مجموعه : بازی های محلی
بروزرسانی : 6 مهر 1402

20 بازی هوشمند مغز برای کودکان

20 بازی هوشمند مغز برای کودکان

رشد ذهنی کودک شـما بـه اندازه رشد فیزیکی مهم اسـت. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 20 بازی هوشمند مغز برای کودکان را منتشر کرده ایم.

بازی های هوشمند مغز برای کودکان

رشد مغز در دوران کودکی بسیار مهم اسـت زیرا پایه و اساس رشد بعدی در زندگی را می گذارد. از این رو، والدین باید روی رشد مغزی کودک درکنار رشد فیزیکی تمرکز کنند. بازی هاي‌‌ فکری برای بچه ها بـه عنوان یک تمرین برای تیز کردن مغز کودک و التیام عملکرد ان عمل می کند.

درست مانند بدن، مغز نیز برای رشد و عملکرد بهتر بـه فعالیت هایي نیاز دارد. دراین پست برای برخی از بهترین بازی هاي‌‌ مغزی کـه بـه عنوان سرگرمی برای بچه ها عمل میکند و بـه انها کمک میکند توانایی هاي‌‌ ذهنی خودرا التیام بخشند، بررسی کنید.

برای تمرین سلول هاي‌‌ خاکستری و کمک بـه رشد شناختی کودک میتوانید فعالیت هاي‌‌ بدنی، پازل ها، بازی هاي‌‌ کلمات، بازی هاي‌‌ بازی، معماها و سایر فعالیت ها را امتحان کنید.

فعالیت های آموزشی مغز

هر چه مغز فعال تر باشد، بهتر رشد میکند. در این جا چند فعالیت برای درگیر کردن ذهن کودک با استفاده از منطق و تقویت رشد مغز طراحی شده اسـت.


مطالب مشابه: 23 بازی فکری سرگرم کننده که نبوغ شما را آزمایش می کند


1. من با چشمم جاسوسی می کنم

من با چشمم جاسوسی می کنم

یک بازی کلاسیک کـه توسط نسل‌ها انجام شده اسـت، I Spy with My Eye باعث میشود کودک نسبت بـه محیط اطراف بیشتر مراقب باشد و بـه او کمک میکند تا از مهارت‌هاي‌‌ کسر خود استفاده کند. این بازی عالی برای بازی با بچه هاي‌‌ کوچک تر در حالی اسـت کـه منتظر چیزی هستید، مانند وقت دکتر، در صف رستوران یا در رانندگی.

انچه شـما نیاز دارید: چشم، گوش، و تخیل. زمان

چگونه:

ایده این بازی این اسـت کـه بچه ها را مجبور کنیم بـه دنیای اطراف خود نگاه کنند ودر مورد چیزهای پیش پا افتاده اي کـه ما بدیهی می‌دانیم تعجب کنند.

1. بـه اطراف اتاق نگاه کنید و یک شی را انتخاب کنید، اما نشان ندهید کـه چیست.

2. سپس بگویید “من با چشمم چیزی را جاسوسی می کنم …” و سپس ویژگی یک شی را ذکر کنید، مانند رنگ، شکل یا اندازه ان. بـه عنوان مثال، “من با چشمم چیزی آبی یا گرد یا سیخ دار را جاسوسی میکنم.”  هر بار بـه کودک فرصت دهید تا حدس بزند کـه چیست. با بـه اشتراک گذاشتن ویژگی هاي‌‌ بیشتر شی انتخاب شده، بـه ارائه سرنخ هاي‌‌ بیشتر ادامه دهید.

3. شرکت کنندگان می توانند بـه نوبت اشیاء را انتخاب کنند در حالی کـه دیگران حدس میزنند انها چیست.

این بازی نخستین بار در دوران ویکتوریا در انگلستان دیده شد. نخستین بار در منچستر تایمز 1889 ظاهر شد.

2. فعالیت هماهنگی مغز و بدن

فعالیت هماهنگی مغز و بدن

زمانی کـه مغز و سایر قسمت‌هاي‌‌ بدن پشت سر هم کار میکنند، عملکرد مؤثری داریم. این فعالیت بـه التیام هماهنگی حرکتی در کودکان کمک میکند.

انچه شـما نیاز دارید: فضایی برای حرکت آزادانه، کشش و خم شدن

چگونه:

برای رسیدن بـه هدف میتوانید فعالیت هاي‌‌ مختلفی را امتحان کنید، یعنی هماهنگی مغز و بدن. در زیر چند نمونه را فهرست کرده ایم.

1. انگشتان پا را تکان دهید: کودکان را مجبور کنید تا روی صندلی بنشینند و پاهایشان آویزان باشد. هر کفش یا کفشی را کـه بـه پا میکنند در بیاورید و از انها بخواهید کـه فقط انگشتان پا را بـه بالا و پایین یا گرد و گرد حرکت دهند. همچنین می توانید از انها بخواهید کـه فقط دو انگشت بزرگ یا فقط انگشتان یک پا را حرکت دهند تا یاد بگیرند کـه چگونه حرکات بدن را نظارت کنند.

2. طرف دیگر: هر بار کـه مغز شـما دستورالعملی را ارسال میکند، دست غالب شـما کار را بر عهده میگیرد. اما اینبار از کودک بخواهید از دست دیگر برای التیام هماهنگی خود استفاده کند. اگر راست دست هستند، از انها بخواهید از دست چپ خود استفاده کنند و بالعکس. با کارهای ساده و ایمن شروع کنید و هنگامی کـه یاد گرفتند چگونه از دست دیگر استفاده بهتری کنند، کارهای سخت تری را امتحان کنید.

3. در حالی کـه بـه سرخود دست می زنید شکم خودرا بمالید: این یک فعالیت هماهنگی پیچیده اسـت کـه می توانید با بچه هاي‌‌ بزرگ‌تر امتحان کنید. این آسان نیست و بـه تمرین و تمرکز زیادی نیاز دارد کـه بـه رشد مغز کمک میکند.

3. وانمود کردن بازی

وانمود کردن بازی

بازی وانمودی بـه رشد مهارت‌هاي‌‌ اجتماعی و عاطفی، توانایی‌هاي‌‌ تفکر انتقادی و مهارت‌هاي‌‌ زبانی کودک کمک میکند. همچنین حافظه فعال کودک را تمرین میدهد، زیرا آن ها سعی میکنند شخصیت خودرا حفظ کنند و بر اساس ان رفتارهای خودرا نشان دهند.

انچه شـما نیاز خواهید داشت: ایده ها، سناریوها، درصورت نیاز وسایل

چگونه:

وقتی بچه ها از تخیل خود استفاده میکنند و سناریوها و موقعیت هایي را ایجاد می کنند کـه باید با انها کنار بیایند، بازی وانمودی بهترین حالت را دارد. اما گاهی اوقات، مراقبان ممکن اسـت ان را تحریک کنند.

1. فهرستی از سناریوها یا موقعیت‌هایي کـه کودکان میتوانند انجام دهند ایجاد کنید. دستورالعمل هاي‌‌ زیادی ندهید – فقط یک صحنه را انتخاب کنید و اجازه دهید بچه ها از تخیل خود برای بازی استفاده کنند.

2. بـه عنوان مثال می توان بـه خرید در سوپرمارکت یا دکتر، بانکدار، آتشنشان و غیره اشاره کرد.

3. با استفاده از لباس‌ها، لوازم و اشیاء کهنه یک جعبه وسایل بسازید و ان را در اتاق کودکان یا کلاس درس نگه‌داری کنید. کودکان را تشویق کنید تا از انها برای بازی وانمودی استفاده کنند.

4. داستان یک کلمه

داستان یک کلمه

20 بازی هوشمند مغز برای کودکان

این فعالیت گروهی بـه کودکان این امکان را میدهد کـه هر بار یک داستان بسازند. بازی ان‌ها را تشویق میکند تا کلاه تفکر خلاق خودرا بر سر بگذارند ودر عین حال مطمئن شود کـه از موضوع دور نمی شوند.

انچه شـما نیاز دارید: فضایی برای بازی، تم ها درصورت وجود

چگونه:

 1. بچه ها را بـه صورت دایره اي، رو بـه داخل و رو بـه روی یک دیگر قرار دهید.
 2. بـه طور تصادفی یک کودک را انتخاب کنید و از او بخواهید داستان رابا یک کلمه شروع کند. شـما میتوانید هر کلمه اي را کـه دوست دارید انتخاب کنید، مانند “یک بار”؛ “دیروز” و “ناگهان” برای شروع و کودکان باید کلمه اي را برای ادامه ان انتخاب کنند و جمله را تمام کنند.
 3. آن ها باید داستان را بسازند تا بـه نتیجه برسد یا ناظم بگوید استو.

5. بازی حافظه

بازی حافظه

بازی کلاسیک مغز توانایی کودک را برای یادآوری چیزهایی کـه اخیراً آموخته اسـت تقویت میکند و قدرت حافظه و چابکی ذهنی وی را تقویت میکند.

انچه شـما نیاز دارید: فضای بازی، فلش کارت درصورت داشتن

چگونه:

شـما میتوانید بازی رابا یا بدون فلش کارت انجام دهید.

با فلش کارت: این برای یک یا دو بازیکن مناسب اسـت.

 1. مجموعه اي از کارت هاي‌‌ فلش بازی حافظه را دریافت کنید کـه برای هر نماد یا علامت دو کارت وجوددارد.
 2. کارت ها را کاملاً باهم مخلوط کرده و روی یک میز بـه صورت رو بـه پایین بچینید.
 3. بازیکن یک کارت را رو بـه بالا می چرخاند و سپس در حالی کـه نماد را یادداشت میکند، ان را برمی گرداند.
 4. ایده این اسـت کـه موقعیت کارت ها را بـه خاطر بسپارید و انها را بـه درستی باز کنید تا آن ها را جفت کنید.
 5. وقتی همه ی ی ی کارت ها جفت شدند، بازی تمام میشود.

بدون فلش کارت: زمانی کـه در سفر هستید و فلش کارت ندارید، ایده آل اسـت.

 1. دریک دایره بنشینید و موضوعی را انتخاب کنید: شهرها، حیوانات، اشیا، غذاها و غیره.
 2. بازیکن اول بازی رابا گفتن یک کلمه شروع میکند. بازیکن بعدی باید کلمه بازیکن قبلی را تکرار کند و یک کلمه جدید برای ایجاد فهرست اضافه کند. بازیکن بعدی همین کار را میکند و تعداد کلمات موجود در فهرست همان‌ گونه در حال افزایش اسـت.
 3. بازیکنان باید در هر نوبت همه ی ی ی کلمات را بـه ترتیب درست فهرست کنند.
 4. هر شخصی کـه سفارش را از دست بدهد یا ان را تغییر دهد، خارج اسـت.
 5. آخرین نفری کـه ایستاده برنده اسـت.
 6. علاوه بر این فعالیت‌هاي‌‌ بدون صفحه نمایش، پازل‌ها همچنین میتوانند از رشد مغز در کودکان حمایت کنند.

پازل برای رشد مغز

پازل ها میتوانند بـه طور موثر مغز کودک را درگیر کنند و مهارت هاي‌‌ حل مسئله و تحلیلی وی را بـه کار ببندند. پازل هاي‌‌ اره منبت کاری اره مویی و پازل هاي‌‌ بلوکی آموزشی هستند، هماهنگی دست و چشم و مهارت هاي‌‌ حرکتی درشت را ارتقا میدهند. در این جا چند پازل مناسب برای کودکان را فهرست کرده ایم.

6. سودوکو

سودوکو

سودوکو یک پازل برای قرار دادن اعداد اسـت کـه دارای شبکه 9×9 با اعداد در چند جعبه اسـت. هدف بازیکن این اسـت کـه اسلات هاي‌‌ باقیمانده رابا اعداد مناسب پر کند بـه طوری کـه یک عدد فقط یک‌بار در هر ردیف و ستون پازل ظاهر شود. بازیکن باید از اعداد 1 تا 9 استفاده کند تا در کمترین زمان ممکن شبکه را پر کند.

داستان سودوکو درسال 1783 زمانی آغاز شد کـه لئونارد اویلر، ریاضیدان سوئیسی، “مربع هاي‌‌ لاتین” را ابداع کرد، کـه او ان را “نوع جدیدی از مربع جادویی” توصیف کرد.

7. مکعب روبیک

مکعب روبیک

مکعب روبیک یک ابزار عالی برای درگیر نگه داشتن کودک در سفر هاي‌‌ طولانی جاده اي یا زمانی کـه دوره انتظار زیادی وجوددارد اسـت. هر طرف مکعب رنگ هاي‌‌ متفاوتی دارد ودر هر طرف 9 مربع کوچک وجوددارد. هدف این اسـت کـه تمام مربع هاي‌‌ همرنگ را در کمترین زمان ممکن بـه یک طرف ببرید. مکعب یک ابزار عالی برای تقویت مغز از طریق استراتژی، افزایش تمرکز و التیام آگاهی فضایی کودک اسـت.

43 کوینتیلیون راه برای حل این مکعب وجوددارد، بـه این معنی کـه هر بار کـه کودک با ان بازی میکند، مهارت هاي‌‌ خودرا افزایش میدهد.

تک تک موقعیت هاي‌‌ یک مکعب روبیک را می‌توان در بیست حرکت یا کمتر حل کرد. راهنمای حل مکعب روبیک درسال 1981 کـه توسط یک دانش آموز 12 ساله انگلیسی نوشته شده بود، 1.5 میلیون نسخه فروخت.

8. پیچ و خم ها

پیچ و خم ها

آیا باید بـه سمت چپ بروید؟ درست؟ صبر کن، مگر ما قبلا این جا نبودیم؟

بودن دریک پیچ و خم واقعی هیجان انگیز اسـت و میتواند بـه حس جهت گیری و مهارت هاي‌‌ مشاهده کودک کمک کند. پیچ و خم هاي‌‌ روی کاغذ بـه همان اندازه جالب هستند، زیرا مهارت هاي‌‌ رشد بینایی و حرکتی، توانایی حل مسئله و رشد حرکتی ظریف را تقویت میکنند. هرچه تعداد پیچ و خم‌هایي کـه کودک حل میکند بیشتر باشد، سریع‌تر انها را حل میکند.

انچه شـما نیاز دارید: کتاب‌ها یا برگه‌هاي‌‌ پازل ماز آماده، مداد و پاک کن

9. اره منبت کاری اره مویی

اره منبت کاری اره مویی

حل پازل هاي‌‌ اره منبت کاری اره مویی برای بچه هاي‌‌ کوچک تر ساده و آسان اسـت. انها همچنین با تقویت مهارت هاي‌‌ حل مسئله، استدلال، ادراک بصری و آگاهی فضایی، همراه با مهارت هاي‌‌ حرکتی ظریف، بـه رشد شناختی کودک کمک میکنند. پازل هاي‌‌ اره منبت کاری اره مویی مهارت هاي‌‌ تشخیص شکل کودک و توانایی بازسازی انچه را کـه می بیند با کنار هم قرار دادن تمام قطعات التیام می بخشد.

طبق معمولًً اره مویی 20-30 قطعه دارد. میتوانید پازل‌هاي‌‌ بزرگ تر و پیچیده‌تر رابا قطعات بیشتر برای بچه‌هاي‌‌ بزرگ‌تر و نوجوانان امتحان کنید.

10. بازی فکری

بازی فکری

بازی هاي‌‌ فکری چیزی جز معماهایی نیستند کـه شـما را بـه فکر فرو می برند. بازی هاي‌‌ فکری اغلب در قالب یک سوال، شـما را مجبور میکنند تا با کمک سرنخ هایي کـه در خود سوال وجوددارد، پاسخ را استنباط کنید. در این جا چند نمونه از بازی فکری برای کودکان آورده شده اسـت.

1. چه چیزی متعلق بـه شماست اما فقط توسط دیگران استفاده میشود؟

پاسخ: نام شـما

2. چرا مردی کـه در اسکاتلند زندگی میکند نمی‌تواند در انگلستان دفن شود؟

پاسخ: چون او زنده اسـت و ما فقط مردگان را دفن میکنیم.

3. یک کامیون بـه سمت روستایی حرکت کرد و با چهار ماشین برخورد کرد. چند وسیله نقلیه بـه روستا رفتند؟

پاسخ: یک کامیون

4. بـه من غذا بده، و من رشد خواهم کرد. بـه من آب بنوشید تا بمیرم. من کی هستم؟
جواب: آتش

فعالیت‌های بدنی و تمرین‌هایی که روی مغز کار می‌کنند

همه ی ی ی بازی هایي کـه روی مغز کار می کنند نیازی بـه نشستن دریک مکان ندارند. در این جا چند فعالیت وجوددارد کـه شـما را از نظر جسمی و روحی مناسب نگه می دارد.

11. شکار رفتگر

شکار رفتگر

شکار لاشخور سرگرم کننده اسـت و نیاز بـه تفکر و اقدام سریع دارد و کودکان را مجبور میکند تا حافظه کاری خودرا تمرین کنند. شکار لاشخور را می توان در داخل یا خارج از خانه نیز سازماندهی کرد، جایی کـه بچه ها باید در برخی فعالیت هاي‌‌ بدنی مانند پیاده روی، دویدن یا کوهنوردی افراط کنند.

انچه شـما نیاز دارید: اشیاء کوچکی کـه بـه اسانی پنهان می‌شوند و مکان هاي‌‌ امنی هستند کـه میتوانید انها را بکارید. خاطرجمعی حاصل کنید کـه یک شکار خیلی آسان یا دشوار نیست. همچنین مطمئن شوید کـه مسیر یا مکان‌هایي کـه برای مخفی کردن اشیاء انتخاب می‌کنید برای بچه‌ها امن باشد.


مطالب مشابه: مجموعه پرطرفدار ترین بازی های گروهی + بهترین بازی هیجان انگیز جهان


12. دوره های مانع

دوره های مانع

دوره هاي‌‌ مانع، هماهنگی مغز و بدن را تمرین میکند و مهارت هاي‌‌ حرکتی، چابکی و حل مسئله کودک را التیام می بخشد. یک دوره آموزشی در داخل یا خارج از خانه راه اندازی کنید کـه کودک را از نظر ذهنی و جسمی بـه چالش بکشد. یک مسیر مانع باید باعث شود کـه کودک زیر چیزی بخزد، بپرد، بالا برود، بپرد، بپرد و راه برود. دوره هاي‌‌ با مانع رشد اولیه مغز را تقویت میکند و بـه کودک کمک میکند تا نظارت بهتری بر حرکات فیزیکی خود داشته باشد.

انچه شـما نیاز دارید: صندلی، کوسن، ریسمان یا طناب، هولاهوپ، وان آب و تایمر. همچنین می توانید از اشیاء دیگری استفاده کنید کـه ممکن اسـت بـه شـما در ترسیم مسیر بهتر کمک کند.

13. روی هم چیدن یا تودرتو اسباب بازی ها

روی هم چیدن یا تودرتو اسباب بازی ها

چیدن یا لانه کردن اسباب بازی ها ممکن اسـت یک فعالیت ساده برای نوزادان و کودکان نوپا بـه نظر برسد. اما این پتانسیل را دارد کـه رشد اولیه مغز را تقویت کند ودر عین حال مهارت هاي‌‌ حرکتی ظریف و هماهنگی دست و چشم کودک را التیام بخشد. برداشتن اقلام انگشتان را تمرین میدهد در حالی کـه عمل قرار دادن انها بر روی اشیاء دیگر هماهنگی دست و چشم را تمرین میکند.

انباشتن یا لانه سازی نیز بر درک عمق کودک تأثیر می گذارد. برای بچه‌هاي‌‌ بزرگ‌تر، میتوانید آن ها را روی هم مکعب یا صندلی یا مواد دیگر بسازید تا برجی بلند بسازند.

انچه شـما نیاز دارید: اسباب بازی هاي‌‌ روی هم چیده یا لانه سازی برای بچه هاي‌‌ کوچک تر و کودکان نوپا، موادی کـه می توان برای بچه هاي‌‌ بزرگ‌تر روی هم چید. فضایی برای بازی

14. سیمون می گوید

سیمون می گوید

سایمون میگوید یک بازی کلاسیک اسـت کـه در مدارس و مهمانی ها بازی میشود. بازی ممکن اسـت در ابتدا ساده بـه نظر برسد، اما در حین بازی میتواند چالش برانگیز شود. چه با تعداد انگشت شماری از بچه ها یا گروه هاي‌‌ بزرگ بازی کنید، بازی هرگز کسل کننده نمی‌شود. سایمون می گوید بـه التیام مهارت هاي‌‌ گوش دادن، تفسیر و اجتماعی کودک کمک می کند.

آنچه شـما نیاز دارید: فضایی برای بازی، یک گروه کوچک یا بزرگ از کودکان

چگونه:

 1. بازی با یک نفر شروع میشود کـه «سایمون» اسـت کـه بـه بازیکنان دیگر دستور میدهد.
 2. بچه ها باید بـه حرف هاي‌‌ سایمون گوش بدهند و دنبالشان کنند. برای مثال، سایمون میگوید، بپرید، خم شوید و انگشت پا را لمس کنید، بـه سرتان ضربه بزنید یا روی یک پا بایستید.
 3. اما نکته اینجاست – بچه هاي‌‌ دیگر فقط در صورتی باید دستورات را دنبال کنند کـه جمله با «سایمون میگوید» شروع شود. اگر اینطور نباشد و بچه هاي‌‌ دیگر همان‌ گونه از دستورات پیروی کنند، امتیاز از دست میدهند.
 4. بازیکنی کـه بیشترین امتیاز را داشته باشد برنده اسـت.

15. جستجوی نقشه محله

جستجوی نقشه محله

ترسیم نقشه آسان نیست. اما چه کسی در مورد نقشه گنج یا حتی نقشه جهان صحبت میکند؟ ما فقط می‌خواهیم کـه کودک نقشه محله خودرا روی یک کاغذ بکشد. این فعالیت با هدف ارتقای دانش انها در مورد محیط اطرافشان انجام می شود.

انچه شـما نیاز دارید: کاغذهای اندازه A3 یا A4؛ مداد و پاک کن، خط کش، مداد رنگی یا خودکار طراحی

چگونه:

 1. یک ورق کاغذ و مداد یا مداد رنگی بـه بچه ها بدهید.
 2. از انها بخواهید کـه در اطراف محله بچرخند تا سریعاً بـه منطقه نگاه کنند. انها را اسکورت کنید و زمان کافی برای مشاهده محیط اطراف و یادداشت ذهنی انها بـه انها بدهید.
 3. هنگامی کـه انها بـه کلاس درس یا خانه بازگشتند، از انها بخواهید نقشه را بر اساس انچه دیده اند ترسیم کنند.
 4. این فعالیت توانایی هاي‌‌ تفکر فضایی انها را تشویق میکند و اصول اولیه نقشه برداری، مسیریابی و جهت را بـه انها می آموزد.

بازی های مغزی قلم و مداد

زمانی کـه هوا برای فعالیت در فضای باز ایده آل نیست، میتوانید این بازی هاي‌‌ فکری با قلم و مداد را امتحان کنید تا بچه ها را مشغول نگه دارید و رشد مغز را التیام ببخشید.

16. نقطه و جعبه

نقطه و جعبه

این یکی از قدیمی‌ترین بازی هایي اسـت کـه در کلاس هاي‌‌ درس، جلسات اداری ودر خانه انجام میشود! بازی ساده با مجموعه اي از نقاط روی کاغذ میتواند بچه ها را در طول سواری هاي‌‌ طولانی یا ساعات آزاد در مدرسه مشغول کند. بازی برای دو بازیکن اسـت.

انچه شـما نیاز دارید: کاغذ و خودکار یا مداد

چگونه:

 1. روی یک کاغذ سفید ساده، یک مربع از نقطه ایجاد کنید. با یک مربع کوچک تر «6×6» شروع کنید و سپس بـه مربع بزرگ‌تر «9×9 یا 12×12» بروید.
 2. دو بازیکن بـه نوبت با استفاده از خودکارهای رنگی مختلف، دو نقطه را برای ایجاد یک خط بـه یک دیگر متصل می کنند.
 3. هدف این اسـت کـه بتوانیم نقطه ها را بـه هم بپیوندیم تا مربع بسازیم. هنگامی کـه بازیکنان یک مربع رابا خط خود تکمیل میکنند، یک امتیاز کسب می کنند و می توانند حرف اول خودرا در ان جعبه قرار دهند.
 4. شخصی کـه بیشترین تعداد جعبه را داشته باشد با حرف اول نام انها در ان برنده میشود.

17. تیک تاک پا

تیک تاک پا

یک بازی Xs و Os، تیک تاک پا دارای یک شبکه 3×3 اسـت کـه یکی از بازیکنان X و دیگری O را انتخاب میکند.

انچه شـما نیاز دارید: کاغذ، خودکار یا مداد

چگونه:

 1. بازی بین دو نفر انجام میشود. با کشیدن یک شبکه، با عبور از دو خط موازی و عمود بر هم شروع میشود و نه مربع را تشکیل میدهد.
 2. نخستین بازیکن با قرار دادن X در یکی از مربع ها شروع میکند.
 3. بازیکن دیگر یک O را در مربع دیگری قرار میدهد.
 4. بازیکنان بـه اضافه کردن Xs و Os ادامه میدهند تا سعی کنند سه X یا Os را پشت سر هم بـه دست آورند: افقی، عمودی یا مورب.
 5. بازیکنی کـه سه X یا Os را پشت سر هم بـه دست آورد، برنده اسـت، اگرچه در بیشتر موارد، بازی با تساوی بـه پایان می‌رسد.

18. تلفن کاغذی

تلفن کاغذی

تلفن کاغذی یک بازی سرگرم کننده اسـت کـه مهارت هاي‌‌ تفسیر، نقاشی یا توانایی هاي‌‌ هنری کودک را تشویق میکند. این بازی حداقل توسط سه تا ده نفر انجام می شود.

انچه شـما نیاز دارید: یک کاغذ و مداد یا خودکار.

چگونه:

 1. بـه بازیکنان یک کلمه یا موضوع یا شی داده میشود کـه باید ان را بـه صورت تصویر در بالای صفحه بـه تصویر بکشند.
 2. پس از اتمام، انها کاغذ را بـه بازیکن بعدی میدهند، او یک شرح می‌نویسد و ان را تا میکند تا فقط جمله را نشان دهد و نه تصویر را قبل از این‌که ان را بـه نفر بعدی بدهد.
 3. بازیکن بعدی باید یک تصویر بکشد تا با عنوان همراه شود و ان را تا کنید تا فقط تصویر دوم دیده شود، قبل از این‌که ان را بـه بازیکن بعدی بدهد.
 4. بازی با نوشتن شرح و ترسیم تصویر توسط شرکت کنندگان ادامه می یابد تا جایی کـه دیگر جایی روی کاغذ باقی نماند.
 5. نتایج سرگرم کننده اسـت، اما بازی برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان مناسب اسـت.

19. مصور

مصور

پیکشنری شبیه بـه چاراده اسـت، با این تفاوت کـه در این جا، بازیکنان باید سرنخ ها را بـه جای اجرا کردن، روی تخته بکشند. این بازی توانایی هاي‌‌ تفکر خلاق، مهارت هاي‌‌ ارتباطی و مهارت هاي‌‌ تفسیری کودک را افزایش میدهد.

انچه شـما نیاز دارید: یک تخته سفید یا سیاه، نشانگر یا گچ، فهرست موضوعات، نام فیلم یا اشیاء.

چگونه:

 1. این یک بازی برای گروه ها اسـت. بسته بـه اندازه گروه، بچه ها را بـه گروه هاي‌‌ دو یا چند نفره تقسیم کنید.
 2. یک عضو از هر گروه انتخاب می شود و موضوعی برای بـه تصویر کشیدن از طریق یک تصویر یا تصویر داده میشود. بقیه اعضای تیم انها باید حدس بزنند کـه کلمه یا موضوع چیست.
 3. تیمی کـه ان را درست انجام دهد، امتیاز میگیرد.

پیکشنری توسط یک پیشخدمت حوصله بـه نام رابرت آنجل در سیاتل اختراع شد. او این ایده را برای جان بخشیدن بـه احزاب اجتماعی در اوایل دهه 1980 مطرح کرد.

20. جدول کلمات متقاطع

جدول کلمات متقاطع

بازی های فکری برای کودکان

وقتی بـه رانندگی هاي‌‌ طولانی میروید یا بـه مکان هایي میروید کـه کودک کاری جز انتظار ندارد، یک جدول کلمات متقاطع میتواند مفید باشد. جدول کلمات متقاطع یکی از ابزارهای برتر برای فعال نگه داشتن مغز و تقویت واژگان کودک اسـت. برخی از مطالعات همچنین نشان میدهد کـه جدول کلمات متقاطع بـه التیام عملکرد حافظه مغز و هوش کمک میکند.

هر پازل شبکه اي از مربع هاي‌‌ خالی اسـت کـه باید بر اساس سرنخ هاي‌‌ داده شده با کلمه مناسب پر شود. هرچه کودک بیشتر روی جدول کلمات متقاطع کار کند، در حل ان بهتر خواهد بود.

انچه شـما نیاز دارید: کتاب هاي‌‌ جدول کلمات متقاطع یا برگه هایي کـه با توجه بـه سن کودک، مداد و پاک کن انتخاب شده اند.

1. چگونه کودکان می توانند فعالیت مغز را بهبود بخشند؟

شـما میتوانید با قرار دادن انها در دسترس انواع فعالیت ها مانند خواندن، آواز خواندن، ورزش و درگیر شدن در ریاضیات، زبان ها، علوم و هنرها، فعالیت مغز را در کودکان التیام بخشید. همچنین باید مهارت هاي‌‌ بین فردی مانند مهربانی، همدلی و کار گروهی را بـه فرزندان خود آموزش دهید تا از رشد مناسب مغز خاطرجمعی حاصل کنید.

2. هدف از آموزش مغز برای بچه ها چیست؟

آموزش مغز برای کودکان شامل f

بازی هاي‌‌ آنلاین فشرده اي کـه بـه انها کمک میکند توجه، یادگیری و مهارت هاي‌‌ حافظه خودرا التیام بخشند. همچنین بـه کودکان در حفظ دانش و اطلاعات، پردازش انها، التیام حافظه کاری و سازگاری شناختی بیشتر کمک می کند.

3. چگونه والدین می‌توانند بازی‌های فکری را در برنامه‌های روزمره کودک خود بگنجانند؟

والدین ممکن اسـت هرروز زمان خاصی را برای بازی هاي‌‌ فکری مانند پازل، معما و بازی هاي‌‌ حافظه اختصاص دهند یا انها را در زمان بازی خود بگنجانند. انها همچنین ممکن اسـت کارهای روزمره را بـه بازی تبدیل کنند، مانند دسته بندی اشیاء یا شمارش در حین تمیز کردن. علاوه بر این، تشویق انها بـه مطالعه و شرکت در بحث نیز میتواند بـه رشد مغز انها کمک کند.

4. والدین چقدر زود می توانند بازی های فکری را به فرزندان خود معرفی کنند و آیا بازی های مناسب سن وجود دارد؟

والدین میتوانند بازی هاي‌‌ فکری را از شش تا نه ماهگی بـه کودکان معرفی کنند. ان‌ها میتوانند با بازی‌هاي‌‌ ساده‌اي مانند peek-a-boo، چیدن بلوک‌ها یا قرار دادن اسباب‌بازی‌ها در سطل در 18 ماه اول شروع کنند و بـه تدریج در دو یا سه سالگی بـه سراغ بازی‌هاي‌‌ پیچیده‌تر مانند مرتب‌سازی، شمارش و بازی‌هاي‌‌ مطابقت بروند. ساله.

5. آیا انجام بازی های فکری می تواند عملکرد تحصیلی کودک را بهبود بخشد؟

بازی‌هاي‌‌ فکری کودکان را آموزش میدهند کـه بـه روش خاصی فکر کنند و حافظه، توانایی یادآوری، حل مسائل و مهارت‌هاي‌‌ شناختی کلی را تقویت کنند، کـه ممکن اسـت بـه آن ها در دروس مدرسه مانند ریاضی کمک کند.

6. والدین هنگام انتخاب بازی های فکری برای فرزندانشان چه چیزهایی را باید در نظر بگیرند و چگونه می توانند پیشرفت فرزندشان را ارزیابی کنند؟

والدین ممکن اسـت بـه دنبال بازی‌ هاي‌‌ مناسب سن باشند کـه ضعف‌ هاي‌‌ کودک را برطرف میکند و بـه تقویت یا توسعه مهارت‌ هاي‌‌ فاقد انها کمک می‌ کند. علاوه بر این، بازی‌هاي‌‌ مغزی کـه رویکرد سرگرم‌کننده‌اي برای یادگیری دارند و بـه درگیر نگه داشتن کودکان کمک میکنند، مانند بازی‌هایي کـه شامل رنگ‌ها، موسیقی یا فعالیت بدنی می شوند، میتوانند انتخاب‌هاي‌‌ ایده‌آلی باشند. علاوه بر این، پیشرفت انها ممکن اسـت با نظارت بر نمرات، سرعت یا دقت انها در هر سطح پیشرفت، بحث و بازخورد در مورد تکالیف مدرسه محاسبه شود.

7. آیا انجام بازی های فکری می تواند اثرات منفی مانند اعتیاد یا تحریک بیش از حد روی کودکان داشته باشد؟

انجام بازی هاي‌‌ فکری روی دستگاه ها ممکن اسـت منجر بـه اعتیاد بـه صفحه نمایش و کاهش فعالیت بدنی شود. علاوه بر این، ساعات طولانی این بازی‌ها ممکن اسـت مغز انها را بیش از حد تحریک کند و منجر بـه خستگی شود کـه بـه نوبه خود میتواند بر سلامت کلی انها تأثیر بگذارد. بنابر این، والدین باید خاطرجمعی حاصل کنند کـه کودکان تنها زمان مشخصی را صرف بازی‌هاي‌‌ فکری میکنند، در حالی کـه بـه طور هم زمان در بازی‌هاي‌‌ خارج از منزل شرکت میکنند و زمانی را برای استراحت اختصاص میدهند.

8. معلمان چگونه می توانند بازی های فکری را در برنامه درسی کلاس درس خود بگنجانند تا به دانش آموزان در یادگیری بهتر کمک کنند؟

معلمان میتوانند از بازی هاي‌‌ آموزشی متناسب با برنامه درسی استفاده کنند. انها میتوانند از بازی هاي‌‌ فکری بـه عنوان فعالیت هاي‌‌ گرم کردن یا راهی برای مرور مفاهیم تدریس شده در کلاس استفاده کنند. معلمان همچنین می توانند بازی ها را سفارشی کنند کـه اهداف یادگیری خاص را هدف قرار داده و یادگیری را برای دانش آموزان جذاب و تعاملی کند.


مطالب مشابه: چند روش برای ساخت بازی های فکری


در پایان

رشد مغز در کودکان بـه اندازه رشد جسمانی آن ها مهم اسـت. انجام بازی یکی از عوامل متعددی اسـت کـه بر عملکرد مغز تأثیر می‌گذارد. فعالیت هایي، از جمله پازل، بازی با کلمات یا معماها، بـه درگیری بهتر مغز کمک میکند، بنابر این مهارت هاي‌‌ شناختی را التیام می بخشد. این بازی هاي‌‌ فکری برای کودکان برای گروه هاي‌‌ سنی مختلف مناسب اسـت.

آنهایی را انتخاب کنید کـه مناسب فرزندانتان هستند و بـه آن ها کمک کنید ذهن خودرا بیش از گذشته تمرین دهند. همچنین، در حین انجام این بازی ها، اجازه ندهید کـه یک کار بـه نظر برسد. سرگرمی را زنده نگه دارید زیرا کودکان وقتی از چیزی لذت می‌برند بهتر یاد می گیرند.

برچسب‌ها: ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت