در مورد روز عشق ایرانیان یا روز سپندارمذگان بیشتر بدانید

در مورد روز عشق ایرانیان یا روز سپندارمذگان بیشتر بدانید

روز سپندارمذگان یا روز عشق ایرانی، یکی از جشن‌هاي‌ ایران باستان اسـت کـه در روز ۵ اسفند در تقویم زرتشتی برگزار میشود. این جشن ریشه در امپراتوری هخامنشیان دارد و بـه گرامیداشت زن، زمین و مادر اختصاص دارد. دراین روز، مردان بـه زنان هدیه می دهند و از ان‌ها احترام می گذراند. این جشن نماد عشق و محبت در فرهنگ ایرانی اسـت.

 

روز عشق ایرانیان چه روزی است؟

روز عشق ایرانیان چه روزی است؟

روز عشق ایرانیان یا سپندارمذگان، یکی از جشن‌هاي‌ ایران باستان اسـت کـه در روز ۵ اسفند در تقویم زرتشتی برگزار می شود. این روز مصادف اسـت با روز ۲۹ بهمن در تقویم خورشیدی. این روز روز گرامیداشت زن، زمین و مادر اسـت و نشان ‌دهنده عشق و محبت در فرهنگ ایرانی اسـت.

 

چطور روز سپندارمذگان جشن گرفته می‌شود؟

چطور روز سپندارمذگان جشن گرفته می‌شود؟

روز سپندارمذگان یا روز عشق ایرانی، یکی از جشن‌هاي‌ سنتی و باستانی ایرانیان اسـت کـه در ان زنان و مردان بـه یک دیگر هدیه می دهند و از عشق و محبت خود نشان میدهند. برخی از رسوم و مناسک این جشن عبارتند از:

 


مطالب مشابه: تاریخ دقیق روز عشاق در ایران


 

1. مردگیران:

دراین مراسم، زنان از همسران خود بـه‌خاطر زحماتی کـه برای ان‌ها کشیده بودند، هدیه‌هاي‌ گوناگونی دریافت میکردند. همچنین دختر‌هاي‌ مجرد و دم بخت را نیز بـه ازدواج ترغیب میکردند.

 

2. برزیگران:

دراین مراسم، مردان بـه زنان خود هدیه می دهند و ان‌ها را روی تخت شاهی می‌نشانند و از ان‌ها پیروی میکنند. این مراسم نشان ‌دهنده احترام و ارج مردان بـه زنان اسـت.

 

چطور روز سپندارمذگان جشن گرفته می‌شود؟

 

3. مژدگیران:

دراین مراسم، زنان و مردان بـه یک دیگر خبر های خوش و مژده می دهند و از ان‌ها شادی و تشویق میکنند. این مراسم نشان ‌دهنده ارتباط و همدلی زنان و مردان اسـت.

 

4. رسم رقعه کژدم:

دراین رسم، مردم رقعه‌هایي رابا نام‌هاي‌ مختلف مینویسند و ان‌ها را در زیر بالش‌ها یا در جاهای مخفی میگذارند. سپس در روز جشن، هر کس یک رقعه را برمی‌دارد و بر اساس نام روی ان؛ کاری را انجام می دهد یا هدیه‌اي را می گیرد. این رسم برای شادی و تفریح مردم اسـت.

 

روز سپندارمذگان در کجا جشن گرفته می شود؟

روز سپندارمذگان در کجا جشن گرفته می شود؟

روز سپندارمذگان یا روز عشق ایرانی، در برخی از مناطق ایران کـه ریشه زرتشتی دارند، هنوز هم جشن گرفته میشود. برای مثال، در پشتکوه استان یزد، این جشن با شکوه برگزار میشود و زنان و مردان بـه یک دیگر هدیه میدهند و از عشق و محبت خود نشان می دهند.

 

در روز سپندارمذگان چه هدیه‌ای به زنان داده می‌شود؟

در روز سپندارمذگان چه هدیه‌ای به زنان داده می‌شود؟

در روز سپندارمذگان، مردان بـه زنان هدیه‌هاي‌ مختلفی می دهند کـه نشان ‌دهنده عشق و احترام ان‌ها بـه زنان اسـت. برخی از هدیه‌هاي‌ رایج دراین جشن عبارتند از: 

 

 • گل‌هاي‌ رنگارنگ و خوشبو
 • شیرینی‌هاي‌ سنتی و مدرن
 • زیورآلات و جواهرات
 • لباس‌هاي‌ زیبا و مد روز
 • کتاب‌هاي‌ ادبی و علمی
 • هنرهای دستی و صنایع دستی
 • کارت‌هاي‌ تبریک و شعرهای عاشقانه
 • گوشی‌هاي‌ هوشمند و لوازم الکترونیکی
 • سفر های گردشگری و تفریحی
 • کادوکارت‌هاي‌ خرید و خدمات

 

در روز سپندارمذگان چه هدیه‌ای به مردان داده می شود؟

در روز سپندارمذگان چه هدیه‌ای به مردان داده می شود؟

در روز سپندارمذگان، زنان نیز بـه مردان هدیه‌هاي‌ مختلفی میدهند کـه نشان ‌دهنده عشق و احترام ان‌ها بـه مردان اسـت. برخی از هدیه‌هاي‌ رایج دراین جشن عبارتند از: 

 

 • ابزارهای کاربردی و مورد علاقه مردان
 • کتاب‌هاي‌ جذاب و معرفی شده
 • لوازم ورزشی و تناسب اندام
 • ساعت، کیف، کمربند و لوازم جانبی مردانه
 • تلفن هوشمند، هدفون، کنسول بازی و گجت‌هاي‌ الکترونیکی
 • بلیط یک جلسه ماساژ، کوهپیمایی، چتربازی یا سفر تفریحی
 • کارت هدیه از فروشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها یا خدمات مختلف
 • شیرینی، شکلات، آجیل و میوه خشک
 • گل، کارت تبریک و شعر عاشقانه

 


مطالب مشابه: 5 اسفند روز سپندارمذگان «روز عشق ایرانی»


 

زرتشت چیست؟

زرتشت چیست؟

زرتشت یک روحانی، فیلسوف و شاعر ایرانی باستان بود کـه آموزه‌هاي‌ او مبنای آیین مزدیسنا یا زرتشتیان را تشکیل می دهد. زرتشت باور داشت کـه جهان میدان نبردی بین نیروهای خیر و شر اسـت و انسان آزاد اسـت کـه دراین چالش جایگاه خودرا انتخاب کند.

 

او پرستش دیوان را گمراهی می دانست و اهورامزدا را خدای یگانه و آفریدگار هستی می‌پنداشت. زمان و مکان دقیق زندگی زرتشت مورد اختلاف اسـت، اما برخی محققان زمان زندگی وی را حدود ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و محل زندگی وی را در شمال شرق ایران بزرگ میدانند.

 

دیگر نام های سپندارمذگان چیست؟

دیگر نام های سپندارمذگان چیست؟

این جشن رابا نام‌هاي‌ دیگری هم نامیده‌اند، مانند جشن برزیگران، جشن مردگیران، جشن مژدگیران و جشن اسفندگان. در روز سپندارمذگان، چندین آیین و مناسک خاص برگزار میشدند، کـه برخی از ان‌ها عبارتند از: 

 

1. آیین مردگیران: دراین آیین، زنان از همسران خود بـه‌خاطر زحماتی کـه برای ان‌ها کشیده بودند، هدیه‌هاي‌ گوناگونی دریافت می کردند. همچنین دختر‌هاي‌ مجرد و دم بخت را نیز بـه ازدواج ترغیب می کردند.

2. آیین برزیگران: دراین آیین، مردان بـه زنان خود هدیه میدهند و ان‌ها را روی تخت شاهی می‌نشانند و از ان‌ها پیروی میکنند. این آیین نشان ‌دهنده احترام و ارج مردان بـه زنان اسـت.

3. آیین مژدگیران: دراین آیین، زنان و مردان بـه یک دیگر خبر های خوش و مژده می دهند و از ان‌ها شادی و تشویق می کنند. این آیین نشان ‌دهنده ارتباط و همدلی زنان و مردان اسـت.

4. آیین رقعه کژدم: دراین آیین، مردم رقعه‌هایي رابا نام‌هاي‌ مختلف می نویسند و ان‌ها را در زیر بالش‌ها یا در جاهای مخفی می گذراند. سپس در روز جشن، هر کس یک رقعه را برمی‌دارد و بر اساس نام روی ان؛ کاری را انجام میدهد یا هدیه‌اي را می گیرد. این آیین برای شادی و تفریح مردم اسـت.

 


مطالب مشابه: اس ام اس تبریک سپندارمذگان امسال


 

در پایان

جشن سپندارمذگان نشان ‌دهنده عشق و محبت در فرهنگ ایرانی اسـت. در روز سپندارمذگان، چندین آیین و مناسک خاص برگزار میشدند، مانند مردگیران، برزیگران، مژدگیران و رقعه کژدم. این جشن‌ها برای شادی و تفریح مردم و ابراز عشق و احترام بـه یک دیگر بودند.

جدیدترین مطالب سایت