مصرف مواد و اعتیاد فرزندانمان

مجموعه : ترک اعتیاد
مصرف مواد و اعتیاد فرزندانمان
علائمی که می توانند ما را به مصرف و اعتیاد فرزندمان مشکوک کنند بسته به مدت شروع مصرف و نوع ماده مصرفی می توانند متفاوت باشند.
 
 
مصرف مواد در بسیاری از موارد باعث تغییر برخی از صفات شخصیتی شخص می شود، نوجوانی که مدت ها گوشه گیر بوده و تمایلی به برقراری ارتباط نداشته، به طور ناگهانی تمایل زیادی به جمع های دوستانه پیدا می کند، پرحرف می شود ، دوستی های جدیدی برقرار می کند و… مصرف مواد می تواند بر عملکردهای تحصیلی شخص موثر باشد.
 
 
برخی از دانش آموزان دچار افت تحصیلی می شوند، در حالی که برخی دیگر به خصوص در شروع مصرف، عملکرد تحصیلی شان به طور ناگهانی افزایش می یابد. شخص در مقابل تکالیف مدرسه بی مسئولیت می شود.
 
 
دیر سر کلاس ها حاضر می شود و ممکن است بی قراری زیادی سرکلاس درس نشان دهد. بی حوصلگی، پرخاشگری، اضطراب، بی قراری، تمایل به پنهان کاری و… از علائم دیگری هستند که در رفتارهای نوجوانان و جوانان قابل توجه هستند.
 
 
مصرف مواد می تواند عوارض جسمانی قابل توجهی در فرد ایجاد کند.
 
 
یکی از بارزترین نشانه ها، تغییر دوره های خواب و خوابیدن در روز است. مثلا فرد ممکن است تا نیمه شب بیدار بماند، در حالی که روز بعد تا ظهر بخوابد.
 
 
در مصرف برخی مواد مثل موادمخدر، افزایش زیادی در خواب فرد ایجاد می شود، در حالی که در مصرف بعضی مواد دیگر مثل شیشه و یا مواد محرک دیگر، میزان خواب کاهش چشمگیری پیدا می کند. به طوری که ممکن است شخص تا 48ساعت نتواند بخوابد.
 
 
تغییر اشتها، کاهش وزن، ریزش مکرر آب از چشم ها و لرزیدن تمام بدن همگی علائمی هستند که می توانند نشانه ای از مصرف مواد باشند. اطلاع والدین از عوامل زمینه ساز اعتیاد در جوانان، مواد خطرناک و غیرقانونی و ابزار، روش ها، ویژگی و علائم مصرف این مواد از مهم ترین راهکارهای مقابله با اعتیاد است.
 
 
جدیدترین مطالب سایت