خرید و فروش در اینترنت

کلام های ناب از سخنان ارزشمند امام محمد باقر (ع)

مجموعه : سخنان بزرگان
کلام های ناب از سخنان ارزشمند امام محمد باقر (ع)

میلاد امام محمد باقر ع 

روز اول ماه رجب میلاد امام محمد باقر هست که درود خدایان بر او باد . 

 

نام مبارک امام پنجم محمد بود. لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم هست، بدين جهت که: دريای دانش را شکافت و اسرار علوم را آشکارا تولید. القاب ديگری مثل شاکر و صابر و هادی نيز برای آن حضرت یاد کرده اند که هريک باز گوينده صفتی از صفات آن امام بزرگوار بوده هست.

 

تاریخ ولادت امام محمد باقر «ع»

امام محمد باقر«عليه السلام» در روز اول رجب سال 57 هجرى در مدينه منوّره ديده به دنیا گشود، برخى از مورخان , ولادت ايشان را در سوم صفر سال 57 هجرى دانسته اند.

 

پدر و مادر امام محمد باقر«ع»
پدر بزرگوار امام محمد باقر«عليه السلام» حضرت امام زين العابدين «عليه السلام»، و مادر مكرمه آن حضرت دختر امام مجتبى«عليه السلام» به نام «ام عبدالله» و از اين جهت آن حضرت از پدر و مادر منتسب به خاندان گرامى رسول اكرم«صلى الله عليه وآله» بودند.

 

علم امام محمد باقر «ع»
امام باقر علیه السلام چون در اواخر زمان حکومت بنی‌ امیه به‌سر می برد، از ضعف قدرت حاکمه بهرهگیری نمود ودر نشر معارف اسلامی، تلاش گسترده‌اي کرد و با مخالفین و صاحبان عقاید گوناگون، مناظرات مفصّلي داشت و به سؤالات شیعیان و مخالفین پاسخ داد. لذا ازآن امام در تمام قضایا فقهی و اجتماعی و حکومتی روایات فراوانی نقل شده هست، به‌طوری‌که تقریباً هیچ کتاب روایی نیست مگر این‌که از امام باقر علیه السلام در موارد گوناگون روایتی یاد شده هست.

 

امام باقر علیه السلام با صحابی بزرگ رسول خدا، جابر بن عبدالله انصاری روابط صمیمانه‌اي داشت و برای او احترام خاصی قائل بود. برای آن امام، غیر از جابر، اصحاب و راویان زیادی نام می برند که در میان انها جابر بن یزید جعفی و محمّد بن مسلم و زراره و حمران، بسیار معروفند. شاعر مشهور امام نیز کمیت نام دارد.

 

حوادث زمان امامت امام محمد باقر «ع»
برادر امام باقر علیه السلام زید بن علی بن الحسین پس از شهادت امام سجاد علیه السلام پرچم مخالفت با بنی‌امیه را برافراشت و افراد زیادی رابه دور خود جمع کرد. ولی امام باقر وی را از قیام مسلّحانه منع کرد و فرمود: « هنوز وقتش نرسیده هست، و قیام تو در نهایت به خسارت مسلمین می انجامد.» اما زید که خون حسینی در رگ‌هاي او می‌جوشید، زیر بار نرفت و قیام کرد و عاقبت در اثر اعلان مخالفت با بنی‌امیه به شهادت رسید.

 

حاکمان زمان امامت امام باقر«ع»
امام باقر علیه السلام در زمان حکومت ولید بن عبدالملک به امامت رسیدند که پس از او سلیمان بن عبدالملک و آنگاه عمربن عبدالعزیز و آنگاه یزید بن عبدالملک و پس از او هشام بن عبدالملک، یکی پس از دیگری حاکم مَمالک اسلامی شدند. امام با هر یک از انها به نحو نابّي برخورد میکرد، ولی متأسّفانه برخی از بستگان وی، از جمله زید بن حسن بن علی به بدگویی او دست زدند تا سرانجام هشام ، امام را مسموم کرد و به شهادت رساند.

 

امام باقر علیه السلام به فرزند ارجمندش امام صادق علیه السلام وصیت فرمود و به لقاء پرورگار شتافت. آن حضرت دارای سه همسر و هفت فرزند بود.
از امام باقر علیه السلام مواعظ بسیار ارزشمندی به یادگار مانده هست که تمام نسل‌ها تا قیامت ازآن بهره‌مند خواهند بود.

 

كلامى از امام باقر«ع»
در اينجا اين مقاله را با دو حديث از امام باقر«ع» به پايان مى بريم.

 

1. آن حضرت از پدرانش از رسول خدا«ص» روايت كرد كه آن حضرت فرمود : سخت ترين كارها سه چيز هست. اوّل: مواسات برادران دينى در مال، دوّم: آنكه در برخورد با مردم جانب انصاف را داشته باشى، سوم: ياد خداوند در هرحال.

 

2. حسن بن صالح مى گويد: از امام محمّد باقر«ع» شنيدم كه فرمود: آميخته نشده هست چيزى به چيز ديگر كه بهتر از آميخته شدن حوصله و بردبارى به علم و دانش باشد.

 

برچسب‌ها: