امیربانو کریمی مدرس و پژوهشگر ادبیات فارسی درگذشت

امیربانو کریمی مدرس و پژوهشگر ادبیات فارسی درگذشت

امیربانو کریمی مدرس و پژوهشگر ادبیات فارسی و فرزند ارشد کریم امیری فیروزکوهی، شاعر معاصر روز هاي‌ گذشته در 92 سالگی از دنیا رفت. او همسر مظاهر مصفا، شاعر و ادیب و مادر علی مصفا، بازیگر و کارگردان سینمای ایران بود. ما دراین قسمت از مجله تالاب مقاله اي در مورد بیوگرافی امیربانو کریمی را منتشر کرده ایم.

 

علت درگذشت امیربانو کریمی چیست؟

گلزار مصفا، دختر امیربانو کریمی چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی با تأیید خبر فوت مادرش گفت کـه روز گذشته یکشنبه، 10 دی مادرش در ساری ودر منزل یکی از دوستانش از دنیا رفت. خانم کریمی مدت طولانی از بیماری قبلی و ریوی رنج می برد کـه دراین یک ماه اخیر بـه دلیل افزایش آلودگی هوای تهران بـه منزل یکی از دوستانش بـه ساری رفته بودو در همین مکان نیز درگذشته اسـت.

 


مطالب مشابه: تغییرات باور نکردنی بازیگران سینما قبل و بعد از شهرت


 

بیوگرافی امیربانو کریمی و همسرش

بیوگرافی امیربانو کریمی و همسرش

امیربانو کریمی متولد 9 دی 1310 در تهران استاد ادبیات فارسی و متخصص در سبک هندی و صائب شناسی بود. امیربانو کریمی اولین فرزند کریم امیری فیروزکوهی ؛ شاعر معاصر ایران اسـت.

 

خانواده و جد امیر بانو کریمی

خانواده و جد امیر بانو کریمی

پزشک امیربانو کریمی دختر شاعر کریم امیری فیروز کوهی و مادر علی مصفا اسـت. جد امیر بانو کریمی، سردار فیروزکوهی اسـت کـه اولین مدرسه شبانه روزی را در تهران تأسیس کرد و بسیاری از دارایی هاي‌ خو را وقف این مدرسه کرد.

 

امیر بانو کودکی را در خانه اي بزرگ کـه محفل شاعران، نویسندگان، علما و هنرمندان بود گذراند . پدرش امیری فیروزکوهی کـه ذوق و فطرت شاعرانه و ویژه اي داشت اندوخته هاي‌ فضل خویش را بـه اولین فرزند نثار کرده و او در بالین مادری مدبر، در کمال آرامش تربیت یافت.

 

تحصیلات امیربانو کریمی

تحصیلات امیربانو کریمی

با پایان تحصیلات متوسطه بـه کار تدریس پرداخت و تحصیلات خودرا تا مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران ادامه داد ودر همان دانشگاه مشغول بـه تدریس ادبیات شد. وی در زمینه سبک هندی و صائب شناسی متبحر اسـت.

 

اساتید امیربانو کریمی

اساتید امیربانو کریمی

امیر بانو کریمی از محضر استادانی چون پزشک معین ؛ پزشک خانلری ؛ پزشک همایی استفاده هاي‌ زیادی برده اسـت. جدامیر بانو کریمی ؛ سردار فیروز کوهی اولین مدرسه شبانه روزی را در تهران تأسیس و بسیاری از دارایی هاي‌ خو را وقف این مدرسه کرد .

 

شغل امیربانو کریمی

امیر بانو کریمی همکاری خودرا با مجله علمی پژوهشی دانشگاه تهران آغاز کرد و به عنوان محقق و پژوهنده در مرکز تحقیقات علوم انسانی بـه شمار می‌آید.

 

فعالیتهای آموزشی امیربانو کریمی

فعالیتهای آموزشی امیربانو کریمی

امیر بانو کریمی بعد از گرفتن دکترا در امتحان ورودی استادیاری دانشگاه تهران از بین شرکت کنندگان ؛ نفر اول شد و از همان زمان تا سال 80 با سمت استادیاری در دانشکده تهران و دانشکده ادبیات بـه تدریس پرداخت .

 

در تمام این سال ها عشق بـه تدریس وی را بر ان داشت تا با وسواس علمی و دقت نظر آموخته هایش را بـه شاگردانش نثار کن و با شور و شوقی خاص این هدف متعالی را ادامه دهد . کلاس درس او از جمله کلاسهای جذاب دانشجویان رشته ادبیات دانشگاه تهران اسـت . وی بیش از 30 سال هست کـه در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه تهران تدریس میکند.

 

سایر فعالیتها و برنامه هاي‌ روزمره : امیربانو کریمی در زمینه متون کلاسیک گفتارهای ارزشمندی را ارائه کرده کـه در نشریات وزین بـه چاپ رسیده اسـت.آرا و گرایشهای خاص : امیر بانو کریمی بیشتر در متون کلاسیک چه نظم و چه نثر بـه پژوهش پرداخته اسـت. وی هیچ گاه شعر نسروده ؛ اما شعرهای پدرش را بسیار دوست دارد و میگوید با انها زندگی کرده و نفس کشیده اسـت.

 

او معتقد اسـت : خواندن شعرهای پدر بـه او ذوق و شوق زندگی می‌دهد و هم موزیک با زندگی واقعی اوست . کریمی اعتقاد دارد دوران معلمی و تدریس، بهترین دوران زندگی اش بوده اسـت و افروختن چراغ هدایت یکی از مهم ترین دلمشغولی هایي اسـت کـه وی را برآن داشته تا با امید روزگار بگذراند.

 

جوائز امیربانو کریمی

جوائز امیربانو کریمی

امیر بانو کریمی در چهارمین همایش چهره هاي‌ ماندگار درسال 1383 بـه عنوان چهرهٰ ماندگار زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد.

 


مطالب مشابه: معروف ترین پیج های اینستاگرام ایرانی «12 پیج مشهور»


 

وضعیت ازدواج و همسر امیربانو کریمی

وضعیت ازدواج و همسر امیربانو کریمی

همسر او پزشک مظاهر مصفا ؛ شاعر و استاد دانشگاه تهران بود کـه 8 آبان 1398 درگذشت. پسرش علی مصفا ؛ بازیگر اسـت.سایر فرزندان خانوم کریمی کیمیا مصفا«عروس پزشک جعفر شهیدی» ؛ گلزار مصفا ؛ امیر اسماعیل مصفا نام دارند.

 

زمانی کـه ما باهم ازدواج کردیم من دبیر بودم و ایشان مسئول مجله آموزش و پرورش بود تا این کـه از چند سال بعد از ان ؛ هردو استاد تمام وقت دانشکده ادبیات و تقریباً همکار هر روزه شدیم

 

درگذشت امیربانو کریمی

درگذشت امیربانو کریمی

امیربانو کریمی کـه از بیماری قلبی و ریوی رنج می برد در 10 دی 1402 در 92 سالگی درگذشت.

 

کتاب های امیربانو کریمی

کتاب های امیربانو کریمی

  • «تصحیح انتقادی قسم دوم و سوم جوامع الحکایات و لوامع الروایات» «4 جلد» ؛ 1359٬8٬7٬4٬3
  • گرد آوری و حاشیه نویسی و تعلیق دیوان امیری فیروزکوهی در 2 چاپ ؛ بنیاد فرهنگ ایران ؛ 1355
  • «طرح دو بیت و دویست و یک غزل از دیوان صائب تبریزی» ؛ انتشارات زروار ؛ 1368
  • «تصحیح دیوان حکیم فیاض لاهیجی» ؛ انتشارات دانشگاه تهران ؛ 1372
  • «منتخب حدیقه الحقیقه حکیم سنایی» انتشارات زروار ؛ 1374

 

مقاله های امیربانو کریمی

مقاله های امیربانو کریمی

  • منابع گم شده جوامع الحکایات
  • حلاج سکهٔ دو رویه
  • تجلی زن در شعر فارسی
    بیماری صبا

 


مطالب مشابه: پر فالوور ترین صفحه های اینستاگرام 2024


 

در پایان

امیربانو کریمی Amirbanoo Karimi بعد از گرفتن دکترا در امتحان ورودی استادیاری دانشگاه تهران از بین شرکت کنندگان ؛ نفر اول شد و از همان زمان تا سال ۸۰ با سمت استادیاری در دانشکده تهران و دانشکده ادبیات بـه تدریس پرداخت وی بیش از ۳۰ سال هست کـه در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه تهران تدریس می‌کند.

جدیدترین مطالب سایت