بروزرسانی : 4 مهر 1396

آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11

آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11

آی او اس 11

آی او اس 11 یکی از برترین نسخه هاي سیستم عامل اپل میباشد که با تغییرات خاصی روبه‌رو شده هست .

به گزارش تالاب پس از ماه ها انتظار بالاخره شاهد انتشار آخرین نسخه از سیستم عامل مطلوب iOS هستیم؛ iOS 11 با پیشرفت هایي دوست بوده که نیت داریم تا در این مقاله به معرفی انها بپردازیم. سیستم عامل iOS 11 در قیاس با نسخه پیشین تغییرات ظاهری زیادی نداشته، اما در رابط کاربری اخیر به کاربر اجازه بیشتری برای شخصی سازی ویژگی ها داده شده هست که میتواند رضایت ارباب رجوع اپل رابه دنبال داشته باشد.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11
یکی از سیاست هاي کلی اپل که تقریبا در هر محصول تولیدی اش به چشم می‌خورد محدود سازی کاربر در نحوه بهرهگیری از گجت هست، اگرچه این محدود سازی بدین معنی نیست که کاربران اپل نتوانند نیاز هاي خودرا برطرف کنند اما اپل برای انجام بعضی از کارها مسیری اجباری را درنظر گرفته که کاربر راهی جز گزینه آن نخواهد داشت.
در iOS 10 شاهد ایجاد تغییرات ظاهری گسترده اي در قیاس با نسخه هاي پیشین این سیستم عامل بودیم، iOS 10 نه تنها ظاهر گجت، بلکه نحوه بهرهگیری کاربر از گجت هاي دوست کمپانی اپل را متحول کرد و این در حالی هست که درطراحی iOS 11 دقت کارشناسان اپل بر افزایش اختیار کاربر در نحوه بهرهگیری و نیز شخصی سازی تنظیمات و ویژگی ها معطوف بوده هست.
Control Center اخیر با قابلیت تنظیم و جابجایی آیتم ها
Control Center یکی از مهم‌ترین پیشرفت هاي iOS 11 نسبت به نسخه پیشین هست؛ در نسخه هاي قبلی سیستم عامل iOS نوار ابزار Control Center آیتم هاي محدود و پایه اي اي بعنوان قابلیت خاموش و روشن کردن چراغ قوه، ماشین حساب، خاموش و روشن کردن Wifi و Bluetooth، تنظیم حجم صدای خروجی و میزان روشنایی صفحه نمایش را در خود جای داده بود ولی در iOS 11 کاربر افزون بر در اختیار داشتن ویژگی هاي قبلی میتواند آیتم هاي بیشتری رابه Control Center افزون کند.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11
شما می‌توانید به منظور دسترسی سریعا تر به نرم افزار هایي مثل Notes، Apple TV Remote، Stopwatch و یا تنظیم سریعا سایز کاراکتر هاي کیبورد … ویجت آنها رابه آیتم هاي قبلی موجود در Control Center افزون کنید.
یکی از آیتم هایي که جای خالی آن در Control Center سیستم عامل iOS 10 حس می شد ویژگی Low Power Mode بود، این ویژگی در شرایطی که شارژ باتری گجت در سطح پایینی قرار دارد می‌تواند با حذف پردازش هاي در حال انجام غیر ضروری و انجام تنظیمات دیگر عمر باتری را تا حدی افزایش دهد.
در iOS 10 کاربر به منظور فعال سازی ویژگی Low Power Mode باید سری به منوی Setting زده و بطور مستقیم این ویژگی را از قسمت مربوطه فعال می‌کرد، اما اکنون با لمس قسمت پایینی صفحه نمایش و یک‌بار کشیدن انگشتتان به سمت بالا و پس از ظاهر شدن نوار ابزار Control Center می‌توانید به سرعت به این ویژگی کاربردی دستری داشته باشید.
دقت داشته باشید که با خاموش کردن نشانگر Wifi و Bluetooth قرار گرفته در Control Center این آیتم ها بطور کامل غیر فعال نشده و کاربر از این طریق فقط تماس آنها را قطع می‌کند، این مسئله باعث می‌شود که شما همچنان بتوانید از ویژگی هاي AirDrop، AirPlay و نیز قلم هوشمند Apple Pencil بهرهگیری کنید و همینطور با خاموش کردن آیتم هاي Wifi و Bluetooth موجود در Control Center تماس گجت با ساعت هوشمند Apple Watch نیز قطع نخواهد شد، در iOS 11 غیر فعال کردن کامل Wifi و Bluetooth فقط از منوی Settings امکان‌پذیر خواهد بود.
Control Center اخیر کارآمدی بیشتری را نشان میدهد و انتظار داشتیم که در انتخاب ویجت هاي منتخب و نحوه چینش آیتم هاي آن محدودیت کمتری برای کاربر وجود داشت، اگرچه احتمال ایجاد تغییراتی دیگر در به روز رسانی هاي بعدی خیلی هم دور از ذهن نیست.
LockScreen و Notification Center گیج کننده
در نسخه هاي قبلی سیستم عامل iOS با لمس قسمت بالایی صفحه نمایش و کشیدن انگشتتان به سمت پایین می توانستید به نوار ابزار Notificatioan Center دسترسی پیدا کنید.
یکی از تغییرات اعمال شده در iOS 11 ادغام Notification Center وLock Screen هست که میتواند به سردرگمی کاربران منتهی شود، در سیستم عامل اخیر کشیدن انگشتتان به سمت پایین شما رابه صفحه Lock Screen بر می گرداند، صفحه اي که در آن میتوانید Notification هاي خودرا دیدن و با لمس آنها و کشیدن انگشتتان به سمت چپ آنها را دیدن و یا پاک کنید.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11
برای دیدن Notification هاي قدیمی تر کافیست انگشتتان رابه سمت بالا بکشید، سپس کلیه Notification ها به ترتیب روز به نمایش خواهند در آمد، افزون بر این با لمس دکمه X که در کنار تاریخ Notification قرار گرفته میتوانید نسبت به پاک کردن کلیه Noification هاي مرتبط به آن روزاقدام کنید و اگر موبایل شما از فناوری 3D Touch محافظت میکند و میخواهید همه ی Notification هاي موجود رابه صورت یکجا پاک کنید کافیست با قدرت بیشتری دکمه X را لمس کنید. پس از باز کردن نوار ابزار Notification Center میتوانید به منظور اجرای سریعا برنامه دوربین انگشت خود رابه سمت چپ بکشید و کشیدن انگشت به سمت راست صفحه در این نوار ابزار شما رابه صفحه Today View رهنمونی خواهد کرد.
Effect ها و قابلیت هاي ویرایشی اخیر برای تصویر ها
یکی از جذاب ترین قابلیت هاي موجود در iOS 11 مرتبط به Effect هاي اخیر دوربین به منظور ثبت تصویر هایي خوشگل تر هست، از جمله این Effect ها میتوان به Loop، Bounce و Long Exposure اشاره کرد.
اگرچه هنوز یک مشکل اصلی در این قسمت وجود دارد و آن هم عدم محافظت تعداد زیادی از شبکه هاي مجازی از فرمت این نوع تصویر ها هست، در حال حاضر Facebook و Tumbler تنها شبکه هاي مجازی میباشند که بطور کامل از این Effect ها محافظت می‌کنند.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11

رونمایی از آی او اس 11

اگر شما هم از کسانی هستید که باوجود علاقه عمده به عکاسی و فیلمبرداری همه ی وقت با مشکل کمبود حافظه داخلی روبه‌رو هستید برایتان خبر خوبی داریم؛ در iOS 11 برای ثبت فیلم و تصویر فرمت هاي فشرده تری درنظر گرفته شده که می‌تواند به مشکل کمبود فضا کمک زیادی کند.
اکنون توانا هستید تا بجای بهرهگیری از فرمت Jpeg عکس هاي ثبت شده خودرا با فرمت HEIF ذخیره کنید که در قیاس با فرمت Jpeg دو برابر فشرده تر هست و دیگر نگرانی اي از بابت حجم اشغال شده توسط ویدئو هاي با کیفیت 4K ندارید چون با بهرهگیری از فرمت HEVC، ویدئو هاي ثبت شده حجم کمتری را برای ذخیره سازی نیاز دارند، می‌توانید با رفتن به آدرس Settings > Camera > Formats فرمت محتوای ثبت شده توسط دوربین را تغییر دهید.
طراحی اخیر و کارآمدی بیشتر در AppStore
AppStore هم در نسخه اخیر سیستم عامل iOS با تغییراتی عظیم دوست بوده هست. رابط کاربری اخیر AppStore سبک و روان هست ودر طراحی آن دقت مخصوصاً اي به نرم افزار هاي مورد علاقه کاربر شده هست، دسته بندی ها دقیق، واضح و گویا میباشند و کاربر به سادگی میتواند نرم افزار هاي مورد علاقه خودرا پیدا کند.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11
رابط کاربری AppStore در نسخه هاي پیشین سیستم عامل iOS خسته کننده بودو دسته بندی نه عمده مناسب نرم افزار ها باعث می شد تا کاربران به هنگام جست و جو در بین نرم افزار ها به سرعت خسته شده و دوران زیادی را برای دیدن نرم افزار هاي گوناگون صرف نکنند، اما طبقه بندی نرم افزار ها در iOS 11 از دقت بالایی برخوردار هست که نه تنها مانع از خستگی کاربر می‌شود بلکه کاربر رابه گشت و گذار در بین نرم افزار هاي بی تعداد موجود در AppStore ترغیب میکند.
با لمس آیکون نرم افزار وارد صفحه معرفی آن خواهید شد، توضیحات عرضه شده مخصوص هر نرم افزار کامل و روشن هست و گالری تصویر ها و ویدئو هاي موجود در این قسمت هم برای سهولت بیشتر کاربر بهینه سازی شده اند.
حتی اگر علاقه اي به دانلود نرم افزار هاي اخیر نداشته باشید با سر زدن به قسمت هاي Today، Try Something New و Editor’s Choice می‌توانید با نرم افزار هاي جدیدی که با دقت به علاقه و نرم افزار هاي قبلی دانلود شده شما برایتان انتخاب شده آشنا شوید.
بازنگری در نرم افزار Notes
نرم افزار Notes در نسخه هاي پیشین سیستم عامل iOS با محدودیت هاي زیادی دوست بود که باعث دلسردی کاربران شده و آنها را وادار به نصب و بهرهگیری از نرم افزار هاي نمونه میکرد؛ اما بیشتر محدودیت هاي سابق از نرم افزار اخیر Notes حذف شده اند، اکنون می‌توانید در یادداشت برداری هاي خود از جدول بهرهگیری کنید، می‌توانید از قالب هاي از پیش طراحی شده متنوع و خوشگل استقاده کنید و …
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11
یکیدیگر از قابلیت کاربردی نسخه اخیر نرم افزار Notes امکان اسکن مدارک با بهرهگیری از دوربین گجت هست؛ کافیست با بهرهگیری از دوربین از مدارک خود تصویر بگیرید تا نرم افزار Notes آنها رابه فایل PDF تبدیل کند. اگر یک iPad Pro دارید می‌توانید با اشاره نوک قلم هوشمند Apple Pencil بر روی سطح صفحه Lock Screen به سرعت وارد برنامه Notes شوید.
نرم افزار Files و ارتقاء سطح مولتی تسکینگ در آیپد
نخستین مسئله اي که پس از نصب iOS 11 نظر شما رابه خود جلب خواهد کرد افزون شدن نرم افزار پیش فرضی اخیر به نام Files هست. Files در واقع یک نرم افزار مدیریت محتوای ذخیره سازی شده هست
که شما را نسبت به بهرهگیری از حافظه هاي ابری دیگر بی نیاز خواهد کرد، پس از وارد شدن به حساب کاربری Apple ID خود تمامی فایل هاي موجود در MacBook بر روی iPhone و یا iPad قابل دسترسی خواهند بودو اگر شما هم ازآن دسته از کاربرانی هستید که مدتی طولانی از نرم افزار هایي بعنوان Google Drive، Dropbox و Box بهرهگیری کرده اید نرم افزار Files می‌تواند از همه ی این حافظه هاي ابری محافظت کرده و به فایل هاي ذخیره شده بر روی آنها دسترسی داشته باشد.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11

مشخصات آی او اس 11

کاربران iPad از به روز رسانی به iOS 11 بیشترین رضایت را خواهند داشت، مولتی تسکینگ بر روی iPad بهتر و سریعا تر از قبل انجام شده، قابلیت Slide Over با تغییراتی دوست بوده هست و به کمک قابلیت Drag and Drop، دارندگان iPad میتوانند کارهای بیشتری را نسبت به قبل به انجام برسانند.
قابلیت Do Not Disturb While Driving
به محض این که آیفون شما حس کند که شما در حال رانندگی هستید ویژگی Do Not Disturb While Driving فعال می‌شود، در این حالت Notification ها بی صدا شده و حتی بر روی صفحه نمایش نشان داده نخواهند شد. اگر در هنگام رانندگی پیامکی دریافت کنید آیفون شما بطور اتوماتیک پیامی متنی رابه فرستنده ارسال و به او اطلاع میدهد که شما در حال رانندگی هستید که اگرچه متن پیامک میتواند توسط کاربر تغییر کند.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11
از آنجا که آیفون شما بلا فاصله پس از شتاب گیری ماشین از رانندگی شما با خبر می‌شود این قابلیت تفاوتی بین راننده و سرنشین ماشین قائل نیست و برای سرنشینان هم فعال میشود، اما سرنشینان اتومبیل میتوانند این ویژگی رابه طور دستی خاموش کنند.
نتیجه گیری
بیشتر تغییرات دیدن شده در iOS 11 در قیاس با نسخه پیشین سیستم عامل iOS مرتبط به آزادی بیشتر کاربر در نحوه بهرهگیری از گجت هست و باوجود عدم تغییرات ظاهری عمده در آخرین نسخه از این سیستم عامل کار با آن میتواند علاقه شما به سیستم عامل گجت هاي دوست کمپانی اپل را افزایش دهد.
آشنایی با کارایی و ویژگی های iOS 11

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت