زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه کامل سردار شهید ابراهیم همت

شهدا اسطور های‌ واقعی هستند و سمبل شجاعت و ایثار دراین مطلب از سایت تالاب بـه بررسی و ارائه کامل از زندگینامه یکی از شهیدان بزرگ و شجاع کشور می‌پردازیم سردار شهید همت در شهرضای اصفهان چشم بـه جهان گشود او نقش بسزایی در دفاع مقدس ایرانمان دارد … همراه ما باشید 

 

خلاصه ایی از دوران کودکي شهید ابراهیم همت:

بـه روز 12 فروردين سال 1334 هـ.ش در شهرضا درخانواده بینوا و متدين بدنيا آمد. او در رحم مادر بود کـه پدر و مادرش عازم کربلاي معلي و زيارت قبر سالار شهيدان و ديگر شهداي آن ديار شدند و مادر با تنفس شميم روحبخش کربلا، عطر عاشورايي را بـه اين امانت الهي دميد.

 

محمد ابراهيم در سايه محبت های پدر و مادر پاکدامن، وارسته و مهربانش دوران کودکي را پشت سر گذاشت و بعد وارد مدرسه شد. در دوران تحصيلش از هوش استعداد فوق العاده ای برخوردار بودو با موفقيت تمام دوران دبستان و دبيرستان را پشت سر گذاشت.

 

هنگام فراغت از تحصيل بـه ويژه در تعطيلات تابستاني با کار و تلاش فراوان مخارج شخصي خودرا براي تحصيل بدست ميآورد و از اين راه بـه خانواده زحمتکش خود کمک قابل توجهي مي کرد. او با شور و نشاط و مهر و محبت و صميميتي کـه داشت بـه محيط گرم خانواده صفا و صميميت ديگري مي بخشيد.

 

پدرش از دوران کودکي او چنين مي گويد: «هنگامي کـه خسته از کار روزانه بـه خانه برمي گشتم، مي ديدم فرزندم تمامي خستگي ها و مرارت ها را از وجودم پاک مي کرد و اگر شبي وی را نمي ديديم برايم بسيار تلخ و وخیم بود.»

 

اشتياق محمد ابراهيم بـه قرآن و فراگيري آن باعث مي شد از مادرش با اصرار بخواهد کـه بـه او قرآن ياد بدهد و وی را در حفظ سوره ها کمک کند. اين علاقه تا حدي بود کـه از آغاز رفتن بـه دبيرستان توانست قرائت کتاب آسماني قرآن را کاملا فرا گيرد و برخي از سوره های کوچک را نيز حفظ کند.

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

خلاصه ایی از دوران سربازی شهید ابراهیم همت:

درسال 1352 مقطع دبيرستان رابا موفقيت پشت سر گذاشت و پس از اخذ ديپلم با نمرات عالي در دانشسراي اصفهان بـه ادامه تحصيل پرداخت. پس از دريافت مدرک تحصيلي بـه سربازي رفت- بـه گفته خودش تلخترين دوران عمرش همان دو سال سربازي بود – در لشکر توپخانه اصفهان مسئوليت آشپزخانه را بـه عهده او گذاشته بودند.

 

ماه مبارک رمضان فرا رسيد، ابراهيم در ميان برخي از سربازان همفکر خود بـه ديگر سربازان پيام فرستاد کـه آن ها هم اگر سعي کنند تمام روزهاي رمضان را روزه بگيرند، مي توانند بـه هنگام سحري بـه آشپزخانه بيايند. «ناجي» معدوم فرمانده لشکر، وقتي کـه از اين توصيه ابراهيم و روزه گرفتن عده ای از سربازان مطلع شد، دستور داد همه ی سربازان بـه خط شوند و همگي بدون استثناء آب بنوشند و روزه خودرا باطل کنند. پس از اين جريان ابراهيم گفته بود: «اگر آن روز با چند تير مغزم را متلاشي مي کردند برايم گواراتر از اين بود کـه با چشمان خود ببينم کـه چگونه اين از خدا بيخبران فرمان مي دهند تا حرمت مقدسترين فريضه دينمان را بشکنيم و تکليف الهي را زير پا بگذاريم.»

 

اما اين دوسال براي شخصي چون ابراهيم چندان خالي از لطف هم نبود؛ زيرا در همين مدت توانست با برخي از جوانان روشنفکر و انقلابي مخالف رژيم ستمشاهي آشنا شود و بـه تعدادي از کتب ممنوعه «از نظر ساواک» دست يابد. مطالعه آن کتاب ها کـه مخفيانه و توسط برخي از دوستان، برايش فراهم مي شد تاثير عميق و سازنده ای در روح و جان محمد ابراهيم گذاشت و بـه روشنايي انديشه و انتخاب راهش کمک شاياني کرد. مطالعه همان کتاب ها و برخورد و آشنايي با بعضي از دوستان، باعث شد کـه ابراهيم فعاليت های خودرا عليه رژيم ستمشاهي آغاز کند وبه روشنگري مردم و افشاي چهره طاغوت بپردازد.

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

خلاصه ایی از دوران معلمی شهید ابراهیم همت:

پس از پايان دوران سربازي و بازگشت بـه زادگاهش شغل معلمي را برگزيد ودر روستاها مشغول تدريس شد و بـه تعليم فرزندان اين مرز و بوم همت گماشت. ابراهيم دراين دوران نيز با تعدادي از روحانيون متعهد و انقلابي ارتباط پيدا کرد ودر اثر مجالست با انها با شخصيت حضرت امام «ره» بيشتر آشنا شد. بـه دنبال اين آشنايي و شناخت، سعي مي کرد تا در محيط مدرسه و کلاس درس، دانش آموزان رابا معارف اسلامي و انديشه های انقلابي حضرت امام«ره» و يارانش آشنا کند.

 

او در تشويق و ترغيب دانش آموزان بـه مطالعه و کسب بينش و آگاهي سعي و افري داشت و همين امور سبب شد کـه چندين نوبت از طرف ساواک بـه او اخطار شود. ليکن روح بزرگ و بي باک او بـه همه ی آن اخطارها بي اعتنا بودو هدف و راهش را بدون اندک تزلزلي پي ميگرفت و از تربيت شاگردان خود لحظه ای غفلت نمي ورزيد.

 

با گسترش تدريجي انقلاب اسلامي، ابراهيم پرچمداري جوانان مبارز شهرضا را برعهده گرفت. پس از انتقال وي بـه شهرضا براي تدريس در مدارس شهر، ارتباطش با حوزه علميه قم برقرار شد و بـه طور مستمر براي گرفتن رهنمود، ملاقات با روحانيون و دريافت اعلاميه و نوار بـه قم معاشرت مي کرد.

 

سخنراني های پر شور و آتشين او عليه رژيم کـه بدون مصلحت انديشي انجام مي شد، مأمورين رژيم را بـه تعقيب وي واداشته بود، بـه گونه ای کـه او شهر بـه شهر مي گشت تا از دستگيري در امان باشد. نخست بـه شهر فيروز آباد رفت و مدتي در آنجا دست بـه تبليغ و ارشاد مردم زد. پس از چندي بـه ياسوج رفت.

 

موقعي کـه در صدد دستگيري وي برآمدند بـه دوگنبدان عزيمت کرد و سپس بـه اهواز رفت ودر آنجا سکني گزيد. دراين دوران اقشار مختلف در اعتراض بـه رژيم ستمشاهي و اعمال وحشيانه اش عکس العمل نشان مي دادند و ابراهيم احساس کرد کـه براي سازماندهي تظاهرات بايد بـه شهرضا برگردد.

 

بعد از بازگشت بـه شهر خود در کشاندن مردم بـه خيابان‌ها و انجام تظاهرات عليه رژيم، فعاليت و کوشش خودرا افزايش داد تا اينکه در يکي از راهپيمايي های پرشور مردمي، قطعنامه مهمي کـه يکي از بندهاي آن انحلال ساواک بود، توسط شهيد همت قرائت شد. بـه دنبال آن فرمان ترور و اعدام ايشان توسط فرماندار نظامي اصفهان، سرلشکر معدوم «ناجي»؛ صادر گرديد.

 

ماموران رژيم در هر فرصتي در پي آن بودند کـه اين فرزند شجاع و رشيد اسلام را از پاي درآورند، ولي او با تغيير لباس وقيافه، مبارزات ضد دولتي خودرا دنبال مي کرد تا اين کـه انقلاب اسلامي بـه رهبري حضرت امام خميني «ره»؛ بـه پيروزي رسيد.

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

فعاليت هاي شهید ابراهیم همت پس از پيروزي انقلاب :

شهيد هميت پس از پيروزي انقلاب در جهت ايجاد نظم و دفاع از شهر و راه اندازي کميته انقلاب اسلامي شهرضا نقش اساسي داشت. او از جمله کساني بود کـه سپاه شهرضا رابا کمک دوتن از برادران خود و سه تن از دوستانش تشکيل داد.

 

آن ها با تدبير و درايت و نفوذ خانوادگي کـه در شهر داشتند مکاني را به عنوان مقر سپاه در اختيار گرفته و مقادير قابل توجهي سلاح از شهرباني شهر بـه آنجا منتقل کردند و از طريق مردم، ساير مايحتاج و نيازمنديها را رفع کردند.

 

بـه تدريج عناصر حزب اللهي بـه عضويت سپاه در آمدند و هنگامي کـه مجموعه سپاه سازمان پيدا کرد، او مسئوليت روابط عمومي سپاه را بـه عهده داشت.

 

بـه همت شهيد بزرگوار و فعاليت های شبانه روزي برادران پاسدار درسال 58؛ ياغيان و اشرار اطراف شهرضا کـه بـه آزار و آزار مردم مي پرداختند، دستگير و بـه دادگاه انقلاب اسلامي، تحويل داده شدند و شهر از لوث وجود افراد شرور و قاچاقچي پاکسازي گرديد.

 

از کارهاي اساسي ايشان دراين مقطع، سامان بخشيدن بـه فعاليتهاي فرهنگي، تبليغي منطقه بود کـه درآگاه ساختن جوانان وايجاد شور انقلابي تاثير بسزايي داشت.

 

اواخر سال 58 برحسب ضرورت و بـه دليل تجربيات گرانبهاي او در زمينه امور فرهنگي بـه خرمشهر و سپس بـه بندر چابهار و کنارک «در استان سيستان و بلوچستان» عزيمت کرد و بـه فعاليت های گسترده فرهنگي پرداخت.

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

نقش شهيد ابراهیم همت در کردستان و مقابله با ضد انقلاب:

شهيد همت در خرداد سال 1359 بـه منطقه کردستان کـه بخش هايي ازآن در چنگال گروهکهاي مزدور گرفتار شده بود، اعزام گرديد. ايشان با توکل بـه خدا و عزمي راسخ مبازره بي امان و همه ی جانبه ای را عليه عوامل استکبار جهاني و گروهکهاي خود فروخته در کردستان شروع کرد و هرروز عرصه را بر انها تنگتر مي نمود.

 

از طرفي در جهت جذب مردم محروم کُرد و رفع مشکلات آنان بـه سهم خود تلاش داشت و براي مقابله با فقر فرهنگي منطقه اهتمام چشمگيري از خود نشان مي داد تا جايي کـه هنگام ترک آنجا، مردم منطقه گريه مي کردند و حتي تحصن نموده و نمي خواستند از اين بزرگوار جدا شوند.

 

رشادت های او در برخورد با گروهک های ياغي قابل تحسين و ستايش اسـت. براساس آماري کـه از يادداشت های آن شهيد بـه دست آمده اسـت، سپاه پاسداران پاوه از مهر 59 تا ديماه 60 «بافرماندهي مدبرانه او» عمليات موفق در خصوص پاکسازي روستاها از وجود اشرار، آزاد سازي ارتفاعات و درگيري با نيروهاي ارتش بعث داشته اسـت.

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

نقش شهید ابراهیم همت در دفاع مقدس:

پس از شروع جنگ تحميلي از سوي رژيم متجاوز عراق، شهيد هميت بـه صحنه کارزار وارد شد ودر طي ساليان حضور در جبهه های نبرد، خدمات شايان توجهي برجاي گذاشت و افتخارها آفريد.

 

او و سردار رشيد اسلام، حاج احمد متوسليان، بـه دستور فرماندهي ارجمند کل سپاه ماموريت يافتند ضمن اعزام بـه جبهه جنوب، تيپ محمد رسول الله «ص» را تشکيل دهند.

 

در عمليات سراسري فتح المبين، مسئوليت قسمتي از کل عمليات بـه عهده اين سردار دلاور بود. موفقيت عمليات در منطقه کوهستاني «شاوريه» مرهون ايثار و تلاش اين سردار بزرگ و همرزمان اوست.

 

شهيد همت در عمليات پيروزمند بيت المقدس در سمت معاونت تيپ محمد رسول الله «ص» فعاليت و تلاش تحصين برانگيزي را در شکستن محاصره جاده شلمچه – خرمشهر انجام داد و بـه حق مي توان گفت کـه او و يگان تحت امرش سهم بسزايي در فتح خرمشهر داشته اند و با اينکه منطقه عملياتي دشت بود، شهيد حاج همت با استفاده از بهترين تدبير نظامي بـه نحو مطلوبي فرماندهي کرد.

 

درسال 1361 با توجه بـه شعله ور شدن آتش فتنه و جنگ در جنوب لبنان بـه منظور ياري رساندن بـه مردم مسلمان و ستمدیده لبنان کـه مورد هجوم ناجوانمردانه رژيم صهيونيستي قرار گرفته بود راهي آن ديار شد و پس از دو ماه حضور دراين خطه بـه ميهن اسلامي بازگشت ودر محور جنگ و جهاد قرار گرفت.

 

با شروع عمليات رمضان در تاريخ 23/4/1361 در منطقه «شرق بصره» فرماندهي تيپ 27 حضرت رسول اکرم «ص» را بر عهده گرفت و بعد ها با ارتقاي اين يگان بـه لشکر، تا زمان شهادتش در سمت فرماندهي انجام وظيفه نمود. پس ازآن در عمليات مسلم بن عقيل و محرم – کـه او فرمانده قرارگاه ظفر بود – سلحشورانه با دشمن زبون جنگيد. در عمليات والفجر مقدماتي بود کـه شهيد حاج همت، مسئوليت سپاه يازدهم قدر را کـه شامل لشکر 27 حضرت محمد رسول الله «ص»؛ لشکر 31 عاشورا، لشکر 5 نصر و تيپ 10 سيد الشهدا«ع» بود، بر عهده گرفت.

 

سرعت عمل و صلابت رزمندگان لشکر 27 تحت فرماندهي ايشان در عمليات والفجر 4 و تصرف ارتفاعات کاني مانگاه در آن مقاطع از خاطره ها محو نمي شود.

 

صلابت، اقتدار و استقامت فراموش نشدني اين شهيد و الامقام و رزمندگان لشکر محمد رسول الله «ص» در جريان عمليات خيبر در منطقه طلائيه و تصرف جزاير مجنون و حفظ آن باوجود پاتک های شديد دشمن، از افتخارات تاريخ جنگ محسوب مي گردد.

 

مقاومت و پايداري آنان دراين جزاير بـه قدري تحسين بر انگيز بود کـه حتي فرمانده سپاه سوم عراق در يکي از اظهاراتش گفته بود:

«… ما آن قدر آتش بر جزاير مجنون فرو ريختيم و آن چنان آنجا را بمباران شديد نموديم کـه از جزاير مجنون جز تلي از خاکستر چيز ديگري باقي نيست!»

اما شهيد همت بدون هراس و ترس از دشمن و باوجود بي خوابي های مکرر همان‌ گونه بـه اداي تکليف و اجراي فرمان حضرت امام خميني «ره» مبني بر حفظ جزاير مي انديشيد و خطاب بـه برادران بسيجي مي گفت:

«برادران، امروز مساله ما، مساله اسلام و حفظ و حراست از حريم قرآن اسـت. بدون ترديد يا همه ی بايد پرچم سرخ عاشورايي حسين «ع» را بـه دوش کشيم و قداست مکتبمان، مملکت و ناموسمان را پاسداري و حراست کنيم و با گوشت و خون بـه حفظ جزيره، همت نماييم، يا اينکه پرچم ذلت و تسليم را در مقابل دشمنان خدا بالا ببريم و اين ننگ و بدبختي را بـه دامن مطهر اعتقادمان روا داريم ،کـه اطمينان دارم شـما طالبان حريت و شرف هستيد، نه ننگ و بدنامي.»

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

برخی از ويژگي هاي برجسته شهيد ابراهیم همت :

او عارفي وارسته، ايثارگري سلحشور و اسوه ای براي ديگران بودکه جز خدا بـه چيز ديگري نمي انديشيد و بـه عشق رسيدن بـه هدف متعالي و کسب رضاي خدا و حضرت احديت، شب و روز تلاش مي کرد و سخت ترين و مشکل ترين مسئوليت های نظامي رابا کمال خوشرويي و اشتياق و آرامش خاطر مي پذيرفت.

سردار سرلشکر رحيم صفوي فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درباره وي چنين مي گويد:

«او انساني بود کـه براي خدا کار مي کرد و اخلاص در عمل از ويژگي های بارز او بود، ايشان يکي از افراد درجه اولي بود کـه هميشه ماموريت های سنگين بر عهده اش قرار داشت. حاج همت مثل مالک اشتر بود کـه با خضوع و خشوعي کـه در مقابل خدا ودر برابر دلاورمردان بسيجي داشت، در مقابله با دشمن هم چون شيري غرّآن از مصاديق «اشداء علي الکفار، رحماء بينهم» بود. همت کسي بودکه براي اين انقلاب همه ی چيز خودش را فدا کرد و از زندگيش گذشت. او واقعاً بـه امر ولايت اعتقاد کامل داشت و حاضر بود دراين راه جان بدهد، کـه عاقبت هم چنين کرد. هميشه سفارش مي کرد کـه دستورات را بايد موبه مو اجرا کرد. وقتي دستوري هر چند خلاف نظرش بـه وي ابلاغ مي شد، ازآن دفاع مي کرد. ابراهيم از زمان طفوليت، روحي لطيف ،عبادي و نيايشگر داشت.»

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

پدر بزرگوار شهید ابراهیم همت درباره او مي گويد:

«محمد ابراهيم از سن 10 سالگي تا لحظه شهادت در تمام فراز و نشيب های سياسي و نظامي، هرگز نمازش ترک نشد. روزي از يک سفر طولاني و کسل کننده بـه منزل بازگشت. پس از استراحت مختصر، شب فرا رسيد. ابراهيم آن شب را بـه همه ی خستگي هايش تا پگاه، بـه نماز و نيايش ايستاد ووقتي مادرش وی را بـه استراحت سفارش نمود، گفت: مادر! حال عجيبي داشتم. ای کاش بـه سراغم نمي آمدي و آن حالت زيباي روحاني را از من نمي گرفتي.»

 

اين انسان پارسا تا آخرين لحظات حيات خود، دست از دعا و نيايش بر نداشت. نماز اول وقت را بر همه ی چيز مقدم مي شمرد و قرآن و توسل برنامه روزانه او بود. او بـه راستي همه ی چيز را فداي انقلاب کرده بود. آن چيزي کـه براي او مطرح نبود خواب و خوراک و استراحت بود. هر زمان کـه براي ديدار خانواده اش بـه شهرضا مي رفت، در آنجا لحظه ای از گره گشايي مشکلات و گرفتاري های مردم باز نمي ايستاد و دائماً در انديشه انجام خدمتي بـه خلق الله بود.

 

شهيد همت آن چنان با جبهه و جنگ عجين شده بود کـه در طول حيات نظامي خود فرزند بزرگش را فقط شش بار و فرزند کوچک تر خودرا تنها يکبار در آغوش گرفته بود.

 

او بسان شمع مي سوخت و چونان چشمه ساران در حال جوشش بودو يک آن از تحرک باز نمي ايستاد. روحيه ايثار و استقامت او اعجاب انگيز بود. حتي جيره و سهميه لباس خودرا بـه ديگران مي بخشيد و با همان کم، قانع بودو در پاسخ کساني کـه مي پرسيدند چرا لباس خودرا کـه بـه آن نيازمند بودي، بخشيدي؟ مي گفت: «من پنج سال اسـت کـه يک اورکت دارم و هنوز قابل استفاده اسـت!»

 

او فرماندهي مدير و مدبر بود. قدرت عجيبي در مديريت داشت. آن هم يک مديريت سالم در اداره کارها و نيروها. باوجود آنکه بـه مسائل عاطفي و نيز اصول مديريت احترام مي گذاشت و عمل مي کرد، در عين حال هنگام فرماندهي قاطع بود. او نيروهاي تحت امر خودرا خوب توجيه مي کرد و کنترل و پيگيري خوبي نيزداشت . کسي را کـه در انجام دستورات کوتاهي مي نمود بازخواست مي کرد و کسي را کـه خوب عمل مي کرد تشويق مي نمود.

 

بينش سياسي بُعد ديگري از شخصيت والاي او بـه شمار مي رفت. بـه مسائل لبنان و فلسطين و ساير کشورهاي اسلامي بسيار مي انديشيد و آن چنان از اوضاع آنجا مطلع بود کـه گويي ساليان درازي در آن سامان با دشمنان خدا و رسول«ص» در ستيز بوده اسـت. او باوجود مشغله فراوان از مطالعه غافل نبود و نسبت بـه مسائل سياسي روز شناخت وسيعي داشت.

 

از ويژگي های اخلاقي شهيد همت برخورد دوستانه او با بسيجيان جان برکف بود. بـه بسيجيان عشق مي ورزيد و همواره در سخنانش از اين مجاهدان مخلص تمجيد و قدرشناسي مي کرد. «من خاک پاي بسيجيان هم نمي شوم.ای کاش من يک بسيجي بودم ودر سنگر نبرد از آنان جدا نمي شدم.»

 

وقتي در سنگر های نبرد، غذاي گرم براي شهيد همت مي آوردند سوال مي کرد: آيا نيروهاي خط مقدم و ديگر اعضاي همرزممان در سنگرها همين غذا را مي خورند يا خير؟ و تا مطمئن نمي شد دست بـه غذا نمي زد.

 

شهيد همت همواره براي رعايت حقوق بسيجيان بـه مسئولان امر تاکيد و توصيه داشت. او کـه از روحيه ايثار و استقامت کم نظيري برخوردار بود، با برخوردها و صفات اخلاقي اش در واقع معلمي نمونه و سرمشقي خوب براي پاسداران و بسيجيان بودو خود بـه انچه مي گفت، عمل مي کرد. عشق و علاقه نيروها بـه او نيز از همين راز سرچشمه ميگرفت. براي شهيد همت مطرح نبود کـه چکاره اسـت، فرمانده اسـت يا نه. همت يک رزمنده بود، همت هم مرد جنگ بودو هم معلمي وارسته.

 

زندگینامه سردار شهید ابراهیم همت | تحقیق درباره شهید همت

زندگینامه شهید همت | عکس نوشته درباره شهید همت

 

شهید ابراهیم همت چگونه به شهادت رسید ؟ 

شهيد همت در جريان عمليات خيبر بـه برادران گفته بود: «بايد مقاومت کرده و مانع از بازپسگيري مناطق تصرف شده، توسط دشمن شد. يا همه ی اينجا شهيد مي شويم و يا جزيره مجنون را نگه مي داريم
رزمندگان لشکر نيز با تمام توان در برابر دشمن مردانه ايستادگي کردند. حاجي جلو رفته بود تا وضع جبهه توحيد را از نزديک بررسي کند، کـه گلوله توپ در نزديکي اش اصابت مي کند و اين سردار دلاور بـه همراه معاونش، شهيد اکبر زجاجي، دعوت حق را لبيک گفتند و سرانجام در 24 اسفند سال 62 در عمليات خيبر بـه لقاء خداوند شتافتند.

جدیدترین مطالب سایت