خرید و فروش در اینترنت

روز جهانی شیر مادر + فواید و معایب شیردهی به نوزاد

مجموعه : بهداشت کودک
روز جهانی شیر مادر + فواید و معایب شیردهی به نوزاد

روز جهانی شیر مادر

 16 مرداد ماه  روز جهانی شیر مادر گرامی باد. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب بـه شـما همراهان عزیز بـه مناسبت روز شیردهی خواهیم گفت کـه شیردهی برای مادر و بچه چه فواید و معایبی دارد. هدف از نامگذاری این روز تشویق مادران بـه تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی اسـت. هرساله اول آگوست کـه بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده، در کشور های مختلف جهان گرامی داشته میشود.

 

«هفته جهانی تغذیه با شیر مادر همچنین بـه ما فرصتی می دهد تا خانواده ها و مردم را از مزایای تغذیه زود هنگام و انحصاری با شیر مادر آگاه کنیم و یونیسف بـه حمایت، ترویج و پشتیبانی از تغذیه با شیر مادر متعهد اسـت.»
 
اهمیت تغذیه با شیر مادر بـه لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار، بیش از سایر غذاها برای نوزادان توصیه شده اسـت. پزشکان  میگویند کودکانی کـه در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می شوند، از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت بـه سایر نوزادانی کـه از دیگر منابع غذایی تغذیه می کنند، بر خوردارند.
 
روز جهانی شیر مادر

روز جهانی شیر مادر

سال هاست کـه نقش اساسی تغذیه با شیر مادر در رشد وسلامت کودکان وهمچنین سلامت مادران شناخته شده اسـت . وبه تنهائی درشش ماه اول تولد برای شیرخوار کافی اسـت و در شش ماه دوم تولدانرژی لازم پنجاه درصد از شیر مادر وپنجاه درصد از تغذیه تکمیلی تامین میشود .

 

آموزش بـه مادران هنر اسـت کـه بـه مادران گفته شود همه ی مادران قادر بـه شیر دادن هستند وباید این باور بـه مادران تفهیم گردداز طرف دیگر حمایت جامعه از زنان وحمایت خانواده از مادران اهمیت ویژه دارد .نکته مهم دیگر آموزش کارکنان بیمارستان ها ومراکزبهداشتی درمانی  اسـت کـه بتوانند پاسخ گوی مادران  بـه گونه صحیح باشند چرا کـه در دو تا سه هفته اول تولد مهم‌ترین زمان سوال برانگیز مادران خواهد بود . 

با عنایت بـه  هفته جهانی شیر مادر « 7-1 آگوست»  کـه در کشور ما مصادف با 16 مرداد ماه می باشد و شعار جهانی ” سیاره اي سالم با حمایت با شیر مادر ” حمایت همه ی جانبه کلیه اقشار جامعه جهت ترویج تغذیه باشیر مادر وظیفه همگانی محسوب می‌گردد .

11 فواید شیردهی برای مادر و نوزاد

اگر بـه فکر شیر ندادن بـه نوزاد جدید خود بوده اید، احتمالاً غرق اطلاعات شده اید. این یک تصمیم شخصی اسـت کـه فقط شـما می توانید بگیرید، اما مزایای ان بـه ظاهر بی پایان اسـت. قبل از این کـه تصمیم بگیرید «یا اگر فقط نیاز بـه خاطرجمعی دارید کـه شیر مادر انتخاب مناسبی برای شماست»؛ بیایید تمام مزایای ان برای شـما و کودک را بررسی کنیم.

 

شیر مادر تغذیه بهینه را برای نوزادان فراهم می کند. مقدار مناسبی از مواد مغذی دارد، بـه اسانی هضم می شود و بـه اسانی در معرض اسـت. آکادمی اطفال شیردهی انحصاری با شیر مادر را بـه مدت 6 ماه توصیه می کند و حتی پس از معرفی غذا هاي جامد، تا حداقل یک سالگی یا تا زمانی کـه مادر و نوزاد موافقت کنند کـه ان را ترک کنند، ادامه یابد.

 

سازمان جهانی بهداشت تغذیه با شیر مادر را تا 2 سالگی یا بیشتر توصیه میکند. این آژانس‌ها توصیه می کنند کـه از یک ساعت پس از تولد شروع کنید تا بیشترین مزایا را داشته باشید. این توصیه ها ساده نیستند، و خواهید دید کـه چرا. در این جا 11 مزیت مبتنی بر علم تغذیه با شیر مادر آورده شده اسـت کـه برای شـما و کودکتان شگفت انگیز اسـت.

 

فواید شیردهی برای نوزاد

معایب شیردهی

1. شیر مادر تغذیه ایده آلی برای نوزادان فراهم می کند

اکثر متخصصان مراقبت هاي‌ بهداشتی تغذیه انحصاری با شیر مادر را برای حداقل 6 ماه یا بیشتر توصیه می کنند. شیر مادر حاوی همه ی چیزهایی اسـت کـه کودک در 6 ماه اول زندگی بـه ان نیاز دارد، بـه نسبت مناسب. ترکیب ان حتی با توجه بـه نیازهای در حال تغییر کودک، بـه ویژه در ماه اول زندگی، تغییر می کند.

 

در روزهای اول پس از تولد، سینه‌هاي‌ شـما مایعی غلیظ و زرد رنگ بـه نام آغوز تولید میکنند. سرشار از پروتئین، قند کم و سرشار از ترکیبات مفید اسـت. این واقعا یک غذای شگفت انگیز اسـت و با شیر خشک قابل تعویض نیست. آغوز نخستین شیر ایده آل اسـت و بـه رشد دستگاه گوارش نابالغ نوزاد کمک می کند. پس از چند روز اول، سینه ها با رشد معده نوزاد، شروع بـه تولید مقادیر بیشتری شیر می کنند.

 

تنها چیزی کـه ممکن اسـت از شیر جادویی شـما کم باشد ویتامین D اسـت. تا زمانی کـه مصرف بسیار بالایی داشته باشید «و بیشتر ما اینطور نیست»؛ شیر مادر شـما بـه اندازه کافی تامین نخواهد شد. طبق معمولً قطره ویتامین D توصیه می شود.

 

✅ مطالب مشابه: فواید شیردهی برای مادران چیست؟

 

2. شیر مادر حاوی آنتی بادی های مهمی است

شیر مادر مملو از آنتی‌بادی‌هایي اسـت کـه بـه کودک شـما کمک میکند با ویروس‌ها و باکتری‌ها مبارزه کند، کـه در ماه‌هاي‌ اولیه حساس بسیار مهم اسـت. این بـه ویژه در مورد آغوز، نخستین شیر صدق می کند. آغوز مقادیر بالایی از ایمونوگلوبولین A «IgA» و همچنین چندین آنتی بادی دیگر را فراهم می کند.

 

هنگامی کـه در معرض ویروس ها یا باکتریها قرار می‌گیرید، شروع بـه تولید آنتی بادی می کنید کـه سپس وارد شیر می شود. این مصونیت اسـت عزیزم! IgA با تشکیل یک لایه محافظ در بینی، گلو و سیستم گوارش کودک از بیمار شدن کودک محافظت می کند.

 

فرمول محافظ آنتی بادی برای نوزادان فراهم نمی‌کند. مطالعات متعدد منبع مورد اعتماد نشان می دهد کـه نوزادانی کـه با شیر مادر تغذیه نمی‌شوند در برابر مسائل بهداشتی مانند ذات الریه، اسهال و عفونت آسیب پذیرتر هستند.

 

شیردهی

 

3. تغذیه با شیر مادر ممکن است خطر بیماری را کاهش دهد

منبع معتبر تغذیه انحصاری با شیر مادر، بـه این معنی کـه شیرخوار فقط شیر مادر را دریافت می کند، بسیار مفید اسـت. ممکن اسـت خطر ابتلا بـه بسیاری از بیماریها را در کودک شـما کاهش دهد، از جمله:

 

1. عفونت گوش میانی تغذیه با شیر مادر، بـه ویژه منحصراً و تا زمانی کـه ممکن اسـت، ممکن اسـت از عفونت هاي‌ گوش میانی، گلو و سینوسی بسیار فراتر از منبع مورد اعتماد دوران نوزادی محافظت کند.

 

2. عفونت هاي‌ دستگاه تنفسی. تغذیه با شیر مادر می تواند در برابر چندین بیماری حاد تنفسی و گوارشی از منابع مورد اعتماد محافظت کند.

 

3. سرماخوردگی و عفونت. نوزادانی کـه بـه مدت 6 ماه بـه طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن اسـت کمتر در معرض خطر ابتلا بـه سرماخوردگی جدی و عفونت گوش یا گلو باشند.

 

4. عفونت هاي‌ روده تغذیه با شیر مادر با کاهش عفونت هاي‌ روده مرتبط اسـت.

 

5. آسیب بافت روده. تغذیه نوزادان نارس با شیر مادر با کاهش بروز انتروکولیت نکروزان مرتبط اسـت.

 

6. سندرم مرگ ناگهانی نوزاد «SIDS». تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا بـه SIDS مرتبط اسـت، بـه خصوص زمانی کـه بـه طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می شود.

 

7. بیماری هاي‌ آلرژیک. تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا بـه آسم، درماتیت آتوپیک و اگزما مرتبط اسـت.

 

8. بیماری هاي‌ روده. کودکانی کـه با شیر مادر تغذیه میشوند ممکن اسـت کمتر بـه بیماری کرون و کولیت اولسراتیو مبتلا شوند.

 

9. دیابت. تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا بـه دیابت نوع 1 و دیابت غیر وابسته بـه انسولین «نوع 2» مرتبط اسـت.

 

10. لوسمی دوران کودکی. تغذیه با شیر مادر با کاهش خطر ابتلا بـه سرطان خون در دوران کودکی مرتبط اسـت.

4. شیر مادر باعث افزایش وزن سالم کودک می شود

تغذیه با شیر مادر باعث افزایش وزن سالم و جلوگیری از چاقی در دوران کودکی می شود. یک مطالعه منبع معتبر نشان داد کـه شیردهی بیش از 4 ماه با شیر مادر باعث کاهش قابل توجهی در شانس ابتلای نوزاد بـه اضافه وزن و چاقی می شود.

 

این ممکن اسـت بـه دلیل رشد باکتری هاي‌ مختلف روده باشد. نوزادانی کـه با شیر مادر تغذیه می شوند دارای مقادیر بیشتری از باکتری‌هاي‌ مفید روده هستند کـه ممکن اسـت بر ذخیره چربی تأثیر بگذارد. نوزادانی کـه با شیر مادر تغذیه می شوند، لپتین بیشتری در سیستم خود نسبت بـه نوزادانی کـه با شیر خشک تغذیه می شوند، دارند. لپتین یک هورمون کلیدی برای تنظیم اشتها و ذخیره چربی اسـت.

 

نوزادانی کـه با شیر مادر تغذیه میشوند، شیر مصرفی خودرا نیز خود تنظیم می کنند. آن ها فقط تا زمانی کـه گرسنگی خودرا رفع نکرده باشند، بهتر غذا میخورند، کـه بـه آن ها کمک میکند الگوهای غذایی سالمی ایجاد کنند.

 

روز شیر دادن به بچه

 

5. تغذیه با شیر مادر ممکن است کودکان را باهوش تر کند

تغذیه با شیر مادر ممکن اسـت بـه نوزاد دراین آزمایشات کمک کند. برخی از مطالعات منبع معتبر نشان می دهد کـه ممکن اسـت تفاوتی در رشد مغز بین نوزادانی کـه با شیر مادر و شیر خشک تغذیه می شوند وجود داشته باشد. این تفاوت ممکن اسـت بـه دلیل صمیمیت فیزیکی، لمس و تماس چشمی مرتبط با شیردهی و همچنین محتوای مواد مغذی باشد.

 

مطالعات منبع معتبر نشان می دهد کـه نوزادانی کـه با شیر مادر تغذیه میشوند، نمرات هوش بالاتری دارند و با افزایش سن، کمتر دچار مشکلات رفتاری میشوند و مشکلات یادگیری دارند. با این حال، بارزترین اثرات در نوزادان نارس دیده می شود، کـه خطر بیشتری برای مشکلات رشدی دارند. منبع مورد اعتماد تحقیق بـه وضوح نشان می دهد کـه تغذیه با شیر مادر اثرات مثبت قابل توجهی بر رشد طولانی مدت مغز نوزادان دارد.

 

مزایای شیردهی برای مادر

فواید شیردهی

6. تغذیه با شیر مادر ممکن است به کاهش وزن کمک کند

شاید این یکی را بارها شنیده باشید. در حالی کـه بـه نظر میرسد برخی از زنان در دوران شیردهی وزن اضافه می کنند، بـه نظر میرسد برخی دیگر بدون زحمت وزن کم می کنند. تغذیه با شیر مادر کالری بیشتری می سوزاند منبع مورد اعتماد، و پس از 3 ماه شیردهی، احتمالاً در مقایسه با مادران غیر شیرده، افزایش چربی سوزی را تجربه خواهید کرد. اگر چه تفاوت قابل توجهی نیست.

 

7. شیردهی به انقباض رحم کمک می کند

در دوران بارداری، رحم شـما بـه شدت رشد می کند و از اندازه یک گلابی بزرگ می شود تا تقریبا تمام فضای شکم شـما را پر می کند. پس از زایمان، رحم شـما فرآیندی بـه نام اینولوشن را طی می کند کـه بـه ان کمک می کند بـه اندازه قبلی خود بازگردد. اکسی توسین، هورمونی کـه در طول بارداری افزایش مییابد، بـه پیش بردن این فرآیند کمک می کند.

 

بدن شـما در طول زایمان مقادیر زیادی اکسی توسین ترشح می کند تا بـه زایمان نوزاد و کاهش خون ریزی کمک کند. همچنین می تواند بـه شـما کمک کند با کوچولوی جدید خود پیوند برقرار کنید. اکسی توسین نیز در دوران شیردهی افزایش مییابد. انقباضات رحم را تشویق می کند و خون ریزی را کاهش می دهد و بـه رحم کمک می کند تا بـه اندازه قبلی خود بازگردد.

 

همچنین مطالعات نشان داده اسـت کـه مادرانی کـه شیر می دهند طبق معمولً پس از زایمان خون کمتری دارند و رحم سریع‌تر در می آید.

 

روز شیردهی

 

8. مادرانی که شیر می دهند کمتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند

افسردگی پس از زایمان «PPD» نوعی افسردگی اسـت کـه می تواند در مدت کوتاهی پس از زایمان ایجاد شود. بر اساس مطالعه‌اي درسال 2012؛ احتمال ابتلا بـه افسردگی پس از زایمان در زنانی کـه شیر می دهند، در مقایسه با مادرانی کـه زود شیر میدهند یا شیر نمیدهند، کمتر اسـت.

 

با این حال، کسانی کـه افسردگی پس از زایمان را در اوایل پس از زایمان تجربه میکنند، بـه احتمال زیاد در شیردهی مشکل دارند و اینکار را برای مدت کوتاه‌تری انجام میدهند. اگر علائم PPD را دارید، در اسرع وقت بـه دکتر خود اطلاع دهید.

 

9. شیردهی خطر بیماری شما را کاهش می دهد

بـه نظر می‌رسد تغذیه با شیر مادر برای شـما محافظت طولانی مدت در برابر سرطان و چندین بیماری فراهم می کند. کل زمانی کـه یک زن صرف شیردهی می کند با کاهش خطر ابتلا بـه سرطان سینه و تخمدان مرتبط اسـت. زنانی کـه شیر می دهند کمتر در معرض خطر ابتلا بـه موارد زیر هستند:

 

فشار خون بالا

آرتروز

چربی خون بالا

بیماری قلبی منبع مورد اعتماد

دیابت نوع 2 منبع مورد اعتماد

 

شیرمادر

 

10. تغذیه با شیر مادر ممکن است از قاعدگی جلوگیری کند

تداوم شیردهی نیز باعث توقف تخمک گذاری و قاعدگی می شود. تعلیق چرخه هاي‌ قاعدگی ممکن اسـت در واقع راهی طبیعی برای خاطرجمعی از فاصله زمانی بین بارداری باشد. ممکن اسـت این تغییر را بـه عنوان یک مزیت اضافی درنظر بگیرید. در حالی کـه از وقت گرانبها با نوزاد خود لذت میبرید، فقط یک چیز کمتر اسـت کـه باید نگران ان باشید.

 

11. باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود

در صدر لیست، شیردهی عمدتاً رایگان اسـت و هزینه‌هاي‌ مربوط بـه مشاوره شیردهی و پمپ سینه را ممنوع می کند. با انتخاب شیردهی، وادار نخواهید بود:

 

برای فرمول پول خرج کنید

ارزیابی کنید کـه کودک شـما روزانه چه مقدار نوشیدنی نیاز دارد

وقت خودرا صرف تمیز کردن و استریل کردن بطری ها کنید

بطری ها را در نیمه شب «یا روز» مخلوط کرده و گرم کنید

راه هایي برای گرم کردن بطری ها در حین حرکت بیابید

 

شیر مادر همیشه در دمای مناسب و آماده نوشیدن اسـت.

 

مزایا و معایب شیردهی

فواید و معایب شیردهی

انتخاب تغذیه با شیر مادر یا شیردهی یک تصمیم شخصی اسـت. این یکی از نخستین تصمیمات مهمی اسـت کـه بـه عنوان یک والدین جدید میگیرید. هردو مزایا و معایب دارند. در طول سالها، این موضوع بحث‌برانگیز بوده اسـت، و اغلب باعث می شود کـه والدین بـه خاطر انتخاب شیر خشک با شیشه شیر بـه جای شیر مادر مورد قضاوت قرار بگیرند. اجازه ندهید کـه متنفران شـما را در هر صورت ناامید کنند.

 

هیچ انتخاب درست یا غلطی وجود ندارد، فقط سالم ترین انتخاب برای شـما و کودکتان اسـت. قبل از تصمیم گیری در مورد یکی یا دیگری، باید همه ی حقایق را داشته باشید. اگر مطمئن نیستید کـه چگونه میخواهید بـه کودکتان غذا بدهید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر روش، ادامه این پست را بخوانید.

 

شیر دادن

سازمان هاي‌ بهداشتی مورد اعتماد اکیدا شیردهی انحصاری با شیر مادر را برای 6 ماه اول و ادامه پس از معرفی غذا هاي جامد، حداقل تا سن 1 سالگی یا بیشتر، توصیه می کنند. سازمان بهداشت جهانی «WHO» تغذیه با شیر مادر را تا سن 2 سالگی یا بیشتر توصیه می کند. ممکن اسـت طولانی بـه نظر برسد، اما دلایل بزرگی برای ان وجوددارد.

 

اکثر متخصصان بر این باورند کـه شیردهی بهترین راه برای نوزادان برای دریافت تغذیه و فواید بزرگ سلامتی اسـت. شروع شیردهی در عرض 1 ساعت پس از زایمان فواید بیشتری را بـه همراه دارد.

 

طرفداران

تغذیه با شیر مادر هم برای سلامتی شـما و هم برای سلامت کودک شـما مفید اسـت. در این جا برخی از فواید ان برای شـما و کودکتان آورده شده اسـت.

معایب شیردهی

 

دسترسی

شیردهی رایگان اسـت – بدون هزینه مشاوران شیردهی و لوازم جانبی مانند سوتین هاي‌ شیردهی. پمپ ها، بطری ها، شیر خشک و سایر محصولات تغذیه بطری می‌توانند گران باشند. شیر مادر بـه هیچ کار آماده سازی نیاز ندارد. وقتی کودک شـما آماده اسـت بدن هم آماده اسـت. آیا بدن ها شگفت انگیز نیستند؟

 

✅ مطالب مشابه: هفته جهانی شیردهی مادر «1 تا 7 اگوست»

 

تقویت برای کودک

دارای تمام مواد مغذی: شیر مادر تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک شـما را برای رشد و سالم ماندن دارد، از جمله در روزهای اول کـه آغوز غنی از مواد مغذی تولید می شود.

 

سیستم گوارشی سالم را تقویت می کند: کودکانی کـه با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر دچار اسهال و ناراحتی معده می شوند.

 

سیستم ایمنی کودک را تقویت می کند: شیر مادر بـه محافظت از منبع مطمئن در برابر عفونت گوش، ذات الریه، عفونت هاي‌ باکتریایی و ویروسی کمک می کند.

 

ممکن اسـت ضریب هوشی را افزایش دهد: تحقیقات نشان می دهد کـه نوزادانی کـه با شیر مادر تغذیه می شوند، بـه ویژه نوزادانی کـه فقط با شیر مادر تغذیه می شوند، ممکن اسـت منبع IQTrusted تا حدودی بالاتری نسبت بـه زمانی کـه با شیر خشک تغذیه می شوند، داشته باشند.

 

از SIDS جلوگیری می کند: تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا بـه سندرم مرگ ناگهانی نوزاد «SIDS» بـه ویژه تغذیه انحصاری با شیر مادر را کاهش می دهد.

 

مزایای سلامت دوران بارداری: تغذیه با شیر انسان بـه نوزادان نارس یا سایر نوزادان شکننده دکتری دربخش مراقبت هاي‌ ویژه نوزادان «NICU» میزان منبع مورد اعتماد انتروکولیت نکروزان «NEC» را کاهش می دهد، کـه شانس بقا را افزایش می دهد و طول مدت اقامت در NICU را کاهش می دهد.

 

خطر ابتلا بـه سایر بیماریها را کاهش می دهد: تغذیه با شیر مادر بـه طور بالفعل در برابر شرایطی مانند آسم و آلرژی محافظت می کند.

 

 

معایب و فواید شیردهی

 

تقویت برای مادر

بـه بهبودی کمک می کند: می تواند بـه رحم شـما کمک کند تا سریع تر بـه اندازه قبل از بارداری بازگردد.

 

ممکن اسـت بـه کاهش وزن کمک کند: تولید شیر بدن شـما کالری اضافی را می سوزاند منبع مورد اعتماد کـه می تواند منجر بـه کاهش وزن شود. «البته نه همیشه!»

 

می تواند بـه شـما در حفظ آهن کمک کند: شیردهی از بازگشت قاعدگی جلوگیری می کند کـه می تواند از کمبود آهن پس از زایمان جلوگیری کند.

 

همه چیز درباره شیر مادر

همه چیز درباره شیر مادر

هورمون هاي‌ خوب را تقویت می کند: بـه بدن شـما اجازه می دهد تا هورمون هایي «مانند اکسی توسین» ترشح کند کـه بـه شـما کمک می کند با کودک خود پیوند برقرار کنید.

 

خطر ابتلا بـه برخی بیماریها را کاهش می دهد: خطر ابتلا بـه سرطان منبع معتبر پستان و تخمدان، بیماری قلبی منبع مورد اعتماد و دیابت را کاهش می دهد.

 

خطر افسردگی پس از زایمان را کاهش می دهد: یک مطالعه درسال 2012 نشان داد کـه مزایای ان زمانی کـه بیش از 4 ماه شیر می‌دهید بیشتر اسـت.

 

اگر تصمیم بـه شیر دادن دارید، ارائه‌دهنده مراقبت‌هاي‌ بهداشتی شـما احتمالاً توصیه میکند کـه تا زمانی کـه میتوانید و همان‌ گونه احساس اسانی می کنید اینکار را انجام دهید. هر چه مدت بیشتری شیر میدهید، این فواید سلامتی برای شـما و کودکتان بیشتر اسـت.

 

معایب شیردهی

شیردهی

اگر چه تغذیه با شیر مادر برای شـما و کودکتان سالم تر و مفیدتر اسـت، اما می تواند با چالش هایي نیز همراه باشد. با کمک یک مشاور شیردهی و مقداری پشتکار میتوان بر بسیاری از انها غلبه کرد. اگر برای درست کردن ان کمی زمان میبرد، ناامید نشوید. در این جا چند چالش رایج وجوددارد:

 

ممکن اسـت احساس ناراحتی کنید، بـه خصوص در چند روز یا چند هفته اول.

راهی برای اندازه گیری میزان غذا خوردن کودک شـما وجود ندارد.

شـما باید مراقب مصرف دارو، کافئین و مصرف الکل خود باشید. برخی از موادی کـه وارد بدن شـما می شوند از طریق شیر شـما بـه کودک منتقل می شوند.

نوزادان بـه طور مکرر غذا می خورند. درصورت نیاز بـه بازگشت بـه محل کار یا انجام وظایف، رعایت برنامه تغذیه ممکن اسـت دشوار باشد. «اگر چه پمپاژ می تواند کمک کند!».

 

با شیشه خوراندن

تغذیه با شیشه می تواند بـه معنای تغذیه نوزاد با شیر مادر از شیشه یا استفاده از شیر خشک در شیشه باشد. شیر مادری کـه از شیشه شیر داده می شود هنوز هم مواد مغذی مشابهی دارد، اما میتواند بـه شـما انعطاف‌پذیری بیشتری بدهد، زیرا کودک فقط برای غذا بـه بدن شـما متکی نیست.

 

ثابت شده اسـت کـه انجماد شیر مادر مقداری از ارزش مغذی و ایمنی ان را در مقایسه با شیر تازه کاهش می دهد، اما همان‌ گونه آنتی بادی هاي‌ خودرا حفظ می کند کـه برای کودک شـما بسیار مفید هستند «و در شیر خشک یافت نمیشوند». فرمول تولید می شود، و در حالی کـه توسط سازمان غذا و دارو «FDA» تنظیم می شود و حاوی مواد مغذی زیادی اسـت، هنوز هم برای مزایای شیر مادر مناسب نیست.

 

فواید شیرندادن

یکی از اعضای خانواده یا مراقب می تواند بـه کودک شـما غذا بدهد وقتی شـما نمی‌توانید آنجا باشید.

شـما می توانید ببینید کـه کودک شـما در هر شیر خوردن چقدر میخورد.

نوزادانی کـه شیر خشک می خورند، نیازی بـه غذا خوردن بـه اندازه نوزادان شیرده ندارند.

پدران، خواهران و برادران و سایر اعضای خانواده این فرصت را دارند کـه در طول زمان تغذیه با کودک ارتباط برقرار کنند.

 

معایب شیر ندادن

شیر خشک مانند شیر مادر در برابر عفونت ها، بیماریها و شرایط محافظت نمی‌کند.

شـما باید فرمول را مخلوط کرده و آماده کنید تا از دمای مناسب ان مطمئن شوید.

بطری ها، شیر خشک، نوک سینه هاي‌ لاستیکی و پمپ هاي‌ سینه ممکن اسـت گران باشند.

شیر خشک می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند یبوست و گاز شود.

فرمول پودری نیاز بـه دسترسی بـه آب تمیز دارد کـه بسته بـه محل زندگی شـما ممکن اسـت یک مشکل سلامتی باشد.

 

از شیر گرفتن

چه تصمیم بـه شیر دادن داشته باشید و چه با شیشه شیر، در نهایت باید روند از شیر گرفتن را شروع کنید، کـه بـه معنای قطع کامل شیر مادر یا شیر خشک اسـت. این طبق معمولً تا 9 تا 12 ماه یا بعد از ان انجام نمی‌شود. قانون کلی این اسـت کـه نوزادان باید در 6 ماه اول زندگی فقط شیر مادر یا شیر خشک غنی شده داشته باشند.

 

حتی پس از معرفی غذا هاي دیگر، دکتر احتمالاً توصیه میکند کـه بـه کودک اجازه دهید تا زمانی کـه برای هر دوی شـما احساس اسانی می کند، شیر بدهد. WHO ادامه تغذیه با شیر مادر را بـه عنوان منبع غذایی اضافی تا سن 2 سالگی یا بیشتر توصیه می کند. اگر شیر میدهید، فرآیند از شیر گرفتن باید بادقت انجام شود، اما لازم نیست سخت باشد.

 

برخی از والدین از دستورات کودک پیروی می کنند و بـه آن ها اجازه می دهند تصمیم بگیرند کـه چه زمانی شیردهی را کاهش دهند. سایر والدین فرآیند از شیر گرفتن را خودشان شروع می کنند. این روش می تواند دشوارتر باشد، بـه خصوص اگر کودک شـما هنوز واقعاً بـه شیردهی وابسته اسـت. «اگر چنین اسـت، درنظر بگیرید کـه آیا اصلاً لازم اسـت در ان نقطه متوقف شوید.»

 

بـه آرامی شروع کنید، بـه تدریج میزان تغذیه خودرا در طول زمان کاهش دهید. این نه تنها بـه کودک کمک می کند، بلکه بـه بدن شـما کمک می کند تا بـه تولید شیر کمتر عادت کند و در نهایت بـه طور کامل متوقف شود. ممکن اسـت در ابتدا یکبار تغذیه در روز را حذف کنید، اما بـه تغذیه صبح و قبل از خواب ادامه دهید. نوزادان تمایل بیشتری بـه نخستین و آخرین شیر خوردن در روز دارند.

 

شیرمادر

 

جامدات شروع کننده

هیچ توصیه دکتری واضحی در مورد این کـه نوزادان ابتدا کدام غذا یا غذاهایی را باید بخورند وجود ندارد. شروع با غذا هاي کامل مانند سبزیجات پوره شده، آووکادوی له شده و پوره سیب زمینی شیرین توصیه می شود.

 

یک غذای اولیه سنتی، غلات برنج، ارزش غذایی کمی دارد و با محتوای آرسنیک مرتبط اسـت. FDA خاطرنشان می کند کـه غلات برنج سفید، تک دانه و غنی شده با آهن نباید تنها منبع غذای کودک شـما باشد و همچنین لازم نیست نخستین منبع باشد. غذا هاي کامل احتمالا بهترین گزینه برای شـما هستند.

 

بعد از این کـه کودک شـما با نخستین غذای خود سازگار شد، می توانید غذا هاي دیگری از جمله غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و گوشت را اضافه کنید. خاطرجمعی حاصل کنید کـه نمک، شکر یا چاشنی اضافه در غذاها وجود ندارد. هر بار یک غذا را معرفی کنید و چند روز صبر کنید تا مطمئن شوید کـه کودک شـما واکنش آلرژیک یا مشکلی در هضم ان ندارد.

 

✅ مطالب مشابه:  تغذیه مناسب در زمان بارداری و شیردهی

 

روز جهانی شیر مادر

حرف اخر درباره شیر مادر 

فواید شیردهی بـه قدری زیاد اسـت کـه اکثر آژانس هاي‌ بهداشتی ان را برای همه ی افراد تا زمانی کـه ممکن اسـت توصیه می کنند و از مشکلات دکتری جلوگیری می کنند. شیر مادر حاوی آنتی بادی ها و سایر عناصری اسـت کـه از کودک شـما در برابر بیماری هاي‌ مزمن محافظت می کند. این بهترین شروعی اسـت کـه می توانید انجام دهید، اگر بتوانید.

 

بـه علاوه، بـه دلایل بهداشتی و اسانی، نمی توانیم مزایای بزرگ را برای شـما تخفیف دهیم. مهم نیست کـه چه انتخابی می کنید، تیم مراقبت هاي‌ بهداشتی شـما می تواند شـما را بـه روشها و انتخاب هاي‌ درست راهنمایی کند. شـما این را دارید 

 

گاهی اوقات مادران بـه دلایل دکتری قادر بـه شیر دادن نیستند. همچنین ممکن اسـت یک برنامه زمان‌بندی سخت داشته باشید کـه بـه انعطاف‌پذیری لازم برای شیر دادن اجازه نمی دهد. اما فواید شیردهی بسیار زیاد اسـت، بنابر این اگر می توانید ان را امتحان کنید. ممکن اسـت فقط بـه بخش مورد علاقه شـما در روز تبدیل شود.

 

دریافت حقایق از قبل و ارائه برنامه شخصی می تواند بـه کاهش استرس و اضطراب در مورد تغذیه کودک کمک کند. بـه یاد داشته باشید کـه این تصمیم شماست. شـما باید کاری را انجام دهید کـه برای خانواده خود بهترین احساس را دارد. اگر در تصمیم گیری مشکل دارید، صحبت با دکتر، ماما یا متخصص شیردهی می تواند کمک کننده باشد.

برچسب‌ها: