روش مقابله با سیگاری شدن نوجوان

مجموعه : ترک اعتیاد
روش مقابله با سیگاری شدن نوجوان

نحوه ی مقابله با سیگاری شدن نوجوان

برا ي مقابله از فرزندان خود از سیگار کشیدن نوجوانان میتوان از روش زیر بهرهگیری نمود فرزند نوجوان اگر فرزند نوجوان شما سیگاری شده در قدم اول محبت تان را نسبت به او زنده نگه دارید

 

به گزارش تالاب:در شرایطی که فرزند نوجوان شما سیگاری میشود، تلاش هاي زیادی برای خلاص کردن او از این وابستگی آسیب زا به خرج می‌دهید اما به نتیجه مطلوب نمیرسید. در این مطلب شیوه تعامل با این نوجوانان به شکلی که به برترین نتیجه بیانجامد را بررسی می‌کنیم. 

هر روز غروب طبق عادت برای پیاده روی به پارک می‌روم و متأسفانه هر روز نوجوانانی را میبینم که به جای ورزش و شادابی دور هم نشسته اند و نخ هاي سیگار را با هم دست به دست میکنند. چند باری هم دیده ام که برخی پدر و مادرهایشان با اینکه سری به انها زده اند و این وضع را دیده اند اما انگار هنوز برای بیرون آوردن فرزندشان از این جمع دود آلود تدبیر مؤثری نیاندیشیده اند، شاید به این علت که نمی دانسته اند چطور باید با این اوضاع برخورد کنند. در مطلب گذشته  درمورد دلایل روی آوردن نوجوانان به سیگار صحبت کردیم و در این پست می‌خواهیم ببینیم پدر و مادرها چگونه می‌توانند سیگار را از سر فرزندشان بیندازند؟

 

*مامان، بابا، دستم را بگیر!

وقتی سیگار در جیب فرزندتان پیدا میکنید و یا متوجه بوی سیگار از دهان او می‌شوید، آنچنان ترسی به جانتان میوفتد و آن قدر حالتان گرفته می‌شود که بدترین عاقبت ها جلوی چشمتان جان میگیرند. پس تصمیم می‌گیرید کاری بکنید اما آیا می‌دانید درست ترین برخوردها چیست؟ برای اینکه به این هدف برسید چند راهکار را به شما توصیه میکنم: 

 

– عشق، عشق، عشق

کم محلی کردن، شرط و شروط گذاشتن برای دوست داشتن او و تهدید کردن کاری از پیش نمیبرد. فوق فوقش این هست که فرزند شما لجباز و منزل گریز هم میشود. پس در قدم اول محبت تان را نسبت به او زنده نگه دارید.

 

– رابطه تان را تقویت کنید

 

تضعیف کردن رشته ي رابطه، دم دستی ترین راه ممکن هست آن هم نه برای کمک به فرزندتان بلکه در واقع برای فراری دادن خودتان از مسؤلیت بزرگی که سر راهتان قرار گرفته هست. به جای آن به دنبال تقویت رابطه با فرزندتان باشید. برای اینکار به نقاط قوت او «هر چند کوچک » دقت نشان بدهید و نشان بدهید که به خاطر این ویژگی ها چقدر به او افتخار میکنید.

 

 

روش مقابله با سیگاری شدن نوجوان

مدارا کردن با نوجوانان یک اصل مهم در تعامل با آنها است

 

– با  او صحبت کنید

ممکن هست با خودتان فکر کنید که بهتر هست به روی فرزندتان نیاورید که می‌دانید او سیگار میکشد، احتمالاً چون فکر میکنید که اگر اینکار را بکنید ممکن هست روی او باز بشود و در منزل جلوی شما هم سیگار بکشد. در این جا این سؤال مطرح میشود که هدف شما چیست؟ آیا صرفاً می‌خواهید او جلوی چشمان شما سیگار نکشد و یا میخواهید به طور کل سیگار نکشد؟

 

اگر هدفتان این هست که او در منزل سیگار نکشد میتوانید خودتان را به آن راه بزنید گرچه اینکار به علت اینکه احساس بی تفاوتی شما نسبت به فرزندتان را برای او به همراه دارد بعید هست که در بلند مدت جواب بدهد و دیر یا زود وی را در منزل هم سیگار به دست خواهید دید. اما اگر هدفتان حل مشکل او هست با او صحبت کنید.

 

منظور از صحبت نصیحت، سرزنش یا تمسخر نیست بلکه این هست که بنشینید و با مهربانی به او بگویید که از این وضع ناراحت هستید و دلتان میخواهد درمورد آن کمی با هم صحبت کنید. سعی کنید اکثر به او گوش کنید و دلایلش را بشنوید. منصف باشید، وی را قضاوت نکنید و در حین صحبت ها حمایتتان را به او نشان بدهید.

 

– او را وارد علایقش کنید

فرزندتان را در اساس هایي که واقعاً استعداد و علاقه دارد وارد کنید. با اینکار هم باعث میشوید که گروه دوستان او تغییر کند و گروهی سالم تر جایگزین گروه قبلی بشود، هم هدف و جهتی را به زندگی او تزریق میکنید و باعث احساس هویت و افزایش احساس عزت نفس او میشوید و هم از بیکاری به خصوص در اوقات فراغت که منشأ مشکلات بعدی هست جلوگیري می‌کنید.

 

– رابطه تان را با مدرسه او تقویت کنید

مدرسه و معلمین به چند علت منبع مهمی برای کمک به شما میباشند: اول اینکه تقریباً در نیمی از روز فرزند شما را در اختیار دارند، دوم اینکه با مشکلات نوجوانان آشنایی بیشتری دارند و تجربه زیادی هم دارند، سوم اینکه هدفشان با شما یکی هست و چهارم اینکه اگر والدین را مشتاق ببینند می‌توانند کلاس هاي آموزشی مفیدی را در این اساس ها برای شما ترتیب بدهند. پس بدون معطلی به مدرسه فرزندتان بروید و از آن ها کمک بخواهید. 

 

– مچ گیری نکنید

اینکه شما باید روی رفتارهای فرزندتان نظارت داشته باشید، جای هیچ اما و اگری ندارد ولی مهم هست که بدانید چطور باید اینکار را انجام بدهید. تعقیب کردن، بازرسی مستقیم، کارآگاه بازی درآوردن، دور ریختن سیگاری که او در جیبش یا جای دیگری گذاشته و به طور کلی این قبیل رفتارهای مچ گیرانه به شما جواب نمیدهند و فقط باعث می‌شوند که فرزند شما دست به پنهان کاری بیشتری بزند.

 

– صبور باشید

مدارا کردن با نوجوانان یک اصل مهم در تعامل با آن ها هست. به خصوص اگر میخواهید رفتاری مانند سیگار کشیدن را در او تغییر بدهید اول صبر و مدارای خودتان را بالا ببرید. 

 

– مشاوره تخصصی بگیرید

بهتر هست که شما به همراه فرزندتان در جلسات مشاوره شرکت کنید ولی اگر فرزند شما حاضر به اینکار نمی‌شود، خودتان بدون او با مشاور صحبت کنید و راهنمایی هاي اکثر را از  او بگیرید. 

 

جدیدترین مطالب سایت