10 دستور العمل شن و ماسه جنبشی آسان برای کودکان

مجموعه : بازی های محلی
10 دستور العمل شن و ماسه جنبشی آسان برای کودکان

از فرزندتان بخواهید با شن بازی جنبشی از مزایای حسی، حرکتی و شناختی بهره مند شود. ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از دستورالعمل های ساخت شن مصنوعی را منتشر کرده ایم.

 

10 دستور العمل شن و ماسه مصنوعی

اکثر کودکان در زمان های اخیر زمان زیادی را در اینترنت صرف می کنند تا خود را سرگرم کنند. اگر کودک شما یکی از این دسته است، یادگیری دستور العمل های شن جنبشی آسان برای کودکان ممکن است به تقویت خلاقیت آنها کمک کند. شن جنبشی نوع خاصی از ماسه است که برای بازی یا ساخت اسباب بازی ساخته می شود.

 

به خواندن ادامه دهید تا چند دستور العمل شن و ماسه جنبشی عالی را کشف کنید که شما و فرزندتان می توانید از درست کردن آنها در خانه لذت ببرید.

 

شن جنبشی چیست؟

شن جنبشی ماسه قابل فشرده‌سازی است که از دانه‌های بزرگ‌تری از ماسه معمولی ساخته شده و با مواد خاصی پوشیده شده است که بافت نرم و شکننده‌ای به آن می‌دهد. حتی کوچک‌ترین دست‌ها هم می‌توانند با ماسه جنبشی سرگرم شوند، زیرا نه خیلی خشک است و نه خیلی مرطوب و به راحتی می‌توان آن را در دست گرفت و به اشکال مختلف قالب‌گیری کرد. یک کودک می تواند از تخیل خود برای ایجاد یک بازی با استفاده از شن جنبشی استفاده کند.

 

بنابراین، آیا ماسه جنبشی شن ماه است؟ ممکن است بپرسید. نه، ماسه جنبشی با ماسه ماه یکی نیست. شن جنبشی دارای این ویژگی منحصر به فرد شگفت انگیز است که شن را در حرکتی جزئی نگه می دارد.

 


مطالب مشابه: اسلایم چیست؟ آموزش درست کردن اسلایم


 

چرا باید به کودک خود اجازه دهید با شن جنبشی بازی کند؟

بازی های حسی در سنین پایین به بهبود مهارت های حرکتی ظریف کودک شما کمک زیادی می کند. و اجازه دادن به فرزندتان برای انجام فعالیت‌هایی که باعث پیشرفت مهارت‌های حرکتی او می‌شود، می‌تواند به او کمک کند تا در درازمدت قدرت پیدا کند و فعالیت‌های پیچیده‌تری را انجام دهد.

 

فعالیت های شن جنبشی نیز یک تجربه حسی همه جانبه را ارائه می دهد. بافت شن جنبشی و تجربه عملی له کردن، شکل دادن، قالب‌گیری و مجسمه‌سازی شن می‌تواند به بهبود یادگیری لمسی کودک شما کمک کند. رنگ های مختلف ماسه می تواند برای چشمان آنها لذت بخش باشد.

 

علاوه بر این، صداهای آرامش‌بخشی که هنگام له شدن یا بریدن ایجاد می‌کند برای گوش‌ها آرامش‌بخش است. شما همچنین می توانید روغن های معطر را به این شن و ماسه صنایع دستی اضافه کنید. و حدس بزنید چه! یکی از دستور العمل های موجود در این لیست حتی خوراکی است (اما ما نمی گوییم که می توانید شن جنبشی معمولی را میان وعده بخورید).

 

بازی حسی علاوه بر کمک به یادگیری در مورد ویژگی‌های حسی مختلف گرم، سرد، سخت، نرم، چسبناک و خشک، می‌تواند به آرام کردن کودک مضطرب نیز کمک کند.

 

انواع شن و ماسه مورد استفاده برای ساخت ماسه جنبشی

شن بازی یا ماسه کاردستی بهترین نوع ماسه ای است که برای ساخت ماسه جنبشی استفاده می شود. این دانه ها معمولاً درشت تر از ماسه معمولی هستند و حاوی دانه های ریزتری نیستند. اگرچه ماسه برنزه به خودی خود عالی است، اما اگر می خواهید ماسه جنبشی رنگی بسازید، ممکن است بخواهید از ماسه سفید دستی استفاده کنید. رنگ ها بهتر به ماسه سفید می چسبند.

 

دستور العمل های شن جنبشی 

در اینجا برخی از بهترین و آسان‌ترین دستور العمل‌های شن جنبشی آورده شده است.

 

1. شن جنبشی پایه

1. شن جنبشی پایه

این یکی از اساسی ترین دستور العمل های شن و ماسه جنبشی خانگی با استفاده از نشاسته ذرت است. اگرچه این دستور العمل بی‌خطا است، توصیه می‌کنیم ابتدا یک دسته کوچک را امتحان کنید و سپس به سراغ ساختن‌های بزرگ‌تر بروید. آنچه شما نیاز دارید:

 • یک کاسه همزن بزرگ
 • 5 تا 7 فنجان ماسه بازی
 • 1 تا 1 ½ فنجان نشاسته ذرت
 • یک قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی
 • یک فنجان آب
 • چند قطره روغن درخت چای

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. بسیار مهم است که ماسه کاملاً خشک شود. بنابراین، قبل از شروع عمل، مطمئن شوید که آن را برای مدتی بیرون بگذارید. همچنین می توانید قبل از خشک کردن ماسه را برای چند ساعت در دمای پایین بپزید. این باعث درشت شدن ماسه می شود.
 2. با مخلوط کردن ماسه بازی خشک و نشاسته ذرت در کاسه بزرگ شروع کنید. استفاده از دستان شما گزینه بهتری خواهد بود.
 3. یک فنجان آب را با یک قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی مخلوط کنید. مخلوط را هم بزنید تا حباب دار شود.
 4. مخلوط را به آرامی روی ماسه بریزید و مدام هم بزنید. تمام مخلوط آب و صابون ظرفشویی را یکجا اضافه نکنید. برای حفظ قوام، آن را به تدریج اضافه کنید.
 5. چند قطره روغن درخت چای اضافه کنید – این روغن دارای خواص ضد باکتریایی است که از فاسد شدن ماسه و نشاسته ذرت جلوگیری می کند.
 6. همیشه می‌توانید مقداری آب و صابون ظرفشویی اضافه کنید تا مخلوط حباب‌دارتر شود.

 

به فرزندان خود اجازه دهید به عنوان دستیار علمی شما خدمت کنند و تکنیک های اندازه گیری، ریختن و مخلوط کردن را تمرین کنند. ساختن چیزی برای خود نه تنها به بچه‌ها کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، بلکه باعث می‌شود که شاهد وقوع آن باشید.

 

2. شن جنبشی رنگی DIY

2. شن جنبشی رنگی DIY

این دستور به شما می گوید که چگونه ماسه جنبشی را رنگ کنید. بنابراین، برخی از رنگ های غذایی خود را ذخیره کنید. فرزندان شما این را دوست خواهند داشت زیرا تخیل آنها برای ایجاد هر نوع قلعه شنی آزاد است. رنگ روشن کودکان را به خود جذب می کند و ساعت ها آنها را مشغول می کند. آنچه شما نیاز دارید:

 • 3 تا 5 فنجان شن و ماسه سفید
 • 2 قاشق غذاخوری نشاسته ذرت
 • 2 قاشق غذاخوری صابون ظرف
 • یک فنجان آب
 • رنگ غذای مورد علاقه شما!

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. اطمینان حاصل کنید که شن و ماسه کاردستی کاملاً خشک است. می توانید ماسه جنبشی را برای چند ساعت خشک کنید یا آن را در دمای 120 درجه برای چند ساعت بپزید. پختن ماسه قبل از خشک کردن به بافت ماسه جنبشی شما می افزاید.
 2. پس از از بین رفتن رطوبت شن، نشاسته ذرت را به ماسه اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. مطمئن شوید که هیچ توده ای وجود ندارد.
 3. در یک کاسه جداگانه، یک قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی و یک فنجان آب را مخلوط کرده و خوب هم بزنید. به هم زدن ادامه دهید تا حباب ها را ببینید. در صورت لزوم می توانید یک قاشق دوم صابون ظرفشویی اضافه کنید.
 4. حالا، برای بخش رنگارنگ! چند قطره از رنگ خوراکی را به مخلوط حباب دار اضافه کنید و خوب هم بزنید.
 5. اکنون می توانید محلول صابون رنگارنگ را به مخلوط نشاسته ذرت و ماسه اضافه کنید. با یک دست محلول را با دقت بریزید و با دست دیگر به طور مداوم مخلوط ماسه را هم بزنید.

 

3. ماسه جنبشی با نشاسته مایع

3. ماسه جنبشی با نشاسته مایع

این دستور ساده، کمتر کثیف و بسیار ارزان تر از بقیه است. اگرچه ممکن است شن جنبشی مناسبی برای کودک شما نباشد، لزج است – و بچه ها لجن را دوست دارند، اینطور نیست؟ اگر کار نکرد، دانه های با اندازه های مختلف را امتحان کنید. به خاطر داشته باشید که نشاسته مایع را به نسبت کم و به آرامی اضافه کنید. آنچه شما نیاز دارید:

 • یک کاسه همزن بزرگ
 • 5 تا 7 فنجان ماسه بازی
 • 100 گرم چسب شفاف
 • 1 فنجان نشاسته مایع

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. برای از بین بردن رطوبت اضافی ماسه، آن را به مدت دو تا سه ساعت در فر با دمای 120 درجه بپزید.
 2. چسب و نشاسته مایع را در ظرفی بریزید و خوب مخلوط کنید.
 3. اگر مخلوط سفت بود، مقداری نشاسته مایع دیگر، هر بار چند قاشق به آن اضافه کنید و به هم زدن مخلوط ادامه دهید.
 4. پس از رسیدن به غلظت آبکی مورد نظر، ماسه بازی را هر بار یک قاشق به مخلوط چسب و نشاسته مایع اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید.

 

4. ماسه بازی قالب گیری

4. ماسه بازی قالب گیری

اگر می‌خواهید کاوش را با این شن و ماسه انعطاف‌پذیر با بافت نرم تشویق کنید، این دستور پخت شن جنبشی قابل قالب‌گیری با آرد را امتحان کنید. وقتی واقعاً نیست احساس خیس شدن می کند و به راحتی می توان قالب زد. ماسه بازی فاقد مواد شیمیایی است و در هر ظرف مناسبی قابل نگهداری است. آنچه شما نیاز دارید:

 • 5 فنجان شن بازی
 • 3 فنجان آرد همه منظوره
 • 1 فنجان روغن گیاهی (روغن نارگیل نیز موثر است)

 

مرحله پیگیری:

 1. ماسه بازی و آرد همه منظوره را در ظرفی مخلوط کنید. هر بار چند قاشق غذاخوری آرد اضافه کنید و مطمئن شوید که گلوله ها شکسته می شوند.
 2. پس از مخلوط کردن خوب، روغن (حدود ½ فنجان) را به مخلوط اضافه کنید و ورز دهید.
 3. به اضافه کردن روغن ادامه دهید تا غلظت مورد نظر به دست آید.

 


مطالب مشابه: آموزش تهیه خمیر بازی کودکان با مواد خانگی


 

5. کرم اصلاح فوم شن و ماسه

5. کرم اصلاح فوم شن و ماسه

اگر به دنبال تقویت حواس کودکان هستید، این بهترین ماسه جنبشی برای کودکان است. فوم شن جنبشی فقط شامل دو ماده است. ممکن است نرم ترین شن و ماسه را تولید نکند، اما یک تجربه حسی عالی می دهد. فرزند شما قطعاً بافت فوم را دوست خواهد داشت. آنچه شما نیاز دارید:

 • 3 فنجان شن بازی
 • 1 قوطی کرم اصلاح، حدود 250 گرم

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. کرم اصلاح را فشار داده و در ظرفی با اندازه متوسط به ماسه اضافه کنید.
 2. استفاده از دستان خود بهترین و سرگرم کننده ترین راه برای مخلوط کردن این دو ماده است. زمانی که شروع به ورز دادن کنید، متوجه خواهید شد که ماسه کف را جذب می کند.
 3. اگر روند خیلی کثیف شد، می توانید سعی کنید مواد را در قسمت هایی مخلوط کنید.
 4. ادامه دهید و شروع به قالب گیری شن و ساختن قلعه های شنی کنید، یا مقداری کرم اصلاح دیگر اضافه کنید و از کف آن کمی بیشتر لذت ببرید.

 

6. ماسه جنبشی ذرت خوراکی

6. ماسه جنبشی ذرت خوراکی

آیا کودک شما دوست دارد با غذا بازی کند و چیزهایی را در دهانش بگذارد؟ در اینجا نجات دهنده شما است – یک دستور غذای شن جنبشی خوراکی بدون شن و ماسه! این کاملا غیر سمی است و مانند ماسه ساحل ظاهر می شود. آنچه شما نیاز دارید:

 • ½ فنجان آرد
 • ½ فنجان آرد ذرت
 • 1 قاشق غذاخوری شربت ذرت
 • 1 قاشق غذاخوری روغن از هر نوع

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. آرد و آرد ذرت را در ظرفی خوب با همزن بزنید و مطمئن شوید که گلوله نباشد.
 2. شربت ذرت و روغن را اضافه کنید و مخلوط را با همزن بزنید تا حالت شن و ماسه ای به خود بگیرد.
 3. اگر فکر می کنید که مخلوط خیلی خشک است، مقداری روغن دیگر اضافه کنید و آن را با همزن بزنید تا یکدست شود.

 

7. ماسه جنبشی با جوش شیرین

7. ماسه جنبشی با جوش شیرین

آیا نمی دانید چگونه شن جنبشی بدون شن و ماسه درست کنید؟ در اینجا یک دستور دیگر برای شما وجود دارد. آنچه شما نیاز دارید:

 • 1 پیمانه بیکینگ پودر
 • 2 فنجان جوش شیرین
 • 1 فنجان مایع ظرفشویی

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. بیکینگ پودر و جوش شیرین را در یک کاسه بزرگ با قاشق یا کاردک مخلوط کنید.
 2. مایع ظرفشویی را به آرامی و به آرامی به مخلوط خشک اضافه کنید و مدام هم بزنید.
 3. به هم زدن ادامه دهید تا پایه خمیری یا شنی شود.
 4. اگر مخلوط مرطوب باقی ماند، مقداری بیکینگ پودر دیگر اضافه کنید.
 5. اگر کودک شما می‌خواهد خمیر نرم‌تر شود، می‌توانید مقداری بیکینگ پودر بیشتر به آن اضافه کنید.

 

8. ماسه جنبشی با حالت دهنده مو

8. ماسه جنبشی با حالت دهنده مو

نه، ما هنوز ایده‌ای برای شن‌های جنبشی خانگی نداریم! اگر به دنبال یک دستور پخت آسان هستید، در اینجا دستوری وجود دارد که فقط به دو ماده نیاز دارد که احتمالاً از قبل در خانه دارید. توجه: باید تحت نظارت بزرگسالان ساخته شود. آنچه شما نیاز دارید:

 • 3 فنجان جوش شیرین
 • ½ فنجان نرم کننده مو
 • عامل رنگ آمیزی (اختیاری)

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. نرم کننده مو و جوش شیرین را در ظرفی بریزید و هم بزنید تا به غلظت دلخواه برسد.
 2. می توانید یک ماده رنگی دلخواه به مخلوط اضافه کنید.
 3. اگر مخلوط خشک است، مقداری نرم کننده دیگر اضافه کنید.

 

9. لجن شنی جنبشی

9. لجن شنی جنبشی

شما احتمالاً منتظر این بوده اید در حالی که فکر می کنید چگونه اسلایم را با شن جنبشی درست کنید. این دستور العمل لجن شنی برای تماشا و بازی با آن مسحور کننده است، به خصوص زمانی که رنگی باشد. آنچه شما نیاز دارید:

 • 1 فنجان شن بازی یا شن دستی
 • 1 فنجان چسب مدرسه سفید
 • 1 فنجان کرم موبر فومی (حدود 170 گرم)
 • ½ فنجان نشاسته مایع
 • رنگ خوراکی (اختیاری)

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. فنجان چسب سفید مدرسه را در یک کاسه بزرگ خالی کنید.
 2. فنجان کرم موبر فومی را به چسب اضافه کنید و با کاردک شروع به هم زدن آن کنید. این ممکن است کثیف شود، بنابراین در صورت تمایل می توانید از یک کاردک چوبی یکبار مصرف استفاده کنید.
 3. مقداری رنگ به اسلایم اضافه کنید. فقط چند قطره از رنگ های خوراکی مورد علاقه خود را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا به طور یکنواخت بین لجن های کف دار پخش شود.
 4. حالا ماسه را هر بار حدود نصف فنجان اضافه کنید. اگر می خواهید بافت شنی اسلایم را افزایش دهید، همیشه می توانید در انتها مقدار بیشتری اضافه کنید.
 5. فعال کننده اسلایم را که ½ فنجان نشاسته مایع است به پایه اسلایم اضافه کنید.
 6. هم بزنید و هم بزنید تا یک قوام کامل به دست آید.

 

10. ماسه جنبشی رنگین کمان و تکشاخ

10. ماسه جنبشی رنگین کمان و تکشاخ

افزودن رنگ‌ها به شن‌های حسی جنبشی کودکان را جذاب‌تر می‌کند و می‌تواند راهی عالی برای گنجاندن مهندسی و آموزش در زمان بازی آنها باشد. سعی کنید دسته ای از هر یک از رنگ های روشن رنگین کمان درست کنید – هر چه بیشتر بهتر! به زودی آنها را مجبور خواهید کرد که رنگ های اصلی را بشناسند و رنگ های ثانویه را آزمایش کنند. آنچه شما نیاز دارید:

 • ماسه جنبشی تازه آماده شده
 • رنگ های مختلف غذایی
 • زرق و برق و پاشش

 

مراحلی که باید دنبال کرد:

 1. با استفاده از یکی از دستور العمل های بالا ماسه جنبشی درست کنید.
 2. اگر ماسه شما رنگی نیست، ادامه دهید و دسته های کوچکی از رنگ های مختلف درست کنید. می توانید از رنگ های رنگین کمان استفاده کنید. مقداری از رنگ ها و ماده اتصال دهنده ای را که قبلاً استفاده کرده بودید به ماسه اضافه کنید.
 3. زرق و برق و آب پاش یک طرفدار اسب شاخدار را شاد می کند! پس از مخلوط کردن شن جنبشی خود با رنگ هایی مانند صورتی، آبی و بنفش زیبا، مقداری زرق و برق در اندازه ها و اشکال مختلف را به آن اضافه کنید تا افسانه را به خانه بیاورید.

 

1. چرا نمی توانم شن جنبشی بخرم؟

تو می توانی. با این حال، توجه داشته باشید که می تواند بسیار گران باشد و اگر بخواهید به جای آن ماسه جنبشی خود را بسازید، به عنوان یک فعالیت اضافی عمل می کند که هم شما و هم فرزندتان می توانید با هم از آن لذت ببرید.

 

2. آیا شن جنبشی خطرناک است؟ و آیا خوراکی است؟

شن جنبشی DIY خطرناک نیست. و خوراکی هم نیست. هنگام بازی با شن و ماسه، مراقب کودکان خود باشید.

 

3. آیا شن جنبشی نامرتب است؟

ساختن شن جنبشی در خانه گاهی اوقات کمی کثیف می شود. حتما از یک ظرف بزرگ همزن استفاده کنید. شما همچنین می توانید در حین ساختن و بازی با ماسه به حیاط خلوت خود بروید. همچنین مطمئن شوید که ماسه را بعد از هر جلسه در ظروف دربسته نگهداری کنید.

 

4. آیا ماسه جنبشی خشک می شود؟

نه، ماسه جنبشی خشک نمی شود. اگر احساس کردید که رطوبت یا بافت ترد خود را از دست می دهد، مقداری ماده اتصال دهنده یا آب به آن اضافه کنید.

 

5. آیا رنگ به شن جنبشی می چسبد؟ لکه دار میشه؟

بله، به شن جنبشی می چسبد. می توانید از رنگ های خوراکی انتخابی خود برای تهیه شن های جنبشی رنگارنگ استفاده کنید. رنگ ها می توانند به طور موقت دست کودک شما را در طول فرآیند ساختن لکه دار کنند. شما می توانید ماسه سفید را انتخاب کنید زیرا رنگ آمیزی آن در مقایسه با ماسه برنزه معمولی آسان تر است.

 

6. به جای رنگ های خوراکی از چه رنگ های دیگری می توانم استفاده کنم؟

آبرنگ، پودر رنگ تمپرا، گچ رنگی و جوهر الکلی برخی از جایگزین های خوب هستند.

 

7. در ماسه جنبشی چه چیزی وجود دارد تا به هم بچسبد؟

ماسه جنبشی دارای یک پوشش نازک از نانو ماده پلی دی متیل سیلوکسان (PDMS) است که اعتقاد بر این است که دانه های ماسه را به هم می چسباند.

 


مطالب مشابه: 23 ترفند تابستانی برای مهارت در زندگی (عکس)


 

در پایان

کودکان علاوه بر دست و پا زدن در استخر یا باغبانی، عاشق بازی با شن و ماسه هستند، چه در ساحل و چه در جعبه شن. هنگام بازی می توانید ماسه را در یک سینی بزرگ یا یک حوض پر کنید. چند ماشین مسابقه و یک پیست Hot Wheels را در آنجا بفرستید، ابزارهای برش و قالب‌گیری ایمن را به فرزندتان قرض دهید و تماشا کنید که بلوک‌های ساختمانی می‌سازند، اشکال هندسی می‌سازند و قلعه‌های شنی می‌سازند.

 

اگر کودکان در هر نوع فعالیت STEM مانند شن و ماسه بازی نکنند، دوران کودکی ناقص به نظر می رسد. بازی با شن جنبشی نه تنها برای سرگرمی است، بلکه در بهبود مهارت های حسی کودکان نیز مفید است. در حالی که رنگ های مختلف شن برای چشم دلپذیر است، بافت قابل فشردن آن به رشد توانایی های حرکتی کودکان کمک می کند. ماسه همچنین می تواند به خلاقیت آنها کمک کند.

 

ماسه های جنبشی را می توان به راحتی از بازار خریداری کرد. با این حال، ساختن خود آنها به شما این امکان را می دهد که ایمنی مواد را دوباره بررسی کنید. این دستور العمل های شن جنبشی برای بچه ها را می توان با شن بازی و سایر وسایل خانگی معمولی درست کرد. ظروف خانگی این مزیت را دارند که ارزان هستند و با ترجیحات فرزندان شما سازگار هستند. همچنین می توانید از این تمرین به عنوان فرصتی برای گذراندن وقت با آنها استفاده کنید.