خرید و فروش در اینترنت

موفق ترین زنان دنیا با رکورد اولین زن تاریخ (30 زن)

موفق ترین زنان دنیا با رکورد اولین زن تاریخ (30 زن)

زنان بسیار زیادی وجود دارند کـه برای رسیدن بـه هدف و موفقیت خود هیچ محدودیتی رو درنظر نمیگیرند و مسیر خودرا ادامه میدهند تا بـه موفقیت برسند. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از موفق ترین زنان دنیا کـه نخستین هاي‌ دنیا بودند را منتشر کرده ایم.

 

موفق ترین زنان دنیا در کل تاریخ

 

1. اولین زنی که مدرک دکترا گرفت: النا کورنارو پیسکوپیا

اولین زنی که مدرک دکترا گرفت: النا کورنارو پیسکوپیا

سال: 1678

ملیت: ونیزی

پیشرو: النا کورنارو پیسکوپیا یک نجیب ونیزی بود کـه نخستین زنی بود کـه مدرک آکادمیک و مدرک دکترا گرفت.

پیسکوپیا کـه یک کودک اعجوبه بود، در سنین پایین فلسفه خواند و برای یادگیری فلسفه بـه دانشگاه پادوآ فرستاده شد. او انتظار نداشت کـه مدرک بگیرد، اما پدرش کـه یک ونیزی ثروتمند و قدرتمند بود، اصرار داشت کـه برای دکترا تقاضای دهد.

 

پس از این کـه ابتدا بـه دلیل زنانگی اش رد شد، برای بار دوم تقاضای داد. اینبار، مدرسه تن بـه تن داد. پس از این کـه بـه معلمان خود نشان داد کـه در واقع یک یا دو چیز در مورد فلسفه می‌داند، در 25 ژوئن 1678 در سن 32 سالگی مدرک خودرا دریافت کرد. او بقیه عمر خودرا وقف کمک بـه فقرا کرد ودر سن 38 سالگی در اثر بیماری سل درگذشت.

 


مطالب مشابه: موفق ترین زنان دنیا در زمینه فناوری + عکس


 

2. اولین جراح زن: مارگارت آن باکلی «ملقب به دکتر جیمز بری»

اولین جراح زن: مارگارت آن باکلی «ملقب به دکتر جیمز بری»

سال: حدود 1813

ملیت: انگلیسی

پیشرو: در حالی کـه تعیین دقیق این کـه چه کسی نخستین جراح زن در دوران مدرن بود دشوار اسـت، ما معتقدیم کـه این پزشک جیمز بری اسـت.

 

پزشک جیمز بری با نام مارگارت ان بوکلی متولد شد. او در دانشکده دکتری ادینبورگ تحصیل کرد ودر سال 1813 از کالج سلطنتی جراحان انگلستان فارغ التحصیل شد. جراحان زن ممنوع شدند، بنابر این بری مانند یک مرد زمان زندگی می کرد و لباس میپوشید. بری کـه بـه عنوان یک مرد پذیرفته شد، در ارتش بریتانیا نام نویسی کرد و پس از دوستی با فرماندار کیپ تاون در آفریقای جنوبی، بازرس دکتری مستعمره اي شد.

 

او یکی از نخستین جراحانی بود کـه درسال 1820 عمل سزارین رابا موفقیت انجام داد. جنسیت واقعی او تا پس از مرگش در طی کالبد شکافی مشخص نشد.

 

3. اولین زنی که راه آهن زیرزمینی را اداره کرد: هریت تابمن

اولین زنی که راه آهن زیرزمینی را اداره کرد: هریت تابمن

سال: 1850

ملیت: آمریکایی

پیشرو: هریت تابمن کـه بین سال های 1820 و 1822 در شهرستان دورچستر، مریلند در بردگی بـه دنیا آمد، پس از تلاش برای جلوگیری از کتک خوردن برده دیگری، از وزن دو پوندی خود ضربه اي بـه سرش خورد. این نشانه اولیه روحیه سرسخت الغا طلبی او بود کـه وی را بـه یکی از مهمترین چهره هاي‌ تاریخ سیاه پوستان و آمریکا سوق داد. همچنین باعث سردرد و نارکولپسی او شد.

 

در حالی کـه تابمن راه‌آهن زیرزمینی را ایجاد نکرد، وی را بـه‌عنوان نخستین زن هدایت‌کننده ارکستر می دانند، و او اینکار رابا جایزه‌اي برای فرار از برده‌داری درسال 1840 بر سرش گذاشت. تابمن از راه آهن زیرزمینی بـه پنسیلوانیا سفر کرد، سپس بـه عنوان یک هادی مشغول بـه کار شد و بین سال هاي‌ 1860 و 1861؛ 19 سفر از جنوب بـه شمال انجام داد و بیش از 300 نفر را نجات داد. وی را موسی نامیدند.

 

4. اولین «و تنها» زنی که برنده مدال افتخار شد: مری ادواردز واکر

اولین «و تنها» زنی که برنده مدال افتخار شد: مری ادواردز واکر

سال: 1865

ملیت: آمریکایی

پیشرو: مری ادواردز واکر یک جراح داوطلب ارتش اتحادیه در طول جنگ داخلی بودو پس از عبور از خطوط دشمن بـه عنوان جاسوس توسط کنفدراسیون دستگیر شد. او بـه عنوان یک جراح برای مراقبت از غیرنظامیان مجروح عمل می کرد، اما بـه عنوان یک جاسوس برای اتحادیه عمل می کرد. واکر کـه در 10 آوریل 1864 زندانی شد، چهار ماه را در اسارت گذراند تا این کـه در 12 اوت با یک جراح کنفدراسیون مبادله شد.

 

واکر کـه یک حق رای سرسخت بود، لباس مردانه میپوشید و اغلب برای حقوق زنان بحث می کرد. مدال افتخار – بالاترین نشان نظامی شخصی آمریکا – توسط رئیس جمهور اندرو جانسون درسال 1865 بـه او اعطا شد. درسال 1917 زمانی کـه ارتش ایالات متحده شایستگی آن ها را بررسی کرد، مدال واکر از او و 910 نفر دیگر گرفته شد.

 

دولت بر این باور بود کـه وضعیت غیرنظامی او باعث میشود او واجد شرایط نباشد. او درسال 1919 درگذشت. وزارت ارتش مدال وی را پس از مرگ درسال 1977 بازگرداند. او هنوز تنها زنی اسـت کـه این جایزه را دریافت کرده اسـت.

 

5. اولین زن برنده مدال طلای المپیک: هلن دو پورتالس

اولین زن برنده مدال طلای المپیک: هلن دو پورتالس

سال: 1900

ملیت: سوئیسی

پیشرو: هلن دو پورتالس نخستین زنی بود کـه در بازی هاي‌ المپیک شرکت کرد، نخستین زن برنده مدال طلای المپیک و نخستین زنی بود کـه نماینده سوئیس در المپیک بود. در حالی کـه او نماینده سوئیس بود، در شهر نیویورک در منهتن متولد شد.

 

المپیک 1900 فرانسه زمانی بود کـه زنان برای نخستین بار وارد مسابقات شدند. د پورتالس با خدمه قایق بادبانی شوهرش در کلاس یک تا دو تنی برنده شد و طلا را بـه دست آورد. اما المپیک 1900 عجیب بود زیرا هم زمان با نمایشگاه جهانی برگزار شد. بسیاری از ورزشکاران تا سالها بعد اصلاً نمیدانستند کـه در بازی‌هاي‌ المپیک شرکت میکنند.

 

6. اولین زنی که برنده جایزه نوبل شد: ماری کوری

اولین زنی که برنده جایزه نوبل شد: ماری کوری

سال: 1903

ملیت: لهستانی-فرانسوی

پیشرو: ماری کوری نه تنها نخستین زنی اسـت کـه برنده جایزه نوبل شده اسـت. او همچنین نخستین و تنها زن در تاریخ اسـت کـه دو بار برنده ان شده اسـت.

 

کوری کـه یک زن لهستانی و فرانسوی تابعیت شده بود، بـه همراه همسرش پیر کوری و هانری بکرل برای نظریه رادیواکتیویته، اصطلاحی کـه خودش ابداع کرد، جایزه نوبل فیزیک 1903 را بـه دست آورد. این سه نفر پولونیوم و رادیوم را کشف کردند.

 

درسال 1911؛ او رادیوم را بـه عنوان یک فلز خالص تولید کرد و تحقیقات در مورد رادیواکتیویته را بیشتر کرد، کـه برای استفاده از ان در درمان تومورها بسیار مهم بود. او درسال 1934 بر اثر کم خونی آپلاستیک، کـه گمان می‌رود در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در دسترس تشعشعات ایجاد شده باشد، درگذشت.

 

7. اولین زنی که گواهینامه خلبانی دریافت کرد: ریموند د لاروش

اولین زنی که گواهینامه خلبانی دریافت کرد: ریموند د لاروش

سال: 1910

ملیت: فرانسوی

پیشرو: درسال 1910 برای بهره برداری از هواپیماهای کوچک بـه گواهینامه خلبانی نیاز نداشتید، اما اگر میخواستید در مسابقه شرکت کنید، اینکار را انجام می دادید. او کـه درسال 1882 در پاریس، فرانسه با نام الیز ریموند دروش بـه دنیا آمد، دختر یک لوله کش بودو حس ماجراجویی و استعداد داشت، نام خودرا بـه ریموند دو لاروش دراماتیک تر تغییر داد و لقب “بارونس” را بـه خود اختصاص داد.

 

در حین آموزش برای گواهینامه، او بـه درختان برخورد کرد، 20 فوتی افتاد و استخوان ترقوه‌اش شکست، اجازه داد التیام یابد، سپس راهی مصر شد، جایی کـه دریک مسابقه هوایی پرواز کرد ودر جایگاه هشتم ایستاد. او گواهینامه خلبانی خودرا درسال 1910 بـه دست آورد، بـه این معنی کـه او می توانست در هر مسابقه هوانوردی شرکت کند.

 

او دور دنیا پرواز کرد ودر دومین مسابقه فمینا برنده شد، جایی کـه 200 مایل را در چهار ساعت پرواز کرد و پس از پایان جنگ جهانی اول، رکورد ارتفاع یک زن را درسال 1919 برای پرواز 13000 فوتی بـه هوا ثبت کرد. بـه طرز غم انگیزی، او در سن 33 سالگی در حالی کـه در حال آموزش برای خلبانی آزمایشی بود درگذشت. او یک مسافر بود.

 

8. اولین خلبان رزمی زن: ماری ماروینگت

اولین خلبان رزمی زن: ماری ماروینگت

سال: 1915

ملیت: فرانسوی

پیشتاز: نام مستعار ماری ماروینگ “Finacée of Danger” بود، بنابر این شـما میدانید کـه او بدجنس اسـت. ماروینگ زنی فرانسوی بود کـه در بین بالن سوار، کوهنورد، پرستار پرواز و خلبان، توانست نخستین خلبان زن رزمی تاریخ شود.

 

ماروینگت خلبان معروفی در فرانسه و آمریکا بود کـه در ان‌ها تیتر خبرها شد «کـه بسیاری از انها بـه زیبایی او توجه داشتند». او در طول جنگ جهانی اول یک پرستار در ارتش فرانسه بود، ودر حالی کـه ارتش فرانسه بـه طور کلی حاضر بـه اجازه دادن بـه زنان برای خلبانی هواپیماهای جنگی نبود، انها نسبت بـه ایالات متحده دراین مورد آرامش بیشتری داشتند. در حالی کـه او اجازه ورود بـه جنگ را نداشت، اجازه داشت مردان را برای پرواز آموزش دهد.

 

او بـه همراه هلن دوتریو همچنین مأموریت‌هاي‌ پیشاهنگی را انجام دادند کـه اگر چه بـه طور کامل مورد استقبال قرار نگرفت، اما بـه اندازه کافی قابل قبول بود. اما موفقیت واقعی در 25 مارس 1915 اتفاق افتاد. پس از این کـه خلبان بمب افکن برای انجام ماموریت خود برای بمباران یک پایگاه هوایی کشور آلمان در نزدیکی متز آن قدر مجروح شد، او فرمانده پایگاه را متقاعد کرد کـه بـه او اجازه خلبانی هواپیما را بدهد. او و پنج خلبان مرد فرانسوی دیگر بـه راه افتادند و هدف خودرا بمباران کردند.

 

روزالی ماگیو درکتاب خود بـه نام “ماری ماروینگ، نامزد خطر” مینویسد: “پس از ان؛ او چندین پرواز شناسایی انفرادی بر فراز جبهه ایتالیا انجام داد، اما فعالیت او بـه عنوان خلبان جنگی نامنظم، ثبت نشده و طبق معمولً غیر معمول بود.” “اگر کسی پرس و جو می کرد، ماری یک پرستار داوطلب بود.”

 

9. اولین زنی که در کنگره خدمت کرد: ژانت رنکین

اولین زنی که در کنگره خدمت کرد: ژانت رنکین

سال: 1916

ملیت: آمریکایی

پیشرو: ژانت رانکین در 11 ژوئن 1880 در نزدیکی میسولا، مونتانا بـه دنیا آمد. او درسال 1910 بـه جنبش حق رأی پیوست و یک لابیست برای انجمن ملی حق رأی زنان آمریکا شد و بـه زنان مونتانا کمک کرد تا درسال 1914 حق رأی کسب کنند. پس از ان؛ درسال 1916 برای یک کرسی مجلس در ایالت خود برای حزب جمهوری خواه نامزد شد. یک صندلی خالی بـه دست آورد.

 

رانکین بـه مدت دو سال، از سال‌هاي‌ 1917 و 1919؛ در کنگره خدمت کرد و از یک پلتفرم صلح‌طلب حمایت کرد کـه مخالف درگیر شدن ایالات متحده در جنگ جهانی اول بود، جنگی کـه محبوبیت نداشت، اگر چه او دوباره درسال 1941 نامزد شد، پیروز شد و تا سال 1943 خدمت کرد.

 

او مجدداً نظرات صلح‌طلبانه خودرا بیان کرد و با ورود بـه جنگ جهانی دوم مخالفت کرد «وی را بـه تنها فردی در کنگره تبدیل کرد کـه در طول هردو جنگ خدمت می کرد و مخالف دخالت آمریکا بود». واکنش بـه تصمیم او برای مخالفت با جنگ بـه قدری شدید بود کـه او بـه دنبال انتخاب مجدد نبود. او درسال 1916 گفت: “من ممکن اسـت نخستین زن عضو کنگره باشم، اما آخرین نفر نخواهم بود.”

 

10. اولین زنی که کلینیک پیشگیری از بارداری را در آمریکا افتتاح کرد: مارگارت سنگر

اولین زنی که کلینیک پیشگیری از بارداری را در آمریکا افتتاح کرد: مارگارت سنگر

سال: 1916

ملیت: آمریکایی

پیشرو: در 16 اکتبر 1916؛ مارگارت سانگر، مربی جنسی، 50 دلار کمک مالی از یکی از مراسم سخنرانی خود گرفت و یک کلینیک زنانه را در محله براونزویل بروکلین، نیویورک افتتاح کرد. این نخستین کلینیک پیشگیری از بارداری در آمریکا بود کـه بروشورهایی در مورد رابطه جنسی ایمن، کاندوم و دیافراگم توزیع کرد.

 

این کلینیک تنها بـه مدت 10 روز باز بود تا این کـه تیم معاونت نیویورک بـه کلینیک سرکوب کرد، ان را تعطیل کرد و سنگر را دستگیر کرد. اما اثری کـه این کلینیک داشت از قبل در حال اجرا بود. حمایت عمومی از سانگر و جنبش جنسی ایمن در حال افزایش بود. درسال 1921؛ سانگر اتحادیه نظارت تولد آمریکا را تشکیل داد کـه بعدا بـه برنامه ریزی والدین تبدیل شد.

 

11. اولین زنی که جایزه پولیتزر را دریافت کرد: ادیت وارتون

اولین زنی که جایزه پولیتزر را دریافت کرد: ادیت وارتون

سال: 1921

ملیت: آمریکایی

پیشرو: تنها پس از چهار سال از وجود جایزه پولیتزر، ادیت وارتون نخستین زنی بود کـه درسال 1921 برای رمان کلاسیک خود، “عصر بی گناهی” جایزه پولیتزر را دریافت کرد.

 

بـه طرز عجیبی، این جنسیت او نبود کـه باعث بحث و جدل شد. بین اعضای هیئت منصفه کـه میخواستند جایزه بـه سینکلر لوئیس برای «خیابان اصلی» برسد، مذاکراتی صورت گرفت، اما این انتخاب توسط هیئت مدیره لغو شد. وارتون یک جایزه نقدی 1000 دلاری یا حدود 14500 دلار امروز بـه عنوان جایزه دریافت کرد. «عصر معصومیت» هنوز در مدارس خوانده می شود.

 

12. اولین زن سیاه پوست و بومی آمریکایی که گواهینامه خلبانی گرفت و پرواز کرد: بسی کلمن

اولین زن سیاه پوست و بومی آمریکایی که گواهینامه خلبانی گرفت و پرواز کرد: بسی کلمن

سال: 1921

ملیت: آمریکایی

پیشرو: بسی کلمن در 26 ژانویه 1892 در آتلانتا، تگزاس بـه دنیا آمد. پدرش، جورج، یک سهامدار چروکی بود در حالی کـه مادرش، سوزان، یک خدمتکار سیاه پوست بود. پدر بسی درسال 1901 خانواده را ترک کرد و بـه دنبال فرار از تبعیض در اوکلاهاما بود، اما مادر بسی با خانواده اش در تگزاس ماند.

 

بسی بـه مادرش کمک کرد تا پنبه بچیند و لباس‌هاي‌ شسته شده را بشوید و بـه اندازه کافی پول پس انداز کرد تا در دانشگاه لنگستون در اوکلاهاما شرکت کند. اما او هنوز نتوانسته اسـت ان را بپردازد و پس از یکسال ترک تحصیل کرد.

 

در اوایل 20 سالگی، او راهی شیکاگو شد و با برادرانش کـه در جنگ جهانی اول خدمت کرده بودند ملاقات کرد و تور فرانسه را انجام داد. آن ها هردو با داستان هاي‌ زنانی کـه میتوانند با هواپیما در ان کشور پرواز کنند، بسی را مسخره کردند و مورد تحسین قرار دادند. او تصمیم گرفت کـه آسمان دعوت اوست و شروع بـه یادگیری زبان فرانسه کرد تا بتواند در مدارس پرواز در آنجا تقاضای دهد.

 

در فرانسه، تقریبا دو سال پس از پایان تحصیلات پروازی، بسی با انجام حلقه‌هاي‌ حلقه‌اي و فیگور 8 در آسمان مشهور شد. او یک بدلکار بودو از اجرا در جایی کـه جدایی‌سازی تشویق میشد خودداری کرد. او برای الهام بخشیدن بـه زنان همکارش بـه ایالات متحده سفر کرد.

 

بیسی در 30 آوریل 1926 درگذشت. او دریک پرواز آزمایشی مسافر بود. یک آچار در موتور گیر کرد و هواپیما واژگون شد. بسی کمربندش را نبسته بود. هواپیما سقوط کرد و خلبان نیز جان باخت.

 

13. اولین مامور زن FBI: آلاسکا پی دیویدسون

اولین مامور زن FBI: آلاسکا پی دیویدسون

سال: 1922

ملیت: آمریکایی

پیشرو: اطلاعات کمی در مورد زندگی شخصی آلاسکا پاکارد دیویدسون وجوددارد. او کـه درسال 1868 در وارن، اوهایو بـه دنیا آمد، تنها چند سال مدرسه دولتی و یک فرزند داشت کـه درسال 1902 درگذشت و دو بار ازدواج کرد. انچه در مورد او میدانیم این اسـت کـه او نخستین مامور ویژه زن FBI بود.

 

ویلیام جی. برنز، مدیر وقت FBI، دیویدسون را برای مبارزه با قاچاق جنسی بین ایالتی درسال 1922 استخدام کرد. دیویدسون در سن 54 سالگی هیچ تجربه اي در زمینه اجرای قانون نداشت. بـه هر دلیلی، برنز وی را انتخاب کرد و بـه او در شهر نیویورک آموزش داده شد. او 7 دلار در روز دست مزد میگرفت، بـه علاوه 4 دلار اضافی زمانی کـه وادار بـه سفر شد.

 

دیویدسون فقط دو سال خدمت کرد تا این کـه جی. ادگار هوور شخصاً تقاضای استعفای وی را کرد، ظاهراً برای کاهش نیروی کار، اما در واقع بـه این دلیل کـه او معتقد نبود زنان باید در FBI باشند. در دهه 1920؛ سه زن دیگر در اف بی آی بودند، اما انها نیز تا سال 1929 اخراج شدند. اف بی آی تا سال 1972 مامور زن دیگری نداشت.

 

14. اولین زنی که در سراسر جهان رانندگی کرد: آلوها واندرول

اولین زنی که در سراسر جهان رانندگی کرد: آلوها واندرول

سال: 1922-1927

ملیت: کانادایی

پیشرو: آلوها واندرول در 13 اکتبر 1906 در وینیپگ، کانادا، ادریس گالسیا هال بـه دنیا آمد. پدرش در جنگ جهانی اول درگذشت. آلوها بـه زنی 6 فوتی با روحیه اي ناآرام بزرگ شد کـه در سنین جوانی مجذوب مجموعه کتاب هاي‌ ماجراجویی پدرش شده بود.

 

درسال 1922؛ او تبلیغی را در نشریه پاریس هرالد خواند کـه بـه دنبال یک “زن جوان خوش شانس” برای پیوستن بـه یک اکسپدیشن در سراسر جهان بود. او سپس با مردی بـه نام والتر “کاپ” واندرول – نام واقعی: والرین یوهانس پیسینسکی – کـه رهبری اکسپدیشن را بر عهده داشت، ملاقات کرد. کپ بـه او نام هنری Aloha Wanderwell داد. ان دوراهی «باشگاه آموزشی کار در سراسر جهان» شدند، سازمانی کـه توسط کپ و همسر سابقش برای ترویج صلح جهانی تأسیس شد. او فقط 16 سال داشت کـه بـه ماموریت پیوست و او و کپ باهم درگیر شدند.

 

این گروه با مدل T هاي‌ خود در اروپا، مصر، خاورمیانه و هند راندند. آن ها بـه مالزی رفتند و جاده هاي‌ آسفالت نشده ان را رانندگی کردند، سپس از سنگاپور، هنگ کنگ و شانگهای دیدن کردند. آن ها بـه روسیه و سپس ژاپن رفتند و سپس بـه آمریکای شمالی رفتند. آلوها درباره تجربه خود کتاب نوشت و تخمین زده می شود کـه 380000 مایل در سراسر جهان سفر کرده اسـت.

 


مطالب مشابه: قدرتمندترین زنان جهان «+عکس»


 

15. اولین زنی که از طریق کانال انگلیسی شنا کرد: گرترود ادرل

اولین زنی که از طریق کانال انگلیسی شنا کرد: گرترود ادرل

سال: 1926

ملیت: آمریکایی

پیشرو: گرترود ادرل کـه بـه عنوان “ملکه امواج” شناخته می شود، نخستین زنی بود کـه 21 مایل پرپیچ و خم کانال انگلیسی را شنا کرد. تنها تلاش دوم او طول کشید تا درسال 1926 در سن 21 سالگی از دوور انگلستان بـه کیپ گریز-نز فرانسه برود.

 

پدر و خواهرش درکنار او سوار قایق شدند و تشویق میکردند و پدرش بـه او قول می‌داد کـه درصورت ساخت ماشین جدید. قبل از ادرل، تنها پنج مرد کانال مانش را شنا کرده بودند و بهترین زمان 16 ساعت و 33 دقیقه بود. Ederle 14 ساعت و 31 دقیقه طول کشید. او درسال 2003 در سن 98 سالگی درگذشت.

 

16. اولین زنی که واقعاً در سنای ایالات متحده خدمت کرد: هتی ویات کاراوی

اولین زنی که واقعاً در سنای ایالات متحده خدمت کرد: هتی ویات کاراوی

سال: 1931

ملیت: آمریکایی

پیشرو: ربکا لاتیمر فلتون بـه عنوان نخستین سناتور زن شناخته می شود، اما او فقط برای یک روز خدمت کرد. فلتون یک صندلی خالی فرماندار جورجیا، توماس دبلیو. هاردویک را پر کرد تا رأی رای دهندگان زن را کـه وی را دوست نداشتند بـه دلیل مخالفت او با اصلاحیه نوزدهم – اصلاحیه اي کـه بـه زنان اجازه رای دادن را می داد – جلب کند. تک روز خدمت فلتون یک حرکت سیاسی بود، ودر حالی کـه او نقشی در تاریخ سیاسی آمریکا دارد، نخستین سناتور زن واقعی هتی وایات کاراوی بود.

 

هتی یک دوره کامل در سنای ایالات متحده بـه نمایندگی از آرکانزاس از سال 1931 تا 1945 خدمت کرد. شوهر او تادئوس هوراتیوس کاراوی بود. او یک نماینده کنگره در مجلس بود کـه درسال 1931 در سمت ریاست جمهوری درگذشت. سابقه اي وجود داشت کـه زنان بیوه در کرسی هاي‌ شوهران خود می نشستند، و هتی بـه جای خالی باقیمانده توسط شوهرش درسال 1931 منصوب شد. سال بعد و برنده شد.

 

او بـه خبرنگاران گفت: «زمانی کـه یک زن باید در موقعیتی قرار گیرد و تنها در زمانی کـه شخص دیگری برای اینکار آماده شده اسـت، در آنجا نگه داشته شود، گذشته اسـت. او دوباره درسال 1938 انتخاب شد اما درسال 1944 شکست خورد.

 

17. اولین زنی که به تنهایی از اقیانوس اطلس عبور کرد: آملیا ارهارت

اولین زنی که به تنهایی از اقیانوس اطلس عبور کرد: آملیا ارهارت

سال: 1932

ملیت: آمریکایی

پیشرو: آملیا ارهارت نخستین زنی بود کـه درسال 1928 از اقیانوس اطلس عبور کرد، اما او یک مسافر بود. هنگامی کـه او فرود آمد، رسانه ها بـه سمت او هجوم آوردند. ناشر جورج پاتنم – کـه بعد ها بعد از ازدواجشان بـه آقای ارهارت مشهور شد – زندگی نامه وی را منتشر کرد، با او ازدواج کرد و از سفر او در اقیانوس اطلس درسال 1932 حمایت کرد، اینبار بـه عنوان یک زن خلبان انفرادی.

 

ارهارت از سال 1921 پس از صرفه جویی 1000 دلاری برای آموزش هاي‌ پرواز «تقریبا 15000 دلار درسال 2020» پرواز می کرد. او شانزدهمین زنی در آمریکا شد کـه گواهینامه خلبانی دریافت کرد و با پرواز در ارتفاع 14000 پایی، رکورد ریموند دی لاروش را شکست.

 

ارهارت، البته، پس از تلاش برای تبدیل شدن بـه نخستین زنی کـه بـه دور جهان پرواز می کند، ناپدید شد. او میامی را ترک کرد ودر نزدیکی جزیره هاولند در اقیانوس آرام با 7000 مایل باقیمانده از سفرش، از ارتباط رادیویی خارج شد.

 

18. اولین خاخام منصوب شده زنان: رجینا جوناس

اولین خاخام منصوب شده زنان: رجینا جوناس

سال: 1935

ملیت: آلمانی

پیشرو: رجینا جوناس نخستین زنی بود کـه رسما بـه عنوان خاخام منصوب شد. او درسال 1902 در برلین، کشور آلمان، در Scheunenviertel، یک محله فقیرنشین یهودی متولد شد. او درسال 1924 در Hochschule für die Wissenschaft des Judentums شرکت کرد ودر سال 1930 پایان نامه اي نوشت کـه در مورد این کـه آیا زنان می‌توانند خاخام باشند یا نه.

 

او در پاراگراف هاي‌ آغازین خود نوشت: “من شخصا عاشق این حرفه هستم ودر صورت امکان، میخواهم ان را نیز انجام دهم.” جوناس درسال 1935 بـه عنوان خاخام منصوب شد. جوناس یکی از 11 میلیون نفری بود کـه در هولوکاست بـه قتل رسیدند. نام او تقریبا فراموش شده بود. تا زمانی کـه دیوار برلین فرو ریخت و آرشیو در کشور آلمان شرقی دوباره کشف شد، اسناد دستاوردهای او کشف شد.

 

19. اولین زن سیاه پوستی که برنده جایزه اسکار برای بازیگری شد: هتی مک دانیل

اولین زن سیاه پوستی که برنده جایزه اسکار برای بازیگری شد: هتی مک دانیل

سال: 1940

ملیت: آمریکایی

پیشرو: هتی مک دانیل، دختر پدر و مادری آزاد شده، حرفه سرگرمی خودرا از اواسط دهه 1910 تا اواسط دهه 1920 با کار در نمایش هاي‌ خنیاگر و گروه هاي‌ تور بلک آغاز کرد و قبل از شروع حرفه خوانندگی. او بـه همراه دو خواهرش و برادرش درسال 1931 راهی لس آنجلس شدند و یک کنسرت رادیویی را انتخاب کردند کـه بـه قدری دست مزد وی را پایین آورد کـه هنوز وادار بود بـه عنوان خدمتکار کار کند.

 

از طریق چندین حضور در فیلم، او نقشی را در «کشیش قاضی» با بازی ویل راجرز بازی کرد، سپس بخش‌هاي‌ بیشتری را انتخاب کرد، همه ی آن ها بـه عنوان خدمتکار. در نهایت، او در رقابت برای مامی در “بر باد رفته” برنده شد – و اینکار سهولت نبود. مطمئناً؛ تهیه‌کنندگان برای دادن نقش بـه الیزابت مک‌دافی، خدمتکار شخصی النور روزولت کـه بانوی اول توصیه نامه‌اي برای او نوشت، فشار زیادی را احساس کردند.

 

مک دانیل برای ایفای نقشش هفته اي 450 دلار «8430 دلار درسال 2020» با ضمانت هفت هفته اي «58800 دلار» دست مزد می‌گرفت. مشهور اسـت، او از نخستین نمایش فیلم صرف نظر کرد، زیرا قوانین تفکیک گرجستان وی را وادار می کند در هتلی کـه فقط سیاه‌پوستان اسـت اقامت کند و بـه او اجازه نمی دهد با بازیگران سفیدپوست همکارش پا در تئاتر بگذارد. درسال 1940 جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن بـه او داده شد.

 

20. اولین زنی که در نسکار مسابقه داد: سارا کریستین

اولین زنی که در نسکار مسابقه داد: سارا کریستین

سال: 1949

ملیت: آمریکایی

پیشرو: سارا کریستین نخستین زنی بود کـه دریک مسابقه نسکار رانندگی کرد. شوهرش مالک این ماشین بودو او برای مسابقه Strictly Stock درسال 1949 در شارلوت اسپیدوی، یک SS Oldsmobile stocker را رانندگی کرد ودر رتبه سیزدهم قرار گرفت.

 

او در نهمین مسابقه در پیست هایدلبرگ در پیتسبورگ، پنسیلوانیا پنجم شد. این بالاترین امتیاز یک راننده زن در سطح بالای مسابقات نسکار تا سال 2011 بود کـه دانیکا پاتریک چهارم شد در سری سراسری در پیست موتوری لاس وگاس. او در 6 مسابقه از هشت مسابقه درسال 1949 شرکت کرد و سیزدهم شد، اما تنها یکبار درسال 1950 قبل از بازنشستگی شرکت کرد.

 

21. اولین زنی که برنده چندین جایزه گرمی شد: الا فیتزجرالد

اولین زنی که برنده چندین جایزه گرمی شد: الا فیتزجرالد

سال: 1958

ملیت: آمریکایی

پیشرو: الا فیتزجرالد یکی از بهترین خوانندگان جاز در تمام دوران بود، و وقتی جایزه گرمی آمد، بـه او احترامی کـه شایسته او بود گذاشتند. نخستین جوایز گرمی درسال 1958 برگزار شد و فیتزجرالد بهترین اجرای آواز زن و بهترین اجرای جاز را از ان خود کرد.

 

در طول 40 سال بعد، او 13 گرمی و یک جایزه یک عمر دستاورد درسال 1967 بـه دست آورد. او تا چند سال قبل از مرگش فعال بودو آخرین اجرای تلویزیونی خودرا درسال 1992 انجام داد. او درسال 1996 در سن 79 سالگی درگذشت.

 

22. اولین زنی که برنده آلبوم سال گرمی شد: جودی گارلند

اولین زنی که برنده آلبوم سال گرمی شد: جودی گارلند

سال: 1962

ملیت: آمریکایی

پیشرو: جایزه بهترین آلبوم سال گرمی درسال 1959 تاسیس شد و نخستین جایزه بـه “موسیقی از پیتر گان” اثر هنری مانچینی تعلق گرفت. درسال 1962؛ جودی گارلند، ستاره «جادوگر شهر اوز»؛ «جودی در سالن کارنگی» برنده این جایزه معتبر شد. یک آلبوم دوگانه کـه بـه صورت زنده اجرا شد، این آلبوم نتیجه بازگشت گارلند بود کـه پس از مبارزه با سوء مصرف مواد، صنعت سینما را ترک کرد.

 

در طول این مدت، او اغلب بـه عنوان “بزرگ ترین سرگرمی جهان” معرفی می شد و جمعیت زیادی را در سراسر کشور فروخت. رکورد هرگز از چاپ خارج نشده اسـت.

 

23. اولین زن در فضا: والنتینا ترشکووا

اولین زن در فضا: والنتینا ترشکووا

سال: 1963

ملیت: روسی

پیشرو: دو دهه قبل از این کـه آمریکا زنی را بـه فضا بفرستد، روس ها والنتینا ترشکووا را بـه مدت سه روز بـه تنهایی بـه کیهان فرستادند. او هنوز تنها زنی اسـت کـه بـه تنهایی وارد فضا شده اسـت. روس‌ها بـه دلیل مسابقه فضایی و اجازه ندادن ایالات متحده بـه فرستادن زنی بـه فضا قبل از آن ها، آموزش فضانوردان را درسال 1962 آغاز کردند. ترشکووا بـه دلیل آموزش چتربازی او انتخاب شد. او قبل از پرتاب در وستوک 6 کمتر از یکسال آموزش دیده بودو در سن 26 سالگی وارد فضا شد.

 

24. اولین زن سیاه پوست در کنگره: شرلی چیشولم

اولین زن سیاه پوست در کنگره: شرلی چیشولم

سال: 1968

ملیت: آمریکایی

پیشرو: شرلی چیشولم متولد بروکلین، نخستین زن در کنگره درسال 1968 شد و بـه مدت هفت دوره، از سال 1969 تا 1983؛ نماینده حوزه دوازدهم کنگره نیویورک بود. نه تنها این، کریشولم نخستین زنی بود کـه برای نامزدی ریاست جمهوری حزب دمکرات درسال 1964 نامزد شد و نخستین زن سیاه پوستی بود کـه تا بـه حال نامزد ریاست جمهوری شد.

 

در حالی کـه بودجه ان کمپین کم بودو حزب دموکرات وی را جدی نمی‌گرفت، دوران حضور او در مجلس موفق و دلسوزانه بود، با این پیش نویس مخالفت کرد و خواستار افزایش خدمات اجتماعی ودر عین حال کاهش هزینه هاي‌ نظامی شد. شعار کمپین او «بدون خرید و بدون رئیس» بود کـه رئیس بسیار خوبی اسـت.

 

25. اولین زنی که به قله اورست صعود کرد: جونکو تابی

اولین زنی که به قله اورست صعود کرد: جونکو تابی

سال: 1975

ملیت: ژاپنی

پیشرو: جونکو تابئی هم نخستین زنی بود کـه بـه قله اورست صعود کرد و هم نخستین زنی بود کـه بـه هفت قله صعود کرد. تابی درسال 1939 در میهارو ژاپن بـه دنیا آمد و از سنین جوانی کوهنوردی را دنبال کرد. درسال 1971؛ او بـه دنبال مجوز کوهنوردی بود، اما وادار شد چهار سال منتظر بماند، سپس وادار شد با آموزش پیانو، 5000 دلار هزینه کند.

 

بـه دلیل جنسیت، او برای یافتن اسپانسر مشکل داشت، اما در نهایت از تلویزیون نیپون و یک روزنامه ژاپنی حمایت مالی دریافت کرد. درسال 1975؛ او اکسپدیشن زنان ژاپنی اورست را رهبری کرد کـه از 23 صعود حمایتی تشکیل شده بود.

 

بازیگران، چهار فیلمبردار و 500 باربر. بـه دلیل کمبود بودجه، برخی از وسایل او خانگی بود. شلوار او از پرده هاي‌ قدیمی ساخته شده بودو دستکش هاي‌ ضد آب او از روکش ماشینش دوخته شده بود. در حین صعود، تابعی تقریبا از ریزش بهمن خفه شده بودو وادار شد از قوزک پا بیرون کشیده شود.

 

پس از صعود بـه قله اورست، او نخستین زنی بود کـه بـه هفت قله صعود کرد ودر سال 1992 پس از صعود بـه Puncak Jaya بـه این شاهکار دست یافت. تابعی درسال 2016 در سن 77 سالگی درگذشت. یک سیارک بـه نام او وجوددارد.

 

26. اولین زن در دادگاه عالی: ساندرا دی اوکانر

اولین زن در دادگاه عالی: ساندرا دی اوکانر

سال: 1981

ملیت: آمریکایی

پیشرو: ساندرا دی اوکانر نخستین زن قاضی دادگاه عالی ایالات متحده پس از منصوب شدن توسط رئیس جمهور رونالد ریگان درسال 1981 بود. او در نوشتن نظر اصلی در فیلم Planned Parenthood v. Casey کـه از حق قانونی برای سقط جنین حمایت می کرد، نقش اساسی داشت. درسال 2009؛ مدال آزادی ریاست جمهوری بـه او اعطا شد. اوکانر درسال 2006 بازنشسته شد و قاضی ساموئل آلیتو جانشین او شد.

 

27. اولین شاعر زن ایالات متحده برنده جایزه: مونا ون دوین

اولین شاعر زن ایالات متحده برنده جایزه: مونا ون دوین

سال : 1992

ملیت: آمریکایی

پیشرو: مونا ون دوین، ساکن شهر کوچک آیووا، الدورا، کار خودرا بـه عنوان معلم در دهه 1940 آغاز کرد و نخستین کتاب شعر خودرا با عنوان “ولنتاین بـه دنیای وحشی” درسال 1958 منتشر کرد. کارهای او زندگی روزمره و سایر امور داخلی مانند عشق و ازدواج را در بر می‌گرفت و آن ها رابا کنایه و شوخ طبعی همراه می کرد. تا سال 1992؛ او تقریبا تمام جوایز مهم شعر در آمریکا را دریافت کرد و بـه عنوان برنده جایزه شاعر منصوب شد.

 

28. اولین زنی که برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد: کاترین بیگلو

اولین زنی که برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد: کاترین بیگلو

سال: 2010

ملیت: آمریکایی

پیشرو: عجیب اسـت کـه فکر کنیم تا سال 2010 – 89 سال پس از نخستین جوایز اسکار – طول کشید تا یک فیلمساز زن جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کند. اما همین مدت طول کشید و کاترین بیگلو برای فیلم جنگی «The Hurt Locker» درسال 2009 برنده ان شد. او همچنین نخستین و تنها زنی اسـت کـه برنده ان جایزه اسکار، جایزه بافتا برای بهترین کارگردانی و جایزه بهترین کارگردانی فیلم منتخب منتقدان شده اسـت.

 

29. اولین زنی در تاریخ آمریکا که در ایالت دراز کشید: روت بادر گینزبورگ

اولین زنی در تاریخ آمریکا که در ایالت دراز کشید: روت بادر گینزبورگ

سال: 2020

ملیت: آمریکایی

پیشرو: روت بادر گینزبورگ نیرویی در دادگاه عالی و نماد فمینیستی بود. گینزبورگ کـه درسال 1933 از پدر و مادر یهودی در بروکلین بـه دنیا آمد، درسال 1959 در نخستین کلاس از دانشکده حقوق کلمبیا فارغ التحصیل شد. برنده شدن همه ی بـه جز یکی

 

گینزبورگ کـه درسال 1993 بـه عنوان قاضی دیوان عالی منصوب شد، بـه تدریج از لیبرال میانه رو بـه صدایی استوار برای حقوق زنان تغییر کرد، زیرا تعادل دادگاه توسط جناح راست خنثی شد. میلیون‌ها نفر وی را دوست داشتند و وقتی در 18 سپتامبر 2020 درگذشت، در سراسر جهان سوگوار شد. در 29 سپتامبر، او در گورستان ملی آرلینگتون بـه خاک سپرده شد و نخستین زنی بود کـه در ایالت دراز کشید. گینزبورگ بـه مدت 27 سال در دادگاه عالی خدمت کرد.

 

30. معاون اول زن، معاون اول زن سیاه پوست، معاون اول آسیایی-آمریکایی: کامالا هریس

معاون اول زن، معاون اول زن سیاه پوست، معاون اول آسیایی-آمریکایی: کامالا هریس

سال: 2020

ملیت: آمریکایی

پیشرو: در 7 نوامبر 2020؛ کامالا هریس معاون رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا شد و با تبدیل شدن بـه نخستین سیاه پوست و آسیایی-آمریکایی و نخستین زنی کـه بـه چنین موقعیتی دست یافت، موانع نهادی را شکست. هریس با کت و شلوار سفید حق رأی خطاب بـه جمعیت شب انتخابات گفت: «در حالی کـه ممکن اسـت من نخستین زن دراین دفتر باشم، من آخرین نفر نخواهم بود».

 


مطالب مشابه: موفق ترین زنان ایرانی در خارج را بیشتر بشناسید !


 

در پایان

هر چند میزان درآمد این بانوان موفق در مقایسه با مردان فعال در حوزه فناوری چون بیل گیتس و زاکربرگ بـه مراتب کمتر اسـت اما نشانگر نقش موثر و خلاقیت هاي‌ بالای آن ها در سطوح بالای موقعیت هاي‌ شغلی خواهد بود.

برچسب‌ها: