خرید و فروش در اینترنت

22 زیباترین ضرب المثل از سراسر جهان

مجموعه : ضرب المثل ها
22 زیباترین ضرب المثل از سراسر جهان

ضرب المثل بخش مهمی از فرهنگ هر کشور اسـت این سخنان کـه دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب منتشر شده اسـت، از کشور های سراسر این جهان زیبا درس های‌ مهم و حقایق جهانی را برای همه ی ما آشکار می کند.

 

ضرب المثل چیست؟

تعریف ضرب المثل، «یک تصنیف یا اصطلاح رایج مختصر» اسـت. برای خواندن این ضرب المثل ها در مورد زندگی، ضرب المثل های‌ در مورد خرد، و همه ی چیز دراین میان بخوانید.

 

بهترین ضرب المثل های کوتاه از سراسر جهان

 

1. “حقیقت اگر چند سال طول بکشد تا آنرا بیابید ارزشمندتر اسـت.” – ضرب المثل فرانسوی

این ضرب المثل درباره زندگی کـه اغلب بـه نویسنده فرانسوی ژول رنار نسبت داده میشود، حکایت از خرد سن و تجربه دارد. این از فرانسوی اصلی گرفته شده اسـت: La vérité vaut bien qu’on passe quelques années sans la trouver. 

 

2. ندانستن شرم ندارد. شرم در نشناختن اسـت.» – ضرب المثل روسی

جهل صرفاً فقدان دانش نیست، بلکه رد آموزش اسـت. تا زمانی کـه برای یافتن اطلاعات بیشتر آماده باشیم، هرگز از یادگیری دست نخواهیم کشید.

 

✅ بیشتر بخوانید: بهترین ضرب المثل های ایرانی | 50 ضرب المثل کوتاه ایرانی زیبا

 

3. “قهوه و عشق وقتی گرم هستند بهترین طعم را دارند.” – ضرب المثل اتیوپیایی

خیلی درست اسـت: شور و لاته ها وقتی داغ میشوند خوشمزه ترند! 

 

4. “قلم تواناتر از شمشیر اسـت.” – ضرب المثل انگلیسی

قدرت کلام مکتوب میتواند ایده ها، سیاست ها و جهان را بـه طور کلی تغییر دهد.

 

5. “هفت بار زمین خوردن، هشت بار برخیز.” – ضرب المثل ژاپنی

این ضرب المثل ژاپنی بـه ما می آموزد کـه استقامت یکی از مهم‌ترین فضیلت هاست. ضرب المثل های‌ ژاپنی زیادی وجوددارد، اما این یکی بـه ما یادآوری می کند کـه بـه ندرت کسی در تلاش اول یا حتی دوم موفق می‌شود – فقط باید ادامه دهید!

 

ضرب المثل ایتالیایی

ضرب المثل ایتالیایی

6. “اگر نمیتوانید بیشتر زندگی کنید، عمیق تر زندگی کنید.” – ضرب المثل ایتالیایی

هیچ یک از ما نمی‌توانیم مدت زمان زندگی خودرا پیشبینی کنیم، بـه همین دلیل اسـت کـه زندگی هرروز با نیت و هدف بسیار مهم اسـت.

 

7. “برای بزرگ کردن یک کودک یک دهکده کامل لازم اسـت.” – ضرب المثل آفریقایی

هر والدینی می داند کـه در مراقبت از کودکان چیزی بـه نام کمک بیش از حد وجود ندارد. و هر فرد هدایای و سهم خودرا در تلاش بـه ارمغان می آورد.

 

8. «صورتت را بـه سمت خورشید بگردان و سایه‌ها پشت سرت می‌افتند.» – ضرب المثل مائوری

این ضرب المثل در مورد خرد باعث تقویت خوش بینی و مثبت اندیشی میشود. همانگونه کـه ما مشتاقانه منتظر چیزهای روشن تر هستیم، تاریکی بـه معنای واقعی کلمه فروکش می کند. 

 

✅ بیشتر بخوانید: انواع ﺿﺮﺏ ﺍﻟﻤﺜﻞ ﺟﺎلب ﺣﯿﻮﺍﻧﺎﺕ | مثل های خواندنی حیوانات و پرندگان

 

9. “بعضی از مردان از جنگل عبور میکنند و هیزم نمی‌بینند.” – ضرب المثل انگلیسی

موفقیت بـه دیدگاه و نبوغ ما بستگی دارد. اگر بـه روی احتمالات باز بمانیم، میتوانیم از منابعی کـه در اختیار داریم استفاده کامل کنیم.

 

10. «درختی کـه بیشتر برگ‌ها را دارد، الزاماًً میوه‌اي آبدار تولید نمی کند.» – ضرب المثل برزیلی

برداشتی استوایی از عبارت آشنا «کتاب را از روی جلدش قضاوت نکنید». ظاهر نمایشی هیچ تضمینی برای ارزش نهایی یک فرد نیست.

 

11. شروع بـه بافتن کن تا خدا نخ را بدهد. – ضرب المثل آلمانی

این ضرب المثل در مورد زندگی بـه ما یادآوری می کند کـه بـه رویاهای خود ایمان داشته باشیم. اگر پروژه‌هایی را کـه بـه آن‌ها اهمیت میدهیم شروع نکنیم، هرگز اتفاق نمی‌افتند! مشارکت فعال، تمرکز و اراده، منابع مورد نیاز ما را جذب می کند. 

 

✅ بیشتر بخوانید: 40 ضرب المثل قرآنی زیبا و آموزنده

 

12. یک پرنده آواز نمی‌خواند چون جوابی دارد. میخواند چون سرودی دارد.” -ضرب المثل چینی

زیاد بـه چیزها فکر نکنید تصور نکنید کـه همه ی چیز در اطراف شـما معنایی پنهان دارد. بـه همین ترتیب، خودتان باشید، کاری را کـه بـه طور طبیعی انجام می‌شود انجام دهید و با محیط اطراف خود هماهنگ خواهید بود.

 

ضرب المثل از کشورهای مختلف

 

13. باوجود این کـه هزار چیز میدانی، از مردی کـه یکی می داند بپرس. -ضرب المثل ترکی

دانای همه ی چیز نباش! صرف نظر از این کـه چقدر باهوش و آگاه هستید، همیشه یک متخصص وجوددارد کـه دانش او از یک موضوع خاص بیشتر از دانش شماست. و حتی یک فرد متواضع نیز ممکن اسـت تخصص خودرا داشته باشد. 

 

14. “آنهایی کـه می‌خواهند بخوانند همیشه آهنگی پیدا می‌کنند.” -ضرب المثل سوئدی

تا حد زیادی، زندگی همان چیزی اسـت کـه ما بـه آن می آوریم. وقتی ما بـه طور فعال بـه دنبال تجارب مثبت شادی آور هستیم، بـه احتمال زیاد آن ها را پیدا می‌کنیم. 

 

15. “یادگیری سوارکاری کافی نیست، باید زمین خوردن را نیز یاد بگیری.” – ضرب المثل مکزیکی

این ضرب المثل درباره زندگی درباره پذیرش اسـت و شکست و موفقیت در هر سرمایه گذاری را دو روی یک سکه میبینید. بازنده مهربان بودن مستلزم مجموعه‌اي از مهارت‌ها اسـت کـه بـه اندازه مهارت‌هایی کـه برای برنده‌اي مهربان نیاز اسـت، مهم اسـت – و ممکن اسـت بیشتر از آن ها استفاده کنید!

 

16. «گرسنگی را برده احساس میکند و گرسنگی را پادشاه». – ضرب المثل غنائی

در ابتدایی ترین حالت، همه ی انسانها بیشتر شبیه هم هستند تا ما. این ضرب المثل یادآوری ظریفی اسـت کـه برای کسانی کـه در هردو انتهای طیف اقتصادی هستند، صرف نظر از موقعیت خودمان در جامعه، همدردی کنیم. 

 

17. “اثر مرد را می ستاید.” – ضرب المثل ایرلندی

ما چیزی ارزشمند از خودمان را در هر چیزی کـه با اعتقاد ایجاد می‌کنیم قرار می دهیم. اگر کارتان را خوب انجام می‌دهید، نیازی نیست کـه خودتان بوق بزنید. 

 

18. “مادر می فهمد کـه کودک چه نمی‌گوید.” – ضرب المثل یدی

چه روش زیبایی برای تداعی صمیمیت بی کلام رابطه والد و فرزند در بهترین حالتش! و هر متخصص اطفال خوب مادری را کـه می داند نوزادش با یک حشره پایین می آید را بـه تعویق می‌اندازد… زیرا او کودکش را بهتر می‌شناسد.

 

19. “اگر می‌توانید راه بروید، می‌توانید برقصید. اگر بتوانید صحبت کنید، می‌توانید آواز بخوانید.» – ضرب المثل زیمبابوه

این ضرب المثل در مورد زندگی بـه ما یادآوری می کند کـه لازم نیست کارها را بـه خوبی انجام دهیم تا بتوانیم انها را انجام دهیم و از انها لذت ببریم. بنابر این هر کاری کـه انجام میدهید، از انجام آن با سبک نترسید… بزرگ بروید یا بـه خانه بروید!

 

✅ بیشتر بخوانید: ضرب المثل های جالب در مورد زنان در نقاط مختلف جهان

 

20. “پنیر، نوشیدنی و دوستان باید قدیمی باشند تا خوب باشند.” – ضرب المثل کوبایی

مانند پنیر و نوشیدنی، دوستی در طول زمان می‌رسد و توسعه مییابد. حواست باشه کـه بـه کی اعتماد می کنی؛ دریک صمیمیت سطحی عجله نکنید و انتظار داشته باشید کـه با ارزش پیوندهای طولانی مدت برابری کند.

 

ضرب المثل برای موفقیت

 

21. “بهترین شمع درک اسـت.” – ضرب المثل ولزی

بدون برنامه عجله نکنید. اگر ندانید چه کار میکنید، مثل این اسـت کـه کورکورانه در تاریکی قدم می‌زنید. از موهبت دانش برای روشن کردن مسیر خود استفاده کنید. علاوه بر این ضرب المثل ها در مورد خرد، بـه الهام بیشتری نیاز دارید؟ 

 

22. حتی از دشمن هم ممکن اسـت انسان حکمت بیاموزد. – ضرب المثل یونانی

گاهی اوقات موقعیت های‌ ناخوشایند یا دشوار میتوانند مهم ترین درس ها را در مورد خود و زندگی بـه ما بیاموزند. این ضرب المثل در مورد خرد بـه شـما می‌گوید: فقط بـه این دلیل کـه منبع اطلاعات را قدردانی نمیکنید، خودرا از دانش دور نکنید. 

 

✅ بیشتر بخوانید: انواع ﺿﺮﺏ ﺍﻟﻤﺜﻞ ﺟﺎلب ﺣﯿﻮﺍﻧﺎﺕ | مثل های خواندنی حیوانات و پرندگان

 

در پایان

ضرب المثل های‌ ایرانی بسیار جذاب و کوتاه و پر معنی می باشد. ضرب المثل کمک می کند آموزش هایی را ساده و زیبا بیان کنیم تا دیگران از آن درس بگیرند.