جستجو در تالاب

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

به مناسبت عید غدیر

حضرت محمد (ص) در عید غدیر خم دست حضرت علی (ع) را بالا برد و در خطبه کاملی که داشت حضرت علی (ع) را بعنوان جانشین خود معرفی نمود.

 

در اینجا داستان غدیر خم و این‌کـه چـه اتفاقاتی در این مکان افتاده اسـت را بررسی میکنیم، نوشتن این مقاله بـه جهت دانش بیشتر درباره دین مـا یعنی دین اسلام و مبارک بودن این عید از دیدگاه مـا شیعیان اسـت.

 

در تمام جهان نزدیک بـه 200 میلیون شیعه اثنی عشری وجود دارد و تمام شیعیان این عید عزیز را جشن می‌گیرند، در ادامه با سایت تالاب همراه بمانید.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

ماجرای کامل عید غدیر خم

 

علي، رب النوع انواع مختلف عظمت ها، قداست ها، زيبايي ها و احساس های مطلق هست. ازآن گونه مطلق هايي كه بشر همواره دغدغه ديدن و پرستيدنش را داشته، وهرگز نبوده، و معتقد شده كه ممكن

نيست دركالبد يك انسان تحقق پيدا كند ، و ناچار، مي ساخته هست.

«دکتر شریعتی»

 

ماجرا و داستان عید غدیر خم

حضرت محمد مصطفی «ص» در آخرین سال‌های عمر گرانبهای خود، در سال دهم هجرى، عازم سفر حج‏ شدند. در حالی که جمعیت زیادی کـه از ده هزار تا صد هزار تخمین زده شده‌اند ایشان را همراهی می‌کردند.

 

در آن ماه امام علی«ع» برای تبلیغ اسلام در یمن بود و هنگامی که از تصمیم پیامبر «ص» برای سفر حج آگاه شد، همراه عده‌ای بـه سمت مکه حرکت نمود و پیش از آغاز مناسک، بـه رسول‌ خدا «ص» پیوست.

 

اعمال حج پایان یافت و پیامبر «ص» همراه مسلمانان مکه را ترک و به طرف مدینه حرکت کرد. هنگام بازگشت از حجة الوداع در 18 ذی‌ الحجه در راه بازگشت از مکه و در وادى غدیر خم «محل جدا شدن راههاى مدینه، مصر و عراق» جبرئیل وحى آورد کـه اى رسول خدا، آن چیزى کـه از سوى خدا «درباره على» بـه تـو نازل شده بـه مردم ابلاغ کن، و اگر چنین نکنى رسالت‏ خداى را ابلاغ نکرده‏‌اى‏.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

روایت عید غدیر خم

 

پس از نزول این آیه، پیامبر «ص» دستور توقف کاروان را صادر نمود و گفت آنانی کـه پیشاپیش حرکت میکنند، بـه محل غدیر بازگردند و کسانی کـه عقب مانده‌اند، بـه کاروان در غدیر خم، ملحق شوند. حضرت در آن وادى فرود آمدند و تمامى مردم را در آن گرماى سوزان برگرد خویش جمع نمودند و پس از اقامه نماز ظهر بـه ایراد خطبه‌اى طولانى پرداختند. پیامبر در حالی‌کـه دست علی «ع» را بلند نمود تا مردم او را ببینند، فرمود:

 

«ای مردم، آیا مـن از خود شـما، بـه ولایت شـما سزاوار‌تر نیستم؟ مردم پاسخ دادند: آری،‌ای رسول خدا. حضرت فرمود: «خداوند ولی مـن اسـت و مـن ولی مؤمنین‌ام و مـن به خود شـما، بـه ولایت شـما سزاوارترم. پس هر کس کـه مـن مولای اویم، علی مولای اوست. رسول خدا «ص» سه بار این جمله را تکرار کرد و فرمود:

 

«خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن هر کسی را که علی را دوست دارد و او را مولای خود بداند و دشمن بدار هر کسی را که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی را که او را یاری مي نماید و بحال خود رها کن هر کس را که او را وا می‌گذارد.» سپس خطاب بـه مردم فرمود: «حاضران این پیام را به غایبان برسانند. در این هنگام، مردم بـه امیر مؤمنان «ع» تهنیت گفتند.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

حضرت علی (ع) در عید غدیر خم

 

از جمله کسانی کـه پیشاپیش سایر صحابه، بـه امام علی«ع» تهنیت گفتند، ابوبکر و عمر بودند. عمر پیوسته خطاب بـه امیر مؤمنان«ع» می‌گفت: بر تـو گوارا باد‌! ای پسر ابوطالب!؛ تـو مولای مـن و مولای هر مرد و زن با ایمان گشتی.

 

پیامبر«ص» نیز دستور داد خیمه‌ای برای علی «ع» برپا کردند و بـه مسلمانان فرمان داد دسته دسته خدمت ایشان برسند و به عنوان امیرمؤمنان بـه او سلام دهند.

 

داستان عید غدیر و معرفی و برگزیده شدن حضرت علی «ع» به عنوان ولی مسلمین بنا بـه دستور الهی در آیه تبلیغ بود. این آیه، کمی قبل از 18 ذی الحجه سال دهم نازل شد کـه بـه پیامبر«ص» دستور می‌داد انچه خداوند بر او نازل کرده، ابلاغ کند و اگر پیامبر این کار را نکند، رسالتش را انجام نداده اسـت. سپس آیه اکمال نازل شد کـه می‌گفت: امروز دین شـما را کامل نمودم و نعمت خود را بر شـما تمام کردم و دین اسلام را برای شـما پسندیدم.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

داستان عید غدیر خم

 

حقا که حقیقتا علی حق باشد / حق هست علی ز حق که بر حق باشد

دیدیم خطی به دفتر لم یزلی / حق با علی و علی مع الحق باشد

عید غدیر بزرگ ترین عید شیعیان مبارک

 

در فضیلت ماجرا و داستان عید غدیر

در روز غدیر خداوند ولایت را بر اهل آسمانهای هفتگانه عرضه کرد پس اهل آسمان هفتم از دیگران بـه سوی ولایت پیشی گرفتند و بـه این جهت آن را به عرش زینت داد.

 

سپس خداوند ولایت را بر زمین ها عرضه کرد و زمین مکه در قبولی پیشی گرفت آنگاه بـه کعبه زینت داده شد و بعد مدینه و آن را به پیامبر اکرم «صلی اللَه علیه و آله» مزین نمود. در این روز ولایت بـه آب ها عرضه شد و هر آبی کـه پذیرفت گوارا و شیرین گردید و آبی کـه قبول نکرد شور و تلخ شد.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

عید غدیر خم چگونه بود

 

و مَثَل مؤمنین در قبول ولایت امیر المؤمنین «علیه الیسلام» در روز غدیر خم همانند ملائکه اسـت در سجودشان بر آدم و مَثَل کسی که قبول نکرد مانند ابلیس اسـت. در روایتی از امام رضا «ع» میخوانیم کـه فرمود: «روز قیامت، چهار روز را که زینت بسته‌اند بـه نزد عرش الهی آورند:

 

= روز عید اضحی «قربان»

= روز عید فطر

= روز جمعه و روز عید غدیر

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

پیامبر در عید غدیر خم

 

ولی در آن میان، روز عید غدیر، از نظر زیبایی، مانند ماه اسـت میان ستارگان». شایسته اسـت در این روز مسلمانان این روز را جشن گرفته و آن را گرامی بدارند و فرزندان خود را با داستان عید غدیر خم و مسأله ولایت امیرمؤمنان علی «ع» و منابع آن از کتاب و سنت و تاریخ آشناتر سازند.

 


 

متن خطبه پيامبر«ص» در غدیر خم

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

خطبه غدیر سخنرانی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله اسـت کـه در حجة الوداع درمحل معروف غدیر خم ایرادشد. دراجتماع پر شور آن روز بیش ازیکصدوبیست هزار نفر حضور داشتند.

 

حمد و ثنای الهی

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی عَلا فی تَوَحُّدِهِ وَ دَنا فی تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فی سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فی اَرْکانِهِ؛ وَاَحاطَ بِکُلِّ شَیءٍ عِلْمـاً وَ هُوَ فی مَکانِهِ وَ قَهَرَ جَمیعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ؛ حَمیداً لَمْ یَزَلْ؛ مَحْموداً لایَزالُ «وَ مَجیداً لایَزولُ؛ وَمُبْدِئاً وَمُعیداً وَ کُلُّ أَمْرٍ إِلَیْهِ یَعُودُ». بارِئُ الْمَسْمُوکاتِ وَداحِی الْمَدْحُوّاتِ وَجَبّارُ الْأَرَضینَ وَ السّماواتِ؛ قُدُّوسٌ سُبُّوحٌ؛ رَبُّ الْمَلائکَةِ وَالرُّوحِ؛ مُتَفَضِّلٌ عَلی جَمیعِ مَنْ بَرَأَهُ؛ مُتَطَوِّلٌ عَلی جَمیعِ مَنْ أَنْشَأَهُ. یَلْحَظُ کُلَّ عَیْنٍ وَالْعُیُونُ لاتَراهُ.

 

ستایش خدای را سزاست کـه در یگانگی اش بلند مرتبه و در تنهایی اش بـه آفریدگان نزدیک اسـت؛ سلطنتش پرجلال و در ارکان آفرینش اش بزرگ اسـت. بی آنکه مکان گیرد و جابه جا شود، بر همه ی ی چیز احاطه دارد و بر تمامی آفریدگان بـه قدرت و برهان خود چیره اسـت. همواره ستوده بوده و خواهد بود و مجد و بزرگی او را پایانی نیست. آغاز و انجام از او و برگشت تمامی امور بـه سوی اوست.

 

اوست آفریننده آسمان ها و گستراننده زمین ها و حکمران آنها. دور و منزه از خصایص آفریده هاست و در منزه بودن خود نیز از تقدیس همگان برتر اسـت. هموست پروردگار فرشتگان و روح؛ افزونی بخش آفریده ها و نعمت ده ایجاد شده هاست. بـه یک نیم نگاه دیده ها را ببیند و دیده ها هرگز او را نبینند.

 

کَریمٌ حَلیمٌ ذُوأَناتٍ؛ قَدْ وَسِعَ کُلَّ شَیءٍ رَحْمَتُهُ وَ مَنَّ عَلَیْهِمْ بِنِعْمَتِهِ. لا یَعْجَلُ بِآنْتِقامِهِ؛ وَلایُبادِرُ إِلَیْهِمْ بِمَا اسْتَحَقُّوا مِنْ عَذابِهِ. قَدْفَهِمَ السَّرائِرَ وَ عَلِمَ الضَّمائِرَ؛ وَلَمْ تَخْفَ عَلَیْهِ اَلْمَکْنوناتُ ولا اشْتَبَهَتْ عَلَیْهِ الْخَفِیّاتُ. لَهُ الْإِحاطَةُ بِکُلِّ شَیءٍ؛ والغَلَبَةُ علی کُلِّ شَیءٍ والقُوَّةُ فی کُلِّ شَئٍ والقُدْرَةُ عَلی کُلِّ شَئٍ وَلَیْسَ مِثْلَهُ شَیءٌ.

 

وَ هُوَ مُنْشِئُ الشَّیءِ حینَ لاشَیءَ دائمٌ حَی وَقائمٌ بِالْقِسْطِ؛ لاإِلاهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزیزُالْحَکیمُ. جَلَّ عَنْ أَنْ تُدْرِکَهُ الْأَبْصارُ وَ هُوَ یُدْرِکُ الْأَبْصارَ وَ هُوَاللَّطیفُ الْخَبیرُ. لایَلْحَقُ أَحَدٌ وَصْفَهُ مِنْ مُعایَنَةٍ؛ وَلایَجِدُ أَحَدٌ کَیْفَ هُوَمِنْ سِرٍ وَ عَلانِیَةٍ إِلاّ بِمادَلَّ عَزَّوَجَلَّ عَلی نَفْسِهِ.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

کریم و بردبار و شکیباست. رحمت اش جهان شمول و عطایش مـنّت گذار. در انتقام بی شتاب و در کیفر سزاواران عذاب، صبور و شکیباست. بر نهان ها آگاه و بر درون ها دانا. پوشیده ها بر او آشکار و پنهان ها بر او روشن اسـت. او راست فراگیری و چیرگی بر هر هستی. نیروی آفریدگان از او و توانایی بر هر پدیده ویژه اوست.

 

او را همانندی نیست و هموست ایجادگر هر موجود در تاریکستان لاشیء. جاودانه و زنده و عدل گستر. جز او خداوندی نباشد و اوست ارجمند و حکیم. دیده ها را بر او راهی نیست و اوست دریابنده دیده ها. بر پنهانی ها آگاه و بر کارها داناست. کسی از دیدن بـه وصف او نرسد و بر چگونگی او از نهان و آشکار دست نیابد مگر، او – عزّوجلّ – خود، راه نماید و بشناساند.

 

وَأَشْهَدُ أَنَّهُ الله ألَّذی مَلَأَ الدَّهْرَ قُدْسُهُ؛ وَالَّذی یَغْشَی الْأَبَدَ نُورُهُ؛ وَالَّذی یُنْفِذُ أَمْرَهُ بِلامُشاوَرَةِ مُشیرٍ وَلامَعَهُ شَریکٌ فی تَقْدیرِهِ وَلایُعاوَنُ فی تَدْبیرِهِ. صَوَّرَ مَا ابْتَدَعَ عَلی غَیْرِ مِثالٍ؛ وَ خَلَقَ مـا خَلَقَ بِلامَعُونَةٍ مِنْ أَحَدٍ وَلا تَکَلُّفٍ وَلاَ احْتِیالٍ. أَنْشَأَها فَکانَتْ وَ بَرَأَها فَبانَتْ. فَهُوَالله الَّذی لا إِلاهَ إِلاَّ هُوالمُتْقِنُ الصَّنْعَةَ؛ اَلْحَسَنُ الصَّنیعَةِ؛ الْعَدْلُ الَّذی لایَجُوُر، وَالْأَکْرَمُ الَّذی تَرْجِعُ إِلَیْهِ الْأُمُورُ.

 

وَأَشْهَدُ أَنَّهُ الله الَّذی تَواضَعَ کُلُّ شَیءٍ لِعَظَمَتِهِ؛ وَذَلَّ کُلُّ شَیءٍ لِعِزَّتِهِ؛ وَاسْتَسْلَمَ کُلُّ شَیءٍ لِقُدْرَتِهِ؛ وَخَضَعَ کُلُّ شَیءٍ لِهَیْبَتِهِ. مَلِکُ الْاَمْلاکِ وَ مُفَلِّکُ الْأَفْلاکِ وَمُسَخِّرُالشَّمْسِ وَالْقَمَرِ؛ کُلٌّ یَجْری لاَِجَلٍ مُسَمّی. یُکَوِّرُالَّلیْلَ عَلَی النَّهارِ وَیُکَوِّرُالنَّهارَ عَلَی الَّلیْلِ یَطْلُبُهُ حَثیثاً. قاصِمُ کُلِّ جَبّارٍ عَنیدٍ وَ مُهْلِکُ کُلِّ شَیْطانٍ مَریدٍ.

 

و گواهی میدهم کـه او «الله» اسـت. همو کـه تنزّهش سراسر روزگاران را فراگیر و نورش ابدیت را شامل اسـت. بی مشاور، فرمانش را اجرا، بی شریک تقدیرش را امضا و بی یاور سامان دهی فرماید. صورت آفرینش او را الگویی نبوده و آفریدگان را بدون یاور و رنج و چاره جویی، هستی بخشیده اسـت. جهان با ایجاد او موجود و با آفرینش او پدیدار شده اسـت.

 

پس اوست «الله» کـه معبودی به جز او نیست. همو کـه صُنعش استوار اسـت و ساختمان آفرینشش زیبا. دادگری اسـت کـه ستم روا نمی دارد و کریمی کـه کارهابه او بازمی گردد. و گواهی میدهم کـه او «الله» اسـت کـه آفریدگان در برابر بزرگی اش فروتن و در مقابل عزّتش رام و بـه توانایی اش تسلیم و بـه هیبت و بزرگی اش فروتن اند.

 

پادشاه هستی ها و چرخاننده سپهرها و رام کننده آفتاب و ماه کـه هریک تا اَجَل معین جریان یابند. او پردی شب را به روز و پردی روز را – کـه شتابان در پی شب اسـت – بـه شب پیچد. اوست شکنندی هر ستمگر سرکش و نابودکنندی هر شیطان رانده شده.

 

لَمْ یَکُنْ لَهُ ضِدٌّ وَلا مَعَهُ نِدٌّ أَحَدٌ صَمَدٌ لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفْواً أَحَدٌ. إلاهٌ واحِدٌ وَرَبٌّ ماجِدٌ یَشاءُ فَیُمْضی، وَیُریدُ فَیَقْضی، وَیَعْلَمُ فَیُحْصی، وَیُمیتُ وَیُحْیی، وَیُفْقِرُ وَیُغْنی، وَیُضْحِکُ وَیُبْکی، «وَیُدْنی وَ یُقْصی» وَیَمْنَعُ وَ یُعْطی، لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُ؛ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلی کُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ. یُولِجُ الَّلیْلَ فِی النَّهارِ وَیُولِجُ النَّهارَ فی الَّلیْلِ؛ لاإِلاهَ إِلاّهُوَالْعَزیزُ الْغَفّارُ.

 

مُسْتَجیبُ الدُّعاءِ وَمُجْزِلُ الْعَطاءِ؛ مُحْصِی الْأَنْفاسِ وَ رَبُّ الْجِنَّةِ وَالنّاسِ؛ الَّذی لایُشْکِلُ عَلَیْهِ شَیءٌ؛ وَ لایُضجِرُهُ صُراخُ الْمُسْتَصْرِخینَ وَلایُبْرِمُهُ إِلْحاحُ الْمُلِحّینَ. اَلْعاصِمُ لِلصّالِحینَ؛ وَالْمُوَفِّقُ لِلْمُفْلِحینَ؛ وَ مَوْلَی الْمُؤْمِنینَ وَرَبُّ الْعالَمینَ. الَّذِی اسْتَحَقَّ مِنْ کُلِّ مَنْ خَلَقَ أَنْ یَشْکُرَهُ وَیَحْمَدَهُ «عَلی کُلِّ حالٍ»

 

نه او را ناسازی باشد و نه برایش انباز و مانندی. یکتا و بی نیاز، نه زاده و نه زاییده شده، او را همتایی نبوده، خداوند یگانه و پروردگار بزرگوار اسـت. بخواهد و بـه انجام رساند. اراده کند و حکم نماید. بداند و بشمارد. بمیراند و زنده کند. نیازمند و بی نیاز گرداند. بخنداند و بگریاند. نزدیک آورد و دور برد. بازدارد و عطا کند. او راست پادشاهی و ستایش. بـه دست توانی اوست تمام نیکی. و هموست بر هر چیز توانا.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

شب را در روز و روز را در شب فرو برد. معبودی جز او نیست؛ گران مایه و آمرزنده؛ اجابت کنندی دعا و افزایندی عطا، بر شمارندی نفَس ها؛ پروردگار پری و انسان. چیزی بر او مشکل ننماید، فریاد فریادکنندگان او را آزرده نکند و اصرارِ اصرارکنندگان او را بـه ستوه نیاورد. نیکوکاران را نگاهدار، رستگاران را یار، مؤمنان را صاحب اختیار و جهانیان را پروردگار اسـت؛ آن کـه در همه ی ی احوال سزاوار سپاس و ستایش آفریدگان اسـت.

 

أَحْمَدُهُ کَثیراً وَأَشْکُرُهُ دائماً عَلَی السَّرّاءِ والضَّرّاءِ وَالشِّدَّةِ وَالرَّخاءِ؛ وَأُومِنُ بِهِ و بِمَلائکَتِهِ وکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ. أَسْمَعُ لاَِمْرِهِ وَاُطیعُ وَأُبادِرُ إِلی کُلِّ مایَرْضاهُ وَأَسْتَسْلِمُ لِماقَضاهُ؛ رَغْبَةً فی طاعَتِهِ وَ خَوْفاً مِنْ عُقُوبَتِهِ؛ لاَِنَّهُ الله الَّذی لایُؤْمَنُ مَکْرُهُ وَلایُخافُ جَورُهُ.

 

او را ستایش فراوان و سپاس جاودانه می گویم بر شادی و رنج و بر آسایش و سختی و بـه او و فرشتگان و نبشته ها و فرستاده هایش ایمان داشته، فرمان او را گردن می گذارم و اطاعت می کنم؛ و بـه سوی خشنودی او می شتابم و بـه حکم او تسلیمم؛ چرا کـه بـه فرمانبری او شائق و از کیفر او ترسانم. زیرا او خدایی اسـت کـه کسی از مکرش در امان نبوده و از بی عدالتیش ترسان نباشد «زیرا او را ستمی نیست».

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

فرمان الهی برای مطلبی مهم

وَأُقِرُّلَهُ عَلی نَفْسی بِالْعُبُودِیَّةِ وَ أَشْهَدُ لَهُ بِالرُّبُوبِیَّةِ؛ وَأُؤَدّی مـا أَوْحی بِهِ إِلَی حَذَراً مِنْ أَنْ لا أَفْعَلَ فَتَحِلَّ بی مِنْهُ قارِعَةٌ لایَدْفَعُها عَنّی أَحَدٌ وَإِنْ عَظُمَتْ حیلَتُهُ وَصَفَتْ خُلَّتُهُ – لاإِلاهَ إِلاَّهُوَ – لاَِنَّهُ قَدْأَعْلَمَنی أَنِّی إِنْ لَمْ أُبَلِّغْ مـا أَنْزَلَ إِلَی «فی حَقِّ عَلِی» فَمـا بَلَّغْتُ رِسالَتَهُ؛ وَقَدْ ضَمِنَ لی تَبارَکَ وَتَعالَی الْعِصْمَةَ «مِنَ النّاسِ» وَ هُوَالله الْکافِی الْکَریمُ.

 

و اکنون بـه عبودیت خویش و پروردگاری او گواهی میدهم. و وظیفه خود را در انچه وحی شده انجام میدهم مباد کـه از سوی او عذابی فرود آید کـه کسی یاری دورساختن آن از مـن نباشد. هر چند توانش بسیار و دوستی اش «با مـن» خالص باشد. – معبودی جز او نیست – چرا کـه اعلام فرموده کـه اگر انچه «درباره ی علی» نازل کرده بـه مردم نرسانم، وظیفه رسالتش را انجام نداده ام؛ و خداوند تبارک و تعالی امنیت از [آزار] مردم را برایم تضمین کرده و البته کـه او بسنده و بخشنده اسـت.

 

فَأَوْحی إِلَی: «بِسْمِ الله الرَّحْمانِ الرَّحیمِ؛ یا أَیُهَاالرَّسُولُ بَلِّغْ مـا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ – فی عَلِی یَعْنی فِی الْخِلاَفَةِ لِعَلِی بْنِ أَبی طالِبٍ – وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمـا بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَالله یَعْصِمُکَ مِنَ النّاسِ». مَعاشِرَالنّاسِ؛ مـا قَصَّرْتُ فی تَبْلیغِ مـا أَنْزَلَ الله تَعالی إِلَی، وَ أَنَا أُبَیِّنُ لَکُمْ سَبَبَ هذِهِ الْآیَةِ: إِنَّ جَبْرئیلَ هَبَطَ إِلَی مِراراً ثَلاثاً یَأْمُرُنی عَنِ السَّلامِ رَبّی – وَ هُوالسَّلامُ – أَنْ أَقُومَ فی هذَا الْمَشْهَدِ فَأُعْلِمَ کُلَّ أَبْیَضَ وَأَسْوَدَ:

 

أَنَّ عَلِی بْنَ أَبی طالِبٍ أَخی وَ وَصِیّی وَ خَلیفَتی «عَلی أُمَّتی» وَالْإِمامُ مِنْ بَعْدی، الَّذی مَحَلُّهُ مِنّی مَحَلُّ هارُونَ مِنْ مُوسی إِلاَّ أَنَّهُ لانَبِی بَعْدی وَهُوَ وَلِیُّکُمْ بَعْدَالله وَ رَسُولِهِ. وَقَدْ أَنْزَلَ الله تَبارَکَ وَ تَعالی عَلَی بِذالِکَ آیَةً مِنْ کِتابِهِ «هِی»: «إِنَّمـا وَلِیُّکُمُ الله وَ رَسُولُهُ وَالَّذینَ آمَنُواالَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَیُؤْتونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ»؛ وَ عَلِی بْنُ أَبی طالِبٍ الَّذی أَقامَ الصَّلاةَ وَ آتَی الزَّکاةَ وَهُوَ راکِعٌ یُریدُالله عَزَّوَجَلَّ فی کُلِّ حالٍ.

 

پس آنگاه خداوند چنین وحی ام فرستاد: «بنام خداوند همه ی ی مهرِ مهرورز. ای فرستادی مـا! انچه از سوی پروردگارت درباری علی و خلافت او بر تـو فرود آمده بر مردم ابلاغ کن، وگرنه رسالت خداوندی را به انجام نرسانده ای؛ و او تـو را از آسیب مردمان نگاه می دارد.» هان مردمان! آنچه بر مـن فرود آمده، در تبلیغ آن کوتاهی نکرده ام و حال برایتان سبب نزول آیه را بیان می‌کنم: همانا جبرئیل سه مرتبه بر مـن فرود آمد از سوی سلام

 

پروردگارم – کـه تنها او سلام اسـت – فرمانی آورد کـه در این مکان به پا خیزم و بـه هر سفید و سیاهی اعلام کنم کـه علی بن ابی طالب برادر، وصی و جانشین مـن در میان امّت و امام پس از مـن بوده. جایگاه او نسبت بـه مـن بـه سان هارون نسبت بـه موسی اسـت، لیکن پیامبری پس از مـن نخواهد بود او «علی»؛ صاحب اختیارتان پس از خدا و رسول اسـت؛

 

و پروردگارم آیه ای بر مـن نازل فرموده کـه: «همانا ولی، صاحب اختیار و سرپرست شـما، خدا و پیامبر او و ایمانیانی هستند کـه نماز به پا می دارند و در حال رکوع زکات می پردازند.» و هر آینه علی بن ابی طالب نماز به پا داشته و در رکوع زکات پرداخته و پیوسته خداخواه اسـت.

 

وَسَأَلْتُ جَبْرَئیلَ أَنْ یَسْتَعْفِی لِی «السَّلامَ» عَنْ تَبْلیغِ ذالِکَ إِلیْکُمْ – أَیُّهَاالنّاسُ – لِعِلْمی بِقِلَّةِ الْمُتَّقینَ وَکَثْرَةِ الْمُنافِقینَ وَإِدغالِ اللّائمینَ وَ حِیَلِ الْمُسْتَهْزِئینَ بِالْإِسْلامِ؛ الَّذینَ وَصَفَهُمُ الله فی کِتابِهِ بِأَنَّهُمْ یَقُولُونَ بِأَلْسِنَتِهِمْ مالَیْسَ فی قُلوبِهِمْ؛ وَیَحْسَبُونَهُ هَیِّناً وَ هُوَ عِنْدَالله عَظیمٌ.

 

وَکَثْرَةِ أَذاهُمْ لی غَیْرَ مَرَّةٍ حَتّی سَمَّونی أُذُناً وَ زَعَمُوا أَنِّی کَذالِکَ لِکَثْرَةِ مُلازَمَتِهِ إِیّی وَ إِقْبالی عَلَیْهِ «وَ هَواهُ وَ قَبُولِهِ مِنِّی» حَتّی أَنْزَلَ الله عَزَّوَجَلَّ فی ذالِکَ «وَ مِنْهُمُ الَّذینَ یُؤْذونَ النَّبِی وَ یَقولونَ هُوَ أُذُنٌ؛ قُلْ أُذُنُ – «عَلَی الَّذینَ یَزْعُمونَ أَنَّهُ أُذُنٌ» – خَیْرٍ لَکُمْ؛ یُؤْمِنُ بِالله وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنینَ» الآیَةُ.

 

و مـن از جبرئیل درخواستم کـه از خداوند سلام اجازه کند و مرا از این مأموریت معاف فرماید. زیرا کمی پرهیزگاران و فزونی منافقان و دسیسی ملامت گران و مکر مسخره کنندگان اسلام را میدانم؛ همانان کـه خداوند درکتاب خود در وصفشان فرموده: «بـه زبان آن را میگویند کـه در دل هایشان نیست و آن را اندک و آسان می شمارند حال آن کـه نزد خداوند بس بزرگ اسـت.»

 

و نیز از آن روی کـه منافقان بارها مرا آزار رسانیده تا بدانجا کـه مرا اُذُن [سخن شنو و زودباور ]نامیده اند، بخاطر همراهی افزون علی با مـن و رویکرد مـن بـه او و تمایل و پذیرش او از مـن، تا بدانجا کـه خداوند در این موضوع آیه ای فرو فرستاده: « و از آنانند کسانی کـه پیامبر خدا را می آزارند و می گویند: او سخن شنو و زودباور اسـت. بگو: آری سخن شنو اسـت. – بر علیه آنان کـه گمان میکنند او تنها سخن میشنود – لیکن بـه خیر شماست.

 

وَلَوْشِئْتُ أَنْ أُسَمِّی الْقائلینَ بِذالِکَ بِأَسْمائهِمْ لَسَمَّیْتُ وَأَنْ أُوْمِئَ إِلَیْهِمْ بِأَعْیانِهِمْ لَأَوْمَأْتُ وَأَنْ أَدُلَّ عَلَیْهِمُ لَدَلَلْتُ؛ وَلکِنِّی وَالله فی أُمورِهمْ قَدْ تَکَرَّمْتُ. وَکُلُّ ذالِکَ لایَرْضَی الله مِنّی إِلاّ أَنْ أُبَلِّغَ مـا أَنْزَلَ الله إِلَی «فی حَقِّ عَلِی»؛ ثُمَّ تلا: «یا أَیُّهَاالرَّسُولُ بَلِّغْ مـا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ – فی حَقِّ عَلِی – وَ آنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمـا بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَالله یَعْصِمُکَ مِنَ النّاسِ».

 

و اگر می خواستم نام گویندگان چنین سخنی را بر زبان آورم و یا بـه آنان اشارت کنم و یا مردمان را به سویشان هدایت کنم [کـه آنان را شناسایی کنند] می توانستم. لیکن سوگند بـه خدا در کارشان کرامت نموده لب فروبستم. با این حال خداوند از مـن خشنود نخواهد گشت مگر این‌کـه انچه در حق علی عیه السّلام فرو فرستاده بـه گوش شـما برسانم.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

اعلان رسمی ولایت و امامت دوازده امام علیهم السلام

فَاعْلَمُوا مَعاشِرَ النّاسِ «ذالِکَ فیهِ وَافْهَموهُ وَاعْلَمُوا» أَنَّ الله قَدْ نَصَبَهُ لَکُمْ وَلِیّاً وَإِماماً فَرَضَ طاعَتَهُ عَلَی الْمُهاجِرینَ وَالْأَنْصارِ وَ عَلَی التّابِعینَ لَهُمْ بِإِحْسانٍ؛ وَ عَلَی الْبادی وَالْحاضِرِ؛ وَ عَلَی الْعَجَمِی وَالْعَرَبی، وَالْحُرِّ وَالْمَمْلوکِ وَالصَّغیرِ وَالْکَبیرِ؛ وَ عَلَی الْأَبْیَضِ وَالأَسْوَدِ؛ وَ عَلی کُلِّ مُوَحِّدٍ. ماضٍ حُکْمُهُ؛ جازٍ قَوْلُهُ؛ نافِذٌ أَمْرُهُ؛ مَلْعونٌ مَنْ خالَفَهُ؛ مَرْحومٌ مَنْ تَبِعَهُ وَ صَدَّقَهُ؛ فَقَدْ غَفَرَالله لَهُ وَلِمَنْ سَمِعَ مِنْهُ وَ أَطاعَ لَهُ.

 

مَعاشِرَالنّاسِ؛ إِنَّهُ آخِرُ مَقامٍ أَقُومُهُ فی هذا الْمَشْهَدِ؛ فَاسْمَعوا وَ أَطیعوا وَآنْقادوا لاَِمْرِ«الله» رَبِّکُمْ؛ فَإِنَّ الله عَزَّوَجَلَّ هُوَ مَوْلاکُمْ وَإِلاهُکُمْ؛ ثُمَّ مِنْ دونِهِ رَسولُهُ وَنَبِیُهُ الُْمخاطِبُ لَکُمْ؛ ثُمَّ مِنْ بَعْدی عَلی وَلِیُّکُمْ وَ إِمامُکُمْ بِأَمْرِالله رَبِّکُمْ؛ ثُمَّ الْإِمامَةُ فی ذُرِّیَّتی مِنْ وُلْدِهِ إِلی یَوْمٍ تَلْقَوْنَ الله وَرَسولَهُ.

 

هان مردمان! بدانید این آیه درباری اوست. ژرفی آن را فهم کنید و بدانید کـه خداوند او را برایتان صاحب اختیار و امام قرار داده، پیروی او را بر مهاجران و انصار و آنان کـه بـه نیکی از ایشان پیروی میکنند و بر صحرانشینان و شهروندان و بر عجم و عرب و آزاد و برده و بر کوچک و بزرگ و سفید و سیاه و بر هر یکتاپرست لازم شمرده اسـت. [هشدار کـه] اجرای فرمان و گفتار او لازم و امرش نافذ اسـت. ناسازگارش رانده، پیرو و باورکننده اش در مهر و شفقت اسـت.

 

هر آینه خداوند، او و شنوایان سخن او و پیروان راهش را آمرزیده اسـت. هان مردمان! آخرین بار اسـت کـه در این اجتماع به پا ایستاده ام. پس بشنوید و فرمان حق را گردن گذارید؛ چرا کـه خداوند عزّوجلّ صاحب اختیار و ولی و معبود شماست؛ و پس از خداوند ولی شـما، فرستاده و پیامبر اوست کـه اکنون در برابر شماست و با شـما سخن میگوید. و پس از مـن بـه فرمان پروردگار، علی ولی و صاحب اختیار و امام شماست.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

لاحَلالَ إِلاّ مـا أَحَلَّهُ الله وَ رَسُولُهُ وَهُمْ؛ وَلاحَرامَ إِلاّ مـا حَرَّمَهُ الله «عَلَیْکُمْ» وَ رَسُولُهُ وَ هُمْ؛ وَالله عَزَّوَجَلَّ عَرَّفَنِی الْحَلالَ وَالْحَرامَ وَأَنَا أَفْضَیْتُ بِمـا عَلَّمَنی رَبِّی مِنْ کِتابِهِ وَحَلالِهِ وَ حَرامِهِ إِلَیْهِ. مَعاشِرَالنّاسِ؛ علی «فَضِّلُوهُ». مامِنْ عِلْمٍ إِلاَّ وَقَدْ أَحْصاهُ الله فِی، وَ کُلُّ عِلْمٍ عُلِّمْتُ فَقَدْ أَحْصَیْتُهُ فی إِمامِ الْمُتَّقینَ؛ وَمـا مِنْ عِلْمٍ إِلاّ وَقَدْ عَلَّمْتُهُ عَلِیّاً؛ وَ هُوَ الْإِمامُ الْمُبینُ «الَّذی ذَکَرَهُ الله فی سُورَةِ یس: «وَ کُلَّ شَیءٍ أَحْصَیْناهُ فی إِمامٍ مُبینٍ».

 

مَعاشِرَالنَّاسِ؛ لاتَضِلُّوا عَنْهُ وَلاتَنْفِرُوا مِنْهُ؛ وَلاتَسْتَنْکِفُوا عَنْ وِلایَتِهِ؛ فَهُوَالَّذی یَهدی إِلَی الْحَقِّ وَیَعْمَلُ بِهِ؛ وَیُزْهِقُ الْباطِلَ وَیَنْهی عَنْهُ؛ وَلاتَأْخُذُهُ فِی الله لَوْمَةُ لائِمٍ. أَوَّلُ مَنْ آمَنَ بِالله وَ رَسُولِهِ «لَمْ یَسْبِقْهُ إِلَی الْایمانِ بی أَحَدٌ»؛ وَالَّذی فَدی رَسُولَ الله بِنَفْسِهِ؛ وَالَّذی کانَ مَعَ رَسُولِ الله وَلا أَحَدَ یَعْبُدُالله مَعَ رَسُولِهِ مِنَ الرِّجالِ غَیْرُهُ. «أَوَّلُ النّاسِ صَلاةً وَ أَوَّلُ مَنْ عَبَدَالله مَعی. أَمَرْتُهُ عَنِ الله أَنْ یَنامَ فی مَضْجَعی، فَفَعَلَ فادِیاً لی بِنَفْسِهِ».

 

روا نیست، مگر انچه خدا و رسول او و امامان روا دانند؛ و ناروا نیست مگر انچه آنان ناروا دانند. خداوند عزوجل، هم روا و هم ناروا را برای مـن بیان فرموده و انچه پروردگارم از کتاب خویش و حلال و حرامش بـه مـن آموخته در اختیار علی نهاده ام. هان مردمان! او را برتر بدانید. چرا کـه هیچ دانشی نیست مگر این‌کـه خداوند آن را در جان مـن نبشته و مـن نیز آن را در جان پیشوای پرهیزکاران، علی، ضبط کرده ام.

 

او «علی» پیشوای روشنگر اسـت کـه خداوند او را در سوری یاسین یاد کرده کـه: «و دانش هر چیز را در امام روشنگر برشمرده ایم…» هان مردمان! از علی رو برنتابید. و از امامتش نگریزید. و از سرپرستی اش رو برنگردانید. او [شـما را] بـه درستی و راستی خوانده و [خود نیز] بدان عمل نماید. او نادرستی را نابود کند و از آن بازدارد. در راه خدا نکوهش نکوهش گران او را از کار باز ندارد. او نخستین مؤمن بـه خدا و رسول اوست و کسی در ایمان، بـه او سبقت نجسته.

 

و همو جان خود را فدای رسول الله نموده و با او همراه بوده اسـت تنها اوست کـه همراه رسول خدا عبادت خداوند می کرد و جز او کسی چنین نبود. نخستین نمازگزار و پرستشگر خدا بـه همراه مـن اسـت. از سوی خداوند بـه او فرمان دادم تا [در شب هجرت] در بستر مـن بیارامد و او نیز فرمان برده، پذیرفت کـه جان خود را فدای مـن کند.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

مَعاشِرَالنّاسِ؛ فَضِّلُوهُ فَقَدْ فَضَّلَهُ الله، وَاقْبَلُوهُ فَقَدْ نَصَبَهُ الله. مَعاشِرَالنّاسِ؛ إِنَّهُ إِمامٌ مِنَ الله، وَلَنْ یَتُوبَ الله عَلی أَحَدٍ أَنْکَرَ وِلایَتَهُ وَلَنْ یَغْفِرَ لَهُ؛ حَتْمـاً عَلَی الله أَنْ یَفْعَلَ ذالِکَ بِمَنْ خالَفَ أَمْرَهُ وَأَنْ یُعَذِّبَهُ عَذاباً نُکْراً أَبَدَا الْآبادِ وَ دَهْرَ الدُّهورِ. فَاحْذَرُوا أَنْ تُخالِفوهُ. فَتَصْلُوا ناراً وَقودُهَا النَّاسُ وَالْحِجارَةُ أُعِدَّتْ لِلْکافِرینَ.

 

هان مردمان! او رابرتر دانید، کـه خداوند او را برگزیده؛ و پیشوایی او را بپذیرید، کـه خداوند او را برپا کرده اسـت. هان مردمان! او از سوی خدا امام اسـت و هرگز خداوند توبه منکر او را نپذیرد و او را نیامرزد. این اسـت روش قطعی خداوند درباره ناسازگار علی و هرآینه او را بـه عذاب دردناک پایدار کیفر کند. از مخالفت او بهراسید و گرنه در آتشی درخواهید شد کـه آتش گیری آن مردمانند؛ و سنگ، کـه برای حق ستیزان آماده شده اسـت.

 

مَعاشِرَالنّاسِ؛ بی – وَالله – بَشَّرَالْأَوَّلُونَ مِنَ النَّبِیِّینَ وَالْمُرْسَلینَ؛ وَأَنَا – «وَالله» – خاتَمُ الْأَنْبِیاءِ وَالْمُرْسَلینَ والْحُجَّةُ عَلی جَمیعِ الَْمخْلوقینَ مِنْ أَهْلِ السَّماواتِ وَالْأَرَضینَ. فَمَنْ شَکَّ فی ذالِکَ فَقَدْ کَفَرَ کُفْرَ الْجاهِلِیَّةِ الْأُولی وَ مَنْ شَکَّ فی شَیءٍ مِنْ قَوْلی هذا فَقَدْ شَکَّ فی کُلِّ مـا أُنْزِلَ إِلَی

 

وَمَنْ شَکَّ فی واحِدٍ مِنَ الْأَئمَّةِ فَقَدْ شَکَّ فِی الْکُلِّ مِنْهُمْ؛ وَالشَاکُّ فینا فِی النّارِ. مَعاشِرَالنّاسِ؛ حَبانِی الله عَزَّوَجَلَّ بِهذِهِ الْفَضیلَةِ مَنّاً مِنْهُ عَلَی وَ إِحْساناً مِنْهُ إِلَی وَلا إِلاهَ إِلاّهُوَ؛ أَلا لَهُ الْحَمْدُ مِنِّی أَبَدَ الْآبِدینَ وَدَهْرَالدّاهِرینَ وَ عَلی کُلِّ حالٍ.

 

هان مردمان! بـه خدا سوگند کـه پیامبران پیشین بـه ظهورم مژده داده اند و اکنون مـن فرجام پیامبران و برهان بر آفریدگان آسمانیان و زمینیانم. آن کس کـه راستی و درستی مرا باور نکند بـه کفر جاهلی درآمده و تردید در سخنان امروزم همسنگ تردید در تمامی محتوای رسالت مـن اسـت، و شک و ناباوری در امامت یکی از امامان، بـه سان شک و ناباوری در تمامی آنان اسـت.

 

و هرآینه جایگاه ناباوران مـا آتش دوزخ خواهد بود. هان مردمان! خداوند عزّوجلّ از روی مـنّت و احسان خویش این برتری را به مـن پیشکش کرد و البته کـه خدایی جز او نیست. آگاه باشید: تمامی ستایش ها در همه ی ی روزگاران و در هر حال و مقام ویژی اوست.

 

مَعاشِرَالنّاسِ؛ فَضِّلُوا عَلِیّاً فَإِنَّهُ أَفْضَلُ النَّاسِ بَعْدی مِنْ ذَکَرٍ و أُنْثی مـا أَنْزَلَ الله الرِّزْقَ وَبَقِی الْخَلْقُ. مَلْعُونٌ مَلْعُونٌ؛ مَغْضُوبٌ مَغْضُوبٌ مَنْ رَدَّ عَلَی قَوْلی هذا وَلَمْ یُوافِقْهُ. أَلا إِنَّ جَبْرئیلَ خَبَّرنی عَنِ الله تَعالی بِذالِکَ وَیَقُولُ: «مَنْ عادی عَلِیّاً وَلَمْ یَتَوَلَّهُ فَعَلَیْهِ لَعْنَتی وَ غَضَبی»؛

 

«وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ مـا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوالله – أَنْ تُخالِفُوهُ فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِها – إِنَّ الله خَبیرٌ بِمـا تَعْمَلُونَ». مَعاشِرَ النَّاسِ؛ إِنَّهُ جَنْبُ الله الَّذی ذَکَرَ فی کِتابِهِ العَزیزِ؛ فَقالَ تعالی «مُخْبِراً عَمَّنْ یُخالِفُهُ»: «أَنْ تَقُولَ نَفْسٌ یا حَسْرَتا عَلی مـا فَرَّطْتُ فی جَنْبِ الله».

 

هان مردمان! عل را برتر دانید؛ کـه او برترین مردمان از مرد و زن پس از مـن اسـت؛ تا آن هنگام کـه آفریدگان پایدارند و روزی شان فرود آید. دور دورباد از درگاه مهر خداوند و خشم خشم باد بر آن کـه این گفته را نپذیرد و با مـن سازگار نباشد! هان! بدانید جبرئیل از سوی خداوند خبرم داد: «هر آن کـه با علی بستیزد و بر ولایت او گردن نگذارد، نفرین و خشم مـن بر او باد!» البته بایست کـه هر کس بنگرد کـه برای فردای رستاخیز خود چـه پیش فرستاده.

 

[هان!] تقوا پیشه کنید و از ناسازگاری با علی بپرهیزید. مباد کـه گام هایتان پس از استواری درلغزد. کـه خداوند بر کردارتان آگاه اسـت. هان مردمان! همانا او هم جوار و همسایه خداوند اسـت کـه در نبشته ی عزیز خود او را یاد کرده و درباری ستیزندگان با او فرموده: «تا آنکه مبادا کسی در روز رستخیز بگوید: حيف کـه درباری همجوار و همسایه ی خدا کوتاهی کردم…»

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

مَعاشِرَالنّاسِ؛ تَدَبَّرُوا الْقُرْآنَ وَ افْهَمُوا آیاتِهِ وَآنْظُرُوا إِلی مُحْکَماتِهِ وَلاتَتَّبِعوا مُتَشابِهَهُ؛ فَوَالله لَنْ یُبَیِّنَ لَکُمْ زواجِرَهُ وَلَنْ یُوضِحَ لَکُمْ تَفْسیرَهُ إِلاَّ الَّذی أَنَا آخِذٌ بِیَدِهِ وَمُصْعِدُهُ إِلی وَشائلٌ بِعَضُدِهِ «وَ رافِعُهُ بِیَدَی» وَ مُعْلِمُکُمْ: أَنَّ مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلِی مَوْلاهُ؛ وَ هُوَ عَلِی بْنُ أَبی طالِبٍ أَخی وَ وَصِیّی، وَ مُوالاتُهُ مِنَ الله عَزَّوَجَلَّ أَنْزَلَها عَلَی.

 

هان مردمان! در قرآن اندیشه کنید و ژرفی آیات آن را دریابید و بر محکماتش نظر کنید و از متشابهاتش پیروی ننمایید. پس بـه خدا سوگند کـه باطن ها و تفسیر آن را آشکار نمیکند مگر همین کـه دست و بازوی او را گرفته و بالا آورده ام و اعلام می دارم کـه: هر آن کـه مـن سرپرست اویم، این علی سرپرست اوست. و او علی بن ابی طالب اسـت؛ برادر و وصی مـن کـه سرپرستی و ولایت او حکمی اسـت از سوی خدا کـه بر مـن فرستاده شده اسـت.

 

مَعاشِرَالنّاسِ؛ إِنَّ عَلِیّاً وَالطَّیِّبینَ مِنْ وُلْدی «مِنْ صُلْبِهِ» هُمُ الثِّقْلُ الْأَصْغَرُ؛ وَالْقُرْآنُ الثِّقْلُ الْأَکْبَرُ؛ فَکُلُّ واحِدٍ مِنْهُمـا مُنْبِئٌ عَنْ صاحِبِهِ وَ مُوافِقٌ لَهُ؛ لَنْ یَفْتَرِقا حَتّی یَرِدا عَلَی الْحَوْضَ. أَلا إِنَّهُمْ أُمَناءُ الله فی خَلْقِهِ وَ حُکّامُهُ فی أَرْضِهِ. أَلاوَقَدْ أَدَّیْتُ. أَلا وَقَدْ بَلَّغْتُ؛ أَلاوَقَدْ أَسْمَعْتُ؛ أَلاوَقَدْ أَوْضَحْتُ؛ أَلا وَ إِنَّ الله عَزَّوَجَلَّ قالَ وَ أَنَا قُلْتُ عَنِ الله عَزَّوَجَلَّ؛ أَلاإِنَّهُ لا «أَمیرَالْمُؤْمِنینَ» غَیْرَ أَخی هذا، أَلا لاتَحِلُّ إِمْرَةُ الْمُؤْمِنینَ بَعْدی لاَِحَدٍ غَیْرِهِ.

 

هان مردمان! همانا علی و پاکان از فرزندانم از نسل او، یادگار گران سنگ کوچک ترند و قرآن یادگار گران سنگ بزرگ‌تر. هر یک از این دو از دیگر همراه خود خبر می دهد و با آن سازگار اسـت.

 

آن دو هرگز از هم جدا نخواهند شد تا در حوض کوثر بر مـن وارد شوند. هان! بدانید کـه آنان امانتداران خداوند در میان آفریدگان و حاکمان او در زمین اویند.

 

هشدار کـه مـن وظیفه ی خود را ادا کردم. هشدار کـه مـن انچه بر عهده ام بود ابلاغ کردم و بـه گوشتان رساندم و روشن نمودم. بدانید کـه این سخن خدا بود و مـن از سوی او سخن گفتم. هشدار کـه هرگز به جز این برادرم کسی نباید امیرالمؤمنین خوانده شود. هشدار کـه پس از مـن امارت مؤمنان بری کسی جز او روا نباشد.

 

ثم قال: «ایهاالنَّاسُ؛ مَنْ اَوْلی بِکُمْ مِنْ اَنْفُسِکُمْ؟ قالوا: الله و رَسُولُهُ. فَقالَ: اَلا مـن کُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلی مَوْلاهُ؛ اللهمَّ والِ مَنْ والاهُ و عادِ مَنْ عاداهُ وَآنْصُرْمَنْ نَصَرَهُ واخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ.

 

سپس فرمود: مردمان! کیست سزاوارتر از شـما به شما؟ گفتند خداوند و پیامبر او! سپس فرمود آگاه باشید! آن کـه مـن سرپرست اویم، پس این علی سرپرست اوست! خداوندا دوست بدار آن را که سرپرستی او را بپذیرد و دشمن بدار هر آن کـه او را دشمن دارد و یاری کن یار او را؛ و تنها گذار آن را که او را تنها بگذارد.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

بلند کردن امیرالمومنین علیه السلام بدست رسول خداصلی الله علیه و آله

مَعاشِرَالنّاسِ؛ هذا عَلِی أخی وَ وَصیی وَ واعی عِلْمی، وَ خَلیفَتی فی اُمَّتی عَلی مَنْ آمَنَ بی وَعَلی تَفْسیرِ کِتابِ الله عَزَّوَجَلَّ وَالدّاعی إِلَیْهِ وَالْعامِلُ بِمایَرْضاهُ وَالُْمحارِبُ لاَِعْدائهِ وَالْمُوالی عَلی طاعَتِهِ وَالنّاهی عَنْ مَعْصِیَتِهِ. إِنَّهُ خَلیفَةُ رَسُولِ الله وَ أَمیرُالْمُؤْمِنینَ وَالْإمامُ الْهادی مِنَ الله،

 

وَ قاتِلُ النّاکِثینَ وَالْقاسِطینَ وَالْمارِقینَ بِأَمْرِالله. یَقُولُ الله: «مایُبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَی». بِأَمْرِکَ یارَبِّ أَقولُ: اَلَّلهُمَّ والِ مَنْ والاهُ وَعادِ مَنْ عاداهُ «وَآنْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَاخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ» وَالْعَنْ مَنْ أَنْکَرَهُ وَاغْضِبْ عَلی مَنْ جَحَدَ حَقَّهُ.

 

هان مردمان! این علی اسـت برادر و وصی و نگاهبان دانش مـن. و هموست جانشین مـن در میان امّت و بر گروندگان بـه مـن و بر تفسیر کتاب خدا کـه مردمان را به سوی او بخواند و بـه انچه موجب خشنودی اوست عمل کند و با دشمنانش ستیز نماید. او پشتیبان فرمانبرداری خداوند و بازدارنده از نافرمانی او باشد.

 

همانا اوست جانشین رسول الله و فرمانروای ایمانیان و پیشوای هدایتگر از سوی خدا و کسی که بـه فرمان خدا با پیمان شکنان، رویگردانان از راستی و درستی و بـه دررفتگان از دین پیکار کند. خداوند فرماید: «فرمان مـن دگرگون نخواهدشد.» پروردگارا! اکنون بـه فرمان تـو چنین میگویم: خداوندا! دوستداران او را دوست دار. و دشمنان او را دشمن دار. پشتیبانان او را پشتیبانی کن. یارانش را یاری نما.

 

اللهمَّ إِنَّکَ أَنْزَلْتَ الْآیَةَ فی عَلِی وَلِیِّکَ عِنْدَتَبْیینِ ذالِکَ وَنَصْبِکَ إِیّاهُ لِهذَا الْیَوْمِ: «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً»؛ «وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَالْإِسْلامِ دیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرینَ». اللهمَّ إِنِّی أُشْهِدُکَ أَنِّی قَدْ بَلَّغْتُ.

 

معبودا! تـو خود در هنگام برپاداشتن او و بیان ولایتش نازل فرمودی کـه: «امروز آیین شـما را به کمال، و نعمت خود را بر شـما بـه پایان رساندم، و اسلام را به عنوان دین شـما پسندیدم.» «و آن کـه به جز اسلام دینی را بجوید، از او پذیرفته نبوده، در جهان دیگر در شمار زیانکاران خواهد بود.» خداوندا، تـو را گواه می گیرم کـه پیام تـو را به مردمان رساندم.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

تاکید بر توجه امت بـه مسئله امامت

مَعاشِرَالنّاسِ؛ إِنَّمـا أَکْمَلَ الله عَزَّوَجَلَّ دینَکُمْ بِإِمامَتِهِ. فَمَنْ لَمْ یَأْتَمَّ بِهِ وَبِمَنْ یَقُومُ مَقامَهُ مِنْ وُلْدی مِنْ صُلْبِهِ إِلی یَوْمِ الْقِیامَةِ وَالْعَرْضِ عَلَی الله عَزَّوَجَلَّ فَأُولئِکَ الَّذینَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ «فِی الدُّنْیا وَالْآخِرَةِ» وَ فِی النّارِهُمْ خالِدُونَ؛ «لایُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذابُ وَلاهُمْ یُنْظَرونَ».

 

هان مردمان! خداوند عزّوجلّ دین را با امامت علی تکمیل فرمود. اینک آنان کـه از او و جانشینانش از فرزندان مـن و از نسل او – تا برپایی رستاخیز و عرضه ی بر خدا – پیروی نکنند، در دو جهان کرده هایشان بیهوده بوده در آتش دوزخ ابدی خواهند بود، بـه گونه ی کـه نه از عذابشان کاسته و نه برایشان فرصتی خواهد بود.

 

مَعاشِرَالنّاسِ؛ هذا عَلِی، أَنْصَرُکُمْ لی وَأَحَقُّکُمْ بی وَأَقْرَبُکُمْ إِلَی وَأَعَزُّکُمْ عَلَی، وَالله عَزَّوَجَلَّ وَأَنَاعَنْهُ راضِیانِ. وَ مانَزَلَتْ آیَةُ رِضاً «فی الْقُرْآنِ» إِلاّ فیهِ؛ وَلا خاطَبَ الله الَّذینَ آمَنُوا إِلاّبَدَأ بِهِ؛ وَلانَزَلَتْ آیَةُ مَدْحٍ فِی الْقُرْآنِ إِلاّ فیهِ؛ وَلاشَهِدَ الله بِالْجَنَّةِ فی «هَلْ أَتی عَلَی الْاِنْسانِ» إِلاّلَهُ؛ وَلا أَنْزَلَها فی سِواهُ وَلامَدَحَ بِها غَیْرَهُ.

 

هان مردمان! این علی یاورترین، سزاوارترین و نزدیک ترین و عزیزترین شـما نسبت بـه مـن اسـت. خداوند عزّوجلّ و مـن از او خشنودیم. آیه رضایتی در قرآن نیست مگر این‌کـه درباره ی اوست. و خدا هرگاه ایمان آوردگان را خطابی نموده بـه او آغاز کرده [و او نخستین شخص مورد نظر خدی متعال بوده اسـت ].

 

مَعاشِرَالنّاسِ؛ هُوَ ناصِرُ دینِ الله وَالُْمجادِلُ عَنْ رَسُولِ الله، وَ هُوَالتَّقِی النَّقِی الْهادِی الْمَهْدِی. نَبِیُّکُمْ خَیْرُ نَبی وَ وَصِیُّکُمْ خَیْرُ وَصِی «وَبَنُوهُ خَیْرُالْأَوْصِیاءِ». مَعاشِرَالنّاسِ؛ ذُرِّیَّةُ کُلِّ نَبِی مِنْ صُلْبِهِ؛ وَ ذُرِّیَّتی مِنْ صُلْبِ «أَمیرِالْمُؤْمِنینَ» عَلِی. مَعاشِرَ النّاسِ؛ إِنَّ إِبْلیسَ أَخْرَجَ آدَمَ مِنَ الْجَنَّةِ بِالْحَسَدِ؛ فَلاتَحْسُدُوهُ فَتَحْبِطَ أَعْمالُکُمْ وَتَزِلَّ أَقْدامُکُمْ؛ فَإِنَّ آدَمَ أُهْبِطَ إِلَی الْأَرضِ بِخَطیئَةٍ واحِدَةٍ؛ وَهُوَ صَفْوَةُالله عَزَّوَجَلَّ؛ وَکَیْفَ بِکُمْ وَأَنْتُمْ أَنْتُمْ وَ مِنْکُمْ أَعْداءُالله

 

هان مردمان! او یاور دین خدا و دفاع کننده ی از رسول اوست. او پرهیزکار پاکیزه و رهنمی ارشاد شده [بـه دست خود خدا] اسـت. پیامبرتان برترین پیامبر، وصی او برترین وصی و فرزندان او برترین اوصیایند. هان مردمان!

 

فرزندان هرپیامبر از نسل اویند و فرزندان مـن از صلب و نسل امیرالمؤمنین علی اسـت. هان مردمان! بـه راستی کـه شیطانِ اغواگر، آدم را با رشک از بهشت رانده مبادا شـما بـه علی رشک ورزید کـه کرده هایتان نابود و گام هایتان لغزان خواهدشد.

به مناسبت عید غدیر | متن کامل سخنان پیامبر در غدیر خم

علی یعنی طلوع عشق و مستی

علی یعنی تمام حق پرستی

علی دروازه های فهم ناب هست

علی تندیسی از ام الکتاب هست

 

آدم بخاطر یک اشتباه بـه زمین هبوط کرد و حال آن کـه برگزیده ی خدی عزّوجلّ بود. پس چگونه خواهید بود شـما و حال آن کـه شـما شمایید و دشمنان خدا نیز از میان شمایند. آگاه باشید! کـه با علی نمی ستیزد مگر بی سعادت. و سرپرستی او را نمی پذیرد مگر رستگار پرهیزگار. و بـه او نمی گرود مگر ایمان دار بی آلایش.

 

وَ فی عَلِی – وَالله – نَزَلَتْ سُورَةُ الْعَصْر: «بِسْمِ الله الرَّحْمانِ الرَّحیمِ؛ وَالْعَصْرِ؛ إِنَّ الْإِنْسانَ لَفی خُسْرٍ» «إِلاّ عَلیّاً الّذی آمَنَ وَ رَضِی بِالْحَقِّ وَالصَّبْرِ». مَعاشِرَالنّاسِ؛ قَدِ اسْتَشْهَدْتُ الله وَبَلَّغْتُکُمْ رِسالَتی وَ مـا عَلَی الرَّسُولِ إِلاَّالْبَلاغُ الْمُبینُ. مَعاشِرَالنّاسِ؛ «إتَّقُوالله حَقَّ تُقاتِهِ وَلاتَموتُنَّ إِلاّ وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ».

 

و سوگند بـه خدا کـه سوره ی والعصر درباره ی اوست: «بنام خداوند همه ی ی مهر مهر ورز. سوگند بـه زمان کـه انسان در زیان اسـت.» مگر علی کـه ایمان آورده و بـه درستی و شکیبایی آراسته اسـت. هان مردمان!

 

خدا را گواه گرفتم و پیام او را به شما رسانیدم. و بر فرستاده وظیفه ی جز بیان و ابلاغ روشن نباشد! دهان مردمان! تقوا پیشه کنید همان گونه کـه بایسته اسـت. و نمیرید جز با شرفِ اسلام.

 

نخست علی بود و علی حُسن ختام / او اول و پایان هست به دین اسلام

در عید غدیر خم فرستد صلوات / هر کس که و را علی ولی گشت و امام

عید غدیر روز تکمیل شدن دین اسلام بر همگان میارک

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
دستفروش رشتی هم اینجوری شهر رو زیبا میکنه (فیلم)
دستفروش رشتی هم اینجوری شهر رو زیبا میکنه (فیلم)