35 تا از بهترین سرگرمی برای کودکان (دستیابی به رشد همه جانبه)

مجموعه : بازی های محلی
35 تا از بهترین سرگرمی برای کودکان (دستیابی به رشد همه جانبه)

بچه‌ها و علایقشان متفاوت هستند، بنابر این سرگرمی‌اي را انتخاب کنید کـه کودکتان دوست دارد. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از سرگرمی هایي برای کودکان را منتشر کرده ایم.

 

35 بهترین سرگرمی برای کودکان 

 

اهمیت سرگرمی برای کودکان

سرگرمی ها بـه کودکان کمک می کند تا شخصیت ها و علایق خودرا بیان کنند و مهارت هاي‌ جدیدی بیاموزند. انها می توانند سرگرمی را انتخاب کنند کـه بـه بهترین وجه مناسب آن ها باشد. علاوه بر ایجاد تجارب سرگرم کننده و لذت بخش، سرگرمی ها می توانند بـه شـما کمک کنند:

 

 1. کسالت و احساس استرس و فشار را کاهش دهید.
 2. با افراد جدید تعامل داشته باشید و با علایق مشابه دوست شوید.
 3. مهارت هاي‌ جدیدی را بیاموزید کـه از پیشرفت شخصی و حرفه اي حمایت می کند.
 4. فرصتی برای تخلیه احساسات منفی و پرورش احساسات مثبت فراهم کنید.
 5. پرورش خلاقیت و تشویق بـه کشف ایده هاي‌ جدید.
 6. نگرش چشم انداز را ترویج دهید کـه بـه رشد شفقت و سخاوت کمک می کند.
 7. افزایش اعتماد بـه نفس و عزت نفس کـه بـه رشد شخصیت مثبت کمک می کند.
 8. ارتقاء رشد روانی اجتماعی و جسمانی ضروری برای حفظ سلامتی و بهزیستی کلی «3».

 


مطالب مشابه: 40 فعالیت سرگرم کننده برای بچه ها + عکس


 

نکاتی برای کمک به فرزندتان در انتخاب یک سرگرمی

انتخاب یک سرگرمی معنادار برای فرزندتان می تواند چالش برانگیز باشد. در این جا چند مرحله وجوددارد کـه فرآیند را کمتر طاقت فرسا کنید.

 

 1. برای درک انگیزه ها و علایق کودک خودرا در بحث ها شرکت دهید.
 2. مهارت ها و نقاط قوت انها را برای پیشنهاد سرگرمی کـه ممکن اسـت انجام دهند، مشاهده کنید.
 3. از آن ها بخواهید فهرستی از فعالیت هایي کـه دوست دارند بـه عنوان سرگرمی انجام دهند تهیه کنند.
 4. هر فعالیت را برای مزایای کلی ان برای کودک تجزیه و تحلیل و پیکربندی کنید.
 5. از اصرار و عجله کردن آن ها بپرهیزید زیرا کودکان بـه زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل و تفسیر احساسات و افکار خود نیاز دارند.
 6. برای ایده هاي‌ جدید باز بمانید تا زمانی کـه فرزندتان چند سرگرمی معنادار را بـه اتمام برساند.

 

35 سرگرمی جذاب برای بچه ها

سرگرمی هاي‌ مرتبط با طبیعت هیجان انگیز هستند و بـه کودک این امکان را می دهند تا زیبایی هاي‌ محیط طبیعی خودرا کشف کند. تعامل با طبیعت بهزیستی اجتماعی-عاطفی را ارتقا می دهد و تاب آوری را توسعه می دهد. همچنین یک تجربه یادگیری عملی را فراهم می کند کـه توسعه کلی را ارتقا می دهد.

 

1. تماشای طبیعت

تماشای طبیعت

فعالیت هاي‌ طبیعت و حیات وحش مانند تماشای پرندگان می تواند یک تجربه یادگیری هیجان انگیز برای کودکان در سنین مختلف باشد. پیاده‌روی بـه یک پارک نزدیک در هنگام طلوع و غروب خورشید، پیاده‌روی، صخره‌نوردی، دوچرخه‌سواری در پارک، پیاده‌روی، کمپینگ در جنگل یا پناهگاه حیات‌وحش فعالیت‌هاي‌ لذت‌بخشی هستند کـه میتوانند بـه ان‌ها انگیزه دهند تا بـه تماشای طبیعت بـه عنوان یک سرگرمی بپردازند.

 

2. باغبانی

باغبانی

باغبانی یک فعالیت جذاب اسـت کـه بـه کودک شـما کمک می کند تا مهارت هاي‌ جدیدی را بیاموزد. حفاری، آبیاری، کمپوست کردن، گلدان کردن و غیره رشد جسمی، ذهنی و اجتماعی-عاطفی کودک شـما را ارتقا می دهد و وی را با اعتماد بـه نفس، مسئولیت پذیر و متکی بـه خود می سازد. کسب دانش در مورد انواع گیاه و خاک، چرخه زندگی گیاهان و حشرات یا کرم ها از مزایای باغبانی اسـت.

 

3. مراقبت از حیوانات

مراقبت از حیوانات

پرورش حیوان خانگی می تواند یک سرگرمی جذاب، یادگیری و لذت بخش باشد کـه می تواند کودک را مسئولیت پذیر، صبور، دلسوز و متکی بـه خود کند. مشارکت دادن فرزندتان در فعالیت هاي‌ مراقبت از حیوانات خانگی، مانند نظافت، کوتاه کردن ناخن، غذا دادن، قدم زدن و غیره بـه او کمک می کند مراقبت از حیوانات را بهتر درک کند. اگر نمی‌توانید یک حیوان همراه را بـه خانه بیاورید، میتوانید آن ها را تشویق کنید تا در پناهگاه حیوانات محلی داوطلب شوند.

 

4. کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

این یک تکنیک کشاورزی بدون کود شیمیایی و آفت کش اسـت کـه می تواند کودک شـما را نسبت بـه استفاده عاقلانه از منابع طبیعی و افزایش پایداری حساس کند. فرزندتان را بـه یک مزرعه ارگانیک ببرید تا با راهنمایی درست کشاورزی ارگانیک را مشاهده کند، یاد بگیرد و تمرین کند. نظرات آن ها را بگیرید ودر مورد آموخته هاي‌ انها برای کمک بـه انتخاب کشاورزی ارگانیک بـه عنوان یک سرگرمی صحبت کنید.

 

5. بازیافت زباله

بازیافت زباله

بازیافت زباله یک عمل دوستدار محیط زیست اسـت کـه بـه تبدیل مواد زائد مانند کاغذ، مقوا، پلاستیک، قوطی هاي‌ فولادی و غیره بـه چیزهای جدید کمک می کند. این فعالیت خلاقانه می تواند یک سرگرمی سرگرم کننده، جذاب و یادگیری برای کودکان باشد کـه همچنین انها را نسبت بـه طبیعت با وجدان می کند. میتوانید با تمرین بازیافت در خانه، فرزندتان را تشویق کنید کـه بازیافت را بـه عنوان یک سرگرمی دنبال کند.

 

سرگرمی های مبتنی بر عملکرد

سرگرمی هاي‌ مربوط بـه هنرهای نمایشی برای کودکانی کـه بـه موسیقی و رقص علاقه دارند مناسب اسـت. مشارکت در چنین فعالیت هایي می تواند بـه رشد شناختی و جسمی کودکان کمک کند. علاوه بر این، انها بـه سلامت جسمی، روانی و عاطفی کودک کمک می کنند.

 

6. آواز خواندن

آواز خواندن

آواز خواندن یک سرگرمی مبتنی بر علاقه و مهارت اسـت کـه ذهن را آرام می کند و دارای چندین فواید فیزیولوژیکی مانند التیام عملکرد تنفسی و قلبی اسـت. ثبت نام در کلاس هاي‌ آواز حرفه اي می تواند استعداد فرزند شـما را تقویت کند و مهارت هاي‌ آواز خواندن وی را تقویت کند.

 

7. رقصیدن

رقصیدن

رقص یک فعالیت سرگرم کننده و لذت بخش اسـت کـه بـه آرامش ذهن و حفظ سلامت جسمانی کمک می کند. اگر فرزند شـما بـه رقصیدن علاقه دارد و میـــخواهد یک فرم رقص را بـه عنوان سرگرمی یاد بگیرد، ثبت نام او دریک کلاس رقص حرفه اي ایده خوبی اسـت. یادگیری رقص از یک حرفه اي بـه رشد هدایت شده مهارت هاي‌ رقص کمک می کند.

 

8. تئاتر

تئاتر

تئاتر یک سرگرمی خلاقانه اسـت کـه مهارت هاي‌ ارتباطی و حل مسئله کودک شـما را تقویت می کند. شـما میتوانید از آن ها برای پیوستن بـه یک گروه تئاتر یا یک آکادمی بازیگری حمایت کنید تا ژانرهای مختلف تئاتر را برای ارتقای مهارت خود کشف کنند.

 

9. نواختن ساز

نواختن ساز

نواختن آلات موسیقی هنر ماهرانه اي اسـت کـه باعث سلامت روانی می‌شود. کودکانی کـه علاقه مند بـه گوش دادن و ساختن موسیقی هستند، زمانی کـه برای دست زدن بـه ساز آماده شدند، می توانند ان را بـه عنوان یک سرگرمی درنظر بگیرند. آن ها را در معرض سازهای مختلفی قرار دهید کـه می توانند بنوازند و انها را در انتخاب سازهایی کـه می توانند یاد بگیرند و از نواختن لذت ببرند راهنمایی کنید.

 

سرگرمی های مرتبط با هنر و صنایع دستی

فعالیت هاي‌ هنری و صنایع دستی راه هاي‌ سرگرم کننده و سرگرم کننده اي برای تقویت توانایی هاي‌ تفکر خلاق و تقویت مهارت هاي‌ حرکتی هستند. تحقیقات نشان می دهد کـه چنین فعالیت‌هایي بـه ایجاد تاب‌آوری و توسعه بهزیستی ذهنی مثبت کودکان کمک میکند.

 

10. اوریگامی

اوریگامی

اوریگامی یک هنر خلاقانه و ماهرانه تا کردن کاغذ اسـت کـه تفکر انتقادی را تقویت می کند و مهارت را تقویت می کند. برخی از کودکان در مونته سوری اوریگامی را بـه عنوان بخشی از برنامه درسی خود یاد میگیرند، در حالی کـه برخی دیگر میتوانند از منابع و دوره‌هاي‌ آنلاین برای یادگیری این کاردستی تا کردن کاغذ استفاده کنند. یک کودک طبق معمولً هشت ساله یا بالاتر می تواند دستورالعمل هاي‌ اوریگامی را درک کند و ان را بـه طور مستقل بـه عنوان یک سرگرمی دنبال کند.

 

11. آشپزی

آشپزی

آشپزی یک مهارت لذت بخش اسـت کـه کودکان در هر سنی را بـه خود جذب می کند. اگر کودک شـما دوست دارد بـه شـما در آشپزی کمک کند و بـه اندازه کافی بزرگ اسـت کـه ان را بـه عنوان یک سرگرمی انجام دهد، وی را تشویق کنید کـه در کلاس هاي‌ آشپزی یا شیرینی برای بچه ها شرکت کند. آشپزی بـه عنوان یک سرگرمی می تواند مهارت هاي‌ تحلیلی آن ها را افزایش دهد. توصیه میشود با دستور العمل هاي‌ ایمن بدون آتش شروع کنید و بـه سمت مهارت هاي‌ پیچیده آشپزی پیشرفت کنید.

 

اجازه ندهید فرزندتان در غیاب کنترل شـما آشپزی کند. اگر چه آشپزی می تواند یک مهارت زندگی ارزشمند برای کودک شـما باشد، اما کار بـه تنهایی در آشپزخانه می تواند بـه طور بالفعل خطرناک باشد.

 

12. Scrapbooking

Scrapbooking

ثبت اسکرپ بـه عنوان یک سرگرمی می تواند یک فعالیت هنری سرگرم کننده و جذاب باشد کـه بـه تقویت مهارت هاي‌ خلاقانه و عزت نفس کمک می کند. برای کودکان بالای سه سال کـه دوست دارند وسایل هنری بسازند کـه بیانگر افکار و عقایدشان باشد مناسب اسـت.

 

13. بافتنی

بافتنی

بافندگی هنر دوخت نخ یا نخ بـه پارچه با دست یا ماشین اسـت. بچه ها می توانند بین سنین 5 تا 6 سالگی بافتنی را بیاموزند و ان را بـه عنوان یک سرگرمی درنظر بگیرند و چندین تکنیک بافتنی را بر اساس علاقه و پیچیدگی کاردستی یاد بگیرند. کلاس هاي‌ بافندگی می تواند بـه یادگیری روش هاي‌ بافتنی پیچیده برای ایجاد وسایل بافتنی ظریف مانند توری کمک کند. اگر بافتنی نیست، فرزندتان را تشویق کنید کـه بـه خیاطی روی بیاورد و بـه او بیاموزید کـه چگونه لباس هایش را درست کند.

 

14. صنایع چوبی

صنایع چوبی

انجام کارهای چوبی بـه عنوان یک سرگرمی باعث رشد مهارت هاي‌ حرکتی ظریف و درشت و هماهنگی دست و چشم، تفکر منطقی، خلاقیت، پشتکار و تمرکز میشود. کودکان بالای پنج سال می توانند تحت راهنمایی و هوشیاری در کارهای چوبی شرکت کنند.

 

سرگرمی های مرتبط با علم

سرگرمی هاي‌ مرتبط با علم برای توسعه تفکر تحلیلی، استدلال منطقی و مهارت هاي‌ حل مسئله مفید هستند. آن ها توانایی ذاتی کودکان را برای «پرسیدن و جستجوی پاسخ»؛ مهارتی اساسی برای درک جهان، پرورش می دهند.

 

15. نجوم

نجوم

ستاره شناسی شاخه اي از علم اسـت کـه اجرام آسمانی مانند کهکشان ها، ستارگان، سیارات و ستاره هاي‌ دنباله دار را مطالعه می کند «10». کودکان چهار ساله می توانند بـه عنوان یک سرگرمی بـه این فعالیت علمی بپردازند. تهیه یک تلسکوپ متناسب با سن انها و بازدید از کارگاه هاي‌ نجوم ویژه کودکان یا افلاک نما ایده هاي‌ خوبی برای ایجاد انگیزه در آن ها برای امتحان ان بـه عنوان یک سرگرمی اسـت.

 

16. هواشناسی

هواشناسی

هواشناسی مطالعه آب و هوا و پیشبینی ان اسـت. کودکان بالای پنج سال می توانند از ابزارهای هواشناسی مانند باران سنج یا دماسنج خواندن از راه دور استفاده کنند و با درک اولیه از این فرآیند شروع کنند. داوطلب شدن دریک مرکز آب و هوای محلی یا ثبت نام در کلاس هاي‌ هواشناسی گزینه اي اسـت کـه کودکان بزرگ‌تر می توانند در حین دنبال کردن این سرگرمی امتحان کنند.

 

17. حشره شناسی

حشره شناسی

حشره شناسی در مورد حشرات و چرخه زندگی انها آموزش می دهد. کودکانی کـه بـه فعالیت هایي مانند شکار حشرات، مطالعه چرخه زندگی حشرات و غیره علاقه دارند، می توانند حشره شناسی را بـه عنوان سرگرمی انتخاب کنند. با انجام فعالیت‌هاي‌ موجود در پورتال‌هاي‌ علمی، بازدید از کارگاه‌هاي‌ حشره‌شناسی و تماشای برنامه‌هاي‌ آموزشی، فرزندتان را تشویق کنید تا سرگرمی‌هاي‌ خودرا دنبال کند.

 

18. Geocaching

Geocaching

Geocaching یک فعالیت ماجراجویی نقشه گوگل اسـت کـه سرگرم کننده، چالش برانگیز و سرگرم کننده اسـت. دراین فعالیت، شرکت‌کنندگان از GPS موبایل برای پنهان کردن و جستجوی ژئوکش با استفاده از مختصات گوگل استفاده می کنند. Geocache ظرفی «پلاستیکی/فلزی/چوبی» اسـت کـه ممکن اسـت دارای اقلامی مانند اسباب‌بازی‌هاي‌ نرم، ارز، کتاب و غیره باشد.

 


مطالب مشابه: 75 معما برای سرگرمی بچه ها + بهترین معما برای کودکان


 

جمع آوری سرگرمی ها

گرد آوری سرگرمی ها، فعالیت هاي‌ سرگرم کننده و کنجکاوی اسـت کـه شامل ارزش گذاری اقلام اسـت. اقلام کلکسیونی می تواند از سکه، تمبر گرفته تا مبلمان عتیقه و تابلوهای نقاشی باشد. کودکان در سنین مختلف می توانند اقلام را جمع‌آوری کنند، اما تنها تعداد کمی از ان‌ها را دارند.

 

19. سکه

سکه

گرد آوری سکه می تواند یک سرگرمی لذت بخش و آموزشی برای کودکان در سنین مختلف باشد. . فرزند خودرا تشویق کنید تا سکه ها را گرد آوری کند ودر مورد اهمیت تاریخی انها بیاموزد. شـما می‌توانید با دادن سکه هاي‌ منحصر بـه فرد و کمیاب بـه انها و کمک بـه آن ها در درک ویژگی ها، کتیبه ها و تصاویر روی سکه ها درگیر این سرگرمی انها شوید.

 

20. تمبر

تمبر

گرد آوری تمبر یکیدیگر از فعالیت هاي‌ یادگیری سرگرم کننده اسـت کـه بـه کودکان می آموزد تا یک آیتم را سازماندهی، محاسبه و ارزش گذاری کنند. گرد آوری تمبر می تواند سرگرمی برای کودکانی باشد کـه مایل بـه یادگیری زبان ها، تاریخ ها، مردم و فرهنگ هاي‌ مختلف هستند.

 

21. کارت

کارت

کارت هاي‌ ورزشی، کارت هاي‌ بازی، کارت هاي‌ تاریخ و … انواعی هستند کـه کودکان می توانند بر اساس علایق خود گرد آوری کرده و تجارت را یاد بگیرند. کارت‌هاي‌ تجاری بـه ان‌ها اجازه می دهند تا درآمدی کسب کنند کـه بستگی بـه شرایط، نادر بودن و محبوبیت کارت دارد و همچنین بـه انها در مورد شبکه‌سازی با افراد همفکر می‌آموزد.

 

22. کتاب های مصور

کتاب های مصور

گرد آوری کتاب هاي‌ مصور می تواند یک سرگرمی شاد برای خوانندگان مشتاق باشد. خواندن کمیک می تواند بـه التیام مهارت هاي‌ زبانی و افزایش دایره لغات کمک کند. علاوه بر این، می تواند خلاقیت کودک شـما را تقویت کند. هدیه دادن کتاب هاي‌ کمیک و برگزاری جلسات خواندن ترکیبی از راه هاي‌ حمایت از این سرگرمی اسـت.

 

23. سنگ ها و صدف ها

سنگ ها و صدف ها

مجموعه سنگ و صدف‌هاي‌ دریایی یک سرگرمی ماهرانه و هنری اسـت کـه نیازمند توجه بـه ویژگی‌هاي‌ منحصر بـه فرد اسـت. گرد آوری این اقلام طبیعی نیاز بـه مراقبت و توجه بیشتری دارد و کودک شـما را مسئول می کند. استفاده از مجموعه برای ساخت یک آیتم بـه تقویت مهارت هاي‌ خلاقانه و افزایش عزت نفس کودک شـما کمک می کند.

 

24. بازی های ویدیویی

بازی های ویدیویی

کودکان در سنین مختلف عاشق بازی هاي‌ ویدیویی هستند. گرد آوری و سازماندهی آن ها می تواند یک سرگرمی عالی ایجاد کند. اگر کودک شـما مشتاق بـه گرد آوری بازی هاي‌ ویدئویی بـه نظر می‌رسد، وی را تشویق کنید تا سرگرمی خودرا دنبال کند.

 

فعالیت های داخلی

فعالیت هاي‌ داخل خانه راه هاي‌ سرگرم کننده و جذابی را برای یادگیری مهارت ها و مفاهیم ارائه می دهد. شـما می‌توانید در چندین فعالیت در داخل خانه کـه بر اساس علایق خاص خود انجام میشود کـه مهارت هاي‌ جسمی، شناختی و اجتماعی-عاطفی فرزندتان را تقویت می کند، زیاده روی کنید.

 

25. خواندن

خواندن

خواندن واژگان را تقویت میکند، مهارت‌هاي‌ زبانی و ارتباطی را التیام می‌بخشد و راه‌هایي برای بیان افکار، ایده‌ها و باورها را آموزش میدهد. اگر کودک شـما اهل مطالعه اسـت، بـه او انگیزه دهید کـه مطالعه را بـه عنوان سرگرمی انتخاب کند. شـما میتوانید در مورد نوع کتاب هایي کـه انها می توانند بخوانند راهنمایی کنید و بـه آن ها اجازه دهید ژانرهای مورد علاقه خودرا کشف کنند.

 

یک منطقه مطالعه آرام برای همه ی اعضای خانواده خود ایجاد کنید. هنگام انتخاب یک مکان، نور طبیعی، وسعت، و حال و هوا را درنظر بگیرید.

 

26. پازل

پازل

پازل ها بازی هاي‌ رومیزی آزاردهنده اي هستند کـه برای کودکان در سنین مختلف مناسب هستند. درگیر شدن در پازل عملکردهای شناختی را ارتقا می دهد و خلق و خو را التیام می بخشد. برای ایجاد سرگرمی برای پازل ها، از اوایل کودکی شروع کنید و پازل هاي‌ مخصوص سن را ارائه دهید کـه سرگرم کننده و چالش برانگیز هستند. در فعالیت هاي‌ پازل شرکت کنید و کودک خودرا تشویق کنید تا از ابتدا یک پازل بسازد.

 

27. معماها

معماها

معما سؤال یا عبارتی اسـت کـه برای کمک بـه یافتن پاسخ نیاز بـه استفاده مؤثر از مهارت هاي‌ شناختی مانند استدلال قیاسی دارد. بر اساس علاقه، کودک خودرا دریک معمای نوشتاری، معمای عددی، معمای سال یا معماهایی از انواع دیگر مشارکت دهید. ساختن معماها بـه عنوان یک سرگرمی، طوفان فکری را تشویق می کند و تفکر انتقادی و مهارت هاي‌ استدلال منطقی را تقویت می کند.

 

28. سودوکو

سودوکو

سودوکو یک بازی ریاضی مانند شطرنج اسـت کـه تفکر منطقی را تقویت می کند. کودکان بالای هشت سال می توانند ان را بـه عنوان یک سرگرمی درنظر بگیرند و بـه سرعت قوانین یا اصول ان را یاد بگیرند. بـه فرزندتان پیشنهاد دهید کـه شروع بـه حل سودوکوی مبتدی کند و بـه تدریج بـه سمت قالب هاي‌ پیچیده سودوکو با شبکه 25×25 پیشرفت کند.

 

29. Word Unscramble

Word Unscramble

Word Unscramble یک بازی زبانی اسـت کـه در ان کودک باید از حروف/الفبای درهم کلماتی بسازد. تمرین منظم ان واژگان و مهارت هاي‌ املایی را افزایش می دهد. چندین کاربرگ، منبع آنلاین و بازی برای اینکار در معرض اسـت تا کودک شـما ان را امتحان کند. یکی از مناسب ترین سرگرمی ها برای کودکان بالای شش سال اسـت.

 

فعالیت در فضای باز

فعالیت هاي‌ خارج از منزل راه هایي برای ارتباط با محیط اطراف شـما و شامل فعالیت هاي‌ فیزیکی لازم برای رفاه کلی اسـت.

 

30. اسکیت برد

اسکیت برد

اسکیت برد یک بازی ماهرانه اسـت کـه بدن را تقویت می کند و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. کودکان بالای شش سال می توانند ان را بـه عنوان یک سرگرمی تحت راهنمایی والدین بپذیرند. بـه کودک خود انگیزه دهید تا در مسابقات اسکیت بورد شرکت کند تا اعتماد بـه نفس او افزایش یابد. اسکیت روی یخ و اسکیت روی یخ از دیگر اشکال اسکیت هستند کـه برداشتن آن ها برای کودک شـما آسان خواهد بودو اسکیت روی یخ بـه مجموعه اي از مهارت هاي‌ اضافی نیاز دارد.

 

31. شنا کردن

شنا کردن

شنا ماهیچه ها را تقویت می کند، برون ده قلبی را افزایش می دهد و بهزیستی کلی را حفظ می کند. کودکان از سن چهار سالگی می توانند این مهارت زندگی را یاد بگیرند و ان را بـه عنوان یک سرگرمی تمرین کنند. با ثبت نام آن ها در کلاس هاي‌ شنا شروع کنید تا اصول اولیه را بـه درستی یاد بگیرید.

 

32. دوچرخه سواری

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری بـه عنوان یک سرگرمی می تواند سلامت جسمی و روانی را تقویت کند. کودکان بالای پنج سال می توانند زیر نظر سرپرست/والد دوچرخه سواری را شروع کنند. بـه کودک خود برای دوچرخه سواری بپیوندید و ان را بـه یک فعالیت سرگرم کننده تبدیل کنید.

 

33. عکاسی

عکاسی

کودکان بالای پنج سال می توانند عکاسی را بـه عنوان یک سرگرمی انجام دهند. تنها چیزی کـه انها نیاز دارند یک دوربین، راهنمایی و نکاتی برای گرفتن عکس هاي‌ خوب اسـت. فرزندتان را بـه مکان‌هاي‌ مختلف مانند پارک‌ها و زمین‌هاي‌ بازی ببرید، روی عکس‌ها کلیک کنید و اوقات خوشی رابا خود بگذرانید.

 

34. کایاک سواری

کایاک سواری

اگر ورزش هاي‌ آبی بـه کودک شـما علاقه مند اسـت، کایاک سواری می تواند یک سرگرمی لذت بخش باشد. کودکان بالای پنج سال می توانند با آسانی و ایمنی بسیار دراین فعالیت هیجان انگیز شرکت کنند. کایاک سواری، بـه عنوان یک سرگرمی، می تواند عضلات بالای بدن را تقویت کند، سلامت قلب و عروق را التیام بخشد و خلق و خو را تقویت کند.

 

35. جودو

جودو

جودو یک هنر رزمی مدرن اسـت کـه برای کودکان نیز مناسب اسـت. انجام جودو بـه عنوان یک سرگرمی بـه تقویت قدرت و انعطاف پذیری، افزایش چابکی و تعادل و افزایش اعتماد بـه نفس کمک می کند. اگر کودک شـما با جودو راحت نیست، می‌توان چندین نوع هنرهای رزمی دیگر مانند کاراته، کیک بوکسینگ، تکواندو و غیره را انجام داد.

 

1. چه نوع سرگرمی هایی به کودکان کمک می کند تا مهارت های مهم زندگی را توسعه دهند؟

کودکان می توانند مهارت هاي‌ ضروری از جمله مسئولیت پذیری، صبر و اعتماد بـه نفس را از طریق سرگرمی هایي مانند باغبانی، مراقبت از حیوانات خانگی، کشاورزی، آشپزی و نواختن ساز بـه دست آورند.

 

2. آیا سرگرمی ها می توانند به رشد احساس مسئولیت در کودکان کمک کنند؟

بله، سرگرمی ها روشی عالی برای آموزش مسئولیت پذیری بـه بچه ها هستند. بـه عنوان مثال، مراقبت از حیوانات بـه انها می آموزد کـه چگونه تغذیه کنند، راه بروند، و بهداشت خودرا حفظ کنند، کـه آن ها را مسئول می کند.

 

3. سرگرمی ها چگونه به ایجاد اعتماد به نفس در کودکان کمک می کنند؟

سرگرمی ها باعث میشود کودکان بـه علایق و توانایی هاي‌ خود پی ببرند و بـه انها کمک می کند تا بفهمند از چه چیزی لذت میبرند ودر ان مهارت دارند. این بـه انها کمک می کند تا اعتماد بـه نفس و عزت نفس ایجاد کنند.

 


مطالب مشابه: چگونه کودکم را در منزل سرگرم کنم؟


 

در پایان

افراط در سرگرمی ها می تواند بـه کاهش کسالت، تعامل با همسالان و یادگیری مهارت هاي‌ جدید کمک کند. خلاقیت کودک را پرورش می دهد و رشد مغز و رشد شخصیت مثبت را تقویت می کند. شـما ممکن اسـت علایق، نقاط قوت و مهارت هاي‌ فرزندتان را برای پیشنهاد سرگرمی هاي‌ مناسب سنش رعایت کنید.

 

فعالیت هاي‌ مرتبط با طبیعت مانند تماشای طبیعت، باغبانی، مراقبت از حیوانات، بازیافت زباله و فعالیت هاي‌ مبتنی بر عملکرد مانند آواز خواندن، اسب سواری و رقص می توانند سرگرمی هاي‌ مناسبی برای کودکان باشند. درصورت علاقه حتی میتوانید کاردستی، آشپزی و کدنویسی کامپیوتری را انتخاب کنید. با این حال، از ارائه بازرسی و راهنمایی برای فعالیت هایي کـه شامل چاقو یا ابزارهای دیگر اسـت، خاطرجمعی حاصل کنید.