همه چیز در مورد پیپ

مجموعه : ترک اعتیاد
همه چیز در مورد پیپ

اشنایی با پیپ

پیپ یکی از وسایل هاي دودی هست که نسبت به سیگار مدل مختلفی دارد و کمی سنگین تر از سیگار هست و نسبتا طرفدارای زیادی هم دارد . اما نباید فراموش کنید که پیپ هم جزو سرطان زا ترین هاي دود زاست…

 

برترین هست الان پیپ را کنار بگذارید و اصلا دنبال خواندن چنین مطالبی نباشید . ما در مطالب دیگر سایت از خطرات و مضررات عمده پیپ و قلیان گفته ایم و فقط برای برای جذب آمار این مطالب را گذاشته ایم و گذشته خواندن توصیه ترک و آشنایی با خهطرات را به شما کاربر عزیز ارائه می کنیم.

 

به گزارش تالاب عموما به رسمیت شناخته شده هست که یک پیپ برتر باید از چوبی ساخته شده باید که حداقل پنجاه ساله هست. تنها با بالا رفتن سن چوب هست که ریشه briar به اندازه کافی فشرده می‌شود ، و به اندازه کافی به در برابر حرارت و مایعات ساخت شده از سوختن توتون مقاوم می‌شود.

 

لذا چوب قدیمی تر در طول زمان بهره گیری مایعات کمتری به خود جذب میکند و در برابر حرارت مقاوم تر هست که باعث میشود با بهره گیری درست دهه ها عمر کند.

 

معمولا گزینش یک پیپ مفید توسط معاینه ساده بصری ساله مشکل نمی باشد.سن چوب با فشردگی رده هایي که روی آن هست نسبت مستقیم دارد. شد هر چه الگوی تنگ تری روی چوب ببینیم نشانه مسن تر بودن آن هست.

 

ساخت پیپ

پیپ هایي که داراهی دیواره هاي ضخیم تر میباشند دیرتر داغ می‌شوند، همین طور مسیر انتقال هوا از کاسه پیپ به دسته آن باید کاملا نزدیک به کف کاسه باشد.

 

فرم هاي گوناگون پیپ ارتباطی با کیفیت آن ندارند و گزینه پیپ صاف یا خمیده بستگی به سلیقه فرد دارد.باید توجه کنید که هیچ ترکی در پیپ موجود نباشد و هوا نیز به خوبی در آن جریان پیدا کند.

 

انتخاب تنباکوی مناسب برای پیپ

 

دو نوع کلی تنباکو برای پیپ موجود هست:

 

تنباکوی عطری

مثل چای هاي عطری به این نوع تنباکو ها موادی افزوده میشود که انها را خوشبو و خوش طعم کند، در صورتیکه مواد افزودنی طبیعی باشند بهره گیری از این نوع تنباکو ها مانعی ندارد اما متاسفانه بعضی کمپانی هاي سودجو که توتون تولیدی خود را برای صادرات به کشور هاي دنیا سوم میسازند از اسانسهای شیمیایی برای طعم دادن به توتون و از افزودنیهای بسیار خطرناک برای بهتر سوختن توتون بهره گیری می‌کنند.

 

یک مشابه از این نوع توتون هاي captain black و بعضی مشابه هاي borkum riff میباشند. از نشانه هاي بهره گیری از مواد افزودنی شیمیای بوی تند توتون(که گاهی خوشایند نیز به نظر می‌رسد) و ایجاد مایعات عمده هنگام سوختن هست.

 

مشابه هاي captain black که برای بهره گیری در کشور آمریکا ساخته می‌شوند کیفیت بهتری دارند ولی در کل کیفیت آن ها پایین تر از انواع اروپایی هست.

 

تنباکو های عطری طبیعی بویی ملایم دارند و اکثر طعم ها و بوهای طبیعی مثل عسل،پرتقال،وانیل و غیره در آن ها هست و پس از سوختن شیره کمتری ساخت می‌کنند .

 

نمونه هایی از تنباکو های عطری طبیعی :

 

Mac baren(original,burley london blend,aromatic,cherry)

Peterson(luxury,university Flake,de lux mixture,sweet)

Erinmore(mixture)

Von Eicken(Springwater)

 

تنباکوی سنتی(بدون عطر)

این تنباکو ها مواد افزودنی بسیار کمتری دارند و معمولا بوی انها برای اطرافیان عمده خوشایند نیست، اما به علت نبودن مواد افزودنی برای مطلوب بودن طعم انها از تنباکوی مرغوب بهره گیری میشود.

 

کسانی که سالهاست پیپ می کشند فقط از این نوع تنباکو بهره گیری می کنند و طعم طبیعی تنباکو را به طعم هاي مصنوعی مواد افزودنی ترجیح می‌دهند.

 

نمونه هایی از انواع مرغوب این تنباکو ها به شرح زیر است:

 

Peterson(Old Dublin,Irish Flake)

Prince Albert(Prince Albert)

Planta(Image Latakia,Image burley,Image Virginia)

Dunhill(London Mixtue,Nightcap,my mixture 965)

Borkum riff(Classic pure tobacco)

Mac baren – Navy Flake

Peterson-University Flake , Irish Flake, Old Dublin,Sherlock holmes

Dunhill- Nightcap,My mixture 965

 

آب بندی کردن پیپ

وقتی یک پیپ نو می‌خرید داخل آن کاملا تمیز و عاری از کربن هست، گذشته از این که به طور کامل بتوانید از پیپ خود لذت ببرید به یک لایه یکنواخت کربن به قطر تقریبی 1 میلیمتر نیاز دارید زیرا:

 

1- کربن روی دیواره ها در نقش عایق حرارتی چوب را از آتش محافظت میکند و نبودن آن چوب را نسبت به حرارت بالا آسیب پذیر میکند.

 

2- کربن روی دیواره ها بعضی مواد نامطلوب حاصل از سوخت توتون را جذب میکند و از دود جدا میکند.

 

3- کربن وی دیواره ها حرارت را دون پیپ نگه میدارد و از سرد شدن و خاموش شدن توتون پیش گیری میکند.

 

چطور این لایه را ایجاد کنیم؟

 

چهار تا پنج بار اول پیپ را تا یک چهارم ظرفیت آن پر کنید و کامل بکشید، مراقب باشید که داغ نشود چا که در این مرحله به علت نداشتن کربن نسبت به حرارت آسیب پذیر هست، لذا به آرامی آن را بکشید.سپس چهار تا پنج بار پیپ را تا نیمه پر کرده به آرامی و کامل بکشید، بعد از آن نیز چندین با پیپ را کامل پر کنید و بکشید.

 

پس از تمام شدن توتون در هر دفعه بگذارید پیپ سرد شود سپس به توجه و بدون لمس دیواره ها توتون سوخته را خالی کنید، اگر توتونی به دیواره چسبیده بود آن را رها کنید زیرا تلاش عمده برای تخلیه پیپ و تماس با دیواره ها کربنی که ایجاد کرده اید را جدا میکند.

 

روشهای سریعتری نیز برای ایجاد کربن وجود دارند، یک روش آن هست که تا دو سه بار اول محلولی 50 درصدی از آب و عسل را با انگشت به صورت لایه نازکی به دیواره هاي پیپ بمالید و بگذارید خشک شود، سپس آن را پر کنید و بکشید.

 

بعضی از سازنده ها یک لایه کربن نازک داخل پیپ ایجاد می‌کنند که کار آب بندی را سریعتر میکند، توجه کنید که این لایه بسیار نازک هست و فقط برای تسریع آب بندی میباشد و قطر آن برای محافظت از پیپ در برابر حرارت عمده کافی نیست.

 

طریقه پرکردن پیپ

برای اطمینان از مفید سوختن پیپ باید به طور مناسب پرشود؛ متاسفانه ، یادگیری برای انجام اینکار زمان و تمرین می‌خواهد. در واقع ، هنر پرکردن پیپ مشکل ترین قسمت کشیدن پیپ هست ، و این میتواند برای مبتدی خیلی کسل کننده باشد.

 

متعارف ترین روش جهت پرکردن پیپ روش “سه لایه” هست. هدف این هست که در نهایت یک کاسه داشته باشیم که به طور یکنواخت از بالا به پایین پر شده هست ،در این روش توتون توسط هر یک از لایه ها به تدریج متراکم تر میشود.

 

تنباکو را در کاسه بریزید تا زمانی که لبریز شود، سپس خیلی به آرامی آن را فشار دهید تا زمانی که کاسه نیمه پر شود. پیپ را پر کنید و دوباره فشاردهید تا به دو سوم آن برسد. در نهایت ،آن را لبریز کنیدو نسبتا محکم بفشارید تا کمی پایینتر از لبه کاسه برسد. در این مرحله توتون باید د اثر فشار کمی فنری احساس شود.

پس از پر شدن مقاومت جریان هوا در پیپ باید طوری باشد که حس کنید دارید با نی نوشابه میمکید.

 

طریقه روشن کردن پیپ

پس از پر کردن شعله را روی تنباکو بگیرید و کام بگیرید ، در هنگام اینکار تا 2 بشمارید(بیش از 2 ثانیه شعله را روی تنباکو نگه ندارید). سپس با ابزا ته صاف به آرامی روی توتون ذغال شده را صاف کنید. بعداز این که سطح توتون سیاه شد پیپ آماده روشن شدن هست، آتش را روی کاسه بگیرید و هنگامی که کام می‌گیرید شعله را روی محیط داخلی پیپ به سرعت بگردانید تا یک حلقه روی توتون شروع به سوختن کند، دو سه کام پشت سر هم بگیرید و سپس تکیه داده از پیپ خود لذت ببرید.

 

روش درست کشیدن پیپ

پیپ را مثل قلیان نکشید

 

اگر به شدت کام بگیرید توتون با حرارت بالا میسوزد و طعم بدی می گیرد، اضافه بر آن پیپ هم در دست شما داغ میشود و عمر آن کم میشود.

 

دود پیپ را به داخل ریه ندهید

اینکا ر باعث آسیب زدن به ریه هاي شما میشود و بای سلامتی شما بسیار زیان آور هست، اگر می‌خواهید دود پیپ را به داخل ریه فرو بدهید همان سیگار بکشید سنگینتر هست، هیچ پیپ کشی اینکار را نمی کند، همۀ با مشاهده این رفتار متوجه می‌شوند که شما یک سیگاری هستید نه پیپ کش.

 

نیکوتین از مخاط دهان جذب میشود و به فرو دادن دود به ریه نیازی نیست.

اضافه بر آن دیسیپلین پیپ کشیدن ایجاب میکند دود آن را مدت کوتاهی پس از ورود به دهان به آرامی و مودبانه بیرون دهید.

 

بسیار آرام کام بگیرید

طوری کام بگیرد که انگار یک فنجان قهوه داغ دارید می نوشید، فاصله کام گرفتن ها نیز باید طور باشد که پیپ همواره نزدیک به خاموش شدن باشد،هنر پیپ کش هاي حرفه اي در این هست که فقط زمانی کام می گیرند که اگر نگیرند پیپ خاموش شود.

 

هنگام پیپ کشیدن لبهای خود را جمع نکنید

 

اینکار اصلا منظره خوبی ندارد،سعی کنید دنباله پیپ را در میان دندان هاي خود بگیرید که از ایجاد منظره هاي نامطلوب پیشگیری کنید

 

تمیز کردن پیپ

برس هاي پنبه اي مخصوصی برای تمیز کردن داخل مجاری هوایی پیپ وجود دارد که می‌توانید از فروشگاههای معتبر تهیه کنید.

 

داخل کاسه پیپ را نتراشید مگر این که قطر لایه کربنی از 1.5 میلیمتر اکثر شده باشد، در این حالت به توجه قطر آن را به طور یکنواخت کم کنید تا به نزدیک 1 میلیمتر برسد.

 

لایه کربنی کمتر از 1 میلیمتر توانایی محافظت از پیپ شما در مقابل حرارت عمده را ندارد واگر طوری پیپ را بکشید که داغ شود ممکن هست آسیب ببیند.اضافه بر آن لایه کربنی نازک توانایی جذب کمی دارد و دود توتون موادی را به همراه خود می آورد که ایجاد سوزش بر روی زبان می کنند.