نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا

بعد از خرید گوشی موبایل باید درخواست کد 6 رقمی ثبت گوشی برای سامانه همتا را از فروشنده دریافت نمایید. از خرید گوشی بدون فاکتور و کد مربوط خودداری نمایید.

 

با شماره گیری کد #7777* از استعلام ثبت و غیره اطلاع پیدا کنید.

 

سامانه همتا چیست؟

سامانه همتا همان سامانه اي  است  که برای ثبت گوشی همراه خود در طرح رجیستری  به ان  نیازمند هستید. سامانه همتا با همت وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی و توسعه یافته است.

 

سایت تالاب : همتا سامانه‌ي طرح ثبت تلفن‌هاي‌ همراه است که از روش‌هاي‌ مختلفی نظیر وب‌سایت این سامانه، کد ستوری USSD، پیامک و اپلیکیشن میتوان از ان استفاده کرد. البته برای دسترسی به شماری از قابلیت‌هاي‌ این سامانه باید از طریق وب‌سایت در سامانه‌ي همتا ثبت نام کنید.

 

برای مثال در صورتی که بخواهید از طریق گوشی‌ هوشمند خود مالکیت گوشی‌ سیم‌کارت دیگری را انتقال بدهید، باید حتماً در سیستم ثبت نام کرده باشید.

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

رجیستر کردن گوشی مسافرتی

اگر به بيرون از کشور سفر کنید و گوشی مثل آیفون 8 را خریداری کنید که مشمول طرح رجیستری موبایل می شود باید ظرف 30 روز عوارض گمرکی ان را پرداخت کرده و گوشی را در طرح رجیستری ثبت کنید.

 

در ادامه این مطلب به آموزش روش هاي‌ رجیستر کردن گوشی مسافرتی «طرح رجیستری» خواهیم پرداخت. با موبایل کمک همراه باشید.

 

در مورد ثبت گوشی مسافرتی در سامانه همتا به پایین مطلب مراجعه نمایید.

 

قبل از به کارگیری و ورود به سامانه همتا به چه نکاتی توجه نماییم؟

طرح رجیستر کردن موبایل ها نیز هم مانند کارهای دیگر نیازمند یکسری  اصول و قواعد است که بایستی پیش از ورود به سامانه همتا مورد توجه قرار گیرند.

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

نکات لازم برای رجیستر کردن موبایل ها

در ابتدا بر روی جعبه گوشی همراه خود به دنبال برچسب رجیستری  باشید و از این جهت مطمئن شوید. اگر غیر این بود خریدن موبایل به نفع شما نیست.

 

در مرحله بعد باید کد IMEI را استعلام کنید. این کد شناسه بین المللی تجهیزات  موبایل است.

 

جهت استعلام نمودن  کد IMEI کافیست  تمامی کاراکترهای این شناسه رو بدون هیچگونه تغییر و خط تیره و… به شماره 7777 پیامک کنید. هم چنین شایان ذکر است که می توانید  با شماره گیری  کد دستوری #7777*نیز  موبایل خودرا استعلام کنید.

 

پس از ارسال کد  برای شما پیام کوتاهی با پیش شماره 7777  ارسال می شود که  اطلاعات و مدل موبایل مورد نظر رابه شما عرضه می دارد. بهتر است تمامی این اطلاعات رابا موبایلی  که میخواهید خریداری کنید مطابقت بدهید و از خریدی مطمئن برخودار شوید.

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

نحوه ثبت موبایل ها در سامانه همتا به چه صورت است؟

قبل از مراجعه به سامانه همتا حتماً کارهای مربوط به رجیستر کردن مانند تطبیق دادن کد IMEI   موبایل را انجام دهید. هم چنین توجه داشته باشید که زا شماره گیری کد دستوری#06#*  می توان  کد IMEI  را دریافت نمود.

 

بعد این کد رابا IMEI  روی جعبه مقایسه کرده و از یکی بودنشان مطمئن شوید. پس از اینها شما آماده رجیستر کردن موبایل مورد نظر خود خواهید بود.  جهت انجام نیز سه راه مختلف برای شما وجوددارد که در عبارتند از؛

 

 کد USSD برای رجیستر کردن 

کد USSD را می توان راحت ترین روش رجیستر کردن موبایل دانست. دلیل این ادعا نیز همیشه در معرض بودن ان و عدم نیاز به اینترنت است. جهت شروع عملیات  #777*  را شماره گیری نمایید تا کد دستورب سامانه همتا به حالت اجرا در بیاید.

 

بعد شماره مربوط به فعال سازی را وارد و کلد SEND   را بزنید. در مرحله بعدی لازم است تا شناسه 15 رقمی IMEI  موبایل را وارد کنید و گزینه SEND را بفشارید. در پنجره بعدی باید شماره تلفن همراهتان را وارد نمایید.

 

در آخر  کد فعال سازی را در مرحله پیش رو  درج  و برای بار آخر SEND را بزنید. با انجام این مراحل به نحو صحیح نیمی از کار تمام می شود و تنها نیاز است تا شماره 1 را در صفحه بعدی وارد نمایید.

 

با وارد کردن شماره یک  موبایل شما در سامانه همتا به ثبت می‌رسد. این مسئله به شکل پیام کوتاه بشما اطلاع رسانی خواهد شد.

 

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

مراحل رجیستر کردن یک موبایل از طریق اپلیکیشن سامانه همتا

اپلیکیشن سامانه همتا برای دوستداران نرم افزار گزینه بسیار مناسبی جهت رجیستر کردن است. نحوه استفاده از این اپ بسیار ساده و راحت هست. تنها کافیست که تمامی  مراحل را بر اساس توضیحات ارائه شده در اپ همتا  دنبال نمایید.

 

جهت شروع کار گزینه فعال سازی تلفن همراه را بزنید. بعد بر اساس الویت شماره موبایل، IMEI دستگاه و هم چنین کد فعال سازی خودرا در اپلیکیشن ثبت کنید ودر آخر  کلید فعال سازی را فشار دهید.

 

جهت دریافت اپلیکیشن هاي‌ سامانه همتا برای  IOS و ANDROID می توانید از طریق مایکت یا بازار یا گوگل پلی اقدام به نصب نمایید.

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

رجیستر کردن موبایل با استفاده از وب سایت سامانه همتا

در ابتدا شما باید به سایت سامانه همتا مراجعه کنید و وارد بخش فعال سازی گردید. در سایت همتا نیز مانند  اپ به ترتیب  شماره موبایل، IMEI  دستگاه و کد فعال سازی را در قسمت هاي‌ مربوط به ان ها تایپ نمایید.

 

موبایل های دو سیم کارته را چگونه رجیستر  کنیم؟

بر اساس گفته کمیته رجیستری  چنان چه موبایل قانونی باشد، به هنگام استعلام اصالت با استعلام یکی از شناسه ها، یک شناسه دیگر نیز در پاسخ پیامک فرستاده خواهد شد. جهت اقدام به فعال سازی نیز کافیست  تا یکی از سیم کارت ها را فعال کنید تا سیم  کارت بعدی هم به صورت خودکار فعال گردد.

 

توجه :

احتمال خطا دراین پروسه وجوددارد. بهمین خاطر توصیه می شود که درصورت دو سیم کارته بودن هر یک از ان ها رابه طور جداگانه فعال نمایید. لازم به ذکر است که در انجام این فرایند محدودیتی در به کارگیری یک یا چند سیم کارت نیست و می توان با قرار دادن یک سیم کارت  در کلیه شکاف ها موبایل خودرا فعال نمود.

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

انتقال مالکیت در طرح رجیستر کردن گوشی همراه

از مسائل مهم دیگر در رابطه با رجیستر کردن گوشی هاي‌ همراه موضوع انتقال مالکیت است. به صورت کلی چنان چه سیم کارتی که با ان اقدام به رجیستر کرده‌اید را تغییر دادید بایستی با استفاده از سامانه همتا مالکیت موبایل خودرا نیز عوض کنید تا دچار مشکل نگردید.

 

جهت انجام اینکار نیز می توانید از سه روش گفته شده بالا بهره ببرید. اما اگر سراغ راحت ترین روش باشید، بهتر است از کد دستوری #7777*  استفاده کنید. دراین روش بعد از شماره گیری #7777*  گزینه انتقال مالکیت را برگزینید.

 

سپس شماره تلفن سیم کارت فعلی که موبایل با ان رجیستر شده است را وارد کنید. بعد از این مراحل رمز سیستم همتای سیم کارت قبلی را درقسمت مربوط به ان وارد کنید. 

 

در مرحله بعدی نیز شناسه IMEI را وارد و گزینه ارسال را بزنید. با طی این مراحل به صفحه اي وارد میشوید که از شما تقاضا می شود  تا شماره موبایل جدید خودرا وارد نمایید.  بعد از انجام صحیح تمامی موارد درخواستی پیامکی حاوی موفقیت آمیز بودن پروسه برایتان ارسال میگردد.

نحوه ثبت گوشی موبایل جدید در سامانه همتا | ثبت گوشی مسافرتی (طرح رجیستری)

نحوه رجیستر کردن موبایل های مسافرتی به چه شکل است؟

طبق بیانات وزارت صنعت، معدن و تجارت مسافران بایستی در زمان ورود به خاک ایران  شناسه IMEI موبایل خودرا در گمرک به ثبت برسانند و عوارض ان را پرداخت کنند.

 

بدین صورت کد فعال سازی لازم برای ریجستر کردن گوشی همراه در اختیار مسافر قرار می‌گیرد. هم چنین مسافران میتوانند با مراجعه به سایت سامانه همتا اقدام به رجیستر کردن گجت هایشان کنند.

 

با رجیستر کردن موبایل هاي‌ خود از ورود کالاهای قاچاق به کشور پیشگیري کنید و از محصولاتی باکیفیت،  استاندارد و اصل برخوردار شوید. با کمک سامانه همتا به اسانی موبایل خودرا با  هر نوع برندی رجیستر  کنید.

 

رجیستر کردن گوشی مسافرتی در دفاتر گمرکی

در روش نخست شما می توانید ضمن مراجعه به دفاتر گمرکی و اظهار گزارش وارد کردن گوشی به داخل کشور و پرداخت هزینه گمرکی ان؛ گوشی را ثبت نمایید. لازم به اشاره است که دفاتر گمرک در فرودگاه و پایانه هاي‌ مرزی وجود دارند، بنابر این شما حتی میتوانید در بدو ورود خود به داخل خاک کشور اینکار را انجام دهید.

 

پس از مراجعه به دفاتر گمرکی از شما خواسته میشود تا مشخصات تلفن همراه خودرا ارائه کرده و هزینه گمرکی ان را پرداخت نمایید. سپس یک مجوز در اختیارتان قرار داده می شود.

 

شما باید مجوز ارائه شده را تا پایان مراحل ثبت و رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا به همراه داشته باشید. چند روزبعد از این که عوارض گمرکی گوشی را ارائه کردید، می توانید ضمن مراجعه به سامانه همتا فعال سازی گوشی را انجام دهید.

 

رجیستر کردن گوشی مسافرتی از طریق سایت گمرک

نکاتی که باید در مورد رجیستر کردن گوشی مسافرتی به خاطر داشته باشید!

برای رجیستر کردن گوشی مسافرتی «طرح رجیستری» به موارد زیر دقت کنید:

پس از پرداخت هزینه گمرک به صورت آنی اطلاعات گوشی شما برای سامانه همتا ارسال میشود و این پروسه ممکن است تا چند روز به طول بیانجامد.

 

طبق بخشنامه سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران، مسافر فقط ۳۰ روز پس از ورود به کشور مجاز به اظهار تلفن همراه و پرداخت عوارض ان خواهد بود.

 

در صورتی که مسافر پرداخت عوارض گمرکی گوشی مسافرتی رابه تاخیر بیندازد «یعنی در روزهای پایانی مهلت ۳۰ روزه اقدام به پرداخت عوارض کند»؛ ممکن است گوشی او قطع گردد.

 

اگر گوشی بدلیل تاخیر در پرداخت هزینه گمرک قطع شود، کاربر همان‌ گونه می تواند با طی کردن مراحل شرح داده شده و پرداخت حق گمرک گوشی و سپس ثبت گوشی در سامانه همتا از ان استفاده کند. پس گوشی برای همیشه قطع نمی شود!

 

در صورتی که به منظور اظهار و رجیستر کردن گوشی مسافرتی به شکل حضوری به دفاتر گمرک مراجعه کنید، نیازی به ارائه مشخصات سیم کارت و شماره تماس نخواهید داشت.

 

حتما گوشی موبایل را در اولین فرصت ثبت نمایید.