به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

7 مهر روز بزرگداشت آتش نشان رابه همه ی فداكاران كشورمان ايران تبريك ميگوييم، ياد و خاطره قهرمانان آتش نشان گرامی باد

 

دلیل نامگذاری 7 مهر روز آتش‌نشانی و ایمنی در ایران

در روز 7 مهر 1359 وقتی که دشمن بعثی به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد، آتشنشانان منطقه و شهر هاي‌ اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند که در حین عملیات خاموش کردن آتش، مجدداً هواپیماهای دشمن اقدام به بمباران پالایشگاه میکنند که منجر به شهادت بسیاری از آتشنشانان می شود.

 

طرح تعیین روز آتش نشانی و ایمنی درسال 1379 توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی کشور پیشنهاد و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تائید شد.

 

این روز با هدف ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث در سطح کشور هم چنین یادآوری حماسه آفرینی ها و از خود گذشتگی هاي‌ آتشنشانان وطن اسلامی در عرصه دفاع مقدس نامگذاری شده است.

 

ایجاد زمینه هاي‌ مناسب برای آموزش همگانی مردم در جهت پیشگیری از بروز حوادث مختلف و حفاظت از سرمایه هاي‌ ملی نیز از دیگر اهداف نامگذاری این روز است.

به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

وقتی قلبت کوی آتش نشان است چگونه انتظار داری در دستهایت گل بروید ؟
روز آتش نشان مبارک

 

آتش‌نشانی چیست؟

آتش‌نشانی یا اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، بازرسی و یا هدایت آتش‌هاي‌ ناخواسته انجام می گیرد. اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، پیشگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است.

 

آتش‌نشانی مهارتی بسیار فنی است که احتیاج به دوره‌هاي‌ طولانی چه در زمینه‌هاي‌ عمومی مانند مقابله با آتش و چه در زمینه‌هاي‌ تخصصی مانند عملیات امداد و نجات دارد. به شخصی که به صورت تخصصی به مهارت‌هاي‌ اطفاء حریق آشناست آتش‌نشان می گویند.

 

به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

آتش نشانی شغل نیست ؛ یک عشق است
روز آتش نشان مبارک

 

اولین آتش نشانی در ایران

اولین ایستگاه آتش نشانی در شهر تبریز درسال 1221 شمسی ساخته شده است. وجود برج تاریخی آتش نشانی «یانقین» در این شهر گواهی براین مدعاست.

 

از آنجا که ایجاد و احداث برج آتش نشانی اساس و شالوده تشکیلات آتش نشانی در جهان به شمار می‌آید، بنابر این تاسس اولین اطفائیه درکشور رابا توجه به وجود اولین برج آتش نشانی در ان به شهر تبریز نسبت می‌دهند شبها بر بالای این برج فردی به نگهبانی مشغول بود.

 

این نگهبان به محض مشاهده آتش یا آثاری از دود و آتش سوزی محل حریق را مشخص کرده واطفائیه چی ها راکه در زیر برج به حال آماده باش بودند با به صدا درآوردن زنگ برنزی بزرگی که دربالای برج بود با خبر میکرد.

به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

هفتم مهرماه روز ایمنی و آتش نشانی رابه تمامی همکاران عزیزم تبریک و ارزوی سلامتی برای همه ی این عزیزان دارم

 

روش‌های آتش‌نشانی

روش‌هاي‌ اطفاء حریق بستگی به نوع آتش دارد. برای مقابله با آتش باید یکی یا بیشتر از عوامل اصلی مثلث آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و یا حرارت را نظارت کرد.

 

همچنین می توان آتش‌نشانی و یا اطفاء حریق رابه دو گروه دستی و اتوماتیک تقسیم کرد؛ که در نوع اول یعنی دستی، عملیات اطفاء حریق به صورت دستی و توسط افراد و یا آتشنشانان صورت می‌پذیرد ودر نوع دوم یعنی اطفاء حریق اتوماتیک، این عملیات به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی صورت می‌پذیرد.

 

به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

هفتم مهرماه روز آتش‌نشانی و ایمنی رابه همه ی عزیزان آتش‌نشان تبریک می گوییم.
رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب در خانه، محل کار و ماشین، می تواند کمک شایانی به مهار اولیه آتش و پیشگیري از یک فاجعه نمایید

 

 آتش‌نشانی هوایی

آتش‌نشانی هوایی گونه‌اي از عملیات مقابله با آتش است که در ان از مسیر هوا و هواگرد به منظور عملیات اطفاء آتش استفاده می شود. اینگونه عملیات بیشتر در آتش‌سوزی‌هاي‌ جنگل‌ها و مهار آتش‌سوزیهایی که در مناطقی که از راه‌هاي‌ زمینی غیر قابل دسترسی هستند، انجام میشود.

 

در اینگونه عملیات از اقسام مختلف هواگرد که توانایی حمل مواد ضد آتش را دارند استفاده می شود ولی هواپیما و هلیکوپتر دو گونه پر کاربرد در اینگونه ماموریت‌ها به حساب می آیند.

 

ایده هواپیماهای آتش‌نشان نیز به مانند ایده هواپیمای آب‌نشین به منظور کمک رسانی و اطفاء حریق در مناطقی مطرح شد که به شکل‌هاي‌ گوناگون دسترسی به انها مشکل است.

 

ایالات متحده کشور آمریکا اولین پیشرو در این زمینه بودو با بهره‌گیری از الگوی بمب‌هاي‌ ناپالم که برای اولین بار در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفته بود، به طراحی و ساخت بمب‌هاي‌ آبی روی آوردند که بر روی محوطه دچار حریق شده پرتاب شود و باعث خاموش شدن آتش شود؛ ولی بدلیل عدم موفقیت این روش، گزینه دیگری مطرح شد که همانا استفاده از مخازن آب است که پس از پر شدن از آب و یا مایعات ضد آتش، با استفاده از هواگرد بر روی محل آتش‌سوزی پاشیده می شود؛ که این روش موفقیت آمیز بوده و تا به امروز بعنوان روشی استاندارد برای اطفاء حریق هوایی بکار می رود.

به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی

کدام روز بدون فداکاری هاي‌ شما گذشته است؟
فراموش تان نمیکنیم.

7مهر روز آتش نشان گرامی باد.

 

نحوه تماس با آتش نشانی درمواقع بروز خطر :

ابتدا خونسردی کامل خودرا حفظ کنید سپس عدد تلفن 125 را گرفته نوع ومحل دقیق حادثه رابه اپراتور آتش نشانی شرح دهید .حتما محل مشخصی را مانند مسجد ؛ مدرسه ؛ مغازه ؛ کیوسک تلفن ؛ دکه مطبوعاتی و … را در نزدیکی محل حادثه در صورت امکان ذکرکرده تا نیروهای آتش نشانی آدرس محل دقیق حریق یا حادثه را پیدا کنند.

 

مهم‌ترین وظایف سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی:

– ارتباط و همکاری و هماهنگی و مشورت با مراکز علمی، نظامی، دکتری و سایر سازمان ها و اشخاص مربوط.

 

– تعیین صلاحیت فنی و امکانات شرکت‌هاي‌ خصوصی و دولتی با عنوان‌هاي‌ مختلف اعم از طرح ایمنی یا شارژ کننده و فروشنده و سازنده ماشین ها، قطعات، ادوات و تجهیزات مختلف مربوط به امور ایمنی و نجات و آتش نشانی در سطح جامعه.

 

– اشاعه و به کارگیری رشته‌هاي‌ ورزشی بین کارکنان سازمان مخصوصاً نیروهای عملیات به منظور تقویت و آمادگی جسمانی و بالا بردن روحیه افراد که لازمه این حرفه است.

 

درود بر همگی
درود بر غیور‌مردان آتش نشان
روح تمام شهدای آتش نشان شاد

جدیدترین مطالب سایت
مردمانی که هنگام حادثه سلفی نمی‌گیرند (فیلم)
مردمانی که هنگام حادثه سلفی نمی‌گیرند (فیلم)