال که حتما باید تماشا کرد

 

1. میکی تقریباً مورتیمر نام داشت.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

قبل از نخستین حضورش در فیلم کوتاه «قایق بخار ویل» درسال 1928؛ موشی کـه می‌توانست امپراتوری را راه‌اندازی کند، هنوز بـه یک نام نیاز داشت. والت دیزنی می‌خواست وی را مورتیمر بنامد، اما همسرش، لیلیان، از این نام متنفر بودو وی را متقاعد کرد کـه موش را میکی بنامد، کـه بـه گفته او باعث می شود کـه او قابل ارتباط تر شود.

 

میکی رونی بازیگر درسال 1991 در زندگینامه خود، زندگی خیلی کوتاه اسـت، ادعا کرد کـه دیزنی پس از ملاقات با او در کافه تریا استودیو، این نام را بـه ذهنش رساند و ظاهرا از بازیگر جوان پرسید: “دوست داری چگونه نام این موش را بـه نام تو بگذارم؟” اما این داستان بـه شدت مورد مناقشه قرار گرفته اسـت.

 

2. السا از فروزن به عنوان یک شرور نوشته شده است.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

السا – کـه، باید توجه داشت، 21 ساله اسـت و بنابر این تنها شاهزاده خانم رسمی دیزنی اسـت کـه یک نوجوان نیست – در ابتدا قرار نبود پایان خوشی در Frozen داشته باشد. در پیش نویس اول، او یک شرور بیش از حد در رگ کرولا دی ویل بودو یقیناً با آنا نسبتی نداشت.

 

اما زمانی کـه نویسندگان نسخه اولیه «Let It Go» را شنیدند، نظرشان تغییر کرد و خط داستانی السا را کاملاً اصلاح کردند و ملکه برفی را بـه شخصیتی تبدیل کردند کـه مخاطبان دوست دارند بـه جای هو کردن، ان را دوست داشته باشند.

 

3. پوکاهونتاس اولین «و تاکنون تنها» پرنسس دیزنی است که خالکوبی کرده است.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

فیلم پوکاهونتاس محصول 1995 نخستین فیلم‌هاي‌ زیادی دارد، از نخستین فیلم دیزنی کـه از یک داستان واقعی الهام گرفته شده اسـت «دومین فیلم مولان اسـت» تا نخستین فیلم دیزنی با یک رابطه بین نژادی.

 

اما رکوردی کـه هنوز در اختیار دارد این اسـت کـه شخصیت پوکاهونتاس تا زمان نگارش این مقاله، نخستین و تنها شاهزاده خانم دیزنی با یک خالکوبی «قابل مشاهده»؛ یک بازوبند قرمز دور بازوی راستش باقیمانده اسـت. بله، تعداد زیادی شخصیت خالکوبی شده در موانا وجوددارد، اما نه یک شاهزاده خانم خالکوبی شده.

 

4. علاءالدین شلوار MC Hammer واقعی دارد.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

اگر شلوار سفید درشت و روان علاءالدین بـه طرز وحشتناکی آشنا بـه نظر میرسد و باعث می شود بخواهید از صندلی خود بپرید و شروع بـه خواندن “Can’t Touch This” کنید، این فقط تصور شـما نیست.

 

وقتی گلن کین، انیماتور معروف دیزنی در تلاش بود تا بفهمد کـه چگونه شلوارهای سبک “حرم” علاءالدین را متحرک کند، ظاهرا ویدیوهایی از رقص ام سی همر را تماشا کرد تا احساس بهتری نسبت بـه حرکت شلوار داشته باشد و بـه زودی نقاشی هاي‌ او شروع بـه تقلید از ویژگی متمایز هامر کردند.

 

5. دوپی قرار بود پرحرف باشد.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

او تنها کوتوله لال در فیلم کلاسیک سفید برفی و هفت کوتوله 1937 اسـت. پس چرا نمیتونه حرف بزنه؟ Dopey خطوط زیادی در فیلمنامه داشت، و استودیو مل بلان، صداپیشه نمادین را کـه با شخصیت هایي مانند باگز بانی و دافی داک شناخته شد، برای ایفای نقش این کوتوله دوست داشتنی استخدام کرد.

 

پس از ضبط چند موزیک، خود والت دیزنی راضی نشد و تصمیم گرفت تمام خطوط Dopey را قطع کند. اما وقتی Dopey سکسکه می کند هنوز هم می توانید صدای بلان را در فیلم بشنوید.

 

6. دامبو تقریبا روی جلد مجله تایم بود.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

در اواخر سال 1941 برنامه‌ریزی‌هایي در دست اجرا بود تا فیل گوش فلاپی روی جلد تایم بـه‌عنوان «پستاندار سال» ان‌ها «تصویر ساده‌اي از «مرد سال» معمولی ان‌ها باشد». اما پس از ان بمباران پرل هاربر توسط نیروهای هوایی ژاپن، ملت را تکان داد و دامبو از پوشش بـه نفع ژنرال داگلاس مک آرتور رد شد.

 

7. سالی از هیولاها، پرموترین شخصیت دیزنی است.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

هیولای آبی بزرگ و «ترس‌کننده برتر» شرکتش «با صدای جان گودمن» بیش از 2.3 میلیون تار مو دارد. «تعداد دقیق، اگر شـما یکی از موارد خاص هستید، 2؛320؛413 اسـت.» متحرک کردن همه ی ان موها کار سهولت نبود.

 

تقریبا 12 ساعت طول کشید تا انیماتورها فقط یک فریم از Sulley را در عمل بسازند. این بـه سال 2001 برمی گردد، قبل از این کـه پیشرفت در انیمیشن هاي‌ دیجیتالی بیشتر کار سخت را برای زنده کردن شخصیت ها از بین ببرد.

 

8. نقش اصلی Tinker Bell را یک مجار 71 ساله بازی می کرد.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

در نسخه سینمایی دیزنی از پیتر پن درسال 1953؛ پیکسی هیچ دیالوگی نداشت و بنابر این توسط یک بازیگر نقش آفرینی نمی شد. نخستین فرد زنده اي کـه برداشت دیزنی از این شخصیت را بـه تصویر کشید، تینی کلاین، بازیگر سابق سیرک مجارستانی بود کـه تنها چهار فوت و ده اینچ قد و 98 پوند وزن داشت.

 

او نخستین زنگ تینکر بود کـه در آتش بازی عصر بر فراز قلعه جادویی در دیزنی لند پرواز کرد. زمانی کـه او درسال 1961 استخدام شد، 71 ساله بود، سنی کـه اکثر ما امیدواریم کـه بازنشسته شویم، یا حداقل از فراز قصری کـه بـه طرز خطرناکی نزدیک آتش بازی اسـت، در هوا پرتاب نشویم.

 

9. اورسولا در پری دریایی کوچولو بر اساس یک درگ کوئین معروف است.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

اورسولا جادوگر دریا نمونه هاي‌ اولیه کنجکاو زیادی داشت. بـه گفته کارگردان جان ماسکر، انیماتورها برای مدت کوتاهی وی را بـه‌عنوان یک پرتوی مانتا با الهام از جوآن کالینز و یک عقرب ماهی «زیبا اما کشنده» ترسیم کردند.

 

در نهایت یک انیماتور یک “ماترون اضافه وزن خون آشام” را کشید کـه تمام تیم موافق بودند کـه بسیار شبیه ستاره درگ کوئین بالتیمور در آثار کلاسیک فرقه جان واترز مانند فلامینگوهای صورتی و اسپری مو اسـت. ماسکر گفته اسـت: «اگر چه بـه نوعی مبدل اسـت، اما بر اساس شخصیت [دیوین] ساخته شده اسـت.

 

10. بامبی توسط یک قهرمان جنگ صداگذاری شد.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

دانی داناگان رازی داشت. قبل از این کـه او یک کهنه سرباز جنگ ویتنام در تفنگداران دریایی شود و یک ستاره برنز و سه قلب بنفش را برای خدماتش دریافت کرد، یک بازیگر کودک بود. مشهور ترین نقش در کارنامه کوتاه او، بامبی کلاسیک دیزنی درسال 1942 بود کـه در ان صدای آهوی جوان را بازی کرد.

 

داناگان در گفت و گو‌اي گفت، او هرگز بـه تفنگداران دریایی‌اش چیزی نگفت، زیرا اکثر مردم بامبی را بـه‌عنوان یک آهوی ضعیف کوچک تصور میکردند کـه خیلی خوب کار نمیکند و روی یخ روی شکمش می‌لغزد. اما او دیگر علاقه اي بـه مخفی کردن گذشته خود ندارد. او گفت: “همین حالا دوست دارم، وقتی مردم متوجه می‌شوند، “این پیرمرد تند و سریع، او هنوز زنده اسـت و بامبی بود.”

 

بیشتر بخوانید: بهترین انیمیشن های ارزشمند و آموزنده برای کودکان

 

11. The Beast from Beauty and the Beast ترکیبی از هفت حیوان مختلف است.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

طراح گلن کین، ظاهر متمایز هیولا را از هفت حیوان مختلف خلق کرد. او یال شیر، ریش و سر گاومیش، پیشانی گوریل، عاج گراز، بدن خرس، و پاها و دم گرگ را دارد. هفتمین حیوان چیست؟ خب، یک انسان، البته!

 

این چشمان آبی بچه بـه گونه اي طراحی شده بودند کـه تا حد امکان انسانی بـه نظر برسند. کین در گفت و گو‌هایش گفته اسـت: همه ی چیزهای جالب دیگر، چیزهای حیوانی، و همه ی شاخ‌ها و همه ی چیز، برای چشم‌ها آماده شده‌اند.

 

12. مائویی در موانا تقریباً کچل شده بود.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

قفل‌هاي‌ فرفری بلند نیمه خدای مائوئی «با صدای دواین «راک» جانسون» در موآنا درسال 2016 عملاً با شخصیت او مترادف اسـت. اما مدت‌ها قبل از نمایش فیلم در سینماها، طرح اصلی این شخصیت، مائویی رابا سر طاس نشان می‌داد.

 

زمانی کـه مشاوران تاهیتی بـه فیلمسازان گفتند کـه مائوئی، یکی از اسطوره‌هاي‌ هاوایی، طبق معمولً با مو بـه تصویر کشیده می شود، مسیرشان را تغییر دادند. ران کلمنتز کارگردان در گفتگو اي گفت: “مائوئی برای مدت طولانی طاس بود کـه وقتی برای نخستین بار وی را با مو دیدیم، پیچیده کردن مغزمان بـه دور ان کمی سخت بود.” اما حالا نمی‌توانستم وی را طاس تصور کنم.

 

13. دایناسور رکس از داستان اسباب‌بازی توسط همان مردی خلق شد که بافی قاتل خون آشام را به جهان هدیه داد.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

وقتی بـه نویسنده/کارگردان جاس ویدون فکر میکنیم، بـه فیلم‌هاي‌ او مانند «انتقام‌جویان» یا سریال‌هاي‌ تلویزیونی مهم او مانند «بافی قاتل خون‌آشام» یا «شتاب‌تاب» فکر میکنیم. چه کسی میدانست کـه او یکی از نویسندگان داستان اسباب بازی اصلی نیز بوده اسـت؟

 

همانگونه کـه او در گفتگو اي گفت، زمانی کـه وی را برای بازنویسی فیلمنامه آوردند، “شخصیت ها تقریبا در جای خود بودند بـه جز دایناسور کـه مال من بود.” با دایناسور رکس آشنا شوید، همان ذهن خلاقی کـه بـه ما دروازه اي بـه قلمروهای شیاطین داد.

 

14. جن از علاءالدین خطوط زیادی داشت که شما هرگز نشنیده اید.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

رابین ویلیامز بیش از شانزده ساعت خطوط بداهه را برای نقش خود در نقش جن شیدایی در علاءالدین ضبط کرد. بدیهی اسـت کـه کارگردان تنها کسری از آن ها را در فیلم تمام شده استفاده کرده اسـت. و ما احتمالاً هرگز نخواهیم شنید کـه خطوطی کـه بـه کف اتاق برش خورده اسـت، زیرا ویلیامز بندی در وصیت نامه خود دارد کـه بـه طور خاص استفاده از نوارها را پس از مرگ منع می کند.

 

تمام این بداهه‌پردازی‌ها همچنین دلیل عدم واجد شرایط بودن علاءالدین برای اسکار فیلمنامه اسـت، آکادمی نمی‌توانست مطمئن باشد کـه چه چیزی نوشته شده اسـت و چه چیزی از سر ویلیامز در استودیو بیرون آمده اسـت.

 

15. صداهای پشت میکی و مینی در زندگی واقعی با هم ازدواج کردند.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

اگر میکی و مینی ماوس شبیه یک زوج متاهل قدیمی بـه نظر می رسند، بـه این دلیل اسـت کـه صداپیشه هایي کـه انها را بازی میکنند در واقع ازدواج کرده اند. و دلیل انتخاب آن ها نیز این نیست.

 

همان طور کـه روسی تیلور، بازیگر نقش مینی، در گفت و گو‌اي بـه یاد می‌آورد، او با وین آلواین، صداپیشه میکی ماوس برای بیش از 30 سال «طولانی‌ترین صداپیشگی این شخصیت» در نخستین روز کارش ملاقات کرد، “ما تازه شروع کردیم. و نکته بعدی کـه می دانید، ما یک آیتم بودیم.

 

16. EVE، دوست ربات زن Wall-E، توسط همان شخصی که آی پاد را طراحی کرده بود، ساخته شد.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

زمانی کـه کارگردان Wall-E اندرو استانتون ایده EVE – مخفف ارزیاب گیاهی فرا زمینی – را مطرح کرد، متوجه شد “من تقریبا داشتم کتاب بازی اپل را برای طراحی توصیف می‌کردم.” بنابر این با کمک استیو جابز، جاناتان آیو، طراح اپل، مردی کـه ظاهر متمایز آی‌مک، آی‌پاد و آیفون را ارائه کرد، را متقاعد کرد تا ظاهری شبیه حوا را خلق کند.

 

17. آریل پری دریایی کوچک مربوط به هرکول است.

سازندگان دیزنی در پشت پری دریایی کوچولو نمی خواستند مخاطبان فکر کنند کـه آریل فقط یک ضربه‌اي بـه شخصیت پری دریایی داریل هانا در کمدی Smash Splash درسال 1984 اسـت، بنابر این بـه شخصیت خود مو هاي قرمز روشن و متمایز دادند.

 

علاوه بر این، آریل، اگر تاریخچه خانواده را در اساطیر یونان دنبال نمایید، دختر مرد دریایی تریتون، نیمه خدای دریا اسـت، کـه پسر پوزیدون اسـت، کـه اتفاقاً برادر زئوس اسـت، کـه در غیر این صورت بـه ان میگویند پدر هرکول. بنابر این، از نظر فنی، آریل و هرکول، ستاره یکیدیگر از انیمیشن هاي‌ دیزنی، پسر عموی اول هستند.

 

18. مارلون براندو و بیتلز تقریباً شخصیت های دیزنی بودند.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

فیلمسازان تلاش کردند تا Fab Four را برای صداپیشگی چهار کرکس در فیلم انیمیشن The Jungle Book درسال 1967 تشویق کنند، اما بـه دلیل مشغله هاي‌ گروه و انزجار کامل جان لنون از این ایده، هرگز این اتفاق نیفتاد. «اگر چه کرکس‌ها دارای تاپ‌هایي هستند کـه بسیار شبیه بیتلز بـه نظر می رسند.»

 

و از کسی جز مارلون براندو خواسته شد کـه نقش گانگستر بیل سایکس را در فیلم الیور و کمپانی دیزنی درسال 1988 بازی کند. مایکل آیزنر، مدیرعامل وقت دیزنی، حتی شخصاً بـه بازیگر فیلم پدرخوانده نزدیک شد تا ببیند آیا او بـه انجام ان فکر میکند یا خیر. اما براندو بـه این فکر افتاد کـه فیلم هرگز مخاطب گسترده‌اي پیدا نخواهد کرد و این نقش بـه رابرت لوگیا، یکی از اعضای ثابت فیلم‌هاي‌ بلیک ادواردز رسید.

 

19. محبوب ترین آهنگ مری پاپینز با واکسن فلج اطفال وجود نداشت.

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

جولی اندروز هیچ علاقه اي بـه ایفای نقش همنام دراین موزیکال نداشت، بنابر این والت دیزنی از برادران شرمن خواست آهنگی بنویسند کـه وی را متقاعد کند کـه نظرش را تغییر دهد. ان‌ها تلاش کردند تا چیزی جذاب پیدا کنند، اما یک روز بچه‌هاي‌ رابرت شرمن بـه او گفتند کـه همه ی واکسن فلج اطفال خودرا زده‌اند و ان‌قدر کـه می‌ترسیدند ترسناک نبوده اسـت، زیرا دارو دریک حبه قند پنهان شده بود.

 

با ان تصویر در سر او، آهنگی متولد شد و اندروز آن قدر از ان خوشش آمد کـه او امضا کرد. دفعه بعد کـه مری پاپینز را تماشا کردید بـه ان فکر کنید. این واقعیت کـه فیلم اصلاً وجوددارد، بـه لطف فلج اطفال اسـت.

 

20. وودی از داستان اسباب بازی تقریباً یک آدمک بطن شناس و یک آدم بد بود!

20 حقیقت شگفت انگیز درباره نمادین ترین شخصیت های دیزنی

باور کنید یا نه، عروسک گاوچرانی کـه اسباب بازی مورد علاقه اندی بود، ابتدا بـه عنوان یک آدمک ventriloquist با رگه هاي‌ متوسط طراحی شد. مجسمه اولیه اي کـه توسط پیکسار بـه اشتراک گذاشته شده اسـت، وودی بسیار متفاوت از مجسمه اي کـه همه ی ما امروز می شناسیم را نشان می‌دهد.

 

او پلک هاي‌ سنگین، بینی دراز و چانه “لوله دار” دارد. بـه نظر می‌رسد کـه او می‌خواهد چیزی واقعاً کنایه آمیز و بی رحمانه بگوید. کارگردان John Lasseter ایده اصلی شخصیت را رد کرد و وی را بسیار “خزنده” خواند.

 

بیشتر بخوانید: عکس اعضای خانواده کارتون سیمپسون ها + عکس

 

در پایان

باور کنید یا نه، وقتی صحبت از شخصیت‌هاي‌ دیزنی مورد علاقه شـما در تمام دوران‌ها بـه میان می آید، خیلی بیشتر از چیزی اسـت کـه می بینید. امیدواریم از خواندن این مقاله از مجله تفریحی تالاب لذت برده باشید.

جدیدترین مطالب سایت