8 مورد از خواص دمنوش بامیه

8 مورد از خواص دمنوش بامیه

چای بامیه چه خواصی دارد ؟ 

بامیه یکی از چای هاي مطرح در شمال ایران است که در ایران طرفداران ناب خودش را دارد در ادامه میتوانید با 8 مورد از خواص چای بامیه تالاب را دنبال نمایید . 

 چای گل بامیه یک چای گیاهی است که با دم کشیدن گیاه گل بامیه در آب جوش درست میشود. چای گل بامیه نظیر چای کرن بری طعمی ترش دارد که میتوانید آنرا هم به‌ صورت گرم و هم به صورت سرد بنوشید.

 
تحقیقات انجام شده پرده از خواص چای گل بامیه برداشته و نشان داده که این نوشیدنی مفید میتواند فشار خون را کاهش بدهد، با باکتری‌ها مبارزه کند و حتی منجر به کاهش وزن شود. دراین پست به 8 فایده‌ي نوشیدن چای گل بامیه اشاره می کنیم.

8 مورد از خواص دمنوش بامیه
 
 ۱. غنی از آنتی اکسیدان
آنتی اکسیدان‌ها مولکول‌هایي هستند که با ترکیباتی به اسم رادیکال‌هاي آزاد می‌جنگند و مانع آسیب انها به سلول‌ها می شوند. چای گل بامیه سرشار از آنتی اکسیدان‌هاي قوی است و بهمین دلیل می تواند به پیشگیري از آسیب و بیماری‌هاي ناشی از ایجاد رادیکال‌هاي آزاد کمک کند.

در مطالعه‌اي روی موش‌ها، عصاره‌ي گل بامیه سبب افزایش آنزیم‌هاي آنتی اکسیدانی و کاهش تاثیرات زیان آور رادیکال‌هاي آزاد تا حدود 92 درصد شده بود. مطالعه‌اي دیگر نیز یافته‌هاي مشابهی عرضه داد و معلوم شد بخش‌هایي از گیاه گل بامیه مثل برگ‌ها، دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند.

۲. کاهش فشار خون
یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ ترین خواص چای گل بامیه، قابلیت آن در کاهش فشار خون است. فشار خون بالا کم کم دوران میتواند فشار زیادی به قلب وارد کرده و سبب ضعف آن شود.

فشار خون بالا سبب افزایش ریسک بیماری‌هاي قلبی نیز میشود. مطالعات مختلفی دریافته‌اند چای گل بامیه می تواند هم فشار خون سیستولیک و هم فشار خون دیاستولیک را پایین بیاورد.

8 مورد از خواص دمنوش بامیه

به گزارش تالاب در مطالعه‌اي به 65 فرد دچار فشار خون بالا، چای گل بامیه یا دارونما داده شد. بعد از ۶ هفته، آنهایی که چای گل بامیه نوشیده بودند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولیک داشتند.

هر چند چای گل بامیه میتواند راهی بی‌خطر و طبیعی برای کاهش فشار خون بالا باشد، اما مصرف آن به افرادی که  هيدروكلروتيازيد، داروئی که برای درمان فشار خون بالا تجویز میشود، مصرف میکنند توصیه نمیشود زیرا ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کند.

۳. کاهش چربی خون
بعضی مطالعات دریافته‌اند که چای گل بامیه علاوه بر کاهش فشار خون، می تواند سطح چربی خون را نیز که ریسک فاکتور دیگری برای بیماری‌هاي قلبی است پایین بیاورد. در مطالعه‌اي 60 فرد مبتلا به دیابت، چای گل بامیه یا چای سیاه نوشیدند. بعد از یک ماه، آنهایی که چای گل بامیه نوشیده بودند، سطح کلسترول HDL شان بالا رفته و کلسترول کلی و کلسترول بد یا همان LDL خون‌شان کاهش یافته بود.

اما بیشتر مطالعات آن گونه نتیجه گرفته‌اند که فواید نوشیدن چای گل بامیه برای کاهش چربی خون، محدود به افرادی میشود که دچار بیماری‌هاي خاصی چون دیابت یا سندرم متابولیک هستند.

۴. تقویت سلامت کبد
کبد شما عملکردهای بسیار مهمی را در بدن به عهده دارد؛ از ساخت پروتئین گرفته تا ترشح زرداب برای تجزیه‌ي چربی. مطالعات انجام شده نشان داده که چای گل بامیه می تواند سلامت کبد را التیام بخشیده و به عملکرد موثر آن کمک کند. پژوهشی که روی 19 فرد دچار اضافه وزن انجام شد دریافت مصرف عصاره‌ي گل بامیه به مدت 12 هفته میتواند استئاتوز کبدی را التیام بدهد. استئاتوز کبدی در اثر تجمع چربی در کبد ایجاد شده که می تواند منجر به نارسایی کبد شود.

8 مورد از خواص دمنوش بامیه

یکی از مهم ترین و شناخته شده‌ ترین خواص چای گل بامیه، قابلیت آن در کاهش فشار خون است

5. کمک به کاهش وزن
مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که چی گل بامیه میتواند به کاهش وزن کمک کرده و با چاقی مبارزه کند. آزمایشی که روی 36 فرد دچار اضافه وزن انجام شد نشان داد بعد از 12 هفته، عصاره‌ي گل بامیه توانسته بود از وزن بدن، چربی بدن، شاخص توده‌ي بدنی و نسبت سایز لگن به درو کمر، کم کند.

۶. شامل ترکیباتی است که میتواند به جلوگیری از سرطان کمک کند
گل بامیه سرشار از پلی فنول‌هاست که ترکیباتی هستند با خاصیت ضد سرطانی قوی. مطالعات نشان داده عصاره‌ي گل بامیه، تاثیرات بالفعل‌ روی سلول‌هاي سرطانی دارد؛ یعنی میتواند رشد آن ها را مختل کرده و از تهاجم سلول‌هاي سرطانی کم کند. ضمنا معلوم شده که عصاره‌ي گل بامیه میتواند سلول‌هاي سرطانی معده را تا حدود 52 درصد مهار کند.

۷. مبارزه با باکتری‌ها
باکتری‌ها میکروارگانیسم‌هاي مجزایی هستند که میتوانند سبب عفونت‌هاي زیادی بشوند، از برونشیت گرفته تا ذات الریه و عفونت‌هاي سیستم ادراری. گل بامیه علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی می تواند با عفونت‌هاي باکتریایی نیز مبارزه کند.

8 مورد از خواص دمنوش بامیه
۸. یک چایی خوش مزه که آسان هم درست میشود
چای گل بامیه علاوه بر فوایدی که برای سلامتی شما دارد، خوش مزه بوده و بدون دردسر به سهولت در منزل تهیه می شود. کافیست کمی از گل‌هاي خشک شده‌ي بامیه را در قوری ریخته و روی آن آب جوش بریزید و بگذارید 5 دقیقه دم بکشد. اگر دوست دارید می توانید با کمی عسل آنرا شیرین کنید و بنوشید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت