طرز تهیه آش عباسعلی

طرز تهیه آش عباسعلی

طرز تهیه آش عباسعلی

 

مواد لازم آش عباسعلی :

 نخود                                نصف پیمانه
 لوبیا چیتی                        نصف پیمانه
 لوبیا سفید                        نصف پیمانه
 گندم پوست کنده              1/5  پیمانه
 برنج                                  نصف پیمانه
عدس                                  نصف پیمانه
گوشت دنده گوسفندی         300 گرم
پیاز درشت برای پیاز داغ          5 عدد
سیر برای سیر داغ                 10 حبه
نمک و زردچوبه                      به میزان لازم
فلفل سیاه و قرمز                  به میزان لازم
روغن حیوانی                        به میزان لازم
نعناع خشک برای نعناع داغ     به میزان لازم

 

طرز تهیه آش عباسعلی :

آش عباسعلی یکی از آش های معروف و سنتی کرمانشاه است . این آش در ماه مبارک رمضان به عنوان افطاری پر طرفدار بوده  و از محبوبیت خاصی بر خوردار است .

 

این آش ترکیبی از غلات و حبوبات و گوشت میباشد . حبوبات را یکی دو روز قبل خیسانده و چند بار آب آنرا عوض کرده و باهم بپزید .حبوبات بعد از پخته شدن بایستی به راحتی با فشار دو انگشت له شود و سفت نباشد .

 

برنج را هم خیسانده و کنار بگذارید. گوشت و گندم را جدا از هم پخته  و در اواسط پخت برنج را به گندم اضافه کرده تا با هم بپزند، گوشت را ریش ریش کرده وبا  تمامی مواد پخته شده روی شعله گذاشته و نمک و فلفل و زردچوبه اضافه کرده و بگذارید تا آش جا بیفتد .

 

طوری که دانه های گندم و برنج تقریباً در آن نا مشخص شود و هر چند وقت یک بار هم بزنید تا ته نگیرد این آش به واسطه داشتن گوشت کشدار شده و هر چقدر مزه تند داشته باشد خوشمزه تر است .

 

مقدار کمی از پیاز داغ را برای تزئین نگه دارید و بقیه را برای خوشمزه تر شدن به آش اضافه کنید چند جوش که زد و با پیازداغ مزه دارتر شد شعله را خاموش کرده و روغن حیوانی اضافه کنید و خوب مخلوط کنید .

 

هر چقدر روغن حیوانی و پیاز داغ بیشتر باشد خوشمزه تر و بهتر میشود ولی چون بعضی از افراد محدودیت خوردن روغن حیوانی دارند میزان آنرا کمتر یا از روغن زیتون استفاده کنند با کشیدن  آش در ظرف و تزئین توسط پیاز داغ و سیر داغ و نعناع داغ سفره افطاری را رنگین کنید .

 

جدیدترین مطالب سایت