مجموعه : هنرهای دستی
بروزرسانی : 5 آبان 1402

15 ایده نقاشی ساده و خلاقانه برای نوجوانان

15 ایده نقاشی ساده و خلاقانه برای نوجوانان

نقاشی در اوقات فراغت بـه نوجوان شـما کمک می‌کند تا مهارت هاي‌ تفکر تخیلی خودرا تقویت کند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از ایده هاي‌ نقاشی برای نوجوانان را منتشر کرده ایم.

15 ایده ساده طراحی برای نوجوانان

صرف نظر از علاقه نوجوان شـما، چیزی برای همه ی دراین فهرست وجوددارد. برای ایده هاي‌ جالب طراحی برای نوجوانان آماده الهام گرفتن هستید؟

1. Tesselations

Tesselations

Tessellations بـه دلیل الگوهای هندسی تکراری خود جذابیت منحصر بـه فردی در میان نوجوانان و بزرگسالان دارد. اگر نوجوان شـما عاشق ریاضیات اسـت، خوشحال خواهد شد کـه در اوقات فراغت خود نقاشی‌هایي بکشد.

با اشکال اصلی مانند مربع، مستطیل، مکعب، قلب، مثلث و دایره شروع کنید، سپس بـه سراغ اشکال پیچیده بروید. هیچ محدودیتی برای اشکالی کـه می‌توانند امتحان کنند وجود ندارد. از گل گرفته تا ماهی، هر شکلی را امتحان کنید و ان را در سراسر صفحه تکرار کنید. جدا از این کـه یک فعالیت ریاضی اسـت، نوعی هنر مراقبه اسـت کـه می تواند نوجوان شـما را آرام کند.


مطالب مشابه: عکس های دیدنی از کاردستی های خوشمزه


2. بادکنک

بادکنک

بادکنک یکی از ساده‌ترین چیزها برای کشیدن اسـت. حتی اگر نوجوان شـما فاقد انحراف هنری باشد، میتواند موفق بـه کشیدن بادکنک شود. با بادکنک هاي‌ گرد معمولی شروع کنید و بـه شکل ها و اندازه هاي‌ مختلف بروید.

هنگامی کـه انها با یک صفحه پر از بادکنک تمام می شوند، می‌توانند آن ها رابا رنگ هاي‌ دلخواه پر کنند. این ایده طراحی ساده برای نوجوانان عالی اسـت زیرا هیچ فشاری روی انها برای ارائه یک تصویر عالی وجود ندارد «بالون ها در همه ی اشکال و اندازه ها هستند». همچنین بـه آن ها کمک میکند تا بر موانع خود غلبه کنند و شروع بـه آزمایش با ایده هاي‌ دیگر کنند.

کشیدن چیزهای ساده بـه نوجوانان اجازه میدهد تا خودرا کشف کنند. انها در مورد ترجیحات منحصر بـه فرد و حس سبک خود پی میبرند.

3. Zentangles

Zentangles

Zentangles خشم جدید در شهر اسـت. ذن بـه معنای مراقبه برای رسیدن بـه آرامش ذهن اسـت. آن ها قطعات خیره کننده اي از آثار هنری هستند کـه بـه عنوان فرم هاي‌ مراقبه دو برابر می شوند. با این حال، ساخت این زیبایی ها بسیار ساده اسـت. در واقع، حتی کودکان پیش دبستانی و خردسالان نیز می‌توانند زنتگول بکشند.

زنتاگول ها طبق معمولً با استفاده از قلم سیاه روی کاغذ سفید کشیده می شوند. شـما ممکن اسـت با استفاده از ضربات تکراری و تکنیک هاي‌ پر کردن رنگ برای خلق شاهکارها، اشکال مختلفی بسازید. Zentangle توسط یک راهب بـه نام ریک رابرتز و یک هنرمند بـه نام ماریا توماس ساخته شد. آن ها با Zentangle، مدیتیشن و هنر را در هم آمیختند.

4. طراحی سایه

طراحی سایه

این تکنیک نقاشی بـه نوجوان اجازه میدهد تا اشکال مورد علاقه خودرا بدون فشار اشتباه بکشد. اگر پنجره اي با نور خوب یا منبع نور قوی و ثابت دارید، می توانید نوجوان خودرا تشویق کنید تا با استفاده از سایه ها نقاشی بکشد.

یک شی را طوری روی یک ورق کاغذ قرار دهید کـه سایه ان با جزئیات واضح روی کاغذ بیفتد. طرح کلی شی را ترسیم کنید تا شکل اصلی را بـه دست آورید و سپس بـه هر شکلی ان را پر کنید. اگر چه ممکن اسـت در ابتدا محدود بـه نظر برسد «چون می توانید فقط از چیزهایی کـه قبلاً دارید استفاده کنید»؛ طراحی سایه میتواند برای ایجاد اشکال انتزاعی جالب با استفاده از چندین شیء استفاده شود.

5. ماندالا

ماندالا

طراحی ماندالا شبیه بـه زنتانگلینگ اسـت. اگر چه منشأ مذهبی دارد، اما در زمان هاي‌ اخیر بـه عنوان یک تکنیک طراحی مراقبه استفاده شده اسـت. در بودیسم و هندوئیسم باستان، برای نشان دادن چرخه زندگی استفاده می شد.

اگر چه نقاشی ماندالا از نظر طراحی روی کاغذ سفید با قلم سیاه شبیه بـه زنتگول اسـت، اما نیاز بـه دقت دارد. برای ترسیم یک ماندالای عالی باید از ابزارها و اندازه گیری هاي‌ خاصی استفاده کنید. این تجربه مراقبه کشیدن ماندالا همچنین می تواند بـه نوجوانان در استرس کمک کند.

6. رنگولی

رنگولی

رنگولی یک هنر هندی برای نشان دادن اشکال مختلف با استفاده از پودر برنج اسـت. طبق معمولً این اشکال در ورودی خانه یا بـه کمک شابلون یا با دست آزاد کشیده می شوند. رنگولی ها نوع ساده تری از نقاشی هاي‌ ماندالا هستند.

می توانید این نقاشی ها را روی کاغذ با استفاده از مدادهای رنگی یا نشانگرهای مختلف بازسازی کنید تا ظاهری رنگارنگ و پر جنب و جوش بـه آن ها ببخشید. اگر چه رنگولی ها بـه طور سنتی هم خوانی دارند، الگوها نیز در مد هستند.

7. ترسیم پرسپکتیو

ترسیم پرسپکتیو

اگر چه سخت بـه نظر می‌رسد، این ها یکی از ساده‌ترین ایده هاي‌ طراحی نوجوانان هستند. تنها کاری کـه باید انجام دهید این اسـت کـه یک نقطه دلخواه را در ورق کاغذ بـه عنوان افق تعیین کنید. از ان نقطه، خطوط کم رنگی را در زوایای مختلف بکشید و انها را بـه سمت لبه هاي‌ کاغذ هدایت کنید. بـه این دیدگاه یک نقطه اي می‌گویند.

پس از ترسیم این خطوط، شکل هاي‌ مختلفی را روی این خطوط بکشید تا نقشه هاي‌ پرسپکتیو بسازید. با ساختمان هاي‌ ساده و اشکال مکعبی شروع کنید. بـه ساخت مناظر ادامه دهید. نوجوان همچنین ممکن اسـت بـه دیدگاه هاي‌ دو نقطه اي یا جوی پیشرفت کند.


مطالب مشابه: طرز ساخت کاردستی کوسن


8. نقاشی حیوانات

نقاشی حیوانات

اگر چه طراحی حیوانات سخت بـه نظر میرسد، اما کشیدن انها بسیار ساده اسـت. تعدادی آموزش یوتیوب وجوددارد کـه نقاشی حیوانات رابا استفاده از شبکه ها آموزش میدهد. نوجوانان می‌توانند هر حیوانی را بکشند، چه سگ و چه اژدها. آسمان حد اسـت

با کمی تمرین، انها میتوانند استفاده از شبکه را متوقف کنند و شروع بـه کشیدن آزاد کنند. آن ها همچنین می‌توانند حیوانات مختلف دیگری را در طرح هاي‌ خود بگنجانند و شروع بـه کشیدن حیوانات افسانه اي مانند قنطورس یا تک شاخ کنند. نوجوانان طبق معمولً هنگام گذراندن طیف وسیعی از احساسات احساس غرق شدن می کنند. با کشیدن حیوانات ساده می‌توانند احساسات خودرا پردازش کرده و احساس بهتری داشته باشند.

9. جنازه نفیس

جنازه نفیس

این ایده طراحی هیچ شباهتی بـه نام ان ندارد. در واقع، این یک فعالیت فوق العاده سرگرم کننده اسـت کـه هر شخصی می تواند ان را امتحان کند. باعث میشود همه ی با صدای بلند بخندند. بهترین بخش این اسـت کـه برای انجام این نقاشی ها حتی لازم نیست هنرمند خوبی باشید.

یک ورق کاغذ بردارید و ان را بـه اندازه یک سوم تا کنید. کناره ها را بـه سه طول مساوی علامت بزنید و هر فلپ را ببرید. قسمت مرکزی را برش ندهید. فلپ ها را روی قسمت مرکزی تا کنید و آن ها را در مقابل خود قرار دهید. در قسمت بالایی، سه سر مختلف، یکی روی هر فلپ بکشید. بـه همین ترتیب، نیم تنه و پاها را در فلپ میانی و پایینی بکشید. فلپ ها را بـه صورت تصادفی باز و بسته کنید تا تصاویر خنده دار ایجاد کنید.

10. انیمیشن

انیمیشن

با تصاویر متحرک بـه تخیل فرزندتان بال بدهید! تنها چیزی کـه نیاز دارید یک اسکچ پد، خودکار و خط داستانی اسـت. ممکن اسـت بـه سادگی پرتاب توپ از صفحه باشد. هنگامی کـه خط داستان را دارید، با کشیدن نخستین تصویر در صفحه آخر شروع کنید. نقاشی بعدی باید کمی با نقاشی اول متفاوت باشد. با کمی تمرین، متوجه خواهید شد کـه چقدر تغییر می توانید دریک صفحه ایجاد کنید. پس از انجام تمام نقشه ها، صفحات را ورق بزنید تا از انیمیشن خود شگفت زده شوید.

11. نقاشی انتزاعی

نقاشی انتزاعی

طراحی انتزاعی مجموعه اي از خطوط مستقیم یا منحنی روی بوم اسـت. این پرتره ها هیچ الگو، فرم یا طرح رنگ خاصی ندارند. همان طور کـه از نام ان پیداست، طرح ها کاملا انتزاعی هستند. نوجوان شـما می تواند هر طور کـه دوست دارد نقاشی کند.

از آنجایی کـه این نقاشی‌ها از هیچ الگوی مشخصی پیروی نمی کنند یا قوانینی ندارند، بـه نوجوان شـما آزادی آزمایش می دهند. در واقع، نقاشی انتزاعی می تواند نوجوان شـما را بـه سمتی سوق دهد کـه بـه طور جدی نقاشی را بـه عنوان خروجی برای احساسات خود درنظر بگیرد. هدف از این ایده این اسـت کـه بـه نوجوان خود یک تجربه مراقبه و آرامش بخش بدهید زیرا هیچ فشاری در مورد نتیجه وجود ندارد.

12. دودلینگ

دودلینگ

اگر نوجوان شـما متعصب بـه کارتون یا کتاب هاي‌ مصور اسـت، ممکن اسـت از این ایده طراحی مسحورکننده لذت ببرد. Doodling قرن هاست کـه وجود داشته اسـت. دیدن ابله‌ها روی کتاب‌هاي‌ مدرسه، لوازم اداری «طبق معمولً در طول سخنرانی‌هاي‌ خسته‌کننده یا جلسات طولانی‌مدت کشیده می شوند» یا بـه صورت گرافیتی بسیار رایج اسـت.

ابله ها مجموعه اي از خطوط و الگوهایی هستند کـه در هنگام بی حوصلگی و طبق معمولً بدون برداشتن خودکار کشیده می شوند. اما در زمان‌هاي‌ اخیر، تغییر گسترده‌اي دراین شکل هنری رخ داده اسـت کـه در ان مردم در واقع ابله‌هایي را برای زیباسازی خانه و محل کار خود ایجاد میکنند. از رنگین کمان هاي‌ خندان گرفته تا تک شاخ هاي‌ در حال پرواز، هیچ چیزی وجود ندارد کـه نتوانید ان را دودل کنید.

دودلینگ همچنین شوخ طبعی را تشویق می‌کند و باعث میشود نوجوانان گهگاهی بخندند. این امر بـه ویژه زمانی صادق اسـت کـه نوجوانان چهره هاي‌ خنده دار افراد با ویژگی هاي‌ اغراق آمیز را ترسیم کنند.

13. نقاشی با مداد رنگی آب شده

نقاشی با مداد رنگی آب شده

اگر چه نقاشی مداد رنگی ذوب شده اغلب با کودکان کوچک تر مرتبط اسـت، نوجوانان و نوجوانان نیز می‌توانند با ان نقاشی کنند. از آنجایی کـه نوجوانان بسیار مسئولیت پذیر هستند و راه خودرا در اطراف اجسام داغ میدانند، می توانید بـه آن ها اعتماد کنید کـه با این مداد رنگی ها بـه درستی کار کنند. اما، اگر بـه کمک نیاز دارند، آنجا باشید.

یک صفحه داغ را در پایین ترین حالت قرار دهید و یک ورق کاغذ را روی ان قرار دهید. حالا مداد رنگی ها را روی کاغذ نگه دارید تا ذوب شوند. سپس کاغذ را بلند کنید تا موم در هر جهتی کـه میخواهید جریان پیدا کند. اگر بشقاب داغ ندارید، سینی فر را در فر گرم کنید و کاغذ را روی ان قرار دهید. گرما را خیلی سریع از دست میدهد، بنابر این نوجوان شـما ممکن اسـت برای گرم کردن مجدد ان بـه کمک نیاز داشته باشد.

14. طراحی هیولا

طراحی هیولا

هیولاها در اشکال و اندازه هاي‌ مختلف وجود دارند. برخی دوستانه هستند، در حالی کـه برخی دیگر آن گونه نیستند. اگر نوجوان شـما مایل بـه آزمایش اسـت، کشیدن هیولا می تواند ایده خوبی برای او باشد.

بهترین بخش طراحی هیولاها این اسـت کـه آن ها بی شکل هستند، ممکن اسـت هر تعداد اندام، چشم، زبان و غیره داشته باشند. از مایک وازوفسکی اولیه از Monsters Inc شروع کنید. او یک چشم، بدنی گرد دارد و کشیدن ان بسیار آسان اسـت. سپس تخیل نوجوان شـما حد اسـت. انها می‌توانند قهرمانان، شخصیت هاي‌ شرور را ترسیم کنند و حتی داستان هاي‌ حماسی در اطراف انها خلق کنند.

15. نقاشی میوه

نقاشی میوه

این یکی از ساده‌ترین ایده هاي‌ نقاشی برای نوجوانان اسـت. برای یک چیز، آن ها بـه اسانی در خانه شـما در معرض هستند. نوجوان شـما می تواند یکی را در مقابل خود قرار دهد و ان را بکشد. آن ها می‌توانند از رنگ هاي‌ سرگرم کننده برای پر کردن انها استفاده کنند. برای مثال، انها میتوانند موز را فقط برای سرگرمی قرمز رنگ کنند.

هنگامی کـه آن ها با اصول اولیه تمام شدند، بـه سراغ چیزهای جدی بروید. طراحی طبیعت بی جان یک هنر جدی اسـت. دراین، شـما باید در واقع سوژه را بـه شکل واقعی خود ترسیم کنید، از جمله انعکاس نور و سایه ها.

1. نقاشی برای نوجوانان چه فوایدی دارد؟

نقاشی می تواند بـه نوجوانان کمک کند تا خودرا ابراز کنند، اعتماد بـه نفس بـه دست آورند، خلاقیت و تخیل خودرا توسعه دهند، همچنین تنش را کاهش داده و خلق و خوی خودرا التیام بخشند.

2. چند نکته برای کمک به نوجوانان برای توسعه مهارت های نقاشی خود چیست؟

برخی از نکاتی کـه ممکن اسـت بـه نوجوانان کمک کند مهارت هاي‌ نقاشی خودرا التیام بخشند عبارتند از: تمرین کشیدن مکرر، تشویق آن ها بـه شرکت در کلاس نقاشی یا یک دوره آنلاین، کمک بـه ایجاد اعتماد بـه نفس و تبدیل نقاشی بـه یک فعالیت سرگرم کننده.

3. برخی از ابزارها و مواد هنری محبوب برای هنرمندان نوجوان چیست؟

هنرمندان نوجوان اغلب از مداد و زغال چوب برای طراحی، از رنگ و قلم مو برای نقاشی و از کتاب طرح یا بوم برای خلق آثار هنری خود استفاده می کنند. این مواد راه هاي‌ مختلفی را بـه آن ها میدهد تا خلاق باشند و ایده هاي‌ خودرا از طریق هنر نشان دهند.

4. چند تمرین نقاشی خوب برای بهبود خلاقیت چیست؟

برای التیام خلاقیت، می توانید سعی کنید شکل هاي‌ مختلف بکشید و آن ها را بـه چیزهایی کـه تصور میکنید تبدیل کنید، از دست ضعیف خود برای انعطاف پذیرتر کردن سبک خود استفاده کنید و با استفاده از اشیاء یا کلمات معمولی بـه عنوان الهام بخش، صحنه هاي‌ منحصر بـه فردی ایجاد کنید.

5. چگونه یک نوجوان می تواند از نقاشی برای مراقبت از خود و رهایی از استرس استفاده کند؟

نقاشی می تواند راهی برای یک نوجوان برای مراقبت از خود و کاهش استرس باشد. انها می‌توانند از آثار هنری خود برای بیان احساسات خود استفاده کنند و بـه جای نگرانی در مورد نتیجه نهایی، بر لذت بردن از عمل طراحی تمرکز کنند. این می تواند یک فعالیت آرامش بخش برای آن ها باشد. تحقیقات نشان میدهد کـه هنر می تواند بـه افراد کمک کند تا اضطراب، افسردگی و استرس را بازرسی کنند.

6. چگونه یک نوجوان می تواند برای نقاشی های خود الهام بگیرد؟

نوجوانان می‌توانند با امتحان سبک هاي‌ مختلف هنری، نگاه کردن بـه جهان و دنبال کردن هنرمندانی کـه دوست دارند، برای نقاشی هاي‌ خود الهام بگیرند. انها همچنین می‌توانند از مواد جدید استفاده کنند و برای الهام گرفتن از نمایشها یا کلاس هاي‌ هنری دیدن کنند.


مطالب مشابه: چگونه ساخت کاردستی برای کودکان در تمام سنین مفید است؟


در پایان

ایده هاي‌ نقاشی برای نوجوانان می تواند بـه نوجوان شـما کمک کند تا مهارت هاي‌ نقاشی خودرا تقویت کند. این ایده ها همچنین انها را برای ساعت ها درگیر میکند. نوجوانان علایق مختلفی دارند. اگر بـه نقاشی علاقه دارند، با حمایت و تشویق بـه انها کمک کنید تا اشتیاق خودرا دنبال کنند.

بسته بـه مهارت ها و علاقه مندی هاي‌ نوجوان خود، می توانید ایده هاي‌ مختلف طراحی را از این فهرست انتخاب کنید. آن ها همچنین ممکن اسـت بـه پرورش جنبه خلاق خود کمک کنند ودر این فرآیند لذت زیادی ببرند. با این حال، اگر علاقه اي بـه نقاشی ندارند، هرگز انها را وادار نکنید.

برچسب‌ها: ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت