مجموعه : بازی های محلی
بروزرسانی : 12 آبان 1402

30 تا از بهترین ایده تظاهر بازی برای شغل آینده فرزندتان

30 تا از بهترین ایده تظاهر بازی برای شغل آینده فرزندتان

بازی وانمودی مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد و یادگیری را برای بچه ها هیجان انگیز و آسان میکند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از ایده هاي‌ بازی برای شغل آینده کودکتان را منتشر کرده ایم.

30 بهترین ایده برای تظاهر بازی برای شغل آینده فرزندتان

در دوران کودکی، همه ی ما تصور میکردیم کـه قدرت‌هاي‌ ابرقهرمانی داشته باشیم و با افراد شرور مبارزه کنیم. چنین بازی هاي‌ وانمودی برای بچه ها مفید اسـت زیرا تخیل انها را تحریک میکند و آن ها را خلاق میکند. حتی اگر آرایش و لباس مادر را بـه عنوان لباس بپوشد یا مانند معلم مدرسه رفتار کند، بازی وانمودی انها را بـه دنیای خیالی جذاب دیگری می‌برد.

همچنین بـه سرگرمی طولانی مدت کودکان کمک میکند و مهارت هاي‌ جسمی و ذهنی انها را تقویت میکند. دراین پست، چند ایده و بازی جالب وانمودی را آورده ایم کـه آن ها را بـه بازی و لذت بیشتر تشویق میکند. همچنین می توانید با ثبت تقلیدهای کودک خود خاطرات زیبایی بسازید.

بچه ها چه زمانی شروع به تظاهر بازی می کنند؟

نوزادان یک تا دو ساله با تقلید از اعمال بزرگسالانی کـه در اطراف خود می‌بینند، نخستین نشانه هاي‌ بازی وانمودی را نشان میدهند. وقتی کودکان نوپا بـه سه سالگی میرسند، مهارت هاي‌ تفکر و تخیل انها رشد میکند و یاد می گیرند کـه از اشیاء معمولی بـه عنوان نماد استفاده کنند. جدا از حرکات، انها اکنون سعی می کنند صحبت کنند یا رفتارهای عجیب غریبی را کـه در بزرگسالان مشاهده می کنند، انجام دهند.


مطالب مشابه: راه هایی برای کشف نبوغ و استعداد در فرزندانمان


مزایای بازی تظاهر برای کودکان

وانمود کردن بازی برای رشد ذهنی و جسمی کودک بسیار مفید اسـت. در زیر دلایلی وجوددارد کـه چراباید کودک خودرا تشویق کنید تا بـه بازی هاي‌ تظاهر آمیز بپردازد.

مهارت های زبانی:

بازی وانمودی بـه کودک کمک می‌کند تا مهارت هاي‌ زبانی خودرا توسعه دهد. وقتی کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند، از کلمات و عباراتی استفاده می کنند کـه طبق معمولً بزرگسالان از انها استفاده می کنند. همانگونه کـه سناریوها رابا دوستان خود بـه تصویر می‌کشند و از این کلمات و عبارات استفاده می کنند، یاد می گیرند بین زبان نوشتاری و گفتاری ارتباط برقرار کنند.

مهارت‌های حل مسئله:

وقتی کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند و خودرا در موقعیت‌هاي‌ خاصی تصور می کنند، یاد میگیرند کـه چگونه خودرا تنظیم کنند و مانند بزرگسالان واکنش نشان دهند. بـه عنوان مثال، اگر آن ها در حال انجام یک بازی هستند کـه در ان دو کودک می خواهند نقش معلم خودرا بازی کنند، باید راه حلی برای ادامه بازی پیدا کنند. کودکان زمانی عزت نفس خودرا ایجاد می کنند کـه باور داشته باشند با تظاهر می توانند هر چه می خواهند باشند.

مهارت های اجتماعی:

بازی وانمودی بـه کودکان کمک می‌کند تا مهارت هاي‌ اجتماعی را توسعه دهند و ایده هاي‌ پیچیده اجتماعی را کشف کنند.

بـه عنوان مثال، اگر فرزند شـما نقش یک ابرقهرمان را بر عهده گرفته اسـت و دوستانش دشمنان شیطانی هستند، انها باید یاد بگیرند کـه چگونه شخصیت ها را بـه هر یک از انها اختصاص دهند و بـه یاد داشته باشند کـه بـه هر کودکی اجازه دهند تا تبدیل بـه یک ابرقهرمان شوند و بدانند کـه چگونه بـه آن ها واکنش نشان دهند. اعمال دیگران اجرای خنده دار میتواند خنده خوبی را از همه ی بچه هاي‌ درگیر در نمایش ایجاد کند.

مطالعه اي روی 100 کودک 3 تا 6 ساله در ایالات متحده نشان داد کـه کودکان طبق معمولً ترجیح میدهند کارهای واقعی را بـه کارهای ظاهری انجام دهند، مانند بریدن سبزیجات. بعلاوه، کودکان مکرراً ذکر میکردند کـه از فعالیت‌هاي‌ واقعی و عملی لذت می برند، زیرا میخواهند بـه والدین خود در کارهای خانه کمک کنند. کودکان فعالیت هاي‌ عملی را تأیید کردند زیرا آن ها را بسیار جذاب و سرگرم کننده میدانستند.

30 ایده بازی وانمودی برای کودکان

اگر کودک شـما تصور کند بازی وانمودی میتواند نوعی ماجراجویی باشد. در این جا ایده هایي وجوددارد کـه کودک شـما را درگیر بازی هاي‌ وانمودی می‌کند.

1. خانه کوچک من

1. خانه کوچک من

با استفاده از تکه هاي‌ مقوا، خانه کوچکی برای کوچولوی خود بسازید. می توانید یک چهارپایه در داخل ان قرار دهید تا کودکتان راحت بنشیند. پنجره ها را ایجاد کنید و با استفاده از پارچه هاي‌ قدیمی آن ها رابا پرده تزئین کنید. بگذارید فرزندتان خانه خودش را داشته باشد و مانند یک بزرگسال از ان مراقبت کنید. حتی می توانید یک عروسک بـه آن ها بدهید تا در خانه کوچک خودشان با آن ها همراهی کنند.

2. دکتر دولیتل

2. دکتر دولیتل

یک ست بازی دکتر و تعدادی اسباب بازی عروسکی برای کودک خود تهیه کنید. آن ها می توانند یک ژاکت سفید بـه انتخاب خود بپوشند و وانمود کنند کـه یک دامپزشک هستند. سپس کودک شـما می‌تواند سلامت این حیوانات کوچک را بررسی کرده و داروها را تجویز کند.

3. پستچی کوچولو

3. پستچی کوچولو

پاکت هاي‌ رنگارنگ کوچک درست کنید و آن ها را بـه دیوار خانه خود بچسبانید. نام یکی از اعضای خانواده را روی هر پاکت بنویسید. شـما می توانید یک نامه ساختگی را دراین پاکت ها بگذارید و فرزندتان میتواند نقش یک پستچی را بازی کند و هر نامه را بـه شخصی کـه نامه بـه او تعلق دارد تحویل دهد.

4. آب نبات

4. آب نبات

کودک شـما می‌تواند آبنبات فروش شود، در حالی کـه شـما ترتیبی می‌دهید تا آب نبات هاي‌ رنگارنگ تقلبی را در شیشه ها قرار دهید. شـما ممکن اسـت بـه عنوان یک مشتری عمل کنید و از فرزندتان بخواهید چند آب نبات بـه شـما بدهد و مقداری پول جعلی بـه او بپردازد. در پایان بازی، فرزند شـما میتواند پول خودرا بشمارد و با پول از شـما چیزی بخرد. اگر یک چرخ دستی آب نبات برای کودک خود در حیاط خلوت خود راه اندازی کنید، این می‌تواند یک بازی در فضای باز نیز باشد.

5. شهر خاص

5. شهر خاص

نسخه مینیاتوری ابرقهرمانان مورد علاقه فرزندتان را دریافت کنید. چند کارتن قدیمی و جعبه بیسکویت را رنگ آمیزی کنید و از انها بـه عنوان ساختمان استفاده کنید. اکنون، فرزند شـما یک شهر جدید پر از ابرقهرمانانی دارد کـه شهر را از آخرالزمان نجات خواهند داد. با ایجاد داستانی در اطراف شهر و بومیان ان؛ آن ها را تشویق کنید تا داستان سرایی را امتحان کنند.

6. کتابدار

6. کتابدار

اگر مجموعه شخصی کتاب دارید، می توانید از کودک خود بخواهید کـه انها را مرتب کند و مانند یک کتابدار بـه اعضای خانواده خود امانت دهد. انها را تشویق کنید تا با اعضای وانمود کننده کتابخانه تعامل داشته باشند. البته توقع نداشته باشید کـه هر کتابی را در جای مناسب خود نگه دارند و هر چه کتابدار بـه شـما می‌دهد برای خواندن بپذیرید.

7. سرزمین پریان

7. سرزمین پریان

با ملحفه ها و روسری هاي‌ تمیز چادرهای کوچک درست کنید. از مقوا برای ایجاد یک جفت بال، یک تاج و یک گرز ستاره استفاده کنید. حالا یک افسانه بیاورید کـه در ان کوچولوی شـما شاهزاده خانم شهرش اسـت و شهروندان باید از دستورات او اطاعت کنند.

اگر او دوستانی داشته باشد، می‌تواند نقش یک شاهزاده خانم خوب را بازی کند کـه بـه خاطر دوستی اش با مردم عادی سرزمین پریان معروف اسـت. باهم رو در رو با فرزندتان بازی کنید. این بـه کودک اجازه می‌دهد حرکات و اعمال شـما را کپی کند.

8. کارآگاه

8. کارآگاه

یک کلاه گرد سفید و یک عینک فوق العاده بزرگ بخرید. کودک شـما می‌تواند یک شلوار هوشمند و یک پیراهن بپوشد. بـه انها یک ذره بین تقلبی بدهید و اجازه دهید مانند یک کارآگاه بـه دنبال سرنخ هایي برای اسباب بازی نرم گم شده خود عمل کنند.

9. بازار کودکان

9. بازار کودکان

آیا فرزند شـما تا بـه حال بـه بازار رفته اسـت؟ چرا بازاری برای آن ها در خانه ایجاد نمی‌کنید کـه بتوانند سبزیجات، ماهی و گوشت تقلبی بفروشند؟ می توانید بـه آن ها پول جعلی انحصار بدهید و از آن ها سبزیجات و ماهی تازه بخرید. سعی کنید چانه بزنید و ببینید آیا قیمت را پایین می آورند یا خیر.

10. مسترشف

10. مسترشف

می توانید هزاران ظروف پلاستیکی آشپزخانه برای بچه ها را در بازار پیدا کنید. یکی را بخرید کـه مناسب فرزندتان باشد. همچنین می توانید سبزیجات و میوه هاي‌ پلاستیکی و کلاه سرآشپز بخرید. بـه کودک خود اجازه دهید غذای منحصر بـه فرد خودرا بسازد و از غذای ترکیبی خود لذت ببرد.

11. پیتزا فروشی

11. پیتزا فروشی

یک پایه گرد را از جعبه پیتزا برش دهید. در مرحله بعد، تکه هاي‌ باقی مانده مقوا را بـه شکل رویه دلخواه برش دهید و سپس رنگ کنید. بـه فرزندتان بگویید کـه گرسنه هستید و پیتزا می‌خواهید. بـه ماچ خود با کلاه سرآشپز اجازه دهید تا یک پیتزای خوشمزه برای شام درست کند.

12. آرایش

12. آرایش

اگر کودک شـما عاشق بازی با کیت آرایش مادر اسـت، اجازه دهید خودش مقداری آرایش را امتحان کند. بـه آن ها اجازه دهید از یک ست آرایش پلاستیکی آرایش کنند و برای ملاقات با دوستان خود یا رفتن بـه خرید آماده شوند.

13. دکتر

13. دکتر

یک ست دکتر کودک تهیه کنید و بـه انها بگویید کـه احساس ناراحتی می‌کنید. اجازه دهید آن ها ژاکت سفید خودرا بپوشند و شـما رابا گوشی دکتری خود معاینه کنند. وقتی بـه شـما آمپول میزنند وانمود کنید کمی ناله میکنید و داروهایی را کـه برایتان تجویز می کنند مصرف کنید.


مطالب مشابه: 15 مورد از در آمد زا ترین شغل های سال


14. بازی در سفر

14. بازی در سفر

چند صندلی بچینید و روی هر صندلی یک اسباب بازی نرم قرار دهید. می توانید یک صندلی را نیز بگیرید. چرخ یا یوغ نظارت خلبان را بـه فرزندتان بدهید. بـه انها بگویید کـه خلبان هواپیما هستند و اسباب بازی ها مسافر هستند. اکنون این وظیفه خلبان اسـت کـه انها را بـه هر مکانی کـه می‌خواهد پرواز دهد. اگر کودک شـما در تصور احساسات و افکار دیگران مشکل دارد یا نمی‌تواند کارهای ساده را کپی کند، با دکتر اطفال خود صحبت کنید.

15. نانوایی خمیر بازی

15. نانوایی خمیر بازی

اگر کودک شـما عاشق شیرینی اسـت، اجازه دهید نانوایی خودرا باز کند تا بتواند کیک و شیرینی هاي‌ تهیه شده از خمیر بازی رنگارنگ را بفروشد. بگذارید کیک هاي‌ خودرا با مخلوط کردن مواد دلخواه خود بسازند.

16. کمپینگ در خانه

16. کمپینگ در خانه

بـه کاوشگر کوچکتان اجازه دهید کمپینگ اما در امنیت خانه شـما راه بیفتد. چند بالش مانند کوه بچینید ودر خانه خود یک چادر برای کودکان بسازید کـه کودک شـما بتواند مدتی را مانند یک کمپینگ سپری کند. شبها می توانند با استفاده از عکروسکها داستان هاي‌ وحشتناک را روایت کنند. نگران نباشید اگر آن ها مانند یک کمپینگ واقعی در خانه قدم میزنند.

17. کارمند اداری

17. کارمند اداری

با استفاده از جعبه غلات برای فرزندتان لپتاپ درست کنید. بعد، آن ها رابا لباس هاي‌ رسمی هوشمند بپوشانید. بگذارید سر میزشان بنشینند و با لپتاپ کار کنند، همانگونه کـه میبینند مادر و پدرشان روی کامپیوترشان کار می کنند.

18. زمان موسیقی

18. زمان موسیقی

اگر کودک شـما عاشق موسیقی اسـت، یک گیتار یا درام ست یا حتی پیانو بـه او کمک می‌کند تا وارد حالت راک شود. بـه کودک خود شلوار و ژاکت بد بو بپوشید و ساز موسیقی مورد علاقه خودرا بـه او بدهید تا بتواند ان را بنوازد و وانمود کند کـه یک کنسرت زنده برای شـما اجرا می‌کند. انها را تشویق کنید تا مانند یک راک استار واقعی برقصند.

19. مسابقه سرعت

19. مسابقه سرعت

با استفاده از جعبه هاي‌ پوشک قدیمی، نمای بیرونی یک ماشین و یک فرمان را بسازید. ان را بـه رنگ دلخواه کودک خود رنگ کنید. بـه کودکتان اجازه دهید یک عینک آفتابی خنک بزند و بـه سمت خط پایان حرکت کند.

20. دانشمند کوچک

20. دانشمند کوچک

ممکن اسـت کودک شـما بـه شیشه هاي‌ پلاستیکی شفاف، آب رنگارنگ و یک لیوان اندازه گیری نیاز داشته باشد. با انجام آزمایش هایي با آب رنگارنگ، بـه فرزندتان اجازه دهید تا در آزمایشگاه خود دانشمند کوچکی شود. بـه انها بگویید مایعات را مخلوط کنند و متوجه تغییر رنگ ها در نتیجه شوید.

21. ماهیگیر

21. ماهیگیر

بگذارید کودکتان روی یک سبد کوچک بنشیند و چوب ماهیگیری بچه ها را بـه او بدهید. روی زمین، چند برش ماهی کـه حروف الفبا روی ان نوشته شده اسـت، پخش کنید. می توانید روی آهن‌رباها بچسبانید یا از یک گیره کاغذ خم شده استفاده کنید و ماهی‌ها را سوراخ کنید تا بتوانند آن ها را بردارند. حالا بـه انها بگویید ماهی یک حرف خاص را بگیرند. بـه این ترتیب، نه تنها حروف را یاد می گیرند، بلکه مهارت هاي‌ حرکتی خودرا نیز تقویت می کنند.

22. پول در هر زمان

22. پول در هر زمان

آیا می‌خواهید محاسبات ساده را بـه فرزندتان بیاموزید؟ یک جعبه خودپرداز بسازید و پول جعلی را در ان جعبه قرار دهید. می توانید یک کارت جعلی بـه فرزندتان بدهید و اجازه دهید مقداری پول از خودپرداز برداشت کند. بـه این ترتیب فرزند شـما میتواند اعداد را یاد بگیرد.

23. ستاره تلویزیونی

23. ستاره تلویزیونی

با استفاده از مقوا، جعبه اي بـه اندازه کافی بزرگ بسازید کـه فرزندتان در ان جا شود. یک پنجره را در جلو ببرید. فرزند شـما میتواند هر طور کـه میـــخواهد لباس بپوشد و وانمود کند کـه در تلویزیون اسـت. بیننده باشید و از نمایش انها لذت ببرید.

24. ابرقهرمان

24. ابرقهرمان

برای تماشای فیلم ابرقهرمانی جدید لازم نیست بـه تئاتر بروید. شـما می توانید انها را در خانه خود تماشا کنید. سرآستین هاي‌ الاستیک با نماد انتخابی خود برای فرزندتان ایجاد کنید و بـه او بگویید کـه این قدرت فوق العاده اوست. بـه عنوان مثال، رعد و برق را روی کاف ها بکشید و بـه انها بگویید کـه می توانند با ان رعد و برق بـه هر جسم پرنده اي ضربه بزنند.

25. مهمانی چای

25. مهمانی چای

همه ی اسباب بازی هاي‌ نرم کودکتان را دریک اتاق جمع کنید. از کودک خود بخواهید با استفاده از ست چای بازی یک مهمانی چای ترتیب دهد. بـه یاد داشته باشید کـه بـه کودک خود اجازه دهید لباس بپوشد و میزبان خوبی برای مهمانان ناز خود باشد.

26. پاورپک

26. پاورپک

بـه فرزندتان بگویید کـه میتواند پرواز کند. با استفاده از دو بطری پلاستیکی قدیمی، یک جت پک برای کودک خود درست کنید و اجازه دهید ان را بـه پشت بپوشد. با جت پک بـه پشت می توانند بـه هر نقطه از جهان پرواز کنند.

27. کارواش

27. کارواش

چند صندلی را روی هم قرار دهید و چند جوراب تمیز از ان آویزان کنید. می توانید بـه فرزندتان بگویید از زیر صندلی بخزد و از قطار جوراب آویزان شده از ان عبور کند. مانند کارواش، آن ها نیز هر بار کـه از زیر صندلی میروند تمیز و براق می‌شوند.

28. همسایه ها

28. همسایه ها

با استفاده از تشک و بالش خانه اي برای فرزندان خود و خانه اي دیگر برای خود بسازید. دو خانه درکنار هم شـما را همسایه میکند و فرزندانتان می توانند طوری رفتار کنند کـه انگار صاحب خانه تشکی هستند کـه در ان می‌خوابند، غذا می‌خورند و وقت می گذرانند.

29. مراقبت از کودک

29. مراقبت از کودک

برای فرزندتان یک نوزاد اسباب بازی تهیه کنید و از او بخواهید کـه مانند والدین از او مراقبت کند. آن ها باید بـه اسباب بازی غذا بدهند، ان را حمام کنند، بخوابانند، ان را برای سواری بـه بیرون ببرند و غیره. بـه طور خلاصه، شـما بـه آن ها آموزش می‌دهید کـه اگر خواهر یا برادر کوچکترشان در آینده آمد، از انها مراقبت کنند.

30. بستنی فروشی

30. بستنی فروشی

می توانید یک چرخ دستی بستنی بازی برای فرزندتان تهیه کنید و از او بخواهید یک قیفی بستنی برای شـما سرو کند. ان‌ها میتوانند نامی بـه سبد خرید بدهند و طعم‌ها رابا هم مخلوط کنند تا طعم بستنی جدید و منحصربه‌فردی بـه دست آورند.

1. چگونه به فرزندم بازی های وانمودی را بیاموزم؟

برای آموزش وانمود کردن بازی بـه کودکان، باید

 1. اعمال و حرکاتی را کـه میخواهید آن ها یاد بگیرند نشان دهید
 2. علایق انها را رعایت کنید و بر اساس ان با آن ها بازی کنید
 3. اسباب‌بازی‌هاي‌ جدید را معرفی کنید، اما در ان واحد اسباب‌بازی‌هاي‌ زیادی تهیه نکنید
 4. اقدامات ساده را معرفی کنید و انها را تکرار کنید تا زمانی کـه یاد بگیرند
 5. در نمایشنامه هاي‌ وانمودی شرکت کنید
 6. کودکان را در دسترس ایده ها و تجارب جدید قرار دهید

2. بازی وانمودی چه مراحلی دارد؟

مراحل بازی وانمودی عبارتند از:

 1. تظاهر بـه خود «12 تا 18 ماه»: کودکان وانمود می کنند کـه یک کار را انجام میدهند.
 2. تظاهر ساده «18 تا 24 ماهگی»: کودکان کارهای ساده اي رابا اسباب بازی ها یا افراد انجام میدهند.
 3. سلسله اقدامات آشنا «24 تا 30 ماهگی»: کودکان وانمود می کنند کـه اعمالی از روال هاي‌ آشنا انجام میدهند.
 4. مجموعه اي از اقدامات کمتر آشنا «30-36 ماه»: کودکان یاد می گیرند کـه اعمال را بر اساس مضامین جدید انجام دهند.
 5. ایفای نقش «سه تا پنج سال»: کودکان مضامین تخیلی را برای نمایش هاي‌ وانمودی انتخاب می کنند. انها همچنین ممکن اسـت با دیگران روی صحنه اجرا کنند.

3. روانشناسی بازی وانمودی چیست؟

بازی وانمودی برای رشد کودک ضروری اسـت، از جمله حوزه هاي‌ زبانی، اجتماعی، عاطفی و شناختی. خلاقیت، همدلی، خود تنظیمی و مهارت هاي‌ حل مسئله را ارتقا می‌دهد ودر عین حال از رشد استعدادها و ظرفیت هاي‌ مختلف حمایت میکند.


مطالب مشابه: روشهایی برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان


در پایان

تظاهر بـه بازی برای بچه ها یک راه سرگرم کننده برای تقلید انها از انچه در اطراف خود می‌بینند اسـت. جدای از ایده هایي کـه در بالا ذکر شد، فرزند شـما میتواند وانمود کند کـه سازنده اي اسـت کـه با استفاده از بلوک هاي‌ مقوایی ساختمانی ایجاد می‌کند. تظاهر بـه شخص دیگری یا قرار گرفتن در موقعیتی خیالی هنری اسـت کـه می‌تواند تخیل و خلاقیت کودک را تقویت کند. همچنین بـه انها کمک میکند تا خودرا بهتر بیان کنند.

همچنین تعامل با کودکان دیگر در حین بازی وانمودی می‌تواند توانایی هاي‌ اجتماعی، ارتباطی و شناختی آن ها را تقویت کند. اما تنها در صورتی می‌تواند موثر باشد کـه کودک شـما همکاری کامل داشته باشد. بنابر این، با تهیه اسباب‌بازی‌هاي‌ مناسب سن کودک، علاقه ذاتی کودکتان را بـه بازی وانمودی تقویت کنید. علاوه بر این، با استفاده از این ایده‌هاي‌ بازی وانمودی جذاب و سرگرم‌کننده برای بچه‌ها با انها بازی کنید تا این فرآیند یادگیری طبیعی را سرگرم‌کننده‌تر و هیجان‌انگیزتر کنید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت