بروزرسانی : 28 آذر 1396

چگونه بفهمیم شارژر گوشی ما اصل است یا تقلبی ؟

چگونه بفهمیم شارژر گوشی ما اصل است یا تقلبی ؟

ترفند مشخص کردن شارژر اصلی از تقلبی 

بیشتر شارژر هایي که در ایران وجود دارند به علت قاچاق هاي زیاد هم اصلی دارد هم تقلبی در ادامه میتوانید بیشتر ما را دنبال نمایید. 

شارژر گوشی موبایل , کمی قبل‌تر برای انجام هریک از این کارها به یک ابزار جداگانه نیاز داشتید و برای روشن کردن آن ها نیازمند برق بودید. باتری شاید در ذهن خیلی از ما ساده ترین بخش یک دستگاه الکترونیکی باشد، اما فرض کنید لحظه‌اي این قطعه «باتری» را از وسیله خود جدا کنید، قطعا از هیچ‌یک از امکانات آن نمی توانید استفاده کنید. استفاده از چنین قطعه باارزشی آدابی دارد که بد نیست با آن آشنا شوید.

چگونه بفهمیم شارژر گوشی ما اصل است یا تقلبی ؟

هوای باتری خودرا دارید؟

برای استفاده از امکانات گوشی یا دستگاه‌هاي مختلف دیگر مثل لپ‌تاپ و تبلت به شارژ کردن باتری نیاز دارید. باتری هم مثل تمام قطعات دیگر عمر مشخصی دارد که نگه‌داری مناسب آن می تواند عمرش را بیشتر کند.

دوران تهیه هریک از دستگاه‌ها یک شارژر مناسب با آن دستگاه در جعبه قرار میگیرد. تا زمانی که از این شارژر استفاده می کنید احتمالا هوای باتری خودرا دارید و آسيب‌اي به آن نمی زنید، اما در تعداد زیادی از مواقع به شارژر استاندارد و مخصوص دستگاه خود دسترسی ندارید. استفاده از دیگر شارژرها میتواند آسیب‌هاي جدی به دستگاه شما بزند.

ممکن است همه ی شارژرهای گوشی‌ها و تبلت‌هاي اندروید یا iOS به یک دیگر بخورند، اما این علت منطقی برای استفاده از هر شارژری نیست. باید دقت کنید آیا شارژر مناسب دستگاه شماست یا نه و بعد ازآن استفاده کنید.

شارژرهای تقلبی

شارژرهای دستگاه‌هاي الکترونیکی که گاهی به آن آداپتور نیز گفته میشود، وظیفه مبدل برق 220 ولت به ولتاژ موردنیاز باتری دستگاه را برعهده دارند. با گشت‌وگذار در بازار یا فروشگاه‌هاي اینترنتی براحتی میتوانید انواع گوناگونی از شارژرها رابا قیمت‌هاي متمایز مشاهده کنید.

در تعداد زیادی از موارد قیمت این شارژرها بسیار ارزان است. تفاوت این شارژرهای ارزان‌قیمت با نمونه اصلی چیست و چرا اینقدر ارزان‌تر ارائه میشوند؟ اگر بخواهیم در مورد همه ی شارژرهای ارزان‌قیمت لفظ تقلبی رابه کار ببریم شاید کم‌لطفی باشد، اما باید بگوییم شارژرهای ارزان‌قیمت و گاهی گران‌قیمت ممکن است اصل نباشند.

چگونه بفهمیم شارژر گوشی ما اصل است یا تقلبی ؟

مشکلات شارژرهای تقلبی

به‌طور طبیعی با دقت به نوع باتری و نیاز هر دستگاه شارژر متناسب آن طراحی و ارائه میشود. به دلایل مختلف مثل گم‌ شدن، خراب‌شدن ودر معرض نبودن شارژر اصلی، کاربران شارژر جای گزین تهیه میکنند، اما باید دقت داشت شارژرهای تقلبی می توانند آسیب‌هاي جدی به دستگاه بزنند. به‌عنوان‌مثال ممکن است یک شارژر، میزان ولتاژ ورودی و خروجی متناسب با دستگاه را تأمین نکند.

درگاه‌هاي گوشی برای اتصال شارژر به‌ صورت استاندارد طراحی میشوند و طراحی ضعیف شارژرهای تقلبی می تواند سبب شود کابل شارژر به‌درستی در درگاه قرار نگرفته و گاهی سبب گشاد شدن درگاه میشود که درصورت استفاده از شارژر اصلی هم به‌درستی عملیات شارژ دستگاه انجام نمی شود.

در بعضی موارد دیده‌ شده هنگام اتصال دستگاه به سیستم با شارژر تقلبی، دستگاه توسط سیستم شناسایی نمیشود که این‌ یکیدیگر از معایب کابل‌هاي شارژ تقلبی است. همینطور به‌طور پیش‌فرض دریک شارژر قطعاتی قرار دارد که هنگام شارژ شدن کامل دستگاه، شارژرسانی به باتری را متوقف می کند تا میزان زیاد شارژ، عمر باتری را کاهش ندهد.

متأسفانه مشکلات جدی‌تری هم وجوددارد و گاهی دیده ‌شده استفاده از شارژر تقلبی سبب آسیب جدی به سخت‌افزار دستگاه یا سوختن کامل دستگاه شده است. آتش‌سوزی احتمالی یکیدیگر از معضلاتی است که ممکن است رخ دهد، چراکه خیلی اوقات در دوران استفاده از شارژرهای تقلبی، گرمای تولیدشده توسط شارژر آن‌قدر بالاست که درصورت قرارگیری درکنار وسایل قابل اشتعال ممکن است سبب آتش‌سوزی شود.

همینطور گاهی دیده‌ شده استفاده از شارژرها و کابل‌هاي تقلبی در دوران اتصال شارژر به دستگاه سبب جرقه زدن‌هایي بوده که یا سوکت دستگاه را نابود کرده یا سبب آسیب‌هاي جدی‌تری شده است. تعداد زیادی از شارژرهای تقلبی ممکن است سرعت شارژ باتری را بالا ببرند و حتی در بعضی موارد ممکن است بعد از جدا کردن شارژر متوجه شوید با اینکه سمبل شارژ شدن دستگاه نمایش داده‌شده، ولی دستگاه شارژ نشده است.

چگونه بفهمیم شارژر گوشی ما اصل است یا تقلبی ؟

راه حل‌هاي تشخیص شارژرهای تقلبی

طبق معمول ظرافت در طراحی شارژرهای اصلی لحاظ شده است و با یک نگاه ساده میتوان تفاوت بین نمونه‌هاي اصلی و تقلبی را متوجه شد. همینطور کیفیت فیزیکی شارژرهای اصلی با شارژرهای تقبلی کاملا متمایز است. به‌عنوان‌مثال جنس بدنه شارژر و همینطور رنگ چاپ روی آن می تواند گزینه‌هایي باشد که در دوران خرید باید به آن دقت کرد.

در مورد کابل شارژر هم نکات ظریفی وجوددارد؛ به‌عنوان‌مثال کابل‌هاي اصلی بسیار نرم‌ تر و کابل‌هاي تقلبی بسیار خشک‌تر و شکننده‌تر هستند. همینطور قسمت‌هایي که قرار است به درگاه‌هاي دستگاه متصل شود در تعداد زیادی از موارد کاملا متمایز طراحی‌ شده است. به‌عنوان‌مثال اندازه سوکت‌ها و نوع طراحی انها میتواند گزینه‌هاي مناسبی برای تشخیص محصول اصل از تقلبی باشد.

طول عمر باتری گوشی خودرا بیشتر کنید

برای اینکه عمر باتری گوشی خودرا بیشتر کنید بهتر است به نکات زیر دقت داشته باشید و دقت کنید استفاده مناسب از شارژرهای اصلی و حتی خرید شارژرهای جای گزین مناسب می تواند جلوی آسیب‌دیدگی احتمالی دستگاه شما را گرفته و به طول عمر باتری کمک کند.

تا جاییکه امکان دارد از شارژر اصلی دستگاه خود برای شارژ استفاده کنید.

شارژر و کابل اصلی دستگاه خودرا همیشه همراه داشته باشید و بیرون از خانه یا محل کار درصورت نیاز به شارژ کردن ازآن استفاده کنید.

چگونه بفهمیم شارژر گوشی ما اصل است یا تقلبی ؟

مجله تالاب : طبق معمول در جعبه دستگاه شارژرهای فندکی وجود ندارد، اگر نیاز به خرید این‌گونه شارژرها داشتید دقت کنید که ورودی و خروجی یکسان با شارژر اصلی را داشته باشند. «اعداد را می توانید روی شارژر اصلی مشاهده کنید»

درصورت نیاز به استفاده از پاوربانک نیز به مواردی که در گزینه قبل گفته‌شد دقت کنید. همینطور بهتر است از کابل اصلی استفاده کنید.

کمی بیشتر هزینه کنید تا جلوی ضررهای مالی بیشتر را بگیرید. طبق معمول شارژرهای تقبلی ارزان‌قیمت‌تر هستند، اما آسیبی که به دستگاه شما می‌‌زنند ممکن است هزینه بیشتری برای شما داشته باشد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت