جستجو در تالاب

همه چیز در مورد مخدر روانگردان گل

مجموعه : ترک اعتیاد
همه چیز در مورد مخدر روانگردان گل

مواد مخدر گل 

 

گل نام ماده مخدر است که امروز در بین جوانان کشورمون مورد استفاده زیادی قرار گرفته است در ادامه میتوانید با همه ی چیز در مورد مخدر روان گردان گل تالاب را دنبال نمایید .

 

مواد مخدر , علف، قارچ، اشک، تسبیح، کروکودیل، نورجزک، ماشروم و… حالا هم «گل». اگر سری در دنیای روان گردان‌ها نداشته باشید و گوشتان با اسامی مواد مخدر آشنا نباشد، ردیف شدن این نام‌ها کنار هم شاید برایتان بی‌معنی باشد. برای معتادان اما این نام‌ها با نشئگی و سرخوشی یا خماری و بدن درد و بیقراری تداعی می شود.

 
همه چیز در مورد مخدر روانگردان گل

به گزارش تالاب هرروز ۹نفر از ایرانی‌ها به خاطر مصرف مواد مخدر می‌میرند. جماعتی که به گواه آمارهای جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، از ۱۰سالگی دست به سیگار می شوند و از ۱۷سالگی مواد مخدر را تجربه میکنند.

 

دراین میان، گروهی هم هستند که از ۱۲ سالگی به بعد پای مخدرهای صنعتی به زندگیشان باز می شود و روزگارشان رابا شیشه، حشیش، کروکودیل و ماریجوانا سیاه میکنند؛ مخدرهایی که یک جمله مشترک درمورد بیشتر آن‌ها تکرار می شود: «این اعتیادآور نیست»! این جمله، امروز بیشتر از همه ی درمورد «گل» به گوش میرسد.

 

ماده مخدر گل،‌‌ همان اندازه که نام خوشایندی دارد، یکی از خطرناک‌ترین مواد مخدری است که این روز‌ها در دست جوان‌ها میچرخد و به نام یک روان گردان طبیعی خرید و فروش می شود.

 

مخدری که تپش قلب را بالا میبرد، احساس بی‌قراری می دهد، باعث توهم می شود و با یک‌بار مصرف، طوری عملکرد مغز را مختل می کند که زندگی بدون آن غیر ممکن میشود.

 

روان گردان‌ها از کجا می آیند؟

نخستین بار، در دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی بود که امریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی روی مواد شیمیایی‌اي کار کردند که عموما با هدف نظامی ساخت میشدند.

 

این مواد، در واقع فرمول‌هاي جدیدی بودند که خواص روان گردان داشتند ودر آزمایش‌هاي نظارت فکر، با هدف حقایق یابی از جاسوسان مورد استفاده قرار میگرفتند.

 

این ترکیبات خواصی شبیه حشیش و ماریجوانا داشتند با این تفاوت که می‌توانستند چندین برابر آن تاثیر گذار باشند.

 

به گزارش تالاب سالها بعد، گیاه شاهدانه‌اي که به آن «کوش افغان» هم گفته میشد، از افغانستان به امریکا برده شد و این آغاز پیدایش «گل» بود. گیاهی که از تولیدش دوران زیادی نمی‌گذرد اما به خاطر تاثیرات درمانی‌اش در دکتری جای خودرا باز کرد.

 

دکتر محمدرضا یزدان نیاز، پژوهشگر و متخصص ترک اعتیاد می گوید: «با استفاده از کوش افغان، ماریجوانای جدیدی کشت شد که خواصی متمایز از ماریجوانای سنتی داشت و به آن «مدیکال ماریجوانا» گفته میشد.

 

ماری جوانا گیاهی است که هم نوع نر آن وجوددارد و هم نوع ماده. نوع نر ۳درصد و نوع ماده ۸درصد مخدر دارد. اتفاقا اعتیاد به ماریجوانا بسیار دیر ایجاد می شود و خیلی آسان هم قابل ترک است؛ اما گیاه جدیدی که با تغییرات ژنتیکی ساخت شد، دو جنسیتی بودو برخلاف ماریجوانای طبیعی که گل‌هاي کمی دارد، بسیار پر گل است.

 

دراین گل‌ها ۷ برابر بیشتر از ماریجوانا ماده مخدر وجوددارد. آن قدر که اگر از کنار آن عبور کنید یا شب بالای سرتان باشد، دچار توهم می شوید.»

 

ماریجوانایی که این روز‌ها در دست جوان‌ها می چرخد، گل همین ماریجوانای تغییر ژنتیکی یافته است که حتی دست و دل پزشکان هم برای تجویز آن می‌لرزد و فقط در شرایط خاصی، برای بیماران ناب آنرا توصیه می کنند؛ به مدت محدود و دوز بسیار پایین.

 

دکتر یزدان نیاز میگوید: «مریض میتواند حداکثر یک ماه با دوز خیلی پایین از ماریجوانای طبی استفاده کند. آن هم در بیماری‌هاي عصبی شدید، یا بیمارانی که در مراحل پایانی عمرشان قراردارند و دکتر می خواهد روزهای پایانی زندگیشان بدون درد بگذرد.»

 

«گلی» که آرتا کاشت

به مخدر گل اگر چه در جهان به چشم دارو نگاه میشود اما از ۸-۹ سال قبل توسط فردی با نام مستعار آرتا به ایران آورده شد و حالا در شیراز کشت میشود. گل که در باور عمومی حتی کم خطر‌تر از حشیش و ماریجوانا و علف معرفی شده است، میتواند آن قدر خطرناک باشد که با یکبار مصرف، برای همیشه باعث اعتیاد شود.

 

چون بطور مستقیم بخش‌هاي مسئول آرامش بخشی را در مغز فلج کرده و خودش جای گزین آن میشود. بنابر این با مصرف نکردن گل، فرد دچار اظطراب شدید، بیقراری، وحشت زدگی، تپش قلب شدید و… می شود. اعتیادی که دکتر یزدان نیاز آنرا غیر قابل ترک می داند.

 

او می گوید: «متاسفانه گل در ایران آن قدر بازار پررونقی دارد که سال قبل در یکی از روستاهای استان فارس دیدم خرید و فروش آن خیلی آسان و انبوه انجام میشود. مردم سراغ قاچاقچی می‌رفتند، مخدرشان را میگرفتند و کارت می‌کشیدند و بیرون می‌آمدند.»

 

از سال ۲۰۱۳ مصرف ماریجوانا در ۲۰ ایالت امریکا آزاد شد که البته اهداف اقتصادی پشت آن بود. از آنجایی هم که تاثیر اعتیادآوری برگ ماریجوانا خیلی کم است دولت امریکا حساسیت زیادی برای مقابله با آن نشان نداد.

 

همین آزادسازی ماریجوانا در امریکا و گیاهی بودن این مخدر باعث شد خیلیها در ایران تصور کنند که مخدر گل ضرری ندارد و خیلی آسان می توان آنرا ترک کرد.

 

دکتر یزدان نیاز می گوید: «گل خطرناک‌ترین مخدر امروز است و با یکبار استفاده، ممکن است فرد به مدت ۶ماه تا یکسال دچار توهم عصرگاهی شود. ما هنوز اثرات این مخدر رابه طور کامل نمیدانیم اما عوارض گسترده‌اي ازآن مشاهده شدهاست. جالب این که مخدر گل روی گروه‌هاي خونی +A و +O اثر توهم زایی بیشتری دارد.»

همه چیز در مورد مخدر روانگردان گل

درمان، بی‌درمان

ناشناخته بودن اثرات استفاده از گل در مدت طولانی و با دوز بالا، درکنار کمبود تحقیقات جهانی باعث شده است که اعتیاد به گل جزو اعتیادهای بدون درمان شناخته شود. بیشتر روش‌هاي ترک که در ایران بکار گرفته میشود، متکی به تحقیقات و شیوه‌هاي درمانی در بيرون از کشور است و این در حالی است که در خارج از ایران، مخدر گل یا‌‌ همان مدیکال ماریجوانا برای مصارف داروئی بیماران ناب استفاده میشود و استفاده تفننی ندارد. بنابر این، روش موثری هم برای ترک آن معرفی نشده است.

دکتر یزدان نیاز، صحبت‌هایش رابا یک اخطار جدی پایان می دهد: «سن مصرف گل به دبیرستان‌ها رسیده است. خانواده‌ها اطلاع دقیقی درمورد این مخدر ندارند و جوان‌ها تصور میکنند گیاهی طبیعی و بی‌خسارت است. در واقع ضعف اطلاع رسانی درمورد این مخدر باعث شده که خیلی از جوانان تصور کنند میتوانند خیلی آسان مصرف گل را کنار بگذارند. تصوری که به هیچ عنوان درست نیست.»

 

در جدول زیر می توانید اطلاعاتی را درمورد چند نمونه از مشهور‌ترین روان گردان‌هاي جدید و نوظهور مشاهده نمایید:

 

نام مخدر

ترکیب

شیوه مصرف

تاثیر

شکل ظاهری

کروکودیل «نمک حمام»

بنزین، تینر نقاشی، جوهر نمک، کدئین و فسفر قرمز

تزریق، مصرف غذایی

سبزی رنگ کل بدن، تضعیف سیستم ایمنی، ایجاد زخم و قانقاریا در پوست، مرگ در کمتر از یکسال

قرص بلور شکل

ماشروم

برگرفته از یک نوع قارچ سمی است.

استعمال به صورت کشیدنی، مخلوط شده با توتون، دم کردنی و خشک شده

توهم زایی بسیار شدید و طولانی، کاهش تنفس، افزایش تپش قلب و فشار خون، گشادی مردمک چشم، گُر گرفتگی، اختلال در عملکرد کلیه ها، سفت شدن عضلات بدن، بالا رفتن دمای بدن، حالت گیجی و خواب آلودگی، درد شکم، اسهال، تهوع و مرگ.

برگه هایي شبیه کاغذ حاوی قطعات کوچک مکعب که مواد مخدر روی انها قرار داده شده.

نورجیزک و تمجیزک

نورفین «برگرفته از خشخاش»

تزریق وریدی

چاقی کاذب، تجمع چربی پشت گردن، فشار خون و تضعیف سیستم ایمنی بدن، اختلالات کبدی، عفونت شدید و آسیب بافتی

قرص، پودر «عموما بعنوان یک داروی ترک اعتیاد معرفی می شود»

گل

«نام هاي دیگر: شهرزاد، AK47، AK48»

ماری جوانا

استعمال در کاغذ سیگار

اضطراب، حملات همراه با وحشت‌زدگی، خنده‌هاي بی ‌مورد، خشکی دهان، تپش قلب بالا، فراموشکاری، سندروم بی‌انگیزگی و اشتهای سیری ناپذیر، توهم شدید

پودر سبز رنگ

اسید

داروئی است که از قارچی انگلیسی به نام ارگوت که بر روی گیاه چاودار زندگی می کند، به دست می آید.

جاسازی روی ورقه هایي رنگی شبیه به عکس برگردان یا تمبر و قرار دادن آن در دهان.

گشاد شدن مردمک چشم ها، بالا رفتن دمای بدن و تپش قلب و فشارخون، عرق کردن، لرز، رعشه، سرگیجه، گرگرفتگی، تاری دید، تهوع، بیخوابی، بی اشتهایی، توهم، ناهنجار هاي تنفسی، کما

قرص، کپسول، کاغذ

اشک

هروئین غلیظ و فشرده به همراه داروهای آرام‌بخش و کورتن

استنشاق

لذت و سرخوشی، کج خلقی و افسردگی، احساس بی ارزش بودن و ولع فراوان برای مصرف مجدد، تیره شدن پوست، اضطراب و بی قراری، وابستگی شدید، کاهش سطح هوشیاری، عدم تعادل، بی حوصلگی، کاهش میل و توانایی جنسی، کاهش وزن، چرت زدن دائمی، بی توجهی به حالات بهداشتی و سلامتی

پودر کرم مایل به قهوه اي. ارائه به صورت کپسول یا در ورق آلومینیومی

تسبیح

آمفتامین، آیس

غذایی، استنشاق

سکته‌ مغزی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، فراموشی، ضعف بینایی

دانه‌هاي گرد به صورت رشته‌هایي از جنس آمفتامین

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ دیدنی کسانی که تو ترافیک میزنن جاده خاکی
کلیپ دیدنی کسانی که تو ترافیک میزنن جاده خاکی