بروزرسانی : 29 اسفند 1396

ایده های مهم و مناسب برای دقت در خرید عید نوروز

ایده های مهم و مناسب برای دقت در خرید عید نوروز

ایده های مهم و مناسب برای دقت در خرید عید نوروز 

خرید همیشه در اسفندماه داغ میشود اما باید بدانیم که چه بخریم و چگونه استفاده کنیم در ادامه با ایده های مهم و مناسب برای دقت در خرید عید نوروز سایت تالاب را دنبال کنید.

خرید برای شب عید این روزها شور و شوق خاصی را بین خانواده ها ایجاد نموده است،اما باید به یاد داشته باشیم که با بهینه خرید کردن می توان دخل و خرج را به گونه ای عالی سامان داد. راهنمای خرید عید با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و تعطیلات عید نوروز بازار خرید هم داغ می ‏شود؛ کیف، کفش، لباس و همین‏ طور میوه و آجیل و شیرینی از اقلامی هستند که در روزهای پایانی سال، بازارشان گرم می ‏شود …

خیلی ‏ها معتقدند بهتر است خرید عید را زودتر و با تمرکز و دقت بیشتری انجام داد و این کار را تا روزهای پایانی سال که خیابان ها شلوغ و پرتردد می‌شوند و وقت کافی وجود ندارد، به تعویق نینداخت. پرونده این هفته به موضوع «خرید» اختصاص دارد و خواندنش را به همه افرادی که قصد خرید دارند، توصیه می ‏کنیم.

● ۸ قدم به سوی خرید

۱) اول از همه باید تلاش کنید تا خرید‌تان به روزهای پایانی سال موکول نشود (البته برای خرید میوه و شیرینی چاره دیگری ندارید) اما می‌توانید سایر خرید‌ها را از چند هفته قبل به تدریج انجام دهید.

۲) در صورت امکان، ساعات اولیه روز را به خرید اختصاص دهید؛ چون هم خیابان ها و مراکز خرید خلوت ترند، هم فروشندگان صبر و حوصله بیشتری دارند. در نتیجه می توانید اجناس مورد نیازتان را راحتتر تهیه کنید و مهم تر از همه اینکه گیر افتادن در گره های کور ترافیکی، اعصاب تان را خرد نمی کند.

۳) برای خرید شب عید مراکز خرید مناسب و معتبر را در نظر بگیرید و به فروشگاه های بی نام و نشان و غیرمعتبر اطمینان نکنید.

۴) اگر فرصت و بودجه شما برای خرید محدود است، با برنامه ریزی به خرید بروید. لیستی از احتیاجات تان را تهیه کنید و بعد بر اساس اولویت ها راهی بازار شوید.

۵) حساب جیب تان را داشته باشید و عاقلانه خرید کنید.

۶) هنگام خرید دقت کنید تا اجناس کم دوام را به خانه نبرید.

۷) چشم و هم چشمی‌ را کنار بگذارید و فقط آنچه را که واقعا نیاز دارید، بخرید.

۸) با عجله به خرید نروید و همیشه برای خرید‌هایتان زمان بندی داشته باشید. اول کالاهایی را بخرید که انتخاب آنها به زمان بیشتری نیاز دارد و بعد برای اجناس جزیی تر وقت بگذارید.

● خرید هدیه

شروع سال نو بهانه ای است تا به کسانی که دوست شان دارید هدیه بدهید و البته این کار گاهی آسان و گاهی بسیار دشوار است. یکی از هدایای رایج عطر و اودکلن است. در خرید عطر و اودکلن هیچ گاه به زیبایی شیشه توجه نکنید و بیشتر بوی آن را در نظر بگیرید. هنگام خرید عطر، بینی شما به سرعت اشباع می‌شود؛ بنابراین بعد از امتحان چند رایحه کمی قهوه بو کنید یا چند لحظه به شامه‌تان استراحت دهید تا بتوانید رایحه عطر را درست تشخیص دهید.

خرید کتاب یا اشتراک مجلات هم هدیه نوروزی مناسبی است. اگر هم دلتان می‌خواهد هدیه شما نقدی باشد، بد نیست بدانید که در برخی از بانک‌ها، کارت های اعتباری هدیه موجود است که هدیه نقدی خوبی به شمار می رود. به هر حال مهم ترین نکته این است که سعی کنید هدیه را با توجه به علایق اشخاص بخرید و جنبه کاربردی بودن آن را هم مدنظر قرار دهید.

● خرید؛ در طول تاریخ

آن قدیم ها، کالاها و مایحتاج را به وسیله پول خریداری نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردند. آن وقت ها مردم قسمتی از دارایی خود را برای به دست آوردن یک کالا یا یک خدمت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پرداختند که به آن معامله پایاپای گفته می‏شد. از ۹ هزار تا ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح، مردم به این طریق مایحتاج خود را تهیه می‏ کرده ‏اند.

در این میان احشام یا گاو و گوسفند و دیگر چهارپایان به عنوان یک کالای با ارزش و شاخص معاملات پایاپای شناخته می شده است. بعد از آن محصولات کشاورزی بیشترین تبادل را داشته اند. به طور مثال یک کیلوگرم موز در برابر یک کیلوگرم سیب مبادله می ‏شده است.

▪ خرید و فروش به وسیله صدف: ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد، چینی ها اولین کسانی بودند که به وسیله صدف کالاهای یکدیگر را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خریدند. آنها صدف را تقریبا به شکل پول‏ های امروزی صرف خرید آنچه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خواستند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کردند.

▪ فلز جایگزین صدف: ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد در انتهای عصر سنگ، چینی‌ها با شناختن فلز، آن را جایگزین صدف در خرید و فروش کردند. آنها فلزات را به شکل دوایر نامنظمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که وسط آنها را سوراخ می‏ کردند در آورده و سپس در معاملات استفاده می‏ کردند.

▪ نقره رونمایی می شود: ۵۰۰ سال قبل از میلاد، با فلز نقره اولین سکه ها ضرب شد و این فلز تا به امروز همچنان پرارزش و کارآمد است. لیدیایی‏ ها (ترک های امروزی) اولین بار سکه های نقره را رواج دادند و پس از آن به وسیله یونانی‏ ها، ایرانی ‏ها، مقدونی‏ ها و رومی‏ ها استفاده از سکه های نقره ای توسعه یافت و خرید و فروش به وسیله سکه ‏های برنز، نقره و طلا دارای نظام مشخصی شد.

▪ چینی ها با چرم آمدند: ۱۱۸ سال قبل از میلاد، چینی‏ها دوباره با یک ابتکار تازه به میدان آمدند. این بار آنها چیز تازه‏ای را به دنیا نشان دادند: «چرم». چینی‏ها اولین بار چرم را به جای سکه به کار بردند. در حقیقت آن ها تمام معاملات خود را با چرم‏ هایی از پوست روشن آهو انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دادند.

▪ اسکناس‏ های کاغذی: از قرن نهم تا پانزدهم میلادی اولین بار کاغذ همانند اسکناس در بین چینی‌ها به کار رفت اما این کار پس از مدتی به افزایش تورم و زیاد شدن اسکناس های کاغذی در چین منجر شد؛ به طوری که امپراطور چین در سال ۱۴۵۵ میلادی دستور جمع آوری تمام اسکناس های کاغذی را داد.

▪ طلا، استاندارد جهانی:  تالاب : در سال ۱۸۱۶ میلادی، انگلستان طلا را برای اولین بار به وسیله سنجش عیار آن ارزش‌گذاری نمود. آنها با این کار و همچنین مشخص کردن واحد وزن (اونس) برای مقدار مشخصی از طلا، جریان خاصی از ارزش پول و سرمایه را شکل دادند که به جلوگیری از تورم ناشی از چاپ اسکناس و توزیع زیاد پول در جامعه منجر شد. ایالات متحده آمریکا نیز در سال ۱۹۰۰ میلادی میزان طلای موجود در کشورش را استانداردی برای مبادلات پولی قرار داد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت