اطلاعات کاملی از دندان در آوردن نوزادان

اطلاعات کاملی از دندان در آوردن نوزادان

اطلاعات جامعی از دندان در آوردن نوزادان

دندان در آوردن کودک پر از درد و تب و ناله هست. کودک شما در این دوران نیاز به مراقبت هایي دارد برای تسکین درد دندان درآوردن که یکی از سخت ترین دوران رشد کودک هست.

دندان‌درآوردن هيچ مشكل خاصي ايجاد نمي‌كند و جاي نگراني ندارد. نبايد به اشتباه تصور كنيد دندان‌درآوردن باعث تب كودكان مي‌شود، زيرا رشد دندان‌ها هيچ وقت با تب بالا همراه نخواهد بود.

به گزارش تالاب: دستش را داخل دهانش مي‌كند و آب دهان از گوشه و كنار لبش بيرون مي‌ريزد و پدر و مادر مي‌گويند دارد دندان درمي‌آورد.

تب مي‌كند و در تب مي‌سوزد، اما باز هم پدر و مادر مي‌گويند طبيعي هست، چون دارد دندان درمي‌آورد. چند روزي هم اسهال مي‌شود، يا لب به هيچ غذايي نمي‌زند و اين بار هم به اشتباه مي‌گويند مشكلش به رشد دندان‌ها مربوط هست.

 

گرچه كم نيستند كساني كه فكر مي‌كنند دليل اين مشكلات، رشد دنداني هست كه دارد از لثه بيرون مي‌زند، اما متخصصان مي‌گويند نه تب شديد به دندان‌درآوردن ارتباط دارد و نه اسهال. انها عقيده دارند رويش دندان‌ها اتفاقي طبيعي هست كه بدون بروز مشكلات حاد و شديد پيش مي‌آيد.

دكتر مهناز صادقيان، فوق‌تخصص گوارش كودكان مي‌‌گويد: دندان‌درآوردن يك پديده فيزيولوژيك هست كه با پديده‌های فيزيولوژيك ديگري مثل افزايش بزاق دهان كودك همراه خواهد بود.

 

ممكن هست مدفوع كودك هنگام رشد دندان‌ها كمي شل‌تر از حالت طبيعي شود كه اين وضع گذرا و بسيار خفيف هست.
همچنين خارشي كه كودك در ناحيه لثه‌ها احساس مي‌كند نيز مي‌تواند موجب بي‌قراري‌اش شود، اما بچه در اين شرايط هم كاملا سالم و شاد هست و افزايش وزن مناسبي دارد.

 

همه چیز درباره دندان درآوردن نوزادان

دندان‌درآوردن هيچ مشكل خاصي ايجاد نمي‌كند و جاي نگراني ندارد. نبايد به اشتباه تصور كنيد دندان‌درآوردن باعث تب كودكان مي‌شود، زيرا رشد دندان‌ها هيچ وقت با تب بالا همراه نخواهد بود.

بنابراين زماني كه كودك تب مي‌كند، حتما بايد به پزشك مراجعه كرده و دليل ديگري را به غير از دندان‌درآوردن براي اين مشكل پيدا كنيد.

 

اسهال شديد يا يبوست هم ارتباطي به دندان‌درآوردن ندارد و به طور معمول اين دو اتفاق نبايد با يكديگر همراه شود. گرچه گاهي كودكان براي كاهش احساس خارش و ناراحتي كه هنگام رشد دندان دارند، ممكن هست هر چيزي را داخل دهانشان ببرند و همين موضوع مي‌تواند عاملي باشد براي بروز اسهال؛ ولي خود رويش دندان‌ها باعث اسهال شديد نمي‌شود.

درد است يا خارش؟

اگر توجه كرده باشيد، وقتي بچه‌ها در حال دندان‌درآوردن میباشند، هر جسمي را داخل دهانشان مي‌كنند و آن را گاز مي‌گيرند و به همين دليل هم پدر و مادرها فكر مي‌كنند دندان‌درآوردن با درد شديدي همراه هست كه كودك براي كاهش درد چنين كاري را انجام مي‌دهد. بعضي‌ها هم به دنبال تاول‌های دردناكي روي لثه كودك میباشند و منتظر خونريزي مي‌مثل.

 

با اين حال، دكتر صادقيان مي‌گويد: رويش دندان‌ها اتفاق دردناكي نيست، ولي باعث خارش شده و ممكن هست حس ناخوشايندي براي كودك ايجاد كند كه موجب ناراحتي‌اش شود.

براي آرام‌تر‌كردن اين بي‌قراري و ناراحتي كودكان بايد با نظر پزشك از داروهايي كه براي اين منظور تهيه شده، بهرهگیری كنيد.

 

اضافه بر اين، اجسام ژله‌مثل سفت مثل اسباب‌بازي‌های تميز ژله‌ای نيز‌ مي‌تواند به كاهش علائم آزاردهنده ناشي از رويش دندان‌ها كمك كند. رويش اولين دندان‌ها معمولا در سنين چهار تا شش ماهگي اتفاق مي‌افتد

 

در اين زمان معمولا سطوح ايمني كه از مادر به شيرخوار رسيده كاهش مي‌يابد و كودك كم‌كم خودش بايد عناصر ايمني را بسازد. بنابراين كاهش عناصر ايمني منتقل‌شده از مادر به كودك مي‌تواند دليلي براي تب يا بروز عفونت باشد

]كه اين فقط يك همراهي با دندان‌درآوردن هست و رويش دندان به تنهايي باعث چنين اتفاقي نمي‌شود. همچنين در كودكاني كه مشكل يا بيماري خاصي ندارند، معمولا در محل رويش دندان‌ها خونريزي اتفاق نمي‌افتد.

 

به والدين توصيه مي‌كنيم زماني كه كودك دچار مشكلي مثل تب يا اسهال شديد مي‌شود، حتما به پزشك مراجعه كنند و اين مشكلات را به حساب دندان‌درآوردن نگذارند.

 

روش‌هاي قديمي چقدر موثر است؟

بعضي‌ها گردنبندهاي خاصي براي كاهش درد دندان‌درآوردن دارند و مي‌گويند اگر آن گردنبند را به گردن كودك بيندازيد، هيچ مشكلي نخواهد داشت. باورش كمي سخت هست، اما میباشند كساني كه از اين روش‌ها هم كمك مي‌گيرند.

 

در حالي كه دكتر صادقيان مي‌گويد چنين روش‌هايي هيچ پايه و زمینه علمي ندارد و نمي‌تواند صحيح باشد. گروه ديگري هم میباشند كه به روش‌های ديگري روي مي‌آورند؛

مثلا يك تكه گوشت كباب‌شده يا برشي از ليمو‌ترش را به كودك مي‌دهند تا به لثه‌اش بكشد و آرام‌تر شود كه اين روش هم به گفته دكتر صادقيان صحيح نيست،

 

زيرا ممكن هست كودك اين مواد غذايي را ببلعد يا خوراكي‌ها آلوده شود و كودك ماده آلوده را به لثه‌اش بكشد.
بر همين زمینه، وي توصيه مي‌كند از ژل‌های نيمه‌متراكمي كه با همين هدف ساخته شده بهرهگیری كنيد تا اين خطرات هم براي كودك پيش نيايد.

 

اين دندان‌ها را به حال خود نگذاريد

با خودتان نگوييد دندان شيري براي خراب شدن هست، بايد خراب شود، بيفتد و جاي آن دندان اصلي دربيايد. اين دندان‌ها هم ممكن هست بپوسد، خراب شود و در نتيجه مشكلات بيشتر و بزرگ‌تري براي كودك به وجود مي‌آورد. پس آن ها را به حال خودشان رها نكنيد و به فكر رعايت بهداشت دندان‌های شيري هم باشيد.

 

متخصصان توصيه مي‌كنند زماني كه دندان‌های كودك در حال رويش هست، با بهرهگیری از دستمالي تميز و مرطوب لثه‌اش را پاك كنيد و زماني كه دندان از لثه بيرون مي‌آيد هم از يك مسواك نرم و مرطوب كه مخصوص كودك هست، كمك بگيريد.
گرچه يادتان باشد در اين سنين نيازي به بهرهگیری از خميردندان هم نيست.

 

4 راه كاهش درد دندان درآوردن

لثه‌های كوچك و نرم كودك تحمل درد زياد دندان درآوردن را ندارد و به همين دليل، اين فرشته‌های كوچك هميشه با بي قراري و گريه و مريض شدن اين دوران را سپري مي‌كنند.
براي اينكه بتوانيد تا حدي اين دردها را از وجود فرزند دلبند خود دور كنيد، بد نيست راهكارهاي زير را نيز امتحان كنيد.

 

1- پارچه حوله‌اي نم‌دار

پارچه حوله‌ای خيس و سرد يكي ار روش‌های مفید براي تسكين درد درآوردن دندان هست. اين پارچه را روي لثه‌های كودك قرار دهيد تا بجود.
حتي مي‌توانيد يك تكه يخ هم ميان پارچه بگذاريد و محكم ببنديد تا خداي نكرده در گلوي كودك نپرد و سپس پارچه را در دهان كودك بگذاريد تا بجود.

براي اين منظور مي‌توانيد پارچه را در چاي بابونه خيس كنيد و در يخچال قرار دهيد تا سرد و خنك بماند يا حلقه‌های پلاستيكي كه براي دندان درآوردن كودكان هست را نيز در يخچال قرار دهيد تا سرد شود. سپس به كودك بدهيد تا بجود.

 

2- دندوني

براي كودكاني كه از درد لثه رنج مي‌برند، مي‌توانيد دندوني‌های لرزان خريداري كنيد. انواعي از دندوني وجود دارند كه با گاز گرفتن كودك، شروع به لرزش مي‌كنند و اين مساله بسيار براي كودك خوشايند و دوست‌داشتني هست.
براي اينكه باعث تسكين دردش هم بشود، آن را در يخچال قرار دهيد تا سرد شود.

 

3- غذاهاي منجمد

سرما و يخ به كاهش درد لثه كودكاني كه در حال دندان درآوردن میباشند بسيار كمك مي‌كند. مي‌توانيد غذاهايي كه كودك در آن سن مجاز به خوردن آنهاست را در فريزر منجمد كنيد
تا كودك آن ها را بجود و سرماي آن درد دندانش را كاهش دهد. موز يخ زده يا شير منجمد نيز روش‌های خوبي براي كم كردن درد میباشند.

 

4- پستانك در يخ

براي كودكاني كه پستانك مي‌خورند مي‌توانيد پستانك آن ها را در فريزر منجمد كنيد تا هنگام مك زدن آن، سرماي موجود باعث بي‌حس شدن لثه‌ها و كم شدن درد آن ها شود.

جدیدترین مطالب سایت