قدیمی ترین زبان دنیا چیست ؟ (+12 زبان قدیمی )

قدیمی ترین زبان دنیا چیست ؟ (+12 زبان قدیمی )

قدیمی ترین زبان دنیا چیست ؟ اندازه‌گیری دقیق تعداد زبان‌هایي کـه در سرتاسر جهان صحبت می شوند می تواند یک کار باشد، زیرا این اعداد دائماً در نوسان هستند. بسیاری از این زبان ها هنوز زنده و پویا هستند و تا بـه امروز توسط جوامع مختلف جهان صحبت میشود. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از قدیمی‌ترین زبان های‌ دنیا را منتشر کرده ایم.

 

قدیمی ترین زبان های دنیا

روزی روزگاری، قبل از شکل‌گیری تمدن ها، پادشاهی ها تأسیس شد و قبل از ایجاد هنجارهای جامعه، انسانها با استفاده از حرکات دست و صداهای بدوی دهان باهم ارتباط برقرار میکردند. مفهوم زبان حدود 10000 سال پیش ظهور کرد و مسیر بشریت را تغییر داد.

 

این استفاده از زبان اسـت کـه بـه توسعه نژاد بشر منجر شد و ما را بـه جایی کـه امروز هستیم رساند. اگر چه منشا نخستین زبان در سراسر جهان بـه شدت مورد بحث اسـت، برخی از متون مقدس باستانی و حکاکی‌های‌ غار برخی از قدیمی‌ترین زبان‌های‌ جهان را نشان میدهند.

 

1. تامیل «5000 سال قدمت» – قدیمی ترین زبان زنده جهان

تامیل «5000 سال قدمت» - قدیمی ترین زبان زنده جهان

تامیل کـه توسط 78 میلیون نفر صحبت می‌شود و زبان رسمی در سریلانکا و سنگاپور اسـت، قدیمی‌ترین زبان جهان اسـت. این تنها زبان باستانی اسـت کـه تا دنیای مدرن باقیمانده اسـت. بخشی از خانواده دراویدی، کـه شامل برخی از زبان‌های‌ بومی جنوب و شرق هند اسـت، تامیل رایج ‌ترین زبان در ایالت تامیل نادو اسـت و همچنین یکی از زبان‌های‌ رسمی هند اسـت. کتیبه هایي مربوط بـه قرن سوم قبل از میلاد در تامیل یافت شده اسـت.

 


مطالب مشابه: دانستنی های جالب درباره جهان باستان «عکس»


 

2. سانسکریت «5000 سال قدمت» – قدیمی ترین زبان جهان

سانسکریت «5000 سال قدمت» - قدیمی ترین زبان جهان

بر خلاف تامیل، کـه هنوز هم زبان رایجی اسـت، سانسکریت قدیمی‌ترین زبان جهان اسـت اما درحدود 600 سال قبل از میلاد از رواج عمومی خارج شد. اکنون این یک زبان مذهبی اسـت – زبان های‌ مقدسی کـه در متون مقدس هندوئیسم، بودیسم و جینیسم یافت می‌شود.

 

نخستین گزارش مکتوب سانسکریت را می توان در Rigveda یافت، مجموعه اي از سرودهای سانسکریت ودایی، کـه در جایی درحدود هزاره دوم قبل از میلاد نوشته شده اسـت. بر اساس مطالعات، سانسکریت پایه بسیاری از زبان های‌ اروپایی را تشکیل می‌دهد و هنوز هم یکی از زبان های‌ رسمی هند اسـت.

 

3. مصری «5000 سال قدمت»

مصری «5000 سال قدمت»

مصر بـه عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن های‌ جهان شناخته می‌شود و قبطی مصر قدیمی‌ترین زبان بومی مصر اسـت. سوابق مکتوب استفاده از ان بـه 3400 سال قبل از میلاد برمی گردد کـه ان را بـه یک زبان باستانی تبدیل کرده اسـت.

 

قبطی تا اواخر قرن هفدهم پس از میلاد رایج ‌ترین زبان در مصر بود تا این کـه با عربی مصری، پس از حمله مسلمانان جای گزین شد. قبطی هنوز بـه عنوان زبان عبادی در کلیسای قبطی مصر استفاده می‌شود. امروزه تنها تعداد انگشت شماری بـه زبان روان صحبت میکنند.

 

4. عبری «3000 سال قدمت»

عبری «3000 سال قدمت»

عبری درحدود سال 400 پس از میلاد از بین رفت ودر حال حاضر بـه عنوان یک زبان مذهبی برای یهودیان در سراسر جهان حفظ میشود. با ظهور صهیونیسم در قرن 19 و 20؛ عبری دوران احیا را پشت سر گذاشت و زبان رسمی اسرائیل شد.

 

اگر چه عبری مدرن با نسخه کتاب مقدس متفاوت اسـت، اما گویشوران بومی این زبان میتوانند انچه در متون باستانی نوشته شده اسـت را کاملاً درک کنند. عبری مدرن از بسیاری جهات تحت تأثیر سایر زبانهای یهودی اسـت.

 

5. یونانی «2900 سال قدمت»

یونانی «2900 سال قدمت»

یونانی زبان رسمی یونان و قبرس اسـت و نخستین بار در یونان و آسیای صغیر کـه اکنون بخشی از ترکیه اسـت صحبت می‌شود. یونانی سابقه اي بدون وقفه در استفاده بـه عنوان زبان نوشتاری برای بیش از 3000 سال دارد، کـه طولانی تر از هر زبان هند و اروپایی دیگری اسـت کـه امروزه صحبت می‌شود.

 

این تاریخ بـه سه مرحله یونانی باستان، یونانی قرون وسطی و یونانی جدید تقسیم می‌شود. امروزه بیش از 15 میلیون نفر کـه اکثراً در یونان و قبرس زندگی میکنند یونانی صحبت می‌کنند. کشورهایی مانند ایالات متحده و استرالیا نیز دارای جوامع بزرگ یونانی زبان هستند.

 

6. باسک «2200 سال قدمت»

باسک «2200 سال قدمت»

بهترین و قدیمی ترین زبان دنیا چیست

باسکی بومی توسط جمعیت کمی از مردم ساکن در اسپانیا و فرانسه صحبت می‌شود. با این حال، بـه طور کامل بـه فرانسوی و اسپانیایی، یا هر زبان دیگری در جهان بی ارتباط اسـت. زبان شناسان قرن ها در مورد ریشه های‌ این زبان اسرارآمیز فکر کرده اند، اما هیچ یک از نظریه ها نتوانسته اند آب را حفظ کنند.

 

چیزی کـه واضح اسـت این اسـت کـه باسک قبل از ورود زبان‌های‌ رومی در اروپا وجود داشته اسـت ودر طول اعصار در گوشه‌ها و گوشه‌های‌ کوچک منطقه زنده مانده اسـت.

 


مطالب مشابه: آشنایی با نماد های اساطیری ایرانی در جشن نوروز


 

7. لیتوانیایی «5000 سال قدمت»

لیتوانیایی «5000 سال قدمت»

لیتوانیایی بخشی از گروه زبان های‌ هند و اروپایی اسـت کـه زبان های‌ مدرن مختلفی مانند آلمانی، ایتالیایی و انگلیسی را بـه وجود آورد. لیتوانیایی ارتباط نزدیکی با سانسکریت، لاتین و یونان باستان دارد و اصوات و قواعد دستور زبان دوران باستان را بـه روشی بسیار بهتر از هر یک از عموزاده های‌ زبانی خود حفظ کرده اسـت.

 

بنابر این این زبان یکی از قدیمی‌ترین زبان های‌ جهان بـه حساب می‌آید. امروزه لیتوانیایی بـه عنوان زبان رسمی جمهوری لیتوانی و همچنین یکی از زبان های‌ رسمی اتحادیه اروپا اسـت. توسط نهادهای خاص و قوانین زبانی محافظت می‌شود.

 

8. فارسی «2500 ساله»

فارسی «2500 ساله»

فارسی زبان رایج در ایران، افغانستان و تاجیکستان امروزی اسـت. فارسی زاده مستقیم زبان پارسی باستان اسـت کـه زبان رسمی امپراتوری ایران بود. فارسی مدرن درحدود 800 پس از میلاد پدیدار شد و از ان زمان تا کنون بـه طور پراکنده اي تغییر کرده اسـت. گويشوران زبان فارسي مي‌توانستند نوشته‌های مربوط بـه سال 900 ميلادي را بردارند و با دشواري نسبتاً كم‌تري نسبت بـه خواندن متون انگليسي زمان شكسپير ان را بخوانند.

 

9. گالیک ایرلندی «1500 سال قدمت»

گالیک ایرلندی «1500 سال قدمت»

گالیک ایرلندی، گالیک، Erse یا ایرلندی دارای 276000 سخنران در سراسر جهان اسـت. گیلیک ایرلندی ریشه سلتیکی از عصر برنز دارد. با این حال، سنت ادبی را می توان بـه قرن ششم پس از میلاد ردیابی کرد. زبان ایرلندی با زبان‌های‌ مانکس، اسکاتلندی، ولزی، کورنیش و برتون مرتبط اسـت. قدیمی‌ترین کتیبه‌های‌ زبان را میتوان در سنگ‌های‌ اوغام قرن پنجم و ششم میلادی دید.

 

10. ایسلندی «1200 ساله»

ایسلندی «1200 ساله»

آشنایی با قدیمی ترین زبان دنیا چیست

ایسلندی، زبان ملی ایسلند، توسط 330000 نفر صحبت می‌شود. ایسلندی در برخی از مناطق دانمارک، ایالات متحده آمریکا و کانادا نیز صحبت می‌شود. ایسلندی یک زبان آلمانی شمالی اسـت. این زبان از زبان نورس ساخته شده بود کـه توسط مهاجران نروژ در قرن 9 و 10 آورده شد. خط های‌ مکتوب زبان ایسلندی کاملاً شبیه بـه نورس قدیم اسـت و می توان ان را در آثار آری دانشمند «1068-1148» جست‌وجو کرد.

 

11. چینی «6000 سال قدمت»

چینی «6000 سال قدمت»

چینی توسط حدود 1.2 میلیارد نفر در جهان صحبت میشود. زبان چینی متعلق بـه گروه زبان های‌ چینی- تبتی اسـت. این زبان گویش های‌ پیچیده زیادی دارد. حروف چینی مربوط بـه 3000 سال پیش اسـت. هیروگلیف ها را می توان بـه سلسله شانگ در قرن 16 تا 11 قبل از میلاد ردیابی کرد. با این حال، متن نوشته شده بـه تازگی درسال 1956 برای آسانی درک ساده شده اسـت.

 

12. عربی «1500 سال قدمت»

عربی «1500 سال قدمت»

زبان عربی زبان قرآن اسـت، پس زبانی مقدس اسـت. عربی توسط حدود 260 میلیون نفر صحبت میشود. زبان عربی گویش های‌ زیادی دارد و منشاء زبان هایي مانند اردو و مالایی اسـت. برخی از کلمات انگلیسی مانند شکر، جبر، الکل و امیر ریشه عربی دارند.

 


مطالب مشابه: 10 بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری 


 

در پایان

از زمان پیدایش نخستین زبان، هزاران زبان بـه وجود آمده اند. بسیاری از زبان ها در بین انها در زمان گمشده اند و اکنون فقط در افسانه ها یافت می شوند. با گذشت زمان زنده مانده اند و هنوز در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این‌ها چیزی نیست جز گواهی بر روح انسان و این واقعیت کـه برخی چیزها هرگز نمی میرند.

جدیدترین مطالب سایت