جستجو در تالاب

علت زردی نوزادان در بعد تولد چیست ؟

علت زردی نوزادان در بعد تولد چیست ؟

دلایلی که باعث میشود نوزاد زردی بگیرد چیست ؟

 

آیا زردی خطرناک است ؟ آیا میتوان زردی نوزاد را سریع درمان کرد ؟

 

زردی نوزاد , بطور طبیعی بیلی‌روبین از طریق کبد عبور می کند و بعنوان صفرا از راه  روده‌ دفع میگردد. زردی نوزادان زمانی ایجاد میشود  که بیلی‌روبین زودتر از ایجاد توانایی  کبد نوزادان برای  تجزیه و دفع ساخت گردد .

علت زردی نوزادان در بعد تولد چیست ؟

علل ایجاد زردی نوزادان
طبق معمولً نوزادان بیلی‌روبین بیشتری به نسبت بزرگ‌سالان دارند  زیرا  که سرعت جایگزینی و ترمیم گلبول‌هاي قرمز در نوزادان  بیشتر از بزرگ‌سالان می باشد.

کبد نوزاد هنوز بطور کامل قادر به تجزیه و دفع بیلی روبین خون نمی‌باشد . زیاد بودن بیلی‌روبین خون نوزادان  باعث  می شود که مقداری ازآن قبل از دفع شدن به وسیله مدفوع دوباره از طریق روده‌ها جذب خون گردد. سایت تالاب

 

انواع زردی نوزادان

 

متداول‌ترین  انواع زردی نوزادان عبارت هستند از:

زردی فیزیولوژیک «طبیعی»: این نوع زردی در رایج‌ترین نوع زردی در میان نوزادان میباشد . این‌گونه زردی خفیف نوزادان به علت ناتوانی کبد نوزاد در تجزیه سریع بیلی روبین اتفاق می‌افتد . بطور کلی این زردی در۲ تا ۴ روزگی  نوزادان به وجود می آید  ودر طول  ۱ تا ۲ هفتگی از بین می رود.

 

زردی نوزاد نارس: این نوع  زردی بطور متداول  در نوزادانی که زودتر از موعد به جهان آمده‌اند  رخ میدهد چون آن‌ها کمتر می توانند بیلی روبین رابه صورت مؤثر دفع کنند. برای پیش گیری از عوارض زردی  بایستی  سطح بیلی روبین بیشتر از سطح بیلی روبین نوزادان رسیده تحت درمان‌ پایین آورده شود.

 

زردی نوزادان بعلت  نقص شیردهی: این زردی در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند به علت وجود مشکل درشیردهی مشکلی یا بعلت این که شیر مادر هنوز در سینه جاری نشده است رخ می دهد. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که نوزاد به اندازه کافی تغذیه نمی شود.

 

زردی نوزادان  ناشی از شیر مادر: این نوع زردی  در۱٪ تا ۲ ٪ از نوزادان شیرخوار بروز میکند   این زردی بعلت مواد تولیدشده در سینه و شیر مادر می باشد که باعث افزایش سطح بیلی روبین در بدن نوزاد می شوند. همین امر از دفع مؤثر بیلی روبین توسط روده‌ نوزادان پیش گیری میکند. این مشکل پس از۳ تا ۵ روز اول عمر نوزاد شروع‌شده و تدریجی در۳ هفتگی تا ۱۲ هفتگی نوزاد التیام مییابد.

 

زردی نوزادان به علت ناسازگاری گروه‌هاي خونی «مشکلات RH یا ABO»: چنانچه گروه خونی نوزاد با مادر متمایز باشد  ممکن است بدن مادر آنتی بادی‌هایي که گلبول‌هاي قرمز خون نوزاد را نابود میکنند ساخت نماید. که باعث تجمع ناگهانی از بیلی روبین در خون نوزاد می شود.این‌گونه  زردی می تواند در نخستین روز زندگی نوزاد شروع گردد. مشکلات زردی ناشی ازRH را میتوان از طریق  تزریق ایمنوگلوبولین RH به مادر ظرف ۷۲ ساعت پس از زایمان  برطرف نمود.

علت زردی نوزادان در بعد تولد چیست ؟

علائم و نشانه‌هاي زردی نوزادان
 طبق معمولً زردی نوزادان درحدود روز دوم یا سوم زندگی نمود پیدا می کند . این زردی در سر ظاهر می گردد  و پس ازآن به سوی پایین بدن پیشرفت میکند. پوست نوزادی که دچار زردی شده است نخستین بار روی صورت  سپس قفسه سینه و شکم ودر انتها  پا‌ها زرد بنظر می رسد. زردی ممکن است باعث زرد شدن  سفیدی چشم نوزاد نیز گردد.

 

به گزارش تالاب تعداد زیادی از نوزادان ظرف ۱ تا ۲ روز پس از تولد از بیمارستان مرخص میشوند  بهتر است در۱ تا ۲ روزبعد از مرخص شدن نوزاد نزد دکتر  برای بررسی زردی برده شوند. والدین نیز باید برای تشخیص زردی ظاهر نوزادشان را در روزهای اولیه چک و بررسی کنند.

 

اگر متوجه شدید پوست یا چشم نوزادتان زردی قابل‌توجهی دارد وی را نزد دکتر ببرید. در مطب دکتر  نمونه کوچکی از خون نوزادتان آزمایش می شود تا سطح بیلی روبین در خون مشخص شود.

 

با مشاهده موارد زیر نزد دکتر بروید:
زمانی که زردی نوزاد  در طی ۲۴ ساعت اول زندگی تشخیص داده‌شده
زردی نوزاد در حال زیادشدن است
تب مقعدی نوزاد بالای ۳۷. ۸ درجه سانتی‌گراد است
نوزادتان در ظاهر یا عمل مریض بنظر می رسد.

علت زردی نوزادان در بعد تولد چیست ؟

درمان زردی نوزادان
در سطوح خفیف یا متوسط زردی   نوزاد به خودی خود  در طول ۱ تا ۲ هفته التیام پیدا خواهد کرد . برای سطوح بالای زردی  فتوتراپی- درمان با نور پیشنهاد میگردد  که به کبد در تجزیه و خلاصی از بیلی روبین کمک می کند.

 

 همچنین ممکن است تغذیه به دفعات مکرر و بیشتر از شیر مادر یا شیر خشک به منظور دفع سریع‌تر بیلی روبین از طریق مدفوع توصیه شود.

 

 در موارد بسیار نادر تعویض خون ممکن است ضروری باشد که در آن خون شامل بیلی روبین نوزاد با خون تازه جای گزین میشود.

 

به گزارش تالاب اگر چنانچه  زردی ناشی از تغذیه با شیر مادر باشد   دکتر توصیه میکند  بطور موقت تغذیه با شیر مادر متوقف گردد . در طول این دوران  به مادر توصیه میشود که بطور مکرر شیر را دوشیده تا منبع شیر فعال باقی بماند و سپس پس از برطرف شدن مشکل خودتان به نوزاد شیر بدهید.

 

اگر مقدار بیلی روبین بالا رود ممکن است نوزادتان برای درمان دوباره به بیمارستان منتقل شود. اما هنگامی‌که سطح بالای بیلی روبین پایین بیاید و درمان قطع شود بعید است که کودک دوباره نیاز به درمان داشته باشد.

 

منبع: koodakonline.com

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
قبل از مرگ زندگی کن ! (فیلم)
قبل از مرگ زندگی کن ! (فیلم)