به مناسبت آغاز هفته دولت (2 شهریور؛ آغاز هفته دولت)

به مناسبت آغاز هفته دولت (2 شهریور؛ آغاز هفته دولت)

2 شهریور؛ آغاز هفته دولت

هفته دولت بهترین فرصت برای تبیین گفتمان و بیان دستاورد ها و خدمات نظام اسلامی است.
هفته دولت مبارک

 

2 شهریور ماه هر سال آغاز هفته دولت است که روز پایانى آن سالروز شهادت محمد على رجایى؛ رئس جمهور و محمد جواد باهنر؛ نخست وزیر وقت ایران در سال 1360 است.

 

انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال 1360 و شهادت دو یار دیرین امام «ره» و انقلاب و دو اسوه علم و تقوا، شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور و محمد جواد باهنر، نخست وزیر که نمونه اي از دولتمردان مردمی بودند و نیز به منظور آشنایی مردم با فعالیت ها و بیان اهداف و برنامه هاي‌ آینده دولت، هفته اي به نام هفته دولت نامگذاری شده است که از دوم تا هشتم شهریور می‌باشد.

 

هفته دولت، هفته اقتدار و پیروزى دولتى است که حمایت و پشتیبانى میلیون ها تن از ملت خودرا همراه دارد. هفته دولت، هفته سپاس و قدردانى از دولتى است که هدفش اجراى حدود الهى و احکام آسمانى اسلام و ایجاد جامعه اى سرشار از عدالت، نظم و امنیت است.

 

این هفته مبارک بر همه ی دولت مردانى که وجود خویش را وقف خدمت به اسلام و جامعه کرده اند، خجسته و فرخنده باد.

به مناسبت آغاز هفته دولت (2 شهریور؛ آغاز هفته دولت)

هفته دولت
در تاریخ هر ملت، فراز و نشیب‌هاي‌ تلخ و شیرینی وجوددارد که تعیین‌کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ ان ملت است. نظام جمهوری اسلامی در ایران به رهبری بزرگ مردی که جهان مانند وی را کمتر بخود دیده است و همچنین جان‌فشانی فرزندان فداکار این مرز و بوم، حرکت خودرا آغاز کرد.

 

دراین میان، شهادت دو شخصیت فداکار اسلام، رجایی و باهنر که به آتش کین منافقان سوختند، فصلی از شهادت رابه نام «هفته دولت» در تاریخ انقلاب گشوده است.

علت نام‌گذاری چنین هفته‌اي این است که دولت شهید رجایی، اولین دولت و مکتبی بود که پس از حاکمیت لیبرال‌ها بر کشور، عهده‌دار امور شد. این دولت در ان دوره بحرانی، بیش‌ترین حد تلاش و کوشش را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب از خود نشان داد، تا آنجا که جان خویش را سر ان نهاد.

 

امام خمینى «ره»، رهبر کبیر انقلاب، دورى مسؤولان ایران اسلامى را از رفاه و تجملات و ثروت ها، لطف الهى دانسته و مى فرماید:

” اگر یک حکومتى، ارزشهایش ارزشهاى انسانى، اخلاقى و اسلامى باشد «و» بخواهد خدمت به نوع خودش بکند و خودش را خدمت گزار بداند، قهراً ملت با اوست و قهراً یک قدرت خارجى نمی‌تواند وی را تحت تاثیر قرار بدهد.”

مقام معظم رهبری درباره ویژگی‌هاي‌ اخلاقی شهیدان رجایی و باهنر می‌فرماید:

«شهید باهنر، مرد بی تظاهری بود که هیچکس از ظاهر آرام او نمی‌فهمید در باطن و ذهن و اندیشه موّاج او چه می‌گذرد.

 

وی یکی از متفکرین و تئوریسین‌ها و ایدئولوگ‌هاي‌ انقلاب بود. نوشته‌هاي‌ زیادی داشت و کتاب‌هاي‌ زیادی را تنظیم کرده بود….ارتباطات نزدیکی با شهید مطهری و شهید بهشتی داشت و هر دوی این‌ها، برای عظمت فکری و قدرت تفکر عملی او ارزش زیادی قائل بودند… نقش شهید رجایی و باهنر در افشا کردن ماهیت لیبرالی و منافقانه بنی صدر، بسیار برجسته بود.

 

شهید رجایی با صبر خود و متانت و حوصله عظیم و با قبول دردها و رنج‌هاي‌ قلبی و غیر قابل افشایی که داشت، توانست، بنی صدر خائن را افشا و رسوا کند و به زمین بکوبد.

به مناسبت آغاز هفته دولت (2 شهریور؛ آغاز هفته دولت)

کارنامه شهیدان رجایی و باهنر

زمانی که دولت شهید رجایی از مجلس رأی اعتماد گرفت و کار خودرا شروع کرد، مردم ناراضی و نگران از عملکرد دولت موقت، در پی نخست وزیری می‌گشتند که عقده قلب آن ها را بگشاید و به انقلاب شور و هیجانی دوباره ببخشد.

 

این در حالی بود که یک خط لیبرالیستی خطرناک در زیر نقاب‌ها و حجاب‌هاي‌ گوناگون، می‌کوشید انقلاب اسلامی را از مسیر خود منحرف کند، ان را از حرکت باز دارد و به نابودی بکشاند.

 

شهیدان رجایی و باهنر توانستند عشق و ایمان رابه مردم ارزانی کنند و خدمات شایانی به همه ی مردم به ویژه محرومان ارائه دهند که برکات ان تاکنون نیز ادامه دارد.

 

مقام معظم رهبری، یکسال بعد از شهادت مظلومانه رجایی و باهنر، در مورد محاسبه این حادثه می فرماید: ما امروز از این حادثه درس میگیریم که ضد انقلاب برای پیش بردن اهداف خودش، حاضر است چهره‌هایي به قداست رجایی و باهنر رابه ان شکل فجیع نابود کند.

 

ما می‌فهمیم که ضد انقلاب با چهره هاي‌ منافقانه اي حاضر است در همه ی جا و حتی اتاق کار شهید رجایی نفوذ کند و به این وسیله، جنایتی را انجام دهد؛ در صورتی که شهید، با همه ی زیرکی و هوشیاری وی را نشناسد و چهره منافقانه وی را نتواند تشخیص دهد.

 

ما این حادثه را در تاریخ گذاشتیم، اما یک بایگانی بسته و متروک نیست، بلکه هر لحظه در مقابل چشم ماست و باید از ان عبرت بگیریم و همان‌ گونه که بارها گفتیم، خودمان را برای سرنوشت افتخارآمیز و غرورآمیز این دو شهید عزیز آماده کنیم.

 

مولى الموحدین، امام على «ع» در قالب نامه اى به مالک اشتر، خطاب به همه ی دولت مردان اسلامى درباره تکبر و غرور ریاست چنین هشدار مى دهد:

“اگر با مقام و قدرتى که دارى، دچار تکبر و یا خود بزرگ بینى شدى، به بزرگى حکومت پروردگار که برتر از توست بنگر که تو را از ان سرکشى نجات مى دهد و تندروى تو را فرو مى نشاند و عقل و اندیشه ات رابه جایگاه اصلى باز مى گرداند.”

 

دوم شهریور هر سال آغاز هفته دولت است که روز پایانى ان سال روز شهادت محمد على رجایى؛ رئِس جمهور و محمد جواد باهنر؛ نخست وزیر وقت ایران درسال 1360 است.

 

شهیدان رجایى و باهنر تشکیل دهندگان اولین دولت ایران پس از یکدست شدن جمهورى اسلامى ایران که پس از خروج دولتمردان عصر حکومت موقت و دولت ابوالحسن بنى صدر استقرار یافت. از این جهت دولت رجایى و باهنر آغاز عصر تازه جمهورى اسلامى بشمار می‌رود و شهادت آن ها ضایعه اى است که دولت و مردم ایران هر سال به یاد ان در سوگ مى نشینند.

 

و اما هفته دولت، فرصتى است تا لختى تامل کنیم و به ان چه در گذر شتابزده زمان پنهان مانده، نظر افکنیم. باید رنج و تلاش مسوولان متعهد کشور را ارج نهیم، خدمت هاى نادیدنى دولت مردان خدمتگزار و صاحب منصبان درد آشنا را سپاس گوییم و به همه ی تلاش گران و زحمت کشان نظام جمهورى اسلامى خسته نباشید بگوییم.

امام خمینی «ره» به مناسبت شهادت شهیدان رجایی و باهنر فرمود:

ملتی که قیام کرده است در مقابل همه ی قدرت‌هاي‌ عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت رابا ترور نمی‌شود عقب راند؛…اگرچه خود واقعه و خود این افرادی که شهید شده اند، درنظر همه ی ما عزیز و ارجمندند.

 

آقای رجایی و آقای باهنر هردو شهیدی هستند که باهم در جبهه‌هاي‌ نبرد با قدرت‌هاي‌ فاسد هم جنگ و هم رزم بودند. مرحوم رجایی به من گفتند که من بیست سال است که با آقای باهنر همراه بودم و خدا خواست که باهم از این دنیا به سوی او هجرت کنند.

 

به مناسبت آغاز هفته دولت (2 شهریور؛ آغاز هفته دولت)

ارتباط دین و دولت در قرآن

در قرآن مجید، ارتباط تنگاتنگی میان دین و دولت وجوددارد. بر اساس آیات الهی، دولت امری است که در ذات دیانت نهفته است.

 

خداوند در قرآن مجید می فرماید:

«خداوند مالک حکومت و دولت است و ان رابه هر که بخواهد میدهد و از هر که بخواهد میگیرد». واژه ملک دراین آیه، همان سلطنت و دولت است که در اصل از ان خداوند است و ان رابه نیکان می‌دهد. منظور از دولت دراین دسته از آیات، همان دولت الهی است که جنبه حقیقی دارد و مشروعیتش ذاتی است.

در اندیشه قرآنی، طبیعت جامعه بشری، نهایت کمال خودرا می جوید و حرکت جوامع هم به همان سمت و سو است.

 

این قاعده کمال نهایی، در همه ی جنبه‌هاي‌ انسانی، اجتماعی، مدنی، اخلاقی و روانی جریان دارد و ناگزیر باید زندگی اجتماعی و مدنی انسان نیز به عالی ترین شکل خود دست یابد و همه ی استعدادهایی که در وجود آدمی نهفته است، آشکار شود و به هدف غایی زندگی برسد.

 

دولت، امانت الهی

قرآن کریم، حاکم و سرپرست اجتماع را، امین و نگهبان ان جامعه میداند. امام علی علیه السلام با الهام از این آیه، در نامه‌اي به حاکم آذربایجان می نویسد: «مبادا بپنداری حکومتی که به تو سپرده شده، شکاری است که به چنگت افتاده است؛ خیر، امانتی برگردنت گذاشته شده و بالادست تو، از تو حفظ حقوق مردم را میـــخواهد.

 

تو را نرسد که به استبداد و دل خواه، میان مردم رفتار کنی.» حضرت در جای دیگر، ضمن بخشنامه اي به مأموران مالیاتی خود می فرماید: به عدل و انصاف رفتار کنید. به مردم درباره خودتان حق بدهید. پر حوصله باشید ودر برآوردن نیازهای انها تنگ حوصلگی نکنید که شما خزانه داران رعیت، نمایندگان ملت و سفیران حکومتید.

بنابر این هفته دولت، فرصتی است تا عملکرد دولت‌ها که با اهداف بزرگی چون پایبندی کامل به دین خدا و اصرار بر اقامه الهی، عدالت طلبی، مبارزه با فساد، پاک دامنی، صداقت و صراحت و توجه به محرومان روی کار می آیند، برای مردم بیان شود.

 

دولت و توجه به محرومان

«در نظام اسلامی باید همه ی افراد جامعه، در برابر قانون ودر استفاده از امکانات خدادادی وطن اسلامی، یکسان ودر بهره مندی از مواهب حیات، متعادل باشند. هیچ صاحب قدرتی، قادر به زورگویی نباشد و هیچکس نتواند بر خلاف قانون، میل و اراده خود رابه دیگران تحمیل کند.

 

طبقات محروم و پا برهنگان جامعه، مورد عنایت خاص دولت باشند و رفع محرومیت و دفاع از آنان در برابر قدرتمندان، وظیفه بزرگ دولت و دستگاه قضایی محسوب شود.

 

هیچکس به خاطر تمکن مالی، قدرت ان را نیابد در امور سیاسی کشور ودر مدیریت جامعه دخالت و نفوذ کند، و هیچ تدبیری در جامعه، به افزایش شکاف میان فقرا و اغنیا نینجامد. پابرهنگان، حکومت اسلامی را پشتیبان و حامی خود حس کنند و برنامه هاي‌ ان را در جهت رفاه و رفع محرومیت خود بیابند».

 

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت
کسگم زد به سیم اخر ! (کسگم ببین چطوری تهدید میکنه)
کسگم زد به سیم اخر ! (کسگم ببین چطوری تهدید میکنه)